Osobná skúsenosť: čo je zlá práca na diaľku

Zdravím! Volám sa Victor Fomin, som redaktorom internetových projektov. Texterra predtým publikovala moje články:

Dnes chcem hovoriť o negatívnych aspektoch v práci na diaľku. Všetko sa kontroluje na základe osobnej praxe a nekopíruje sa z internetu.

V roku 2012 som sa zúčastnil prednášky na tému „Mobilné pracovné prostredie“ v Kyjeve: lektor povedal zaujímavé a logicky správne veci, ktoré formát vzdialenej práce zachytáva svet.

V tom čase už v Európskej únii platil zákon, podľa ktorého museli štátni zamestnanci stráviť 25% svojho pracovného času mimo kancelárie. V Spojených štátoch bol takýto zákon schválený ešte skôr, v roku 2010.

Čo je ziskové? Menej dopravných zápch a dopravných nehôd. Úspory na nájomných kanceláriách. Zamestnávanie ľudí so zdravotným postihnutím, žien na materskej dovolenke a len talentovaných detí z regiónov, ktoré nemusia vždy chodiť do kancelárie hlavného mesta, aby mali prospech spoločnosti.

Podľa prednášajúceho jedna ukrajinská spoločnosť s 300 zamestnancami, ktorú radil, plánovala, že stovka jej zamestnancov pracovala na diaľku 50% času počas roka. Podľa výpočtov, to malo ušetriť 2,4 milióna hrivien ročne - na potom výmenný kurz (asi 5 UAH / dolár) to bolo asi 480.000 dolárov.

Od roku 2012 bolo možné takéto správy a výpočty splniť a stále viac a viac veľkých spoločností v rôznych krajinách SNŠ sa s nimi zaoberalo.

V júni 2016 Beeline hovoril o svojich plánoch previesť 50-70% zamestnancov na čiastočne vzdialenú prácu. Tu je potrebné brať do úvahy mnohé výhrady "ale", ale fakt, že sa objavili takéto príbehy ako obyvatelia regiónu, ma potešil.

Keď sa na trhu vytvoria precedensy, účastníci trhu začnú tieto precedensy zaznamenávať. Napríklad skutočnosť, že predaj webovej stránky za milión rubľov (keď sa to stalo prvýkrát) sa stala verejným, je potvrdením, že čo je v podstate možné, Týmto spôsobom je vytvorený „potvrdzujúci základ“ na prehodnotenie a prehodnotenie obchodných procesov.

Úspešná skúsenosť s budovaním vzdialeného pracovného formátu pre jednu, dve, tri pozoruhodné spoločnosti by mala priniesť dominový efekt. A v súlade s tým vznik viac a viac zaujímavých a vysoko platených vzdialených voľných pracovných miest (a nie len operátori call centra), keď je proces založený.

Mierny náraz

Inšpirovaný týmito trendmi, som pravidelne cítil na trhu. Hľadal som zaujímavé miesta na prácu s obsahom (pozícia redaktora, projektového manažéra a okolo) v zaujímavých firmách a snažil som sa dohodnúť na práci na diaľku.

V dôsledku toho som zbieral slušnú zbierku porúch :).

Tu sú niektoré z nich:

Vo všeobecnosti je tu veľa práce. Vychádzajúc z výmeny autorských práv a končiac komplexnými a drahými PR projektmi. Napríklad osoba, ktorá môže baliť materiál takým spôsobom, že je odobratá v tajnej spoločnosti alebo v iných špičkových obchodných médiách bez zbytočných hemoroidov, nebude prerušená objednávkami.

To znamená, že si nesťažujem na nedostatok práce. Ak chcete, vždy môžete niečo nájsť. Je to len, že za posledných pár rokov som si vytvoril určitý obraz v mojej hlave na tému "prečo je práca v dobrej spoločnosti ziskovejšia ako niektoré projekty na voľnej nohe."

Budem ilustrovať tento obrázok s screenshot z korešpondencie s jedným dievčaťom, ktorý je považovaný za úspešného textár v RuNet. Ako je to často v prípade „úspešného Facebooku“, pri pohľade zboku by ste si nemysleli, že človek môže mať takéto otázky.

Podnikateľská činnosť fantasticky pumpuje myseľ a vôľu k životu. Podnikateľské myslenie je v podstate užitočné v akejkoľvek sémantickej práci. Ale niekedy sa chcete sústrediť na to, čo môžete, a nie na to, aby ste v projekte zarábali aj Eychara, PR manažérka a psychoanalytička.

Okrem toho, práca na jednom produkte pracuje so známym procesom v tíme ľudí, s ktorými ste si „zvykli“ na seba. Nie je potrebné sa učiť všetko zakaždým znova (ako v jednorazových projektoch), ale svoj produkt môžete leštiť a dokončovať.

Všeobecne platí, že keď som dostal tieto zlyhania, pomyslel som si. Nie, že "ešte nenastal čas." A skutočnosť, že je to možné, vzdialený zamestnanec v zásade nikdy nebude mať prístup k zdrojom a schopnostiam, na ktoré má zamestnanca na plný úväzok.

Na voľnej nohe má „sklenený strop“, nad ktorým nemôžete skákať: jednoducho nedostanete funkcie, ktoré znamenajú väčšiu zodpovednosť, zaujímavejšie riešenia a viac peňazí.

Pokúsim sa to ospravedlniť. Tiež som požiadal kariérneho poradcu Tatyanu Voloshin, aby potvrdil alebo vyvrátil svoje práce: jej názor nájdete na konci článku.

zdôvodnenie

"Prvé zvony" zazvonili v mojej hlave, keď som čítal rozhovor s Natašou Babajevovou z mýtu, s Maximom Ilyakhovom. Toto je rok 2015. t

Maxim povedal:

- Keby som nežil v Moskve, nemal by som všetky tieto rozkazy. Môžem odísť z Bali na týždeň, ale všetko, čo zarobím, bude vynaložené na vstupenky.

Potom som videl rozhovor s Andrejom Sebrantom, riaditeľom vývoja služieb pre Yandex. Andrey povedal:

- Z pohľadu ľudí, práca budúcnosti - keď všetci sedia v Thajsku alebo Goa, keď sú na voľnej nohe. Zdá sa, že Apple, Google, Facebook nastaviť módu. Ale žiadna z týchto spoločností nemá na voľnej nohe, nie je dovolené najať si slobodných povolaní. Práca na vytváraní produktov budúcnosti sa vykonáva vo veľkých kanceláriách.

Čo to znamená? Čo chýba vzdialenému zamestnancovi?

 1. Neúplný prenos informácií, "pokazený telefón"

Často uvádzam, že prenos informácií od človeka k osobe je veľmi zložitý proces, ktorý sme si nezvládli. Napríklad:

 • ľudia nerozumejú rozhraniu natoľko a nechcú „chodiť po stránke“ tak, ako chcel projektant;
 • Hlavný diplomat jednej krajiny si s diplomatom inej krajiny netriasol rukami, preto vzniká diplomatický konflikt.

Aby vzájomné porozumenie fungovalo lepšie, musíte získať informácie z väčšieho počtu zdrojov. Bohužiaľ, často nie je dostatok textu a dokonca ani Skype cola.

Kolega sa s vami môže hádať o nejakej úlohe v textovom formáte a nenájdete spoločný jazyk. Zatiaľ čo ak ste s ním komunikovali naživo, mohli by ste určiť hlasovým zafarbením, výrazmi tváre a postavením tela, že bol len rozrušený, unavený a nesnažiť sa vás uraziť osobne.

Keď pracujete v kancelárii, môžete si vziať osobu, s ktorou máte nedorozumenie u lakťa, ísť do kuchyne a opýtať sa: "Kohl, Kohl, a poďme pokojne diskutovať o všetkých týchto veciach." Keď textová komunikácia v Messengeri nie je veľmi funkčná.

Niektoré rozhodnutia sa robia v návalu inšpirácie. Videl som, keď sa ľudia inšpirovali myšlienkou kolegu po emocionálnej prezentácii. Oči hovoriaceho boli horiace! Ak do textu vložíte emotikony a výkričníky, nebude to správa rovnakej sily.

Niektorí zamestnávatelia tiež považujú za dôležité rýchlosť prenosu informácií: pýtajte sa na niečo hlasom, choďte na stôl kolegu a diskutujte o úlohe tritely rýchlejšie ako to robíte s pomocou instant messengerov, screenshotov a zdieľaných obrazoviek na Skype. A jasnejšie.

Myslím, že so mnou budete súhlasiť, ak ste sa aspoň raz pokúšali okamžite vysvetliť veľkú myšlienku posla. Vyzerá to trápne a zvláštne.

Navyše, za 10 minút sa môžu objaviť nové úvodné údaje, úloha sa zmení, opäť budete musieť znovu vymyslieť a znovu napísať obrovský text. Konštantná Skype Cola je lepšia, ale tiež skôr ako bariéra namiesto normálnej nohy.

Opäť sa obráťte na rozhovor A. Sebranta:

Keď riadim hostí v našej moskovskej kancelárii, venujú pozornosť tomu, že máme veľa rokovaní a sú vždy zaneprázdnení. Zakaždým, keď musím vysvetliť ľuďom, ktorí sú ďaleko od IT spoločností, že je to základ práce. S tým už máme komunikačné zariadenia v kanceláriách aj medzi kanceláriami ... Ale ak ľudia pravidelne nehovoria so spolubývajúcimi a deťmi, ktorí sedia v inej budove, ale nejako sú s nimi v práci prepojení, práca začína plynúť je zlé.
 1. Nedostatok komunikácie

Pracovný kolega nie je len dobrý manažér Petya (rámec funkčných povinností).

Toto je tiež osoba, s ktorou ste v sobotu odohrali volejbal, ktorý vám v stredu ráno kúpil čokoládovú tyčinku, s ktorou môžete chatovať na večeri o novej sérii. Ľudské potreby. Vďaka týmto veciam ho poznáte lepšie a ľudia dávajú prednosť známym veciam a situáciám temnoty.

To, čo robíte mimo práce, vás tiež charakterizuje. Akonáhle jeden z mojich kolegov bol zasiahnutý autom. Organizoval som chlapcov a cez víkend sme prišli do jej domu: kúpili sme ovocie, sušienky, pili čaj. Urobil som to nie pre osobný zisk, ale preto, že som si myslel, že to bude správne. Ale viem s istotou, že po tomto incidente sa so mnou začali zaobchádzať ako s osobou, ktorá by ju neopustila v ťažkostiach.

Ak si to vyskúšate na vedúcej pozícii, keď musíte inšpirovať ľudí - to je o to dôležitejšie.

Ďalšie výhody offline komunikácie:

 • ľudia na internete a ľudia žijú - iní ľudia. Na internete to môže byť militantný trol, ktorý vás odvážne posiela do zadku, keď sa snažíte vyjednať nejakú spoluprácu. Ale žiť to môže byť plachý človek a rozhovor pôjde veľmi inak. Ty si prejsť "vonkajšieho shell" vrstvy (Internet image) a dostať sa bližšie k jadru.
 • „Tvárové obchodovanie“ je veľmi potrebné, keď ste evanjelizátor pre značku alebo produkt. Neexistuje žiadne osobné stretnutie.
 1. Uzavretý ekosystém

Mnohí zamestnávatelia veria, že kancelária poskytuje lepšiu kontrolu a tímového ducha. Vidíte ľudí, vidíte ich náladu a politiku tejto strany môžete na základe tejto nálady opraviť. Samozrejme, toto je dôležitý bod.

Nehovoriac o tom, že v kancelárii sa pracovné prostredie a zamestnanec ľahšie sústreďujú (často, keď pracujem, môj malý syn prichádza na môj stôl a snaží sa vytiahnuť slúchadlá, telefón alebo niečo iné).

Ale teraz chcem trochu hovoriť o niečom inom. V spoločnostiach zajtrajška, kde mnohí chcú ísť - Google, Yandex, Facebook - je vytvorený špeciálne uzavretý ekosystém. Na jednej strane je všetko pre ľudí: vynikajúci sociálny balíček, jedlo zadarmo, masáž, herňa a tak ďalej.

Ale to všetko sa robí tak, aby ľudia zostali dlhšie v kancelárii a dávali spoločnosti väčšiu silu. Takýto nevídaný "flycatcher".

Keď pracujete na diaľku, spoločnosť má menej príležitostí, aby vás chytila ​​v tejto „pasci“. Zdá sa mi, že to bolo to, čo bolo myslené, keď bolo povedané, že Apple, Google, Facebook neprijímajú nezávislých pracovníkov.

zistenie

 • Samozrejmosťou sú vynikajúce distribuované príkazy. Keď som pracoval v Kossa.ru, moji kolegovia a ja sme sa nikdy nestretli osobne.
 • Samozrejme, existujú ľudia, ktorí môžu a radi pracujú na diaľku, cestujú za zábavou.

Nemusíte hľadať možnosť vzdialenej práce, kde táto prax nie je vybudovaná. Nikto nezmení systém „pod vami“. Opäť platí, že ľudia uprednostňujú skôr známe situácie (pracovné koľajnice) ako šrotovanie šablón.

Predstavte si, že ste personálny manažér. Musíte nájsť zamestnanca. Jeden kandidát žije v Moskve; a druhý kandidát je lepší ako špecialista, ale žije v regióne. Musí pomôcť s premiestnením, vyradiť z neho rozpočet a vykonať nejaké ďalšie akcie. A teraz sa pokúšajte odpovedať na otázku: ako často si v sebe nájdeš takú pracovitosť a altruizmus, aby si mohol prijať ďalšie hemoroidy?

Preto som pre seba urobil dva závery. Ak chcete pracovať na diaľku, postupujte takto:

 • človek musí buď hľadať spoločnosť (start-up, komunitu, pomenovať ju, ako sa vám páči), kde sú na ňu ľudia zvyknutí. Na trhu je však desaťkrát menej spoločností ako offline;
 • alebo choďte do podnikania, aby ste obchodovali tak, ako chcete, a pracujte s ľuďmi, ktorí sú pripravení prijať vzdialené podmienky.

Čo si myslíte?

Odborný posudok:

"Spoločnosti sa obávajú najať vzdialených zamestnancov, pretože sú ťažšie kontrolovať. Keď je človek v kancelárii, je na dosah a v prípade potreby je ľahšie ho triasť. So vzdialenými zamestnancami to nebude fungovať."

Personálni manažéri musia pri výbere pracovníkov zohľadniť najhoršie rozvojové okolnosti. Preto je pre nich jednoduchšie jednoducho nepovažovať za takého zamestnanca, ako sa obávať, že bude menej zasvätený.

Okrem toho, vzdialení zamestnanci sú ťažšie motivovať a "naliať" do tímu.

Napriek tomu sme s istotou presťahovaní smerom k poskytovaniu rovnakých príležitostí všetkým, ktorí chcú pracovať. A keď sú spoločnosti pripravené na tento druh spolupráce, budú môcť objaviť mnoho talentovaných a schopných ľudí, ktorí žijú v iných regiónoch alebo z iných dôvodov nemôžu navštíviť kanceláriu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár