Ako funguje školenie a stojí za to byť priateľmi?

Neexistuje jednoznačný štandard, ktorý by odpovedal na otázku - kto je „obchodný kouč“. Ale trh školení, a to aj napriek tomu existuje. Tam sú hordy parastatálnych alebo západných organizácií okolo predmetu vzdelávania, ktoré vás „potešia“ a potešia vydaním certifikátu, že ste dobrý tréner - certifikát však nezaručuje kvalitu vašej práce.

Trochu tvrdá pravda o vzdelávacom trhu. Tri typy školiteľov: kde vyrastali, prečo ich potrebujete a ako si vybrať jednu z nich

Nepripravujte obchodné autobusy a ruské univerzity. Môžete absolvovať pedagogickú alebo psychologickú univerzitu, ale nebudete dostávať diplom s hrdým rekordom „Business Coach“ so všetkými trikmi. Odkiaľ pochádzajú?

Napíšte jeden: bývalý interný tréner akejkoľvek spoločnosti. Spravidla rastie z predaja. Predajné jednotky potrebujú neustály a intenzívny tréning, a preto spoločnosti nemajú tendenciu dávať školenia predavača na stranu: po prvé, ukazuje sa, že je príliš drahé, a po druhé, je jednoduchšie trénovať firemné normy zvnútra.

"Bývalý interný tréner" je skvelá voľba, keď sa potrebujete naučiť praktické veci, ako napríklad predaj alebo vyjednávanie.

Silným praktickým zázemím takéhoto trénera bude garancia, že v tréningových materiáloch bude veľa vody a veľa "mäsa". Cenová kategória je často priemerná.

Druhý typ: tréneri z deväťdesiatych rokov. Tí, ktorí boli spojení s vedeckou komunitou (psychológovia) alebo tí, ktorí prišli na myšlienku školenia ako biznis na začiatku 90. rokov. Úmyselne som ich skombinoval do jednej kategórie, hoci sa môžu navzájom vzťahovať ako textári a fyzici, ako softvéroví špecialisti a hardwaroví špecialisti, atď. Doteraz bol tréner z deväťdesiatych rokov na trhu úspešný so širokým výhľadom na akýkoľvek problém. , podrobné znalosti o realite podnikania, pokoja a mierneho cynizmu. Patria sem najznámejšie a najznámejšie postavy, ktorých mená sú na perách každého. Cenová kategória - zvyčajne drahá.

Mimochodom. Na rozdiel od povestí, mýtov a špekulácií, vzdelávací trh nie je vôbec taký úplatný, ako je zastúpený. Neuveriteľné, ale pravdivé. Je zvláštne, ak predajcovia nemohli predávať svoje služby spoločnostiam bez takéhoto hrubého nástroja ako kufor na kufre.

Typ tri: tréneri, ktorí sa pôvodne chceli stať trénermi. Zvyčajne, v zázname o službe, psychologická fakulta, certifikáty koučovacích asociácií, školenia pre trénerov a pod., Špecifických regál. Pred učením sa od takéhoto trénera by bolo dobré ísť do jeho bezplatnej dvojtýždňovej magisterskej triedy a osobne zhodnotiť, ako blízke sú technológie a prístupy, ktoré ste používali. Cenová kategória - priemerná alebo nadpriemerná.

Kde sa pýtate, pôvodnú cenovú kategóriu? Koniec koncov, môže existovať trh bez nižšieho cenového segmentu?

Toto je trik! Obchodné vzdelávanie je drahé potešenie: účasť na otvorenom dvojdňovom školení bude stáť medzi 20 000 a 40 000 rubľov. (Toto je priemerná teplota v nemocnici). Jeden deň firemného školenia (kam pôjdete, s najväčšou pravdepodobnosťou zadarmo) bude stáť vášho zamestnávateľa ešte viac okrúhly súčet - od 70 000 do 200 000 rubľov. Toto samozrejme nie je limit. S určitou mierou podmienenosti môžeme rozlíšiť nižší cenový segment, ale bude to:

 1. vysoko špecializované metodické a akademické programy pre školiteľov (nie sú to školenia);
 2. neobchodné programy: holotropné dýchanie, tantrický sex, „ženské vzdelávanie“ v nízko kvalifikovaných výkonoch a tak ďalej;
 3. všetko, čo je venované "vodcovským programom" a "rozvoju podnikateľského myslenia". V odseku 3 uvádzame podrobnejšie informácie, ale práve nižšie.
Aj keď je dôležité vedieť jednu vec: nemusíte tam ísť.

Nie, je to samozrejme potrebné, ale nie pre tréning, ale pre trénera. Výber programu, dávajte pozor na biografiu moderátora. Zvyčajne je k dispozícii na internetovej stránke poskytovateľa spoločnosti. Mentálne určte, či kouč patrí k jednému z opísaných typov a myslí si, že jeho skúsenosti zodpovedajú uvedenému predmetu? Ak vás skúsený podnikateľ z éry Larek-shuttle učí pracovať s pohľadávkami po splatnosti - to je v poriadku. Ak vás to učil špecialista na holotropné dýchanie - premýšľajte o tom.

Dokonca aj tí najlepší tréneri zriedka pracujú sami. Starostlivosť o predaj a organizáciu školenia zabezpečujú poskytovatelia, s ktorými školiteľ spolupracuje. Alebo otvára svoju školiacu agentúru.

Ak meno školiteľa nič nehovorí, vyberte si poskytovateľa, ktorý spolupracuje so serióznymi školiteľmi.

Oddeľte muchy od kotlety. Aký je rozdiel medzi školením, seminárom, programom show a obchodným trikom a prečo to nie je vzdelávanie?

Samostatný riadok: prečo je školiaca kniha rovnako bláznivá ako hovädzie mäso.

Pochopme trochu terminológiu. Takže to bude pre vás oveľa jednoduchšie prechádzať neobmedzeným množstvom ponúk a zistiť, či stoja za svoje peniaze.

Čo nazývam tréning v plnom zmysle slova? Toto je krátkodobé - zvyčajne 2-3 dni - školenie v akejkoľvek zručnosti v skupine. Kľúčové slová - "zručnosť" a "skupina", ako aj "zdieľanie". Ak neexistuje žiadna skupina, netvorí sa takzvaná skupinová dynamika: proces interakcie účastníkov tréningu, bez ktorých úprimne stratí účinnosť. Dobrý tréner zvláda dynamiku skupiny ľahko a nepozorovane. Účastníci sa potom cítia, že "poznali sa na sto rokov." Ona - podmienka kvalitného rozvoja zručností. V normálnej tréningovej skupine by nemalo byť menej ako 5-6 ľudí (inak skupinová dynamika nebude fungovať) a viac ako 15-16 ľudí (inak tréner nebude mať dostatok prostriedkov na prenos zručnosti).

Školenie je formát, keď sa 12-13 ľudí pod vedením jedného alebo dvoch školiteľov naučí niečo praktické.

Účastníci praktizujú prvky praxe tu v reálnom čase. Tréner kombinuje mini-prednášky s cvičeniami a na konci každého bloku a celého tréningu, postrehy, tj. sumarizuje a systematizuje získané skúsenosti a závery. Ak táto etapa (zdieľanie) chýba v štruktúre tréningu, je možné diagnostikovať nekompetentnosť trénera. No, samotná udalosť získava status "zhromaždených, rozprávaných a zábavných". Mali by ste opustiť tréning, vyzbrojený pripravenými zručnosťami a jasnými pokynmi na ich použitie. Môžete okamžite vstúpiť do boja!

Teraz o vegánskom hovädzom mäse. Určite mnohí z vás sa stretávajú s takou úžasnou špekuláciou, ako „školenie kníh“. Hovoria, že čítate moju knihu, robíte cvičenia tu popísané - a voila, stanete sa úspešnými, inteligentnými a žiadanými. A ísť nikam nie je potrebné, a platiť len asi 400-500 rubľov. namiesto niekoľkých tisíc. Môžete dokonca trénovať na gauči - jednoducho nezabudnite na cvičenia!

Vzhľadom na uvedené skutočnosti nemôžeme mierne povedať, že táto metóda je primeraná.

V jednom prípade môžete „trénovať“ len pomocou knihy - ak dokážete vygenerovať 7-8 nezávislých subpersonality vo vašej hlave, hovoriť, argumentovať a súhlasiť s nimi.

Ale potom musíte konzultovať s iným špecialistom - je jasné, s čím.

Úzka koncepcia "seminára" znamená úplne iný formát. Na seminári získate vedomosti v konkrétnej oblasti. Čo s nimi potom rozhodnúť sami. Je to podobné univerzitnej prednáške o úzkej téme. Povedzme: "Pracovné spory v súvislosti so znížením počtu zamestnancov organizácie: prax súdov v Petrohrade." Lektor hovorí a zobrazuje diapozitívy, nahrávate / natáčate snímky na iPhone (čo je zbytočné, pretože potom budete posielať celú prezentáciu v newslettere).

Veľkí a dobrí poskytovatelia seminárov sú omnoho menšie ako poskytovatelia vzdelávania: pravdepodobne kvôli tomu, že je zložitejšie vytvoriť skupinu odborníkov v rôznych oblastiach podnikania, technológií a práva.

Typický seminár môže trvať niekoľko hodín (krátke programy opisujúce inovácie daňových, občianskych, pracovnoprávnych právnych predpisov) do 5-6 dní. V tomto formáte, čím menej ľudí (a 40-50 ľudí je dosť pravdepodobné, že získajú), tým lepšie: môžete požiadať lektora o všetko, čo vás zaujíma. Cenové rozpätie je významné: od niekoľkých tisíc rubľov za pár hodín až 60-70 tisíc v 4-5 dní.

Zaujímavým trhom je „vzdelávací cestovný ruch“. To je, keď chápete sušinu o "praxi presadzovania práva" nie vo vašom rodnom Petrohrade, ale napríklad v Dubaji. Platiť za to namiesto 30-40 tisíc, asi 300-350 + letenky. Ponúkame vám to pri práci - súhlasíte s tým, že si budete istý! Je osviežujúci a podporuje dobrú absorpciu materiálu.

Teraz zábavná časť. Hviezdy nášho a západného tréningového priemyslu pravidelne organizujú podujatia, ktoré sa neustále nazývajú tréningy. Niektorí sa však nazývajú majstrovskými triedami a sú bližšie k pravde.

John Shole, Brian Tracy, Radislav Gandapas a zrazu Irina Khakamada - preto sú hviezdami na zbieranie štadiónov. A zbierajú.

Napríklad za 25 000 rubľov. dostanete sa do galérie päťtisícinej haly. Za 35 000 rubľov. - miesto v jednom z prvých riadkov. Za 50 000 rubľov. - Na večeru môžete prejsť s nebeským rečníkom, a ak budete mať šťastie, opýtajte sa ho na pár otázok. Ako viete, toto nie je vôbec školenie, ale prednáška s najširším možným pokrytím najrozpúšťanejšej časti strednej Ázie. Jedným z hlavných cieľov takýchto prednášok je zvýšiť predaj výrobkov trénera - kníh, denníkov, softvéru. Pretože v telocvični nedostávate zručnosti, môžete prestať chodiť: čítať knihu hneď. Existujú však dôvody na návštevu takýchto strán a neskôr o nich budem hovoriť.

Nakoniec, o smutnom. Prepáčte za reptanie. Pád intelektuálnej úrovne našich spoluobčanov, dostupnosť IT a všeobecný zmätok vedomia (je to tiež „myslenie o klipe“) sa stal vynikajúcim základom pre vzostup školenia.

Šarlatáni spravidla kopírujú metódy hviezd: zbierajú štadión a sólo z javiska. Samozrejme, nezabudnite odtrhnúť tri kože z publika.

Inšpirovaný ziskom a pozornosťou dôverčivého publika, „dvadsaťroční hovorcovia s 30-ročnými skúsenosťami“ zdôrazňujú horiace témy: ako zarobiť milión dolárov za tri mesiace, ako začať ropný biznis od nuly, prečo je zlé byť zamestnancom a je dobré byť aspoň nejakým druhom ale podnikateľ. Pravidelne sa k scéne dostávajú adepti kultu a rozprávajú nejaký neuveriteľný príbeh.

- Ahoj, ja som Vasya z mesta Great Ukhryaby. Pred mesiacom som pracoval ako manažér pre logistiku v spoločnosti Vektor LLC a zarábal 20 000 rubľov. a cítil sa veľmi zle. Ale potom som prešiel školením spoločnosti XX, kúpil ich knihu a denník, a tiež pozval všetkých svojich priateľov a príbuzných na školenie.

Teraz som úspešný start-up v oblasti infobusinessu, môj príjem je viac ako 500 000 rubľov, pracujem tri hodiny týždenne a zvyšok času trávim v jachtárskych kluboch v Monaku. Vďaka spoločnosti "XX", hurá!

Najzávažnejšia spoločnosť pracujúca v tomto žánri, viete. Existujú spoločnosti, ktoré klonovali svoj jednoduchý systém. V každom prípade nestojí za stratu času tým, ktorí zodpovedajú aspoň dvom znakom súčasne:

 1. hovorí, ako zbohatnúť za tri týždne,
 2. zbiera 600-700 ľudí v hale,
 3. dôrazne odporúča priviesť všetkých svojich priateľov - na to je zľava,
 4. na samotnom podujatí príliš veľa „úspechu“.

Všetky tieto vzdelávacie formáty však nemožno nazývať vzdelávanie v plnom zmysle slova. Sto päťdesiat z najlepších tréningov nenahradí MSU alebo Harvard. Vzdelávanie je stranou, spoločenskými väzbami, kvalitatívnou reštrukturalizáciou myslenia. Krátkodobé programy neposkytujú univerzitný lesk. Ďalšia vec je, či ju potrebujete v praxi alebo nie.

Hodnotíme naše šance na štúdium na úkor spoločnosti. Testujeme hacky na živom Euchare

Rozhodli ste sa preto, že niektoré z vašich zručností treba rozvíjať. Analyzoval trh, vybral vhodný tréning / seminár, určil rozpočet. Po definovaní - pochopili, že je to drahé: nie v absolútnych hodnotách, ale konkrétne pre vás. Zostáva jedno rozumné riešenie: previesť náklady na zamestnávateľa. Samozrejme, situácia v každej spoločnosti je prísne individuálna a neexistujú žiadne univerzálne recepty. Ale ak má spoločnosť v podstate rozpočet na školenie, je potrebné vyskúšať.

Po prvé, definujme: rozvíja váš tréning mäkké alebo tvrdé zručnosti? V závislosti od toho využijeme rôzne taktiky komunikácie s osobami s rozhodovacou právomocou, pričom hlavnou z nich je držiteľ rozpočtu na vzdelávanie - HR.

Len v prípade, ešte raz: softvérové ​​zručnosti - všetko, čo zvyšuje vašu efektivitu. Vyjednávanie, ovplyvňovanie zručností, emocionálna inteligencia, riadenie času atď. Forma vzdelávania je zvyčajne vzdelávanie. Hard Skills - to všetko priamo súvisí s vašou profesionálnou činnosťou. "Práca PR služby a federálny zákon" O reklame "," Pokročilý kurz SMM pre Facebook ", atď. Forma vzdelávania je zvyčajne seminár.

 • Ak je to ťažké zručnosti. Opätovne si prečítate popis úlohy, nájdete tam tie funkcie, ktoré rezonujú s témou štúdia. Myslíte si, aké veľké projekty sa vo vašej spoločnosti plánujú a ako rozvinutá zručnosť pomôže ich implementácii. Pamätáte si, keď ste naposledy študovali: čím viac času uplynulo, tým lepšie. Získajte "ok" od priameho nadriadeného a choďte predstaviť svoje argumenty HR.
 • Ak je to mäkké zručnosti. Získate profil kompetencií pre vašu pozíciu. Nájdite vhodnú spôsobilosť, ktorej význam odráža tému vzdelávania. Napríklad školenie v časovom manažmente môže jasne rozvinúť kompetencie „Systematické a organizované“. Vyjednávacie školenia môžu rozvíjať kompetencie efektívnej komunikácie. A tak ďalej. Ak vo vašej spoločnosti nie je systém kompetencií, budete si pamätať na skutočné významné situácie z praxe, kde by boli tie isté zručnosti užitočné, a nemali ste ich - a to bolo zlé.

- Pamätajte si, že Ivan Ivanovič, ako sa po rozpade miliardy-dolár zmluvy sa obchodné oddelenie a marketingové oddelenie takmer bojovať? Ale ak by som potom vlastnil metódy psycho-emocionálnej regulácie v tíme (mimochodom, tréningový program), prišli by sme k našim zmyslom a napravili všetko.

Získajte "ok" z hlavy a choďte do Eychary.

Ak sú vaše argumenty racionálne, vysvetliteľné a rozumné, potom len málo z nich bude proti tréningu. Cieľom rokovaní s ním je, aby si HR najprv vysvetlil, prečo súhlasil s vaším tréningom. A preto to mohol občas vysvetliť generálovi.

Tu je krátky návod na komunikáciu s tými, ktorí rozhodujú o všetkom:

HR námietka

Vaša odpoveď

Prečo?

Uveďte pripravené argumenty (o funkciách, projektoch, rozvinutých kompetenciách).

Drahé!

„Nie je to príliš lacné, ale na trhu nie sú žiadne alternatívy“ (ak je to naozaj tak - napríklad, pôjdete na školiace stredisko Cisco, Huawei, Intel, atď., Kde budete študovať pomocou vlastného zariadenia).

„Drahé, ale v spoločnosti bude osoba, ktorá bola vyškolená overeným expertom“ (ak sa chystáte na školenie s viac či menej známym trénerom).

Ak existujú alternatívy: „Táto možnosť je chladnejšia, pretože tréningový program má pre mňa absolútne nevyhnutné body“ (ďalej uvádzate vopred predpokladaný dôvod, prečo skutočne potrebujete tieto body v programe. Tlač pre úzke odborné potreby: HR nemusí poznať všetky jemnosti a nerozumie aké dôležité je pre vás poznanie tohto alebo tohto nástroja).

Potom nejako!

Nájsť vopred argumenty - prečo to "neskôr" môže ťahať na šesť mesiacov alebo viac. Príčinou môže byť napríklad plán poskytovateľa, sezóna dovoleniek, začiatok prác s vysokým podielom ľudskej práce a rozsiahle projekty. Nech HR pochopí, že „neskôr“ je nevhodná ospravedlnenie.

Žiadne peniaze!

To nemôže byť. Tam sú peniaze, človek sa len pozerá. Táto námietka je však najťažšie vypracovať.

Samozrejme, ak na jednom článku nie sú žiadne finančné prostriedky - vždy môžete hľadať úspory na iných článkoch. Nakoniec môžete požiadať o prevod nákladov a financovania z budúcich období. Budeme o tom musieť diskutovať s finančným riaditeľom, pretože s neopatrnými pohybmi bude trpieť EBITDA, OIBDA a ďalšie vysoké záležitosti. Ak to vo Vašej spoločnosti nie je kategoricky akceptované - ustúpte na ďalšiu líniu obrany.

Práve teraz nie sú žiadne peniaze!

Pokúste sa prísť na konci štvrťroka alebo lepšieho roka. V týchto chvíľach, akceptor jednotky sú usilovne obnoviť poriadok vo svojich rozpočtoch. Je jasné, že zlé a nadmerné výdavky ("nie ste schopní počítať peniaze"), a úspory ("celý rozpočet je nedotknutý, preto neurobil nič"). A tu môžete byť veľmi nápomocní: pre rozvoj nechcených HR úspor budete úprimne vďační.

Ak sa sami dohodnete s financujúcimi o platbe, potom prosím, ale prečo by som mal mať také ťažkosti?

Eichar ponúka kyticu sedatívnych dokumentov a politické výhody.

Môžete ponúknuť váš príklad na výpočet efektívnosti školenia v rubľoch. Povedzme, pomocou metódy ROI (návratnosť investícií, návratnosť investícií). Každý o tom vie, ale nikto naozaj nevie, ako ju používať, a tiež vaše HR (aj keď to nie je uznané). Предложите любую посильную помощь со своей стороны - подсчеты вести все равно будете не вы. Для любого эйчара оцифрованная эффективность обучения - это звездочка на погоны, так что вряд ли вам откажут.

Чтобы и вам, и работодателю было спокойнее - предложите заключить ученический договор. Вы, мол, обязуетесь после окончания обучения отработать ХХ месяцев в компании, а если нет - вернете часть денег. Tým sa neutralizujete strach zo zamestnávateľa "budeme ich učiť a budú sa rozptyľovať".

Ak nič nepomôže vôbec, ponúknite časť tréningu z vlastného vrecka. Nespokojujte sa s viac ako 50% - na konci budú všetky získané zručnosti pracovať v záujme vášho zamestnávateľa.

Trochu hardcore. Ak nič nepomôže vôbec. Napriek tomu, že „potrebu odbornej prípravy a rekvalifikácie zamestnancov pre vlastné potreby určuje zamestnávateľ“ (časť 1 článku 196 Zákonníka práce Ruskej federácie), „podmienky a postup pri ďalšom vzdelávaní musia byť stanovené kolektívnou zmluvou alebo dohodou, pracovnou zmluvou“ (časť 2). článok 196 TK RF).

Prečítajte si teda uvedené dokumenty (dúfam, že sú vo vašej spoločnosti) a hľadáte bod o frekvencii školení. Ak je táto hodnota vo vašom prospechu (napríklad raz za rok a študovali ste pred 2 rokmi), použite tento argument. Ak nie je vo vašom opakovanom bode 1.

Kde naozaj nie? Ako sa vrhnúť do osobného rastu a zapojiť vedenie

Tu budeme hovoriť viac o tých programoch, ktoré si vyberiete z vlastnej iniciatívy. Zriedkavý zamestnávateľ bude investovať do vášho osvietenia ako také: po prvé, výsledok je ťažké merať a po druhé - kto vie, aké myšlienky prídu k vám na základe školenia? Mimochodom, to je dôvod, prečo sú všetky korporátne programy, ktoré nejakým spôsobom rozvíjajú úroveň povedomia - až do riadenia času - vždy dvojsečný meč. Zamestnanec môže konštatovať, že práca pre túto spoločnosť nezasahuje do jeho strategických cieľov - a potom toto školenie povedie k priamym stratám pre spoločnosť. Niekedy sa však rozhodnú pre vás.

Majiteľ spoločnosti alebo HR s vlastnými predstavami o efektívnosti, vedení atď. Môže iniciovať nákup školenia, ktorý zahŕňa pomerne hlboký zásah do vašej psychiky. Ak nemôžete chodiť - nechoďte.

Ak nechodíte, je nereálne sa od seba odtrhnúť od toho, čo sa deje, a pamätajte, že teraz ste práve pod vplyvom určitej technológie.

Takže pre aké markery môžeme rozlišovať pochybný, ak nie nebezpečný program?

 • Názov a / alebo obsah programu obsahuje slová „prielom“, „angažovanosť“, „program vedenia“, „kurz vedenia“, „program kapitána“, „transformačný program“, „strečing“, „sociálny projekt“. To všetko je takmer sto percent znamenia života sprint.
 • Meno školiteľa alebo názov spoločnosti poskytovateľa tu.
 • „Tréning“ sa koná 2-3 dni od skorého rána do neskorého večera vo veľkej sále, na ktorej sa účastníci nesmú zdržiavať pod zámienkou. Účastníci môžu byť 100 alebo 200.
 • Osobitným druhom brainstormingových tréningov sú tie, podľa ktorých sa musíte stať „skutočným človekom“ alebo „skutočnou ženou“. Programy sú doplnené popismi výziev, výziev a problémov, ktoré počas tréningu prekonáte. 3-4 dni v tvrdom režime BDSM - a voila, ste „skutočný človek“, všetko je na dosah. S hrdosťou nosíte tričko s nápisom "Bol som vyškolený" XXX "a pohŕdavo sa pozrel na ostatných - kým pustíte.
Systémové konštelácie a školenia založené na nich by som pripisoval hraničným technológiám. Zástancovia metódy veria, že to funguje. Ako presne - nikto nemôže vysvetliť, pretože jednoznačný vzťah praxe a výsledku nie je dokázaný. Neboli zistené žiadne poškodenia, vedľajšie účinky sa neskúmali. Nebojte sa - používajte na vlastné riziko a zodpovednosť, ale nepreháňajte to.

Všetky deštruktívne programy, so všetkými ich rozmanitosťami a "jedinečnosťou", sú založené na najjednoduchšom čipe s kódovým označením "swing". tj Najprv je vám k dispozícii a presvedčivo vysvetlite, že ste úplná nezhoda a celý život ste žili pre nič za nič. Alebo skôr, nevysvetľujú, ale nevedome sa dostanú do vašej psychiky, manipulujú s témami narodenia, traumy z detstva, smrti, atď.

Potom dostanete šancu „na opravu“ a budete vnímať najmenší súhlas trénera ako tento prelom a triumf. Na sekundu nebudete osamotení, dávate vám osobu, ktorá bude úplne a úplne kontrolovať váš život počas a po tréningu - takzvaný „kamarát“ (to je vzájomná kontrola) alebo „kapitán“ (ak je kontrola zameraná len na vás).

Pridajte k tomu zámerne vytvorené prostredie skupinovej idiocie - a môžete si zhruba predstaviť, aký "vodca" z vás bude na výjazde.

Je ľahké rozpoznať takého „vodcu“ - horlivo vás pozýva na demo tréning, povie vám, aký typ revolúcie sa odohral v jeho živote, ponáhľa sa s nadhodnotenými myšlienkami „planetárnej reorganizácie“, za ktorú sa snaží zbierať peniaze a nakoniec sa začína podobať narkomanovi efedrínu. To všetko by bolo vtipné, ak by výsledky neboli také smutné - rozpad sociálnych väzieb, zničených kariér, náhlych depresií a, samozrejme, peňažných strát. Čo je to dlhé šírenie: jeden, dva, tri: (

Jedným slovom buďte opatrný. Trh je plný vysoko profesionálnych trénerov, ktorí vám môžu skutočne pomôcť s odhaľovaním potenciálu vedenia, objasnením kariérnych a životných cieľov atď. vážne veci - ale formát ich práce rozhodne nebude taký, aký bol opísaný vyššie.

Tréneri: vôbec existujú a prečo im toľko platíte

Snáď žiadna koncepcia cirkulujúcej slovnej zásoby nemôže byť nazvaná tak vágna ako „koučovanie“ a „tréner“. Neexistuje lepší spôsob, ako vo vás vzniesť pochybnosti, ako sa vyhlásiť za trénera. Neexistuje žiadny lepší spôsob, ako priviesť na rozhovor otázky, ktoré nie sú k dispozícii, ako dať zručnosti koučovania na zhrnutie. Ak ste trénerom, od vás sa očakávajú dve veci: teraz rýchlo vytvoríte zázrak s mojím životom (alebo len s kariérou) a potom požiadate o astronomickú sumu. Tyzhkouch!

Pochopme trochu o pojmoch. Koučing je plne rozvinutá a vyvinutá konzultačná technológia, ktorá existuje v interpretácii niekoľkých škôl. Samozrejmosťou je aj školenie / certifikácia trénerov, z ktorých najznámejšia je ICF (International Coaching Federation).

V najobecnejšej podobe vyzerá práca trénera takto: klient s špecifický prichádza k trénerovi so žiadosťou, pomáha nájsť zdroje na riešenie svojho problému počas niekoľkých koučovacích stretnutí a systematicky sprevádza klienta v jeho pohybe smerom k cieľu.

Tréner neposkytuje rady, nepracuje na probléme namiesto klienta, nezačne pracovať, ak nie je skutočná požiadavka. Jeho hlavným nástrojom sú otázky špeciálne položené klientovi.

A v určitom štádiu práce klienta sa stane satori, myslí si: „Je to pravda, čo robím?!“. Začína pracovať s dvojnásobnou efektivitou. Koučovanie je možné na rôznych témach: kariérny rast, chudnutie alebo získavanie svalovej hmoty, zarábanie prvých miliárd alebo začatie vlastného podnikania.

Takže: ten, kto pracuje s požiadavkou klienta, kladie otázky, pomáha dosiahnuť konkrétne ciele a má certifikát - kouča. Ten, kto vykonáva "koučovanie obchodných zástupcov" alebo niekoho iného, ​​s použitím techník "robiť ako ja", "nemyslím si, že ste si už mysleli, že je pre vás", "odpadol" nie je tréner, ale v najlepšom prípade mentor.

Napodiv, účinnosť technológie možno vysvetliť jej vysokými nákladmi. "Za čo platíte, dostanete to." Koučovanie nie je lacná myšlienka: hodinová komunikácia vás môže stáť 15, 20 a 40 tisíc v závislosti od stupňa koučingu a jeho špecializácie. Samozrejme, je tu obrovské množstvo začiatočníkov, ktorí na vás budú šťastne trénovať za nominálnu sumu. Ale skôr, než si uložíte, premýšľajte o tom - vyriešite svoj problém týmto spôsobom, nebudete strácať čas a peniaze?

Rozhodli ste sa srandu - vezmite si čas. Porozprávajte sa s rôznymi konzultantmi. Skontrolujte niekde na úrovni miechy: je tam kontakt s trénerom?

Opýtajte sa na situácie, s ktorými pracoval a aké úspechy jeho klienti dosiahli. Mimochodom, s touto otázkou budete kontrolovať ďalšiu dôležitú kvalitu trénera: schopnosť zachovať dôvernosť. Ak neuvádza osobnosti - všetko je v poriadku. Ak ste povedali „dôverne“ o úspechu konkrétneho Petrova a neúspechoch konkrétneho Ivanova - neváhajte a povie vám aj o ďalšom klientovi.

Guru ako špeciálna kategória. Ak chcete ísť na ne alebo nie, a ak pôjdete, potom prečo

Opäť sa zastavíme na tréningoch "guru". Vylučujeme tých, ktorí vystupujú v koučovacom žánri: všetko sa o nich hovorí vyššie. Guru teda zbierajú štadióny. Zároveň, ako sme už zistili, nedostanete nové zručnosti na "hviezdnej" udalosti. V najlepšom prípade dostanete popis technológií, s ktorými sa tieto zručnosti môžu rozvíjať. A v tomto zmysle, s rovnakým úspechom, si môžete prečítať nejaký text napísaný guruom. Praktické výhody nebudú o nič menej. Návšteva takýchto podujatí však prináša aj ďalšie výhody:

 • teraz môžete do prehľadu zadať krásnu čiaru;
 • existuje možnosť, keď si kúpite lístok príslušnej triedy, osobne položiť otázku s hviezdou a získať relatívne užitočnú odpoveď;
 • bez toho, že by ste sa museli dotknúť svedomia, budete môcť rozhovor (alebo rozhovor) zaskrutkovať do frázy ako: "Raz sme sa dohadovali s Brianom Tracym. Hovorím mu: ...".
Mimochodom, túto techniku ​​majstrovsky využíva len jeden z ruských guruov. "Minulý týždeň som sa opäť stretol s dalajlámom. A povedal mi zaujímavú vec ...". Na stretnutí to nebolo ďalších 20 000 ľudí. Stretla sa? To bolo. Povedal dalajláma takú frázu? Povedal. No, to je všetko.
 • fotografie z podujatia a selfie s hviezdou dobre čerpať vašu odvolanie v sociálnych sieťach.

Ako získať firemné školenia a nie skrutkovať?

Pripomeňte na to tiež, ale stále. Firemné vzdelávanie nie je dobrovoľné. A ani dobrovoľne povinné. Účasť na ňom je povinná z čisto právnych dôvodov: spoločnosť vydá zodpovedajúcu objednávku, čas Vašej účasti sa vypláca z priemerného zárobku (najvýhodnejšie je študovať na konci roka a po zaplatení bonusu), záznam o kurze sa zaznamená na Vašej osobnej karte atď. Nehovorím, že za školné bolo zaplatené určité množstvo. Preto si viete predstaviť, aká úzkostlivá bude HR, aby ste tieto snahy ospravedlnili.

„Deviacionisti“ môžu počkať nielen na informovanie u šéfa, ale aj na úplne neuskutočniteľné disciplinárne sankcie. Vo väčšine prípadov nebudete môcť byť nútený vrátiť náklady na vynechaný tréning, ale potom tie veľmi disciplinárne sankcie môžu byť dôvodom na zníženie vášho bonusu, však?

Druhá a najdôležitejšia vec. Bez ohľadu na to, kto vedie školenie vo vašej spoločnosti, ciele tejto akcie sú vždy nad rámec samotného vzdelávania. Platí to však najmä vtedy, ak tréner nie je vlastným, firemným, ale externým. Externému trénerovi sa často pripisuje to, čo bude robiť lepšie ako interný - vrátane pozorovania účastníkov školenia a písania krátkych zhrnutí o každom z nich. Áno, tréner nemôže len trénovať. On tiež - mimochodom, takpovediac - hodnotí váš kariérny potenciál, vyvodzuje závery o vašom mieste v neformálnej podnikovej hierarchii, o rizikách, ktoré znášate pre zamestnávateľa a pre seba. Naozaj, pre takéto pozorovania je tréning ideálnym miestom. Takže máte šancu zarobiť sto alebo dve plusové body v karme! Ako to dosiahnuť?

 • Všeobecné pravidlá sú rovnaké ako pri posudzovaní: majú slušný vzhľad, nezneužívajte deň predtým, neskoro;
 • bez ohľadu na to, aký je banálny, všimnite si najaktívnejší. Nečakajte, že sedíte v rohu na stoličke. Je lepšie okamžite sa ponáhľať do boja, aj keď nechápete, čo robí tréner. Verte mi, že sa nestane nič hrozné a traumatické (ak to samozrejme nie je spomínaný život).
Ak sedíte, ocitnete sa v najhoršej kategórii účastníkov, o ktorej nemôžete povedať nič - ani dobré, ani zlé - pretože neboli aktívni.
 • Jedným z najhorších vecí, ktoré môžete na tréningu urobiť, je ukázať svoju ľútosť nad celým svojím vzhľadom a slovami: musíte pracovať a vy robíte odpadky (kolektívne). Nerobte to;
 • menej impulzívnosti. Práve na tréningu potrebujete zvýšenú ostražitosť, sústredenie a sebaovládanie: nezúčastňujte sa na sporoch a iných povodniach; sledujte svoj prejav. Pravidelne dávajte pozor na svoje držanie tela: neskĺzate z kresla a nesedíte, izolujte sa od všetkého, čo sa deje;
 • aj keď sa vám zdá, že viete, že materiál je stokrát lepší ako školiteľ - zdržať sa komentovania. No, hovoríte, ukážte svoje odborné znalosti a prečo? Možno váš zamestnávateľ najal trénera z dobrého dôvodu. Je omnoho racionálnejšie absorbovať, čo sa deje a stále trénovať. Získať zručnosti, a potom sa rozhodnúť, či stojí za to použiť alebo nie.

Hlavný záver: nepreháňajte to, speňažte, dôverujte, ale overte

Niekoľko záverov na základe uvedených skutočností.

 • ak je na výber tréner alebo školiaca spoločnosť, vyberte si starostlivo. Záznam o školení pochybného poskytovateľa nebude zdobiť svoj životopis, ale práve naopak. Nehovoriac o tom, že peniaze budú hodené do vetra;
 • Vyberte si program a trénera - vypnite skepticizmus. Dôveryhodnosť trénera a ochota riadiť sa týmto programom výrazne zvýšia účinnosť vzdelávania;
 • ak je váš rozpočet zamestnávateľa na vzdelávanie neobmedzený - nezneužívajte ho! Takýto jav je na trhu ako preškolený zamestnanec. Vzhľadom k tomu, že sú preplnené konceptmi a zručnosťami, ktoré sú nevyhnutné a zbytočné, môžu sa dostať do zrejmého pokušenia: aplikovať všetko, čo sa naučili pri riešení všetkých najzákladnejších úloh. Pre zamestnávateľa sa takýto zamestnanec stáva nezvládnuteľným, „nákladným“ a v konečnom dôsledku nerentabilným. „Učiť sa vedca je len pokazenie,“ hovoria skepticky HR a umiestnili takého kandidáta do zložky Think.
Využite výsledky svojich štúdií, ale majte na pamäti princíp: už by ste nemali platiť za to, čo ste sa naučili, ale za to, čo práve robíte, ste nevedeli ako.

Súdruh, pamätajte: učenie je svetlo, nevedomosť je tma. Urobte si priateľstvo s tréningovým odvetvím, ale urobte to správne a múdro, a potom môžete z tohto priateľstva získať skutočné dividendy.

Zanechajte Svoj Komentár