Ako zlepšiť text: niekoľko lekcií redakčnej mágie

Tento príspevok napísal editor Vyacheslav Kokhanny. Je účastníkom pokročilého kurzu Glavreda, vedeného Maximom Ilyakhovom, a aktívne aplikuje získané skúsenosti v praxi (myslíme si, že je to dosť nápadné v štýle a dizajne tohto materiálu). Toto je jeho prvý príspevok na našom blogu, takže budeme radi, ak si vypočujeme vaše pripomienky a pripomienky.

Tak ste text napísali. Odložil ju na ďalší deň, aby sa odpočítala čerstvá hlava. Nasledujúci deň si prečítajte: všetko sa zdá byť normálne, ale pocit, že niečo nie je v poriadku a dá sa zlepšiť. Aby sme sa zbavili tohto pocitu a vylepšili text, urobíme štyri veci: odstránime malé prekážky, vyhladíme prechody, prepojíme čitateľskú fantáziu a nastavíme rytmus, ako v horúcom a harmonickom tanci. Poďme.

Odstráňte malé prekážky

Účelom odstránenia je uľahčiť čítanie. Zaradím stop slová, ktoré autor použil na iné účely ako menšie prekážky.

Kategórie zastavovacích slov

Úvodné štruktúry: nepopierateľným spôsobom

zosilňovače: maximálne, veľmi, absolútne

odhady: bohatý, cenovo dostupný, slávny

Parazity času: dnes, dnes, dnes

zámená: my, tvoji, tvoji

pečiatky: krok za krokom tím odborníkov, integrovaný prístup

Slovné mená: Poskytujeme služby pri tvorbe, vykonávame opravárenské práce, poskytujeme pomoc pri výbere

neistá: Niečo, niekoho

Stop slová nie sú náhodné. V určitých situáciách sú potrebné, ale autori ich často používajú nevhodne.

 • Sú potrebné
 • Nie je potrebné
 • V minulosti, aby si kúpili tú správnu vec, ľudia sa presťahovali z jednej časti mesta do druhej.
  Dnes máte tú správnu vec bez toho, aby ste opustili svoj domov. To je zásluha internetu.
 • V súčasnej dobe, čo si môžete kúpiť na internete, a budete dodávať do svojho domova.

prečo

 • Pomocou stop slov autor porovnal minulosť so súčasnosťou, aby ukázal čitateľovi výhody internetu.
 • Objasnenie "v súčasnosti" je nadbytočné - ak nie je schválené iným, súčasný stav sa štandardne predpokladá.

Pre čitateľa, stop slová nie sú určené, ako pre tanečnice kamene v topánkach. Narušujú: porazia rytmus čítania, nevysvetlia myšlienku a niekedy je ich tak veľa, že čitateľ je v texte stratený a stránku uzavrie.

"Pre čitateľa, stop slová nie sú určené, ako pre tanečnice kamene v topánkach."

Ak chcete pochopiť, či je slovo zastavenia zbytočné, prečítajte si vetu bez nej. Ak sa význam nezmenil alebo sa trochu zmenil, odstráňte a pridajte špecifiká:

 • So slovom stop
 • Bez slova stop, ale so špecifikami
 • Táto služba bude pre vás nepochybne užitočná.
 • Táto služba bude pre vás užitočná, pretože ...
 • Sme skutoční profesionáli.
 • Opravujeme byty už 15 rokov
 • Je to veľmi známa značka.
 • 60% Rusov používa výrobky tejto značky
 • Služba je na oboch nohách chabá
 • Obráťte sa na podpornú službu, odpovedali v týždni
 • Niečo tmavne
 • Stmavne

Cieľom vyhladenia je dosiahnuť plynulejšiu reč. Prechody idú z vety do vety, z odseku do odseku, z kapitoly do kapitoly. Prechody sú plynulé a ostré. Pri plynulých prúdoch reči - jeden do druhého prechádza hladko, v ostrých klopách - oddeľuje sa od seba.

Tu je príklad ostrého prechodu:

Tu je príklad hladkého prechodu:

Čítanie textu s ostrými prechodmi je ako sledovanie tanečníka, ktorý sa učí nový tanec. Tieto sa pozastavia po každom pohybe, aby si pripomenuli nasledujúce. Preto tanec nie je fascinujúci.

"Čítanie textu s ostrými prechodmi je ako sledovanie tanečníka, ktorý sa učí nový tanec."

Pre hladký prechod postupujte podľa troch pravidiel:

Pravidlo 1. Upozornite čitateľa, že intro je u konca a činnosť začína.

V tomto článku je upozornenie fráza "letts go." Ostatné výrazy to dokonale zvládnu: „poďme“; "dobre, ste pripravení?"; „začať“ atď. Autori často používajú techniku ​​ako v príklade uvedenom nižšie:

(Popis problému) Takže ste text napísali a odložili na ďalší deň, aby ste si ho mohli prečítať s čerstvou mysľou. Nasledujúci deň si prečítajte: všetko sa zdá byť normálne, ale pocit, že niečo nie je v poriadku a dá sa zlepšiť. (Upozornenie na koniec záznamu a začiatok akcie) Tento článok vám povie, čo máte urobiť, aby ste sa zbavili tohto pocitu a vylepšili text.

Pravidlo 2. Jeden z nich odhaľuje jeden myšlienkavysvetľuje jeden nového subjektu a popisuje jeden účinok.

myšlienka v odseku sa uvádza podľa vzorca: úvod → vysvetlenie (príklad, dôkaz) → záver.

(Úvod) Písanie je ťažké. (Vysvetlenie) Nestačí písať, stále musíte upraviť: nájsť stop slová, definovať ich cieľ, vymazať nezmyselné; pracovať s vetami, odsekmi a kapitolami tak, aby text prúdil; prepojiť fantáziu čitateľa, aby bola zaujímavá; nastaviť rytmus tak, aby sa čitateľ nenudil. (Záver) Preto tí, ktorí si myslia, že byť spisovateľom, sú jednoducho zlí.

Výnimka 1

Ak jedna alebo dve vety postačujú na zverejnenie myšlienky, nie je potrebné postupovať podľa vzorca

Výnimka 2

Ak podľa vzorca dostanete odsek v 6 alebo viacerých riadkoch, rozdelte ho na tri odseky podľa odseku, aby ste uviedli úvod, vysvetlenie a záver. Prečo?

Potom je táto osoba lenivá čítať veľké odseky a preskakuje ich. Z tohto dôvodu stráca vlákno príbehu. Nemá záujem čítať ďalej a stránku uzatvára.

Nová podstata - to je niečo, čo ľudia predtým nevedeli. Vysvetľujú ho subjekty, ktoré sú čitateľovi už známe. Koľko podrobností to vysvetliť - podľa uváženia autora. Ako príklad som vysvetlil, čo je „nový subjekt“.

účinok - toto sa deje v určitom časovom období. Ak napríklad popíšete dĺžku času, keď sa Kolya vrátil z práce, budete mať nasledujúci odsek:

Kohl odišiel z práce a šiel domov o siedmej večer. Cestou som sa stretol s priateľmi, ktorí navrhli ísť do baru. V bare sa opil, kým nestratil pulz. Bol odtiahnutý domov a hodil ho pri dverách v polovici jednej noci.

Pravidlo 3. Kapitoly rozdeľte do titulkov.

Podtitul naznačuje, že jedna kapitola je u konca, iná začína. Neexistuje náhly prechod, čitateľ nie je zmätený a nevyvíja úsilie, aby zistil, kde je začiatok a koniec. Preto sa číta ľahko. Ako príklad, tento článok: obsahuje štyri kapitoly, z ktorých každá má podtitul.

Pripojte predstavivosť čitateľa

Účelom spojenia je, aby osoba čítala text od začiatku do konca. Kým obrázky sú nakreslené v jeho hlave, on sa nudí a on číta.

 • Nič sa nezapne
 • In, predstavivosť zapnutá
 • Kričal hlasno
 • Hlasne kričal, akoby bol medzi hluchými alebo Hlas znel tak hlasno ako pištole.
 • Viem, ako udržať tajomstvo
 • Viem, ako udržať tajomstvo. Jeden hrob sa s tým vyrovná lepšie.
 • To, čo hovoríte, je hlúpe
 • Dôvod je ako ustrice
 • Bol nadšený
 • Bol potešený ako astronóm, ktorý našiel novú planétu.

Čítanie textu, ktorý nezahŕňa predstavivosť, je ako sledovať tanec bez hudby. Je to tiež nudné a nie je zaujímavé.

"Čítanie textu, ktorý nezahŕňa predstavivosť, je ako sledovať tanec bez hudby."

Ak chcete pripojiť predstavivosť čitateľa, vo vyššie uvedenom príklade som použil porovnania. Poznám ešte dve veci: ilustrácia (alebo video) a násilný.

Ilustrácia (alebo video) pomôžu v dvoch prípadoch: keď nie je možné nájsť stručné porovnanie a keď je na opis potrebných veľa slov.

násilný Príjem je, keď autor priamo povie čitateľovi, že je čas si predstaviť. Používa sa pre toto slovo "imagine", "imagine", "pamätajte" a ich ilk. Recepcia pomôže, keď je potrebné, aby čitateľ prezentoval presne to, čo chcete, a nie to, čo ho inšpiruje:

Predstavte si, že sledujete tanec bez hudby. Zdá sa, že to nie je tanec, ale opica. Nudí sa a odídete. Je to to isté s textom, ktorý neobsahuje predstavivosť - čitateľ sa nudí a opustí stránku.

Ktoré z týchto techník použiť, rozhodnite sami. Hlavná vec na zapamätanie si troch vecí:

 1. V porovnaní a násilné metódy, poznať opatrenia: čím viac z nich, tým viac mozgu kreslí obrázky, tým rýchlejšie sa unavíte, tým rýchlejšie človek opustí stránku.
 2. Používajte ilustrácie tak často, ako si to situácia vyžaduje. Ale len v prípade, nie pre krásu.
 3. Videá sú tiež dobré, ak sú mierne a krátke.

Nastavte rytmus

Účelom rytmu je, aby sa čitateľ nenudil. Rytmické sady viet: krátke zrýchlenie, dlhé pomalé.

 • Krátke vety
 • Dlhé ponuky
 • Napísali ste text. Odložené na nasledujúci deň. Nasledujúci deň sa odpočíta. Vyzerá to dobre. Hoci nie, niečo nie je v poriadku. Môže sa zlepšiť. Ako?
 • Napísali ste text a odložili ho až na druhý deň, aby ste ho odpočítali s čerstvou mysľou a našli chyby, ktoré dnes zatemnené oko nevidí. Na druhý deň si to prečítate a zdalo sa vám, že všetko je v poriadku, ale pocit, že niečo nie je v poriadku, mi nedal pokoj. Máte pocit, že sa môžete zlepšiť, zmeniť tak, aby sa text ukázal ako vynikajúci, ale neviete ako.

Ak chcete čítať text v jednom rytme, ako sa pozerať na tanec z jedného pohybu - to pneumatiky, to vadí, rozzúrenie. Vyššie uvedené príklady to dokazujú: čítanie len krátkych viet je nepríjemné a frustrujúce; len dlhé - pneumatiky a pneumatiky.

"Prečítajte si text v rovnakom rytme, ako sa pozerať na tanec z jedného hnutia."

Ak chcete nastaviť rytmus, striedajte dlhé, stredné a krátke vety. Neexistuje žiadny sekvenčný vzorec. Ak ste si všimli niekoľko viet rovnakej dĺžky v rade, rozrieďte, ako vaše srdce diktuje. Pre inšpiráciu ukážem rytmus v úvode tohto článku:

(Krátka veta na čas - a už ste si prečítali článok) Tak ste text napísali. (Dĺžku vety zvyšujeme tak, aby vás nepriviedla k urýchleniu) Odložil ju na ďalší deň, aby sa odpočítala čerstvá hlava. (Spomalenie) Nasledujúci deň si prečítajte: všetko sa zdá byť normálne, ale pocit, že niečo nie je v poriadku a dá sa zlepšiť. (Takmer sa spomalí) Aby sme sa zbavili tohto pocitu a vylepšili text, urobíme štyri veci: odstránime malé prekážky, plynulé prechody, prepojíme fantáziu čitateľa a nastavíme rytmus. (Ostro zrýchlené) Poďme.

Ukázalo sa, ako v horskej dráhe, to znamená, že čitateľ nebude nudiť.

§ § §

To je všetko. Na konci písania podvádzača, takže si rýchlo spomeniete, ako urobiť text harmonický, ako tanec.

Cheat Sheet

I. Odstráňte malé prekážky, aby ste uľahčili čítanie. Na to nájdeme stop slová, skontrolujeme ich nevyhnutnosť, odstránime tie zbytočné a nahradíme ich špecifikami.

II Plynulé prechody na dosiahnutie hladkej reči. Postupujte podľa týchto troch pravidiel: a) varujte pred ukončením vstupu a začiatkom akcie; b) odhaliť v odseku jednu myšlienku, nový subjekt alebo činnosť; c) kapitoly rozdeľujeme na titulky.

III. Prepojíme čitateľovu predstavivosť tak, aby si ľudia prečítali text od začiatku do konca. Na tento účel používame porovnania, ilustrácie a videá, alebo hovoríme priamo, takže to čitateľ prezentuje.

IV. Nastavili sme rytmus tak, aby sa čitateľ nudil. Na tento účel striedajte vety rôznych dĺžok, ako to diktuje srdce.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár