Stručná história blogov

Momentálne čítate článok uverejnený na našom blogu. Boli časy, keď vytváranie blogu nebolo také jednoduché. Dnes blogov je spôsob, ako podporiť podnikanie, a známy osamelý bloggeri zarábajú na živobytie. Podľa The Guardian, najpopulárnejší blogger YouTube, recenzent hry PewDiePie, zarobil v roku 2014 len 7 miliónov dolárov.

Ak to nebolo pre dlhé, kľukaté cesty, prekonané blogov, tento post nemohol byť, ale nemohli ste si ju teraz prečítať.

Pôvod koncepcie

Merriam-Webster slovník definuje pojem blog týmto spôsobom: "miesto, kde niekto píše o ich presvedčenie, aktivity a skúsenosti." V roku 2004, rovnaký slovník s názvom "blog" slovo roka.

Skorá sémantika slova „blogovanie“ je dosť vágna. Neskôr a známe významy sú „web blog“, „osobné webové stránky“ a „online denník“. Teraz len hovoríme "blog" - tento termín je ľahko prijatý v modernom lexikóne. Jeho hodnota sa však naďalej mení. Desiatky platforiem a formátov blogov sú k dispozícii pre moderných bloggerov, takže v súčasnosti neexistuje žiadny štandard pre to, ako by mal blog vyzerať.

Slovo blogosphere, to je "blogosphere", bol vytvorený publicistom Brad Graham 10. septembra 1999, a predstavil im ako vtip. Ako termín, ktorý vstúpil do obehu po troch rokoch, vstúpil aj do RuNet v roku 2002.

Pozrime sa na spôsob, akým sa blogovanie stalo, aby sa stalo tým, čím je teraz. Sadnite si - máme cestu cez dve desaťročia.

Počiatočná fáza

Ak chcete určiť presný dátum výskytu blogov ako fenomén je pomerne ťažké, ale spadá na prvú polovicu 90. rokov. Blogy tej doby sa teraz nedajú nájsť, pretože neexistovali žiadne online blogy a nikto ich archivoval. Podľa Wikipédie je prvým blogom RuNet séria „Brad-Socium“, ktorá sa objavila v roku 1994.

Mnohí z prvých bloggerov - hoci takýto koncept ešte neexistoval - boli ľudia, ktorí si čoskoro uvedomili dôležitosť celosvetovej siete. Jedným z nich bol Justin Hall, ktorý v roku 1994 vytvoril svoj jednoduchý blog, ktorý sa skladal z recenzií HTML príkladov, ktoré mu prišli na internete. To však stačilo na to, aby New York Times volal Hall "zakladajúci otec osobných blogov". V roku 1997 John Barger, zakladateľ Robot Wisdom, predstavil nové slovo na popis blogov na internete - „weblog“.

Ďalšie platformy blogov

V roku 1999 boli spustené platformy Blogger a LiveJournal.

Spustenie služby Blogger.com zvýšilo popularitu blogov a používateľom sa stránka páčila vďaka prehľadnému a užívateľsky príjemnému rozhraniu. Vo februári 2003 ju získala spoločnosť Google a do mája 2007 bola úplne prevedená na svoje servery. Teraz je platforma k dispozícii v ruštine.

Prvým rusky hovoriacim používateľom LiveJournalu je linker, ktorého denník bol otvorený 27. novembra 1999 o 03:08:20 a má číslo 666 v databáze. V runete LiveJournal, podľa vlastných štatistík, má vysokú návštevnosť, ale noviny Vedomosti v roku 2011 napísali o páde popularity LJ.

V tom istom roku sa na internete objavil prvý blog, ktorý obsahoval video. To bol vyslaný užívateľ Adam Contras. V novembri 2003 sa objavilo slovo „vlog“, ktoré vzniklo spojením slov „video“ a „blog“. Tento formát blogov sa následne stal veľmi populárnym a dodnes zostáva.

V roku 1999 sa objavil jeden z prvých autonómnych blogov RuNet - Tynu4ok Goblina, vlastnená Dmitrijom Puchkovom, známejším na internete ako Goblin. Samotná koncepcia „samostatného blogu“ alebo samostatného blogu v tej dobe neexistovala v runete. Následne boli blogy tohto formátu najčastejšie vytvárané bývalými užívateľmi populárnych blogovacích platforiem z dôvodu nezhôd s politikou správy takýchto zdrojov.

2002 - dôležitý rok v histórii blogovania

Vo februári 2002 začal Technorati, známy svojím vyhľadávačom pre blogy v anglickom jazyku, operáciu.

V tom istom mesiaci, Heather Armstrong, profesionálny americký blogger, bol prepustený potom, čo napísal príspevok o kolegoch v osobnom blogu. Nie je presne známe, či bola prvým bloggerom prepusteným pre obsah jej osobnej stránky, ale táto epizóda spôsobila rezonanciu a viedla k diskusii o otázke slobody prejavu bloggerov. V roku 2004 sa situácia opakovala, keď bol notoricky známy tajomník amerického kongresu Jessica Cutler prepustený. Vo svojom blogu pod menom Washingtonienne Cutler opísal svoje intímne súvislosti s vplyvnými politikmi a nazval ich len iniciálami. Hoci jej blog bol anonymný, jej identita bola vytvorená na webovej stránke Wonkette.

V roku 2008, trestné stíhanie blogger Savva Terentyev začal v Rusku na komentár, v ktorom vyzval, aby verejne spáliť "zlé policajti" na Stefanovskaya námestí v Syktyvkar. V súvislosti s Terentyevom bol otvorený prípad podľa článku 282 Trestného zákona Ruskej federácie: „podnecovanie nenávisti a nepriateľstva voči sociálnej skupine - policajtom“. Blogger dostal rok podmienečne, jeho pokus odvolať sa proti trestu neviedol k ničomu. Výraz "zlí policajti" sa neskôr stal mémom.

V roku 2002 sa objavili mama hnutia bloggerov, kde sa podelili o svoje skúsenosti s výchovou detí a odpovedali na otázky účastníkov. V roku 2010 sa objavila komunita bloggerov mamičiek.

V roku 2002 začala ruská blogovacia platforma Diary.ru svoju prácu. Teraz ho využíva takmer pol milióna ľudí. Od roku 2006 stránka spustila platené služby, napríklad program Poznámkový blok, ktorý umožňuje zadávať položky, ktoré nie sú viditeľné pre vyhľadávače a používateľov. Správca spoločnosti Diary.ru pripustil, že na zabezpečenie súladu s pravidlami stránky číta uzavreté používateľské záznamy.

V auguste spoločnosť Google spustila službu Google AdSense, ktorá vám umožňuje prepojiť konkrétny blog s vhodnou reklamou pre jeho predmet (výber autora blogu). Slávne značky začali posielať svoje výrobky bloggerom na preskúmanie. Vďaka službe AdSense bolo možné speňažiť svoj blog a čoskoro sa blogovanie zmenilo z koníčka na biznis. Pre top bloggerov, to sa stalo hlavným spôsobom, ako zarobiť peniaze.

Vývoj pokračuje

V roku 2003 boli spustené blogovacie platformy TypePad a WordPress a počet bloggerov naďalej rástol. Začiatok 2000s bol tiež poznačený zvýšeným záujmom o politické blogy, a autori písania pre on-line publikácií a blogov začali byť nazývaní "cyberjournalists". To viedlo k zvýšeniu počtu politických blogov.
V auguste začala svoju prácu stránka Myspace, ktorá kombinuje platformu blogu a sociálnu sieť. Charakteristickým rysom Myspace bolo aj jeho hudobné smerovanie: stránka mohla počúvať zvukové nahrávky slávnych umelcov, ktorí tam svoje stránky držali, a amatérske skupiny mohli nahrať svoje videá a piesne. Ruská verzia stránky sa objavila v roku 2008, ale už v roku 2009 bolo oznámené, že tento segment bol uzavretý v ruštine, pričom sa zachovalo rozhranie a profily ruských používateľov. Teraz sa Myspace opäť stal anglickým.
Myspace je už dlho najobľúbenejšou sociálnou sieťou na svete, kým ho Facebook v roku 2008 nevynechal. Podľa Alexa, Myspace patrí 2225 z hľadiska popularity vo svete.

Internetový portál LiveInternet bol spustený v RuNet, ktorý kombinoval počítadlo štatistík, vyhľadávač a platformu blogu. Neskôr služba spustila vlastný e-mailový systém @ li.ru.

Postupne sa hranice medzi blogosférou a médiami začali rozmazávať a neskôr sa bloggeri stali zástupcami tlače, keďže ich prehľady o aktuálnych udalostiach sa stali čoraz populárnejšími u divákov.

Video a stlačte

Napriek tomu, že videoblogy už existovali, neexistuje platforma určená špeciálne pre tento typ blogov. V roku 2005 bol spustený YouTube, ale v tom čase to nebolo nič viac ako zoznamka, kde sa ľudia rozprávali v krátkom videu. Stránka postupne prichádzala na myseľ, na ktorú sme zvyknutí, a začala priťahovať tvorcov video obsahu na stránku. Ruská verzia YouTube sa objavila v roku 2007 a stránka rýchlo získala popularitu.

Hranica medzi médiami a bloggermi sa stala ešte slabšou po spustení online publikácie Huffington Post v máji 2005. Spočiatku to bolo politické fórum a Washington Post ho nazval "kolektívnym blogom", ale teraz je to jeden z najpopulárnejších informačných portálov. Huffington Post nie je len syndikačnou platformou, ale aj zdrojom pôvodného obsahu zamestnancov na plný úväzok, recenzentov, ktorí prevádzkujú vlastnú kategóriu a blogerov tretích strán.

Takéto kolektívne zábavné zdroje ako Buzzfeed a 9gag možno pripísať kolektívnym blogom, v RuNet sú ich kolegami Pikabu a Joyreactor. Obsah na nich je vytvorený viacerými užívateľmi, je vyhodnotený a prerokovaný v komentároch.

Vznik nových platforiem spôsobil otázku: "Je to online noviny alebo blog?" A odpoveď na ňu sa v priebehu rokov stáva čoraz menej zrejmou.

Rozkvet mikroblogov

V roku 2006 bol spustený Twitter a písanie príspevkov 140 (alebo menej) listov sa stalo veľmi populárnymi. Twitter, v skutočnosti, položil základy mikroblogging: myšlienky, príbehy a iné formy obsahu sú podávané v najmenšom možnom formáte. Ruská verzia stránky sa objavila v roku 2011. V roku 2014 príjmy spoločnosti Twitter Inc. predstavoval 1,4 miliardy dolárov. V roku 2007 bola spustená ďalšia mikroblogovacia platforma - Tumblr.

Popularita blogov, vrátane mikroblogovania, priniesla nespočetné množstvo urážlivých príspevkov a komentárov. To viedlo k tomu, že Tim O'Reilly, jeden z hlavných ideológov Webu 2.0, vytvoril „bloggerov kód“ ako reakciu na urážky blogu svojej priateľky.

Tu sú niektoré pravidlá tohto kódu:

  1. Prevezmite zodpovednosť nielen za svoje vlastné slová, ale aj za pripomienky, ktoré zostali na vašom blogu.
  2. Označte si úroveň tolerancie pre urážlivé komentáre.
  3. Odstrániť anonymné komentáre.
  4. Ignorujte trollov.
  5. Ak vidíte, že niekto sa správa neprijateľne, povedzte mu o tom.
  6. Nepíšte na internete, čo by človek nepovedal osobne.

Globálna blogosféra v tom čase dosiahla pevné rozmery. Podľa jedného z popredných vyhľadávačov v anglickom jazyku Technorati.com, od septembra 2006, bolo na svete viac ako 54 miliónov blogov.

V roku 2007 spoločnosť Yandex spustila vlastnú platformu blogu Ya.Ru. Spočiatku bola registrácia na túto službu dostupná iba na základe pozvania a neskôr bola dostupná všetkým. V roku 2014 Yandex oznámil uzavretie zdroja kvôli poklesu popularity - len 0,3% denníkov bolo aktualizovaných mesačne. Správy o uzavretí sa stali rezonančnými a používatelia služby dokonca vytvorili „záchrannú“ petíciu pre Ya.Ru, ale 28. júla služba zastavila.

Temné veky blogov

Počas týchto rokov nedošlo k žiadnym udalostiam, ktoré významne ovplyvnili vývoj blogov.

V januári 2009 začal Biely dom pracovať v Spojených štátoch. Aj v Rusku existuje oficiálny vládny blog.

V roku 2010, film "Julie a Julia: Varenie šťastie s predpisom," na základe kulinárskeho blogu Julie Powell, bol prepustený. To bol prvý významný komerčný úspech blogger v oblasti pop kultúry.

V roku 2011 spoločnosť Google vykonala zmeny v algoritme Panda, ktorý ovplyvnil aj bloggerov. Účelom zmien v algoritme bolo znížiť hodnotenie lokalít so slabým obsahom a narazili na popularitu blogerov, ktorých obsah považovala spoločnosť Google za nedostatočnú.

Hlavným intrikom ruskej blogosféry v roku 2011 bola identita autora anonymného LJ-denníka prostitutka_ket. Blog opisuje v prvej osobe život prostitútky v Petrohrade, ktorý prišiel do severného hlavného mesta z dediny. V rebríčku LiveJournal sa blog umiestňuje na 54. mieste. V roku 2013 bola vydaná kniha "Prostitutki Ket".

Moderná etapa

Medzi top 10 najnavštevovanejších lokalít v roku 2015 patrili dve blogovacie platformy: YouTube (3. miesto) a Twitter (8. miesto) a ich popularita rastie.

Teraz každá spoločnosť usiluje o spustenie blogu a jeho naplnenie vysoko kvalitným obsahom. Top bloggeri našej doby sú ako hviezdy, ktoré sa autogramy a robiť fotografie s nimi. Bloggeri s veľkým publikom sú porovnávaní s médiami, ich slovo a názor majú váhu; značky ich zapájajú do vývoja nových produktov. Blog teraz nie je len online denník, množstvo platforiem a typov blogov vám umožňuje vytvárať rôzne obsahy. To všetko dáva dôvod si myslieť, že popularita blogov bude len rásť.

Ako vidíte blog budúcnosti? Podeľte sa o svoje názory v komentároch.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár