Teória generácií: ako nájsť spoločný jazyk s akýmkoľvek publikom v reklame

Čo to znamená získať portrét cieľovej skupiny? Predpokladajme, že sme uskutočnili štúdiu a zistili, že naše výrobky sú zvyčajne nakupované ľuďmi vo veku 30 až 40 rokov. Čo z toho vyplýva? Ako by to malo ovplyvniť reklamnú správu a ako by mala stránka vyzerať?

Navrhujem upozorniť na teóriu generácií, ktorú vytvorili Američania Neily Hove a William Strauss, aby ju posunuli do ruskej reality a zdôraznili užitočné body.

Teória generácií zvažuje globálne a historické črty, pričom zdôrazňuje niekoľko vekových skupín:

Generácia sa mení asi raz za 20 rokov a každých 80 rokov sú hodnoty rovnaké. Igreki by mal byť blízko hodnotám generácie GI a generácia Z by mala byť "tichá generácia".

Existujú aj predstavitelia hraníc, ktorí sa narodili na križovatke časových období alebo dostali konzervatívnu výchovu. 4 generácie tvoria cyklus, ktorý sa porovnáva s ročnými obdobiami a odráža ich typické charakteristiky. Pri určovaní príslušnosti je tiež potrebné brať do úvahy miesto bydliska, vo veľkých mestách sa pomer zhoduje s určenými dátumami a v odľahlosti sa môže oneskoriť.

Psycholinguist Evgenia Shamis a psychológ Alexej Antipov prispôsobili teóriu generácií na základe míľnikov ruskej histórie.

Univerzálne hodnoty generácií sú podobné, ale vnímanie a postoj sú odlišné. Pozrime sa, čo je dôležité pre každú skupinu. Tak sa zoznámte.

"Tichá generácia": konzervy a nevzdávajte sa

Nina Ivanovna odkazuje na "tichú generáciu" - pre tých, ktorí sú teraz vo veku 70 - 90 rokov. Oni sú tiež nazývaní "zimné", "oportunisti", "umelci". Neistá, osamelá, zbavená vnútorného jadra, uprednostňujúca prispôsobenie sa existujúcemu systému.

V tichej generácii sú obsiahnuté nasledujúce funkcie:

 • dodržiavať zákony, dodržiavať pravidlá, dodržiavať zákony,
 • pacient, ochotný hľadať právo a nevzdávať sa
 • konzervatívny vo všetkom, zvážiť dobrého priateľa,
 • šetrný, kúpiť v obchode,
 • pracovisko, zdravie potrebné na konanie.

Predvoľby spotrebiteľov

Títo ľudia majú tendenciu šetriť a šetriť peniaze, vrátane použitia bankových vkladov. A vynakladajú ich na tlačené knihy, najrôznejšie druhy tovaru pre vnúčatá a deti, interiérové ​​predmety a lieky. Náklady na nákupy nie sú veľkým problémom, ale, samozrejme, závisí od životnej úrovne.

Značná časť nákladov sa týkala aj potravín, najmä tých, ktoré zodpovedajú strave, dobre, alebo niekedy umožňujú ju porušiť. Okrem toho zástupcovia tejto generácie často nakupujú vozidlá (bicykle, autá alebo asistenčné zariadenia), nehnuteľnosti, zábavu a výlety orientované na vek.

Čo ukázať?

Prínos a jednoduchosť. Môžeme spomenúť smernice a pravidlá, hostí, štandardy, odborné znalosti - všetko bude robiť. Nina Ivanovna si dlhodobo vyberá a porovnáva, keď príde na niečo nové. Zvyčajné trvá na osvedčených miestach. Ukážte, že môžete byť dôveryhodný, používajte obrázky známych ľudí a udalostí.

Všetci sa snažíme ukázať úctu k šedivým vlasom a medailám. Hlavnou vecou nie je zabudnúť na toto všetko o osobe, pretože komunikácia s touto generáciou je často obmedzená na uznanie. Myslite na iné hodnoty. Napríklad každá žena chce byť krásna a naše babičky a prababičky nie sú výnimkou, len prístup k nim je trochu iný. Ale vnúčatá tejto generácie sú zmyslom života, sú dovolené všetko.

Ako ukázať?

Vyjadriť potrebu a spolupatričnosť, starostlivosť a pozornosť. Pre Nina Ivanovna dôležité a balenie a obsah, jasné mená, mierne farby a zvuky. Spoľahnite sa na známe, nepotrebujete kreativitu a konceptualizmus. Ak vyvíjate dizajn, umiestnite prvky na obvyklých miestach. Nech je všetko pomalé, veľké a zrozumiteľné.

Nina Ivanovna sa spolieha na názor susedov a príbuzných, ktorým dôveruje. Preto je dôležité, aby o návrhoch na túto generáciu počuli nielen samotní zástupcovia, ale aj ľudia, ktorí sú im blízki. Informácie by mali znieť tak, že budú prenesené do Nina Ivanovna, výhody a vlastnosti produktu by mali byť formulované čo najjasnejšie pre staršiu generáciu.

Kde ukázať?

Nina Ivanovna robí nákupy v špecializovaných predajniach alebo v blízkosti domu, venuje pozornosť zľavám a propagačným akciám, čaká, aby ziskovo nadobudla potrebné. Ona môže navštíviť nové miesto na radu alebo s niekým v spoločnosti, ak tam nájde známe produkty, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vráti.

Práve títo ľudia najčastejšie sledujú hlavné kanály v televízii a počúvajú rádio, získavajú informácie z reklám a programov venovaných kontrole kvality produktov a služieb. "Tichá generácia", ak používa počítač, potom komunikovať s príbuznými. Toto by sa malo zvážiť pri umiestňovaní reklamy.

Nina Ivanovna trávi veľa času na nákupy, môže venovať celý deň alebo viac riešeniu problému, pretože je často dôvodom opustiť dom, vidieť ľudí, ktorých poznáte, známych. Ak je váš produkt je ťažké nájsť, je pripravený ísť na druhý koniec mesta, len aby si to, čo chcete.

"Baby Boomers": činnosť okolo

A to je Alexander Vladimirovich, zástupca generácie baby boomer. s psychológiou víťazov. Ich približný vek je 50-70 rokov. Sú známe ako "proroci", "jar", "idealisti-revolucionári", "optimisti", "vytvárať svetlú budúcnosť."

"Baby Boomers" sa líšia v tom, že:

 • veriť v tímového ducha a víťazstvo,
 • chcete zostať aktívni
 • robiť samoliečbu
 • často trpia workoholizmom,
 • pozorovať denný režim
 • uprednostňujú všetky prírodné
 • láska k cestovaniu.

Predvoľby spotrebiteľov

Na jednej strane, baby boomu inklinujú vyskúšať všetko nové, a na druhej strane, sovietsky tovar pre nich je symbolom starého, druhu a večného. Výdavky na liečbu a prevenciu predstavujú významnú časť rozpočtu. Peniaze pre nich je stavový symbol. Všetko, čo je možné potvrdiť prednosti zahrnuté v nákupnom zozname. Napríklad auto, dacha, spotrebiče, oblečenie, nehnuteľnosti, často kúpené za vyššiu cenu, než si môžu dovoliť. Je to "baby boomu", ktorí majú tendenciu usadiť sa na drahší produkt alebo ďalšie služby.

Veľká časť nákladov sa týkala zábavy, dobrého alkoholu a jedla, ako aj vzhľadu. Je to dobrý trh pre predaj cestovných, realitných a finančných služieb. Keď odchádzajú do dôchodku, najčastejšie sa snažia vhodne presúvať alebo vybavovať súčasné bývanie.

Čo ukázať?

Každá správa adresovaná "baby boomu" musí byť naplnená optimizmom, fotografiami zaujímavej budúcnosti. Ukážte novinku a svoju dôveru, že to ocenia. Použite svetlé farby, veselú hudbu, jasné obrázky. Pamätajte však, že všetky slová by mali byť ruské a znenie by malo byť jasné.

Stavte na aktivitu svojho publika a nestratíte. Alexander Vladimirovič bude určite venovať pozornosť tomu, čo mu pomôže zostať v prúde života, učiť sa nové veci a rozvíjať sa. Ak používate fotografiu, vezmite si postavy o niečo mladšie, to je to, ako táto generácia cíti.

Ako ukázať?

Zdôraznite odborné znalosti a postavenie. Alexander Vladimirovič ocení, ak mu povie o funkčnosti a záručnom servise tovaru. Zdôraznite stav svojho návrhu, ale vek je lepšie nehovoriť.

Udržujte svoje sľuby a zachovať dôveru značky, je to dôležité pre tých, ktorí sa snažia zostať na vode v rýchlom svete.

Alexander Vladimirovič bude určite potrebovať počuť o výhodách produktu alebo služby, pretože nemusí pochopiť, o čo ide, aj keď celý pohľad ukazuje opak. A nakoniec, byť dobre koordinovaným tímom v boji o dobrý cieľ a hovoriť o ňom, určite sa pripojí.

Kde ukázať?

Existujú rôzne kanály prenosu informácií, od sociálnych sietí až po reklamu v televízii. Závisí to od úrovne počítačovej gramotnosti, veku a zdravotného stavu vášho zákazníka. Ale čo presne odlišuje túto generáciu, je naliehavá potreba informovať priateľov alebo príbuzných o kúpe nového, so zameraním na originalitu veci. Slovo z úst funguje v poriadku, stačí byť ochotný ponúknuť aspoň originálny produkt niekomu, kto príde na odporúčanie.

Ak je Alexander Vladimirovich rodinným mužom, v jeho prípade bude fungovať ešte jedna vlastnosť generácie - verí svojej žene mnohými nákupmi, vrátane výberu parfumérie, jedla a výzdoby.

Generácia X: prekvapenie a nezasahujú

Generácia X predstavuje Elenu. Teraz majú 35-50 rokov. Nepravidelné, cynické, "sklamaní reakcionári", "kočovníci", typ "leta".

Zástupcovia generácie X sa líšia v tom, že:

 • ako individuálne, aj extrémne športy,
 • skrátiť čas na plnenie úloh
 • ochotní zaplatiť za pohodlie a rýchlosť
 • oceňujú možnosť zdôrazniť svoju individualitu a jedinečnosť,
 • pragmatické a praktické
 • zdravie sa považuje za efektívnosť, pričom choroby zmierňujú symptómy.

Predvoľby spotrebiteľov

Zástupcovia tejto generácie neustále formujú a menia svoje preferencie, skúšajú nové produkty a služby. Či už je to rozpustná kaša alebo liek na žalúdok, ich pozornosť v prvom rade priláka kompozíciu. Voľba liekov sa riadi mierou úľavy od symptómov, takže uprednostňujú účinné lieky proti bolesti na preventívne opatrenia.

Na zarobené peniaze "X" kúpiť slobodu konania. Zároveň majú tendenciu robiť zoznamy akvizícií a uskutočňovať neplánované nákupy, pričom sa tešia nakupovaniu v nákupných centrách a na internete. Myslia tiež na šetrenie peňazí, takže radi prijímajú a používajú zľavové kupóny. Generácia X nakupuje nehnuteľnosti a domáce produkty, rodinné dovolenky a poistenie. Hrá aj hry a číta časopisy.

Čo ukázať?

Možnosť výberu a nastavenia. Ponúka niekoľko možností, rôzne možnosti. Zamerajte sa na úsporu času a úsilia vytvorením radu súvisiacich služieb alebo podobných produktov. Buďte blízko geograficky alebo ľahko prístupní. Presne formulujte to, čo máte konkrétne pre Elenu. Dôležitá je aj kvalita a zloženie, ale musia byť balené jednotlivo.

S touto generáciou je lojalita ťažká, a tak demonštrujte svoju vlastnú ochotu zmeniť, rozvíjať, aby zostali s vami. Elena miluje jasné, šťavnaté obrázky, menej textu, viac noviniek.

Ako ukázať?

Prekvapenie. Elena sa snaží veľa a snaží sa vyvodiť závery z vlastnej skúsenosti.

Ukážte individuálny prístup, príležitosť vyniknúť. Uvoľnite "X" v nezávislej navigácii ich návrhu, nechajte sa rozhodnúť o nákupe bez tlaku a uloženia zboku.

S nimi je dôležité premýšľať o všetkom vopred, aby sa nezasahovalo do procesu. Potrebujete jasný, dobre zavedený predajný lievik s rozsiahlymi opismi a stručnými spätnými väzbami. Poskytnite Elene prístup k testom a úžasnú kvalitu. Bude sklamaná, ak dostane obmedzenia, lepšie skráti termín, ale nechá ju, aby si vychutnala všetky požitky svojho produktu alebo služby, aby si takého klienta získala.

Kde ukázať?

Zohľadňuje sa názor priateľov a elektronických médií, ale nie je rozhodujúci. Slúži skôr na pritiahnutie pozornosti. Páska priateľov je zdrojom informácií a potom X sám rozhoduje.

S ním musíte byť na správnom mieste v správny čas. Napríklad Elena ide do nákupného centra a je tu vaša prezentácia alebo ochutnávka. A ušetril čas a bol prekvapený. „X“ má väčšiu dôveru v informácie na internete ako v predchádzajúcich generáciách, pričom stále existuje veľká potreba bezpečnosti na ochranu osobných údajov.

Spoliehajú sa na svoje vlastné vedomosti o tom, ako veci fungujú, nesklamú a nehádajú sa, je lepšie používať túto funkciu.

Generácia Y: emócie tu a teraz

A tu máme Nastya a Sasha z generácie Yktorí majú teraz 17-35 rokov. "Heroes"

"jeseň", aktívny, sebavedomý bojovníci, brániť svoje hodnoty. Voľný a túžiaci po vedomom živote. Ohromujú predchádzajúce generácie svojou prirodzenosťou a spontánnosťou.

"Igreki" z väčšej časti:

 • sledovať trendy, značky,
 • urobiť veľa pre potešenie
 • veriť, že nič nie je nemožné
 • vyvíjať horizontálne
 • žiť hravo, nestále
 • spoločenskí.

Predvoľby spotrebiteľov

"Igreki" láska k jedlu na cestách, s množstvom pozornosti venovaná obsahu bielkovín, tukov a sacharidov, často preferujú vegetariánske jedlo. Táto generácia si vyberá slávne značky oblečenia, liekov, potravín a iných tovarov, ktorým dôveruje ich kvalita. Domnievajú sa, že peniaze majú k dispozícii veľa vecí, ak nie všetko. "Hráči" sú aktívne prihlásení a zahrnutí do vernostných programov, ak im garantujú zľavy a bonusy. Snažia sa zlepšiť budúcnosť a reagovať na vznešené ciele.

Reklamné kampane zacielené na túto generáciu sú vždy nadnárodné a priťahujú pozornosť nielen produktu, ale aj misie. Samozrejme, že "igryki" tech, a preto ochotní minúť peniaze na rôzne gadgets. Okrem toho, veľa pre nich je spojený s obrazom, obraz, tak piercing, tetovanie a dizajn ako celok sú spoločné. Oblečenie, obuv, doplnky, dekoračné prvky, športové potreby a zábava sú hlavnými nákladovými položkami, ktoré nie sú vždy potrebné, ale slúžia predovšetkým na potešenie.

Čo ukázať?

Emócie! Rozmanitosť skúseností bez odkazu na miesto - to je to, čo žije "hry". Vaše správy by mali niesť úprimnosť a optimizmus. Nie je potrebná ideálnosť, postavy musia byť reálne, s vlastnými vlastnosťami, silnými a slabými stránkami. Ponuka pre Nastya a Sasha by mala ukázať, že sa môžu dostať sem a teraz a zostať sami.

Neskúšajte hudbu a video. Pri vytváraní obsahu sa uvoľňujte, snívajte a vyjadrujte ho slovom a farbou. "Igreki" ocenia značku a reklamu, ktorá ich baví, prekvapuje, rozpráva o tom istom ako oni.

Ako ukázať?

Nalaďte sa na slobodu a zabudnite na obmedzenia. V každom, aj bezvýznamnom návrhu, je dôležité nájsť konkrétne výsledky pre spotrebiteľa a uviesť ich. Nastya a Sasha je dôležité mať čas na všetko a vedieť, čo presne od vás dostanú.

Napriek všetkým pozitívam, „hráči“ hlboko pociťujú krehkosť sveta, a preto žijú jeden deň, nie budujú ďalekosiahle plány. Vyhnite sa obrazom staršej generácie, vykonáva inštruktívnu úlohu, často neberie "hráčov" vážne. Nezávislosť a nezávislosť v rozhodovacom procese uľahčuje prácu s touto generáciou, nie je potrebné sa ohliadať na iných.

Dávajte pozor na vyrobiteľnosť značky. Nedostatok modernej webovej stránky s adaptívnym rozhraním, aplikáciami a účtami v sociálnych sieťach je neprijateľný. Byť jednoduchý a jasný, otvoriť a strieľať video, držať v kontakte a nezastaví.

Kde ukázať?

Nastya a Sasha sú veľmi kontaktní, možno ich nájsť vo väčšine sociálnych sietí. Potreba intimity a bezpečnosti je však len silnejšia. Táto generácia chce tajomstvo a bránené komunity.

Vaša správa by sa mala pamätať na zvuk, obraz a základné emócie. A bez ohľadu na to, kde to ukážete, "igryki" všimne všetko. Vedia, ako pracovať s informáciami a samostatne ich extrahovať, odrezať nadbytočné a nájsť potvrdenie svojho názoru. Dôležitá je tu nielen reklama v jej obvyklej podobe, ale aj recenzie na webových stránkach a sieťach. Konzistencia stratégie - nie najdôležitejšia vec, je dôležitejšie byť blízko a baviť sa. Nastya a Sasha sa môžu ľahko rozdeliť s peniazmi v obchodoch a na internete, ale sumy by mali byť malé. Je lepšie mať niekoľko samostatných konkrétnych návrhov ako jeden globálny.

Generácia Z: pozrite sa na sieť

No, toto je Artem z novej generácie Z. Momentálne sa rodia mladší predstavitelia a formujú sa hodnoty starších. Deti z roku 2010 a nasledujúce roky narodenia sú niekedy generáciou označované ako „alfa“ a nazývajú ich digitálnym rodeným.

Podľa teórie by mali byť podobné „tichej generácii“, ale je príliš skoro na vyvodenie záverov. Všetko, čo sa teraz deje, kladie hodnoty zetas.

Pre ich realitu je charakteristické:

 • svet je neobmedzený
 • vždy si môžete vybrať niečo iné
 • žiadne miesto pre silné spojenie
 • prevláda virtuálny život
 • do popredia sa dostávajú nehmotné hodnoty.

Predvoľby spotrebiteľov

Zetas kupuje hudbu, videá, hry, oblečenie, kozmetické služby a kozmetiku. Sledujú módu, ale vo svojom prostredí a riadia sa preferenciami svojich idolov v sociálnych sieťach. Táto generácia sa spolieha na výber príjemných ľudí, takže výška nákladov sa môže značne líšiť od jedného zástupcu k druhému.

Они также влияют на большинство приобретений в семье - от еды до машин. Mnohí rodičia pripúšťajú, že to bol názor ich detí, ktorý určoval výber rodinného auta a niektoré spoločnosti už začali vymýšľať marketingovú stratégiu zameranú na zeta, napriek tomu, že konečný spotrebiteľ je z inej generácie.

Čo ukázať?

Artem je už pragmatický a zameraný na rýchle výsledky. Nepotrebuje fotografie jasnejšej budúcnosti a ambiciózny cieľ. Generácia žije v tomto momente a nevie, čo sa bude diať ďalej. Dajte im to, čo teraz ponúkate.

Vplyv značky sa postupne oslabí a slovo "módne" zostane na mólach. Títo chlapci tvoria svoj názor len o tom, čo v súčasnosti vidia, takže cena chyby je veľmi vysoká. Podvedome vlastnia informácie, pre ktoré sa ostatné generácie učia a získavajú skúsenosti. Ak sa zameriavate na spotrebiteľov Z, buďte dokonalí a relevantní v technologických otázkach, stránky, aplikácie a platformy by nemali byť staromódne.

Vytvorte atmosféru života, špeciálny priestor, kontrolný zvuk a ticho, ukážte vzory a orientačné body. Ale toto všetko neukladajte, buďte pre nich celý svet, dokonca aj minútu.

Ako ukázať?

Hlavnou motiváciou Artem je záujem. Preferuje vizuálne zrozumiteľné správy. Zetas sa vyznačuje klipovým myslením a 8-sekundovým filtrom, ktorý zbytočne eliminuje. Od prvého okamihu sa ponoria do nového sveta a rýchlo sa objavia aj v prípade, že záujem zanikne. V podstate je potrebné skombinovať to, čo na prvý pohľad vyzerá ako nemožné, slovnú zásobu Zetovcov, ich slová, termíny a skratky s dobrými a večnými hodnotami.

Len si nestanovujte ako cieľové vzdelávanie mladšej generácie, je lepšie snažiť sa od nich učiť sa užívať každú sekundu a žiť v súčasnosti.

Kde ukázať?

Od prvých dní je život Artem spojený s gadgets a sociálnymi sieťami, takže komunikácia je najlepšie vybudovaná pomocou týchto kanálov. Informačné toky vám umožňujú vidieť jednu vec a preskočiť inú, dokonca veľmi obľúbenú.

Je dôležité zamerať sa čo najviac a háčik emóciami. S každou novou generáciou sa stáva čoraz dôležitejším, aby sme jasne vedeli, kde je spotrebiteľ. V našom prípade - v ktorých siete, hry a aplikácie.

Samozrejme, toto sú len spoločné črty obsiahnuté vo veľkých skupinách ľudí. Ale dotýkajú sa témy hlbokých hodnôt, čo znamená, že vám umožňujú bližšie sa zoznámiť s cieľovou skupinou.

Skontrolujte svoje predpoklady o cieľových skupinách, sledujte rodinných príslušníkov, priateľov a známych. Môžete získať cenné informácie o tom, čo zákazník zaujíma a záujmy, čo vám umožní vybudovať úspešnú marketingovú stratégiu.

záver

Takéto systémy pomáhajú orientovať sa v intonácii, štýl prezentácie reklamného posolstva, pretože čím lepšie si predstavujete osobu, s ktorou hovoríte, tým menšiu vzdialenosť medzi vami.

Nezabudnite len na to, že všetko, čo sa týka generačných hodnôt, vyžaduje jemný prístup, takže najprv musíte úprimne páčiť tomu, čo je pre spotrebiteľa dôležité, a až potom ho začnete kontaktovať.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár