Brainstorming: 7 pravidiel, 19 technikov a 10 častých chýb

Výpočet, šťastie, vytrvalosť a trpezlivosť v podnikaní je skvelá. Toto sú dôležité vlastnosti, ale bez dôstojnej myšlienky sú zbytočné. Schopnosť nájsť netriviálnu cestu z ťažkej situácie odlišuje dobrého podnikateľa od podnikateľa. Niet divu, že Jobs povedal, že keď nemal dosť peňazí, posadil sa, aby premýšľal, a nebehol zarobiť peniaze.

Jeden z populárnych spôsobov, ako prísť s brilantný nápad je brainstorming. Mnohé spoločnosti sa však stávajú jedinečným trikom na náhodný výpis, takže poďme zistiť, ako správne debatovať a získať ten skvelý nápad.

Čo je brainstorming?

Brainstorming - proces hľadania riešenia konkrétneho problému, ktorý berie do úvahy všetky myšlienky a myšlienky - od adekvátnej až po šialené. Niektoré z nich sú ďalej transformované na nové riešenia. Hlavnou úlohou metódy je prekročiť hranice zvyčajného myslenia.

Prečo potrebujete brainstorming? Štruktúrovaný a schválený rozhodovací proces vo firme často hrá krutý vtip, keď sú nové myšlienky automaticky zavedené do zavedených rámov a na výjazde máme smrteľnú nudu. Brainstorming pomáha kombinovať skúsenosti rôznych členov tímu a pridať do procesu vytvárania nápadov farbu.

Pozrite si tiež: Slack: messenger review pre produktívnu spoluprácu

Stáva sa brainstorming skupiny a jednotlivca. Tieto často prinášajú lepšie výsledky, pretože v skupinách sú často porušované pravidlá brainstormingu a samotná úvaha o probléme pomáha rozvinúť myšlienku do niečoho, čo stojí za to.

Skupina zase pomáha členom tímu cítiť sa zapojený do rozhodovacieho procesu, ktorý má v budúcnosti pozitívny vplyv na iniciatívu a kreativitu. Aby však tento nástroj fungoval a vaša zbierka sa nestane trhoviskom, je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých, ale dôležitých pravidiel.

7 pravidiel brainstormingu

 1. Pripravte sa. Ak chcete začať, vytvoriť príjemnú atmosféru. Ak sa pokúsite vytvoriť myšlienku storočia v polotmavej miestnosti, v ktorej nie je dostatok stoličiek, a aby ste mohli piť vodu, musíte ísť dole o 3 poschodia nižšie, to nepovedie k ničomu produktívnemu.
 2. Identifikujte sekretárku, ktorá napíše nápady na tabuľu alebo flip chart.
 3. Ak tím nie je zvyknutý spolupracovať, zahriať sa, predstaviť si navzájom a roztaviť ľad.
 1. Identifikujte problém. Aj keď si myslíte, že každý je aktuálny, opíšte úlohu ešte raz.
 2. Netlačte a na samom začiatku dávajte čas na to, aby sa myšlienky dostali do poriadku a prišli s prvými nápadmi.
 3. Povzbudiť každého.
 4. Nezbierajte naraz viac ako 10 ľudí. Účinnosť veľkých skupín je oveľa nižšia.
Pozri tiež: Zamestnanci spoločnosti: kancelársky planktón alebo tím snov?

19 techník pre skutočne brilantné riešenia

Najväčšou chybou je ošúpať kanón na vrabca. Ak chcete vyriešiť akýkoľvek problém, existuje miliarda ciest - správne a nie, skutočné a kozmické, úprimne hlúpe a geniálne. Ak sa ich pokúsite pokryť všetky, buď stratíte svoju myseľ, alebo skĺznete do vyšlapanej cesty - najpohodlnejšie poradie myšlienok vyvinuté rokmi práce vo vašom podniku.

Aby sa tomu zabránilo, nastavte cieľ brainstormingu - smer, ktorým by sa mali nástroje nasadiť:

 1. Cestujte včas.

Predstavte si, že musíte problém vyriešiť pred 10, 100 alebo 1000 rokmi. Ako by ste sa dostali počas obdobia Svätej inkvizície a čo by ste potom navrhli? Alebo naopak - predstavte si, že okolo nekonečných možností rozvinutej komunity 2200 rokov alebo post-apokalyptickej pustatiny 2201st.

 1. krbové kachle.

Pokúste sa pozrieť na problém, ak vás dohoní v inej krajine, vo veľmi odlišnom prostredí alebo len na inej planéte. Aké riešenia by ste potom ponúkli?

 1. ma.

Ako by ste sa pokúsili vyriešiť problém, ak by ste mali 10 rokov, alebo by ste napríklad získali sto kilogramov hmotnosti. Mentálne zmeňte zvyčajný parameter obrazu - národnosť, časť vzhľadu, úroveň zdravia, rasu alebo stupeň šialenstva. Tým sa otvorí nový rad riešení, ktoré podvedomie schováva od vás.

 1. Vyskúšajte iné úlohy.

Dajte sa do topánok svojho manžela, otca, najlepšieho priateľa alebo prísahy. Čo by robili? Snažte sa dostať do kože celebrity a myslieť s mozgami Einstein, Tesla alebo Mickey Mouse. Ďalšou možnosťou je odmeniť sa s neuveriteľnými veľmocami - superman schopnosť lietať, Halkov túžba zničiť, alebo Štátna Duma starostlivosť o obyvateľstvo. Čo by ste potom robili?

 1. Vyplňte prázdne miesta.

Máte východiskový bod - podmienky, za ktorých sa ocitnete. A je tu konečný cieľ - cieľ, na ktorý sa usilujete. Vyplňte medzery medzi týmito pojmami, doplňte jednotlivé etapy čo najviac podrobností. Napríklad krátka cesta od túžby po prvom zisku by mohla vyzerať takto: bankový úver - tvorba stránky - prenájom skladu - prvý nákup - vypracovanie predajného lievika - spustenie reklamy - predaj - predaj. V skutočnosti, body budú oveľa viac, pretože každý veľký bude ťahať stovky navyše. Vaším cieľom je odhaliť a vziať ich do úvahy. Od tohto bodu nasleduje.

 1. Vytvorte čipové karty.

Vezmite ich ako pavučinu. Rozdeľte úlohy tak, ako to zapadá do konceptu "duševného zdravia". Rozdeliť problém na milión malých fragmentov a vybrať riešenie pre každého. S týmto prístupom sa objavia všetky úskalia.

 1. sliediť.

Ale nie sused alebo konkurent. Pozrite sa ďalej - do iných oblastí. Nájdite podobný problém mimo priemyslu a zistite, ktoré riešenia už ukázali veľký výsledok. Aby bolo jasnejšie. Predpokladajme, že máte skupinu VKontakte, kde predávate ťažké stavebné stroje. A chcete prilákať účastníkov tejto skupiny. Všetci vaši konkurenti v tomto prípade robia na stene seriózne pracovné miesta, nakupujú predmety. Môžete ísť iným spôsobom - zacieliť na rovnaké publikum, ale obsah ponúknuť zábavný plán - s vtipy a memy o staviteľov. Samozrejme, v tomto konkrétnom prípade bude kvalita signatárov odlišná, ale brainstorming v tomto smere vám poskytne oveľa viac úspešných nápadov.

 1. Vytvorte tabuľku SWOT.
 1. Výmena mozgov.

Práca v skupine vyzve každého člena tímu, aby napísal svoje nápady na túto tému na papieri. Ďalej, swap listy a pokúsiť sa dať viac nápadov, na základe možností navrhnutých inými ľuďmi. Skvelý spôsob, ako prelomiť stanovený vnútorný poriadok myslenia.

 1. Vyberte si najlepšie nápady..

Táto metóda je skôr ako zvyšok tradičného brainstormingu. Nastaviť úlohu pre tím "zapisovať" maximum nápadov. Vyberte si to najlepšie a na základe nich dajte ešte viac podobných riešení. Pokračujte, kým nenájdete dokonalý východ, alebo kým vás upratovačka nevezie domov.

 1. odsúdiť.

Začať od samého začiatku - spochybniť problém, nad ktorým ste sa rozhodli prelomiť mozog. Napríklad, musíte prísť s témou pre Longrid na blogu TexTerra. Premýšľajte, prečo TexTerra? A prečo longrid, ak môžete urobiť sériu krátkych príspevkov? Často sa stáva, že úloha je pôvodne nastavená nesprávne. Aby sme to pochopili, treba to podrobne zvážiť.

Pozri tiež: Čo je lepšie: longreads alebo krátke články? Prípad "Texterra"
 1. Neobmedzujte sa len na zdroje..

Predstavte si, že máte neobmedzené zdroje na dokončenie úlohy. Ako by ste konali, keby ste mali nekonečný rozpočet alebo dlho?

 1. Neprestávajte, kým nezvolíte 101 nápadov..

Alebo sa pokúste skóre 101 po určitú dobu.

Pozri tiež: 97 nápadov online podnikania
 1. Použite náhodný faktor.

Vyberte náhodné slovo, obrázok alebo parameter, ktorý sa stane základom pre všetky navrhované nápady.

 1. Vyhľadajte pomoc.

Skúste si predstaviť, ktoré sily sú teraz na vašej strane a ktoré sily bránia realizácii projektu. Nemyslite si nad hlavnou úlohou, ale ako posilniť pozitívne faktory a minimalizovať negatívne.

 1. preháňať.

Čo sa stane, ak sa váš problém 10 krát zväčší? A čo keď naraz čelíte 10 podobným úlohám? Ako sa dostanete v tejto situácii? A naopak - môžete znížiť cieľ brainstormingu o 10 alebo 100 krát. Ako vyriešiť takýto nezmysel?

Keď sa do hlavy vôbec nevysunie (pre extrémy z podnikania)

 1. Robte šport.

Choď na beh, priviesť sa do vyčerpania, aby krv cirkulovala telom. Rozptýliť mozog robiť inú prácu, oslobodiť svoje podvedomie.

 1. Nespávajte.

Absolútne. Až halucinácie. Čo ak?

 1. Opil sa.

Ak spočítate, koľko brilantných piesní, filmov, obrazov a literárnych diel vzniklo pod vplyvom omamných látok, myšlienka vyzerá ako pracovná. Ale neodporúčam to, pretože v 99,9% prípadov je výsledkom takéhoto experimentu len bolesť hlavy.

Samozrejme, že metódy nemožno nazvať univerzálne. Nebudete uplatňovať celý dvadsať na rovnaký projekt, ale to sa nevyžaduje. Stačí len niekoľko účinných techník.

10 chýb, ktoré si často nevšimnete pri svojom útoku

 1. Nemáte žiadne témy a pokyny pre útok. Široký dopyt "Poďme, hodiť nápady" - najväčší idiocy na týchto stretnutiach.
 2. Účastníci nemajú motiváciu vymyslieť niečo neobvyklé.
 3. Tím nemá dostatočné školenia na riešenie uvedených problémov.
 4. Tím si navzájom zbieral klony. Aký je zmysel hľadať nápad medzi desiatimi programátormi, ktorí pracujú takmer pre kópiu uhlíka? Pozvite obchodníka alebo dizajnéra na stretnutie - potom, možno, bude to neočakávaný výsledok.
 5. Prekážkou pri výbere zastaraných myšlienok, ktoré kedysi pracovali. Zabíjanie vlastných riešení na cestách.
 1. Hyper závažnosť.
 2. Časté prerušenia kávy a dymu.
 3. Predčasné finále. V zmysle rozhodnutia.
 4. Tím zhromaždil konkurenčné prepojenia spoločnosti, keď rozhodnutia niektorých môžu sťažiť život iným.
 5. Práca zospodu a nedostatok času na pokojné premýšľanie.
Pozri tiež: Hacking rastu: tajomstvo prudkého rastu

Ako si vybrať ten správny nápad?

Po brainstormingu existuje množstvo nápadov, ktoré je potrebné zefektívniť a triediť. Ak je samozrejme ťažké implementovať plán - vymažeme ho, ak nemáte dostatok prostriedkov (a neexistujú žiadne reálne zdroje) - my ho vymažeme, ak to nie je pre nikoho zaujímavé - zmažeme ho. Môžete si položiť niekoľko otázok:

 1. Ako rýchlo sa to dá urobiť?
 2. Aký veľký je návrat?
 3. Je to ľahké?
 4. Je to lacné?
 5. Je to riskantné?
 6. Čo vám piaty bod povie ... šiesty zmysel?

Na vyhodnotenie nápadov je možné použiť aj modifikovanú maticu SWOT. Aby ste to mohli urobiť, musíte zapísať všetky riešenia, ktoré ste získali v zozname, očíslovať a zvážiť každý zvlášť.

Ak chcete zúžiť okruh „podozrivých“, môžete požiadať každého účastníka, aby si vybral nápady TOP-5. Je dôležité, aby zoznamy boli anonymné - v tejto fáze skupinové myslenie len bolí.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár