10 kľúčových faktorov, ktoré určujú budúcnosť služby Google+

Mnohí internet marketingu považovať Google+ mŕtvy projekt. Články sa pravidelne objavujú na webe o neefektívnosti tejto sociálnej služby alebo o plánoch spoločnosti Google na jej zatvorenie. Google+ sa však vyvíja, má stovky miliónov aktívnych používateľov mesačne a je pred ostatnými sociálnymi projektmi v tomto ukazovateli, napríklad Twitter. Aké faktory ovplyvnia budúcnosť sociálnej siete Google+? Prečítajte si nižšie.

Prečo obchodníci pochybujú o životaschopnosti služby Google+

Podľa spoločnosti Google na začiatku roka 2014 dosiahla mesačná návštevnosť spoločnosti Google + 540 miliónov používateľov. Hovoríme o ľuďoch, ktorí aspoň raz mesačne používali sociálnu sieť takýmto spôsobom alebo iným spôsobom: umiestnili článok „+1“, ktorý sa im páčil, použili účet Google na registráciu v službe tretej strany, komentovali video YouTube alebo blog, prihlásili sa do služby Google+, prihlásili sa do služby Google+, urobil repost obľúbený materiál.

Spoločnosť Google tvrdí, že 300 miliónov ľudí prezerá obsah v službe Google+ každý mesiac pomocou prehliadača alebo aplikácie pre mobilné zariadenia. Hovoríme o používateľoch, ktorí sa cielene prihlásia do vášho účtu a zobrazia informačný kanál správ. Podľa tohto opatrenia je popularita služby Google+ porovnateľná so službou Twitter alebo LinkedIn.

Služba Google+ má však nízke miery zaangažovania publika. Podľa podobného webového portálu Google má najvyššiu mieru odchodov zo skupiny najväčších sociálnych sietí. Priemerný čas strávený používateľom na stránke sotva presahuje 3 minúty. Používatelia služby Google+ v porovnaní s používateľmi služby Facebook a Twitter majú menšiu pravdepodobnosť zdieľania obsahu, komentovania príspevkov a umiestnenia +1. O aktivite používateľov služby Google+ v RuNet je možné posúdiť podľa nasledujúceho obrázka.

Začiatkom roka 2014 tvorca sociálnej siete Google+ Vivek Gundotra opustil tím Google. Vplyvné publikácie zároveň navrhli, aby spoločnosť Google v blízkej budúcnosti uzavrela svoju sociálnu sieť. Novinári neboli plachí o výrazy: The New York Times považovali Google+ za "mŕtve mesto", Forbes nazval jeho článok o službe panegyric a TechCrunch použil výraz "žijúci mŕtvi".

Pozrite tiež: Ako zvýšiť návštevnosť pomocou služby Google+: 9 praktických tipov

Posledné neuspokojivé údaje pre službu Google+ uverejnila spoločnosť BusinessInsider koncom januára tohto roku. Podľa publikácie len 9% používateľov tejto siete aktívne publikuje obsah. BusinessInsider citoval údaje z high-tech experta Davida Morbia, podľa ktorého v januári 2015 zverejnilo iba 6 miliónov používateľov Google+ aspoň jednu poznámku.

Nikto nevie, čo čaká na Google+ v budúcnosti. Hlavné trendy jej vývoja však môžete odhadnúť s ohľadom na kľúčové faktory, ktoré ovplyvnia sociálne služby spoločnosti Google v blízkej budúcnosti.

Faktory negatívne pre budúcnosť služby Google+

  1. Google+ sa nikdy nestal vrahom na Facebooku. V blízkej budúcnosti bude spoločnosť Google zaostávať, pokiaľ ide o kľúčové ukazovatele výkonnosti z najväčšej sociálnej siete na svete, ako aj miestnych lídrov, ako napríklad Vkontakte v runete. Spôsobí to ukončenie projektu? Nie, pretože správa Google môže nastaviť realistické ciele. Nakoniec, najväčšie publikum v službe Google+ je porovnateľné so službou Twitter.
  2. Google+ zostáva mŕtvou sociálnou sieťou. Ide o nízke zapojenie používateľov: neochota ľudí odosielať obsah, komentovať, nastaviť +1, pripojiť sa ku komunitám. To je vážny problém. V spravodlivosti treba poznamenať, že pre niektoré metriky správania sa situácia v službe Google+ nevyzerá tak zle. Služba Google je napríklad pred stránkami služby Twitter a LinkedIn, pokiaľ ide o stránky, ktoré sa zobrazujú za každú návštevu, a tiež pred službou LinkedIn a približovaním sa k službe Twitter vo vyhľadávacej prevádzke.
  3. Služba Google+ už nepodporuje funkciu autorstva. Niektorí ľudia vytvorili účet v tejto sieti len kvôli odkazu na svoj profil a fotografie na stránke s výsledkami vyhľadávania.

Pozri tiež: Malo by byť autorstvo označené po odstránení fotografií autorov z Google SERP?

  1. Služba Hangouts už nie je viazaná na službu Google+. Služba Hangouts bola jednou z najatraktívnejších funkcií služby Google+. Odpojenie služby od sociálnej siete veľmi pravdepodobne zníži návštevnosť služby.
  2. Približne pred dvoma rokmi spoločnosť Google integrovala sociálnu sieť a službu ukladania fotografií Picasa. Koncom roka 2014 sa objavili fámy, že funkcia práce s fotografiami bude opäť odvedená zo sociálnej siete. Spoločnosť Google ho implementovala pre mobilné zariadenia. Toto je negatívny faktor, ale sotva ho možno považovať za kritický. Napríklad Facebook nie je v žiadnom zhone integrovať Instagram so sociálnou sieťou.

Pozitívne pre budúcnosť faktorov Google+

  1. Google+ vlastní najväčší vyhľadávač na svete. To znamená prístup k investíciám, integráciu účtov Google+ so super populárnymi službami, ako sú Gmail a YouTube. Vyhľadávač môže použiť sieťovú platformu na zhromažďovanie údajov o aktivite používateľa na stránke a na zlepšenie poradia zdrojov.
  2. V službe Google+ sa neustále zobrazujú nové funkcie. V minulom roku sieť predstavila funkciu My Business spoločnosti Google, ktorá sa už stala populárnou. Aplikácie pre smartfóny a tablety Google+ sa neustále vylepšujú. To znamená, že spoločnosť Google investuje do rozvoja sociálnych sietí.
  1. Tím Google+ rastie. V októbri 2014, vedúci sociálnej siete, Dave Besbris, povedal v rozhovore na recode.net, že najíma zamestnancov a neplánuje ukončiť projekt. Generálny riaditeľ spoločnosti Google+ okrem toho zdôraznil, že akcionári spoločnosti Google sú spokojní s rozvojom sociálnej siete.
  2. Google+ je zrejme najsľubnejšou sociálnou sieťou na svete. Projekt už prilákal stovky miliónov užívateľov, čo možno považovať za zlatý důl. Zostáva aktivovať a zapájať týchto ľudí pomocou nových služieb a funkcií.
  3. Služba Google+ zlepšuje kvalitu vyhľadávania pre používateľov. Podľa experta spoločnosti Stone Temple Consulting Mark Trafagen, 60% používateľov Google používa vyhľadávací nástroj po prihlásení do účtu Google+. Z tohto dôvodu dostávajú personalizovaný problém. Vyhľadávač ukladá všetky údaje o preferenciách užívateľa a členov jeho kruhov, takže kvalita personalizovaného SERP sa neustále zlepšuje.

Pozri tiež: Pinterest vs. Google+: bojisko - vizuálny obsah

Spoločnosť Google sa nevzdá

Vyhľadávanie Google potrebuje údaje používateľa, takže je nepravdepodobné, že projekt Google+ zatvoríte. Dá sa predpokladať, že spoločnosť Google bude staviť na dlhodobý rozvoj rozbočovača sociálnej platformy, ktorý bude zahŕňať služby Google+, YouTube, Hangouts, ďalšie existujúce a nové služby. Užívatelia budú môcť používať každý z nich samostatne, ale určitý stupeň integrácie zostane. Je možné, že spoločnosť Google kúpi nové alebo regionálne sociálne siete a integruje ich do centra.

Zanechajte Svoj Komentár