5 spôsobov, ako pokaziť účinok expertného obsahu

Poviem hneď - toto nie je o chybách a preklepoch. Ak napíšete materiál, ktorý prevezme dušu alebo odhalí naozaj užitočné veci, čitateľ vám odpustí náhodné "-s" alebo chýbajúcu čiarku. V niektorých prípadoch odpustí aj perly ako „magnetizovať surfovanie po internete“. Budeme hovoriť o tom, ako pokaziť účinok textu ako celku.

1. "Strata" problémy mimo zameranie

Poskytnúť informácie - toto je riešenie problému? Nie, to nestačí. Jednoduchý opis produktu alebo služby nemožno považovať za odborný obsah. Skutočne užitočný materiál by mal popisovať problém, navrhovať riešenia a informovať o kritériách (pohodlie, cena, bezpečnosť atď.). Zabudnite na metódy, ako je „vyhlásenie známych právd“ - obsah expertov by nemal byť založený na teórii, ale v praxi. To pomáha čitateľovi nájsť najlepšie riešenie jeho problémov.

2. Nerovnováha emocionálnych a racionálnych zložiek

Prečo máme radi "klasickú" reklamu - televíziu a outdoor? Pre jas a obraz. Úspešná kombinácia obrázkov a fráz môže sprostredkovať nielen predajnú správu, ale aj postoj k produktu, nálade, atmosfére. Hlavnou vecou v reklame je emocionálna rezonancia. Ak to má publikum - znamená to, že vaše plány zlyhali. Možno, že publikum nebude bežať hneď do obchodu pre váš produkt, ale bude to určite pamätať. A potom - záležitosť technológie.

Odborný obsah je často založený na racionálnych princípoch, to znamená, že je to úplný opak reklamy. Ale to nie je dôvod, aby sme úplne opustili obrazy a emócie. Sú prípustné - ale vyváženým a meraným spôsobom. V praxi sa emocionálny a racionálny mix v textoch náhodne av najbizarnejších pomeroch. No, keď je to len vtipné. Ale my nepíšeme zábavný obsah a expert. Emócie a obrazy by nemali rozptyľovať našu čitateľa od užitočných informácií pre neho a ešte viac - nahradiť ju. A s nerovnováhou nie sú „racionálne“ a „zmyselné“ začiatky niekedy „prešité“ do jedného plátna a text vyzerá nešikovne.

3. Nedostatok dôkazov

Ak napíšete, že preprava je bezpečnejšia ako letecká doprava, zhromažďujte dôkazy. Ak píšete, že borovica nábytok je lepší ako breza - nájsť argumenty v prospech tejto myšlienky, a nie len hovoriť o nádherné textúry. Ak potrebujete presvedčiť čitateľa, že nový UAZ je lepší ako použitý Lexus ... No, rozumiete.

Ak chcete získať správne informácie, nie je ani nutné ísť do Gostekhnadzor - stačí nájsť regulačnú dokumentáciu vypracovanú odborníkmi. Ak neviete (alebo nechcete) pracovať s normami a technickou literatúrou, bude logické sa špecializovať na tie oblasti, kde to nie je potrebné. V kozmetickom priemysle, napríklad, použitie magických fráz a la "po našich postupoch, budete vyzerať perfektne" je považovaný za docela argument, ale v texte o stavebných prácach ...

4. Nedostatok fakturácie a testovanie obsahu

Písanie dobrého obsahu je veľmi únavné. Po prvé, pozrite sa na zdroje a odborníkov, potom premýšľajte a analyzujte, potom skontrolujte informácie ... Je neuveriteľne jednoduchšie čítať hotový text. A to je problém mnohých komerčných autorov - berú dáta z textov podobných ich vlastným. Rovnaká kvalita a úroveň je ďaleko od experta. Potrebné sú preventívne opatrenia - testovanie a kontrola faktov.

Okamžite vysvetlite rozdiel. Factbooking je, keď odborník číta váš text, berie na vedomie nepresnosti a vysvetľuje, kde sa mýlite. Napríklad: "Nadrozmerný náklad nie je považovaný za stroj s výškou 4 metre, ale 4 metre." Inými slovami, ide o suchý racionálny test - podobný testu gramotnosti v programe Word.

Testovanie je vtedy, keď píšete o tom, ako je borovicová posteľ lepšia ako brezová, a potom dajte materiál na čítanie priateľovi, ktorý si vyberie posteľ. Číta a hovorí: "Teoreticky je všetko jasné a dobré, musím sa pozrieť aj na túto borovicu!" Pridáte fotografiu, človek vyzerá a hovorí: „Teraz to určite kúpim.“

Bohužiaľ, nie všetci textári a dokonca aj obchodníci s obsahom považujú túto fázu za povinnú. Výsledkom je, že dostávame nestráviteľné texty s najdivokejšími chybami.

5. Neprimeraná túžba po originalite

Ako sa tomu vyhnúť pri vytváraní obsahu?

Označujeme problém, ktorý sa má vyriešiť.

Premýšľame nad tým, ako opíšeme jeho podstatu a metódy riešenia, kde a ako „vstúpime“ z racionálnych pozícií, odkiaľ sme emocionálni.

Ak je jedným z riešení objednanie vášho produktu alebo služby, nájdeme železné argumenty v jeho prospech. A emocionálne motívy, tie isté spúšťače.

Potom, čo je text napísaný a všetky preklepy opravené, ukážeme mu to prinajmenšom expertovi v tomto odvetví, najviac - niekoľkým bežným, nezaujatým ľuďom, ktorí sa zaujímajú o tému, ktorú ste vzniesli. Ak chcete nekontrolovane pridať článok s niektorými technikami na tvorbu obsahu (napríklad poetický opis maľby), pozrite sa na podobný príklad, ukážte ho tým istým nestranným ľuďom a vypočujte si komentáre.

V úlohe čitateľa a "faktchekera" môže byť váš zákazník. Kto, ak nie on, pozná svoje podnikanie zvnútra! Ale to nie je najlepšia voľba. U zákazníka, okrem vedomostí, stále existuje podvedomý pocit správnosti (platím za text!) - a bude sa snažiť, aby bol text „lepší“. A to je takmer vždy "fit", aby sa zmestili vaše nápady, niekedy dokonca nevedome. A musí sa zastaviť. Požiadajte o prístup k odborníkom spoločnosti. Povedzte, prečo riaditeľ nie je zástupcom Strednej Ázie. Niekedy to funguje.

A pamätajte: v určitých okamihoch sa nám zdá, že text je dokonalý v tejto forme, ako to je, a duša odoláva rozhodnutiu „odrezať ďalší kus“. Ale toto je vaša subjektívna reakcia, ktorá v plnej miere neodráža konečné dojmy textu. Iba objektívne systematické hodnotenie vám pomôže urobiť materiál skutočne bezchybným.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár