Nespavosť vo svete podnikania: ako vypnúť mozog, keď nemôžete prestať myslieť

Ak sa spýtate psychológa na to, aké problémy sa najčastejšie vyskytujú u ľudí, ktorí majú svoj vlastný podnik, nepochybne odpovie, že každý z nich sa aspoň raz sťažoval na problémy so spánkom. Áno, zdá sa, že podnikatelia sú v tejto záležitosti naozaj naplnení. Väčšina z nich, ktorí dostali slobodu od rigidnej grafiky a tlaku „zhora“ ako odmenu za ich odvahu, sa nemohla vyhnúť vedľajším účinkom týchto veľkých výhod - nespavosti.

Ukazuje sa, že beh vlastného podnikania je veľký stres!

Možno, že ležíte v posteli, a milión nových nápadov sa točí v hlave: "Ako môžem zvýšiť túto prekliatu konverziu? Možno môžeme zvýšiť našu prítomnosť na sociálnych sieťach? Alebo najať nových copywriterov? A je čas na oheň Sergeja, alebo budete úplne uvoľnení." Možno ste už vyrazili, ale náhle sa prebudíte a zúfalo sa pokúšate nútiť, aby ste nezabudli na niektoré mimoriadne dôležité detaily, ako si v tom momente myslíte. Alebo sa možno len obávate a idete do postele ponorenej v temných myšlienkach o budúcnosti vášho podnikania, plynule plynúcej do premýšľania o vašej platobnej neschopnosti ako o osobe a márnosti bytia.

Ak sa vidíte v týchto líniách, ďalšia veta by teraz mala byť vašim životným krédom. Vytlačte si ho na kus papiera a zaveste ho do spálne:

Pracujte na sebe a dobrý sen nie sú veci, z ktorých si musíte vybrať len jeden.

Vďaka rádu načrtnutému v tomto článku sa budete môcť čoskoro zbaviť toho, čo vám bráni, aby ste boli zároveň kapitánom vašej vlastnej lode a užívali si fantastický nočný odpočinok.

Nechápete, aký dôležitý je spánok

Fanatická túžba pracovať celú noc, bežná medzi začínajúcimi, je znakom amatérstva a krátkozrakosti.

Myslím, že mnohí aspoň raz, na obchodnom stretnutí, sa stali svedkami rozhovoru medzi dvoma mladými podnikateľmi, z ktorých každý, s hrdosťou na jeho hlas, sa snažil presvedčiť druhých, že spí menej. Títo chlapci mi osobne pripomínajú dvoch chlapcov, ktorí sa zdržiavajú v pieskovisku, a dohadujú sa o tom, ktorý koláč bude trvať dlhšie a nevšimne si, ako začne pršať.

Vyzerá to celkom smiešne, ale ak sa nad tým zamyslíte, na tom nie je nič smiešne - niektorí podnikatelia si naozaj robia bláznivé experimenty so sebou, ktorých cieľom je skrátiť čas spánku tak radikálne, ako je to len možné. A potom chodia ako zombie a prenikajú do zamestnancov s alebo bez zamestnancov.

Predpokladá sa, že na plný spánok potrebuje človek 8 hodín. Niektorí ľudia majú dosť 7 alebo dokonca 6 hodín, aby sa cítili skvele. V každom prípade, ak počas spánku nemá telo čas na úplné uzdravenie, je nepravdepodobné, že by vás to potešilo.

Charles Chasler, expert na Harvard Medical School of Sleep, dokázal, že štvorhodinový spánok na päť nocí v rade má rovnaký účinok na pamäť, pozornosť a rýchlosť myslenia, ako je stav intoxikácie alkoholom.

Hoci štvorhodinový spánok po dobu piatich dní je na základe tejto štúdie pomerne extrémnou situáciou, môžeme s istotou predpokladať, že ak budete neustále spať menej, ako sa očakávalo, v konečnom dôsledku to povedie k takémuto zníženiu účinnosti, ktoré by ste dosiahli po jedno alebo dve poháre piva.

Čo je to všetko pre: spánok je mimoriadne dôležitý pre tie mentálne funkcie, ktoré potrebujete ako podnikateľ. Môžete byť schopní spať menej, ako vyžaduje vaše telo, ale to bude znamenať, že budete pracovať tvrdo ... A nie s mysľou.

9 tipov, ako prekonať nespavosť a pracovať efektívnejšie

1. Upravte svoj vzťah s kávou

Ak je tento zázračný liek vaším obľúbeným prostriedkom na zvýšenie produktivity, nevyhnutne to povedie k nespavosti. A aj keď sa vám zdá, že aj napriek obrovským denným dávkam kofeínu dobre spíte, všetko sa môže radikálne zmeniť. Samozrejme, nie lepšie.

Postupom času sa určite objavíte (ak ste sa ešte neobjavili) abstinenčný syndróm, ktorý je vyjadrený v nočnom škrípaní zubov (nie je vám ľúto skloviny?), Sleepwalking (jeden z mojich priateľov takmer vyskočil z balkóna počas nočnej chôdze) a nočné mory (brrr ...) ).

V tejto súvislosti vás úprimne vyzývam: odmietnuť kávu alebo znížiť jej používanie na minimum. Nie dosť sily? Potom ho nahraďte inými, užitočnejšími nápojmi, ako je pomarančový džús, zelený alebo zázvorový čaj. Ešte lepšie je, ak si ráno vezmete zvyky jesť banán alebo hrsť orechov - rýchlo naplnia vaše telo energiou a zvýšia produktivitu.

Re-prečítajte si odsek - ako by sa orezávanie z nejakého ženského časopisu. Áno, páni, trite. Čo robiť? Toto je naozaj užitočná rada, o ktorej všetci počuli, ale komu nikto nehovorí. Nech sa to stane znova - zrazu aspoň niekto bude osvietený vedomím.

2. Sledujte, čo jete pred spaním.

Napriek tomu, že sa tento článok venuje veľkej časti psychológie, nemožno to spomenúť, pretože psychický stav (vrátane kvality spánku) je veľmi úzko spojený s výživou. Viac ako si predstavujete ...

Ak budete jesť jedlo, ktoré obsahuje veľké množstvo cukru pred spaním, dostanete nárast energie, čo znamená, že budete hádzať a zase v posteli dlhšie, než by ste chceli. Prečo strácať čas, ktorý potrebujete pre zdravý spánok? Jedzte menej sladkostí a dávajte prednosť "dobrým" tukom a bielkovinám, medzi ktoré patria: varené vajcia, mliečne výrobky, ľahké omelety, šalát bez majonézy, med. To všetko je ideálne pre večerné občerstvenie. Hlavnou vecou nie je preháňať ju sumou.

3. Nechajte svoj iPhone v inej miestnosti.

Vo dne, smartphony, samozrejme, výrazne zvýšiť našu produktivitu. Ale skutočnosť, že si môžete skontrolovať svoj e-mail a v skutočnosti ovládať všetky komponenty vášho podnikania, keď zaspíte, neznamená, že by ste to mali urobiť. Myslite na seba: v najlepšom prípade začnete zajtra realizovať dobré nápady a v najhoršom prípade už teraz budete nervózni kvôli zlým správam a ťažkostiam, ktorým môže vaša spoločnosť čeliť.

Nechajte smartfón nabitý v inej miestnosti. Vypnite ho.

4. Nájdite spôsob, ako zaznamenávať myšlienky z kategórie „IT-SUPER-SUPER-DŮLEŽITÉ“.

Ste podnikateľ, čo znamená, že 150 myšlienok sa mení vo vašej hlave, čo by ste mali alebo mohli urobiť pre zlepšenie svojho podnikania. Prirodzene, že vaše podvedomie vám dá nočné "postrehy". A samozrejme to budú niektoré z najlepších nápadov, ktoré ste kedy mali.

Tajomstvo je držať notebook vedľa postele. Keď nemôžete zaspať, pretože váš mozog je preťažený dobrými nápadmi, zapíšte si ich, aby v hlave nezostalo nič, čo nie je na papieri. Mimochodom, pre myšlienky znepokojenia to tiež funguje.

5. Upokojte sa pred spaním

Ísť do postele okamžite po násilnom e-mailovom spore je hlúpe. „Prípady“ a „spánok“ sú dva úplne odlišné spôsoby fungovania vášho mozgu, a to trvá určitý čas, kým vaše podvedomie prejde z jedného režimu do druhého. Aby ste zabezpečili, že vaše podnikanie bude efektívne, musíte si naplánovať svoj plán tak, aby ste pred odchodom do postele mali aspoň dve hodiny na odpočinok.

Tip pre tých, ktorí sú pripravení dostať sa do podnikania vážne: stlmiť svetla 45 minút pred spaním. Za 30 minút vypnite všetku elektroniku. Porozprávajte sa so svojou rodinou. Prečítajte si knihu. Sadnite si v tichu (ak existuje takáto príležitosť).

6. Urob si svoju posteľ svätým miestom na spanie.

Neznečisťujte svoju posteľ pomocou prenosného počítača. Dokonca aj ráno. Môžete sa pozerať na malú televíziu, aby ste sa dostali od biznisu. A vy, samozrejme, viete, čo má „čarovná“ akcia nudná kniha: stojí za to prečítať pár stránok a už spíte. Ale práca musí ostať mimo postele. Umiestnite svoj laptop do inej miestnosti vedľa iPhone.

7. Nezachovávajte na vybavení

Ste podnikateľ, čo znamená, že váš čas má veľkú hodnotu. Nielen, že strávite tretinu svojho života v posteli - kvalita spánku určuje praktické výsledky, ktoré získate po zvyšok času. Urobte kvalitu svojho spánku tak dobre, ako je to len možné.

Potreba výrobných nákladov je zrejmá každému podnikateľovi. Skutočnosť, že pohodlný matrac vám prinesie „dividendy“ vo forme zvýšenej produktivity, by tiež nemala spôsobiť žiadne pochybnosti. Spánok nie je vec, na ktorej by ste mali šetriť.

8. Naplánujte si svoj deň tak, aby ste mali nejaký voľný čas ráno.

Mnohí ľudia veria, že tvrdý spánok je veľmi dôležitý, takže sa musíte donútiť, aby ste vstali skoro, každý deň v rovnakom čase a bez meškania. Ak sa však stretávate s ťažkou nespavosťou, je pravdepodobné, že z veľkej časti je vaša úzkosť spôsobená myšlienkami, že nemáte dostatok času na odpočinok pred 8. hodinou schôdzky.

Preto aspoň niekoľko týždňov skúste nasledujúce: neplánujte veci skôr ako 10-11 hodín. Niekedy si doprajte denný spánok, ak ho potrebujete. Zbavte sa zvyku starať sa o to, že budete musieť vstať skoro. Už ste tak znepokojení, že nemôžete zaspať. Nadmerné vzrušenie je absolútne zbytočné. Keď sa váš spánok zlepší, môžete nastaviť budík skôr.

9. Nechajte sa myslieť.

Mnohí ľudia, ktorí majú dlhodobé problémy so spánkom, sa nútia zaspať hneď, ako sú v posteli. Musíte mať prekliate seba, že ideš do postele, a myšlienky sa okamžite začali hemžiť v hlave, že? S najväčšou pravdepodobnosťou je to spôsobené tým, že vaše telo zabudlo, ako proces zaspávania v normálnom stave. To si píš! Ste podnikateľ.

Preto posledná rada - byť zhovievavý pre seba. Ak nemáte problémy so spaním prvýkrát, môžete byť na seba príliš nahnevaný. Snažte sa zbaviť konštantných myšlienok, na ktoré vás čaká ďalšia strašná noc, a vy veľmi pravdepodobne vyriešite váš problém.

Namiesto toho, aby ste si vyčítali, že ste príliš mysleli, urobte pravý opak: systematicky prechádzajte svoj deň do hlavy a snažte sa zapamätať si každý detail. Čoskoro zistíte, že ste začali premýšľať o neobvyklých, podivných veciach - to znamená, že vaše telo je na pokraji zaspávania. Nevšímajte si to a nebojte sa, že nemôžete zaspať - len nechajte mozog robiť svoju vec.

Ak to nefunguje, tu je ďalší jednoduchý a veľmi efektívny spôsob, ako zaspať (používam ho sám, keď nemôžem spať). Relax a začať hrať bláznivý dialóg, Mentálne hovoriť prvú vec, ktorá príde na myseľ. Po prvé, bude to váš hlas, potom sa objavia hlasy vašich priateľov alebo príbuzných. Nebojte sa a nemyslite si, odkiaľ pochádzajú. Urob si svoju vlastnú vec. Čoskoro sa do obrázkov dostanú šialené myšlienky. Mačka hrajúca volejbal, stôl, ktorý sa zmení na babičku, je znamením, že ste na cieľovej čiare. Teraz hlavná vec (ako v predchádzajúcej rade) nie je zastaviť.

Ak ste podnikateľ a nespavosť nepriaznivo ovplyvňuje vaše mentálne schopnosti, čo sťažuje dosiahnutie vašich cieľov, nesnažte sa s tým zmieriť. Podľa vyššie uvedených odporúčaní sa ho môžete raz a navždy zbaviť.

Zanechajte Svoj Komentár