Ako môže šálka kávy pomôcť vášmu podniku.

Stretnutie nad šálkou kávy je ideálnym spôsobom, ako sa priblížiť k človeku, ktorý je ťažko prístupný, užitočným známym, žiadať o radu a položiť základy pre produktívny vzťah.

Ak nie ste zvyknutí pozývať ľudí na čaj alebo kávu, nebojte sa - je to len krátke obchodné stretnutie alebo priateľské stretnutie na neutrálnom území, ktoré nie je pre nikoho záväzné. V prípade „kávových“ stretnutí nie sú žiadne pravidlá, hranice a rámce, takže väčšina kreatív vás môže potešiť množstvom príbehov o stretnutiach, ktoré začali „Nechcem piť kávu a diskutovať o našej spolupráci“? a skončila v nezmyselnom cvakaní. Nezáleží na tom, ako sa veci vo vašom prípade vyvíjajú, len si pamätajte jednu vec: nikdy (!) Nestrácajte čas inej osoby - je to jeho najcennejší a nenahraditeľný zdroj. Doprajte mu úctu.

A tak, aby vaše stretnutia s šálkou „niečoho“ boli nielen príjemné, ale aj efektívne, použite nasledujúce tipy.

Jasne identifikujte účel stretnutia

Keď sa stretnete - e-mailom, na sociálnych sieťach alebo telefonicky, nehovorte, že „chcete sa len stretnúť“ alebo „zdá sa vám, že vaša spolupráca môže mať veľký potenciál“. Takáto formulácia spravidla dokazuje, že máte len nejasnú predstavu o tom, čo by ste chceli prediskutovať. Namiesto toho sa predstavte, ukážte, že viete, čo človek robí, argumentujete potrebou osobného stretnutia a (čo je najdôležitejšie!) Navrhnite možné možnosti stretnutia.

Tu je príklad dobrej ponuky:

Dobré popoludnie, Eugene.

Volám sa Vasilij a organizujem akcie pre malé firmy. Čítal som váš blog, a naozaj sa mi páči niektoré z projektov, ktoré tam ponúkate. Chcem urobiť niečo podobné a ak ste pripravení priniesť svoje nápady do života, navrhujem stretnúť sa a diskutovať o partnerských príležitostiach. Myslím, že budete mať záujem o moje podmienky spolupráce.

Čo tak večer budúci týždeň? Môžeme piť kávu v centre alebo na inom vhodnom mieste pre vás. Počkám na vašu odpoveď.

S pozdravom, Vasily.

Pripravte sa vopred

Keď sa prvýkrát stretnete s niekým, zvyčajne sa pýtate na niekoľko štandardných otázok "Čo to robíš?" alebo "Odkiaľ ste?" Na narodeninovej oslave vášho vzájomného priateľa, to je to, ako vynikajúce konverzácie začínajú, ale to je zrejmý krok na obchodných rokovaniach.

S najväčšou pravdepodobnosťou je osoba, ktorú žiadate o stretnutie, vedúcim verejnej mienky, známym v určitých kruhoch a má účty v rôznych sociálnych sieťach. Tu nájdete odpovede na všetky vaše otázky týkajúce sa životopisu tejto osoby. Typicky, stretnutie na šálku čaju trvá viac ako pol hodiny, takže nestrácajte čas diskutovaním o tých otázkach, ktoré môžete ľahko google pred stretnutím. Okrem toho takáto osoba zvyčajne odpovedá štandardným otázkam tisíckrát na tlač, obchodných partnerov a ďalšie zainteresované strany. Vystupujte z davu vynechaním tejto základnej úrovne datovania. Povedzte pár slov o sebe a choďte rovno k veci.

Nikdy, nikdy, neskoro

Presnosť je prejavom rešpektu k zamestnaniu inej osoby. Nechajte čoskoro. Dajte veľa času na dopravné zápchy, sneženie a zemetrasenie. Zistite, ako sa dostať na miesto, ak ste tam nikdy predtým neboli. Byť neskoro na stretnutie, o ktoré ste požiadali, je najviac sebecký čin v podnikaní. Nikdy neskoro.

Ponúknite zaplatiť za obe

Požiadajte druhú osobu o to, čo si prajete objednať predtým, ako poviete čašníkovi, ktorý si zvolí. Potom zaplatiť za oboje. To je dosť fér - pretože ste ponúkli, že sa stretnete a pijete kávu. Keďže váš partner súhlasil s tým, že strávi svoj čas na vás, potom aspoň uhradí svoje náklady na jedlo a nápoje, najmä preto, že je nepravdepodobné, že by boli veľké. Samozrejme, ak ste chudobný študent, ktorý konzultuje tému na dizertačnú prácu alebo požiada, aby ste ju zobrali do praxe, je nepravdepodobné, že by vás váš partner dovolil zaplatiť za ňu, ale napriek tomu ponúkate, že to urobíte. Ak respondent naďalej trvá na tom, že chce zaplatiť za svoju kávu, tak ho nechaj urobiť. Netrávte na tieto zápasy viac ako päť sekúnd.

Nemusíte nutne piť kávu

Stretnutia na pohári piva sú usporiadané pre dlhú komunikáciu o filozofických témach. A na šálku kávy - pre krátky a efektívny obchodný rozhovor.

Ale aj keď sa stretávate v kaviarni, nemusíte piť kávu. Niektorí ľudia vôbec nepijú kávu. Pite čokoľvek - harmančekový čaj alebo čerešňový džús, pokiaľ tento proces trvá toľko času ako šálka kávy. Pokiaľ ide o potraviny, potom s vysokým stupňom pravdepodobnosti bude pre vás ťažké viesť rozhovor s plnými ústami.

Sformulujte jednu konkrétnu požiadavku.

Predstavte si, že vy a váš partner sa rozhodnete, kam ísť na obed. Hovoríte: „Ani neviem, je mi to jedno, súhlasím so všetkým“. Nejako mätúce, čo? Ale ak poviete: „Dnes by som chcel mať japonskú reštauráciu, je to len cez cestu. Ak nechcete, môžete ísť do pizzerie v centre,“ potom si partner vyberie z čoho vyberať.

To isté funguje s požiadavkami. Nie ste len pozvaný na stretnutie a piť kávu? Mali ste konkrétny dôvod, takže o tom môžete hovoriť. Človek, ktorý vám môže pomôcť, by mal jasne pochopiť, čo od neho chce. Už pozná základnú myšlienku vášho pozvania na čaj, takže neváhajte a choďte do detailov. Súhlasím, že sa s vami stretnete a súhlasil s tým, že vás bude podporovať. Sformulujte svoju žiadosť jasne a stručne, ale nebuďte drzí.

Zlý príklad: "Potrebujem pomôcť nájsť si prácu."

Dobrý príklad: „Hľadám prácu dizajnéra v malej reklamnej firme, ako je tá vaša. Viem, že nemáte voľné miesta, ale možno budete súhlasiť, že ma vezmete ako stážistu?“

Počas konverzácie si robte poznámky

Sadnite si k stolu alebo baru, vyberte si pero a notebook. Ak ste počas rozhovoru sľúbili svojmu partnerovi niečo, čo by ste mali urobiť v blízkej budúcnosti, zapíšte si to ("Pošlem ti svoj životopis / recept na cookies mojej babičky"). Ak vám niečo sľubuje - označte to. Je tiež vhodné zapísať do poznámkového bloku všetky užitočné mená, adresy a telefónne čísla.

Akonáhle sa vrátite do svojej kancelárie alebo domov, do počítača, pripravte si všetko, čo ste sľúbili. Nie je nutné to posielať ihneď (ste tiež obchodný a zaneprázdnený), ale v žiadnom prípade to nezabudnite v najbližších dňoch. Doprajte svoj list s pripomienkou toho, čo váš partner sľúbil urobiť.

Napríklad:

Dobré popoludnie, Eugene.

Ďakujem, že ste sa so mnou dohodli, oceňujem čas strávený na mne. Tu som vám sľúbil:

- prípad jednej z našich akcií

- zoznam miest na prenájom

- odkaz na recept na cookies presne ako moja babička

Počas stretnutia ste povedali, že v spoločnosti A máte dobrých známych. Veľmi by som s nimi rád hovoril - dajte mi prosím vedieť, ako môžete zorganizovať naše stretnutie.

Ešte raz ďakujem,

Basil.

Ponúknite niečo pre svoju časť

Počas celého rozhovoru nenechajte si ujsť chvíľku, aby vám na vašej strane ponúkla pomoc, aj keď je to veľmi zanedbateľná služba. Mnohí sa jednoducho pýtajú na konci stretnutia, ako môžu pomôcť v odpovedi, ale je najlepšie byť pripravený a ponúknuť pomoc počas rozhovoru. Takýto návrh je vnímaný s veľkým nadšením a nie je v nevýhodnej situácii. V opačnom prípade to bude vyzerať takto: "No, ok, pomohli ste mi, teraz povedzme, čo chcete na oplátku?"

Navrhnite dokončiť schôdzku včas

Typicky, stretnutie na šálku čaju trvá 15-30 minút. Ak váš hovorca povedal, že je pripravený dať vám pol hodiny, potom sledujte čas a presne pol hodiny prerušte konverzáciu (aj keď ste obaja veľmi vášniví) a opýtajte sa, či potrebuje ísť. Ak váš hosť súhlasí s pokračovaním v konverzácii - skvelé. Ak vám pripomenutie umožní, aby neskoro na ďalšie stretnutie - ešte lepšie! Zostaň vždy osobou, ktorá rešpektuje čas iných ľudí.

Ohláste svoje výsledky

Potom, čo ste poslali svojmu partnerovi všetko, čo bolo sľúbené počas stretnutia a po ňom, napíšte mu ďalšiu správu za 2-3 týždne, aby ste vedeli, ako vaše dobrodružstvo nájsť prácu alebo partnera skončilo.

Napríklad:

Ahoj, Eugene!

Rozhodol som sa napísať pár slov a ešte raz ďakujem za pomoc. Chcem vás informovať, že som kontaktoval spoločnosť, ktorú ste odporučili, a začali sme plodnú spoluprácu - prvá výstava sa bude konať druhý deň! Bez teba by sa nič nestalo. Kontaktujte ma pre akúkoľvek pomoc, budem rád, ďakujem!

Všetky tieto pravidlá platia aj pre obchodné večere a večere - takéto formy komunikácie však v našej krajine stále nie sú rozšírené. Hlavnou vecou nie je skĺznuť do „Poďme a piť niečo“ a opité tance až do svitania (to nie je obchodný štýl moderného obchodníka).

No a nakoniec: nezneužívajte kávu. Lepšie hrýzť babičine sušienky a spať v noci.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár