Ako hodnotiť profesionalitu copywritera

Podľa Content Marketing Institute sa dopyt po copywritingových službách v anglicky hovoriacom segmente internetu za posledný rok zvýšil o 320%. Zároveň 32% firiem čelilo problémom pri hľadaní kvalifikovaných špecialistov. Jedným z dôvodov pre túto situáciu je nedostatok vlastníkov a obchodníkov on-line projektov s vedomosťami potrebnými na posúdenie profesionality web spisovateľov. Po prečítaní tohto článku sa dozviete, aké požiadavky môže copywriter prezentovať, ako hodnotiť jeho kvalifikáciu.

Všimnite si prosím, že nižšie budeme hovoriť o hodnotení profesionálnych vlastností copywritera v texte, ktorý napísal. Môžu to byť diela z portfólia alebo testovacia úloha pripravená pre vás. Posúdenie osobných a obchodných vlastností potenciálneho zamestnanca je nad rámec tohto článku. Pravdepodobne sa vyrovnáte so štúdiom životopisov, spätnou väzbou a odporúčaniami špecialistu, ako aj v priebehu komunikácie získate predstavu o jeho osobnosti.

Predstavte si, že počas osobného stretnutia, telefonického rozhovoru alebo chatu v on-line chate na vás textár urobil priaznivý dojem. Teraz ste otvorili na pracovnej ploche alebo vytlačili niekoľko diel z portfólia špecialistu. Čo stojí za to venovať pozornosť?

1. Hodnotiť text bez čítania.

Nie je potrebné čítať text na nižšie uvedenej ilustrácii, aby ste pochopili, že je s vysokou pravdepodobnosťou kvalitatívny.

A text na nižšie uvedenej ilustrácii s najväčšou pravdepodobnosťou napísal amatér.

Rozdiel už rozumiete. Na kilometer môžete vidieť dobrý text. Je štruktúrovaná: má nadpis a podpoložky, zoznamy s odrážkami a očíslované zoznamy, odseky oddelené prázdnym riadkom. Ak text obsahuje ilustrácie s titulkami, rámčekmi, grafikou, zvážte, že ste našli dobrého špecialistu s pravdepodobnosťou 99%.

Štrukturovanosť textu však nehovorí vždy o autorovej zručnosti. Pravdepodobne editor, bild-manager a kodér boli vymyslení nad materiálom. Bolo by pekné pozrieť sa na surovú verziu, ktorú copywriter odoslal do editora v textovom editore.

Možno, že nováčik copywriter prečítať chytrý článok a štruktúrované absolútne bláznivý text. To sa objaví, keď si prečítate prácu.

Nedostatok štruktúry však takmer vždy hovorí, že text a jeho autor si vyžadujú ďalšiu pozornosť. Môžete mať doktora lekárskej vedy, ktorý v intervale medzi komplexnými operáciami načrtol iba obyčajných smrteľníkov, ktorí pripomínajú samodiagnostiku strašnej choroby. Editor zmení tento diamant na diamant. Možno pred tebou len zbytočný text a autor.

Pozri tiež: Milujte svojich textárov

2. Hodnotiť odbornú gramotnosť

To je zrejmá požiadavka: copywriter musí písať správne. Toto je kritická požiadavka pre projekty, ktoré nemajú schopnosť platiť za služby korektora a editora. Avšak, neponáhľajte odpísať žiadateľovi, ak ste našli extra čiarku vo svojom portfóliu, preklznutie pera alebo dokonca zjavnú chybu.

To je normálne, keď copywriter robí chybu. Všetci profesionálni autori sa mýlia: dokonca aj novinári z významných publikácií alebo slávnych spisovateľov. Je zlé, ak je v texte veľa chýb. Je zlé, ak ich nikto nemôže opraviť. Keď vidíte zlý, existujú zjavné chyby, ktoré hovoria, že autor ľahko nevynechal lekcie ruskovského jazyka, ale ani neotvoril knihu neodnoy.

Nenájdete autora, ktorý by vôbec neurobil žiadne chyby. Musíte sa však pokúsiť nájsť špecialistu, ktorý píše kompetentne a má schopnosti opraviť a upraviť svoj vlastný text.

3. Posúdiť úroveň odbornosti textov.

Pamätajte na príklad lekára lekárskych vied, ktorý nejakým spôsobom načrtol text užitočný pre divákov o diagnóze nebezpečnej choroby? Môže mu byť odpustené takmer všetko: nedostatok štruktúry, zlé formátovanie textu a dokonca aj pravopisné a gramatické chyby. Prečo? Jeho text má veľkú hodnotu pre divákov: nikto iný na svete nevie, ako človek môže nezávisle podozrivo a pred-diagnostikovať ochorenie.

Potrebujete copywritera, ktorý vie, ako sa ponoriť hlboko do neznámej témy pre neho a poskytnúť texty na úrovni expertov na vrchol. Ak autor v portfóliu pracuje na téme, ktoré súvisí s rozsahom vášho podnikania, môžete ľahko vyhodnotiť úroveň odbornosti textu. Ak sa odborník s navrhovanou témou nikdy nestretol, ale chcete s ním spolupracovať, budete musieť riskovať.

Pozri tiež: 6 interných inštalácií dobrého textára

Pozvite potenciálneho kandidáta, aby napísal niekoľko článkov. Posúďte úroveň odbornosti textu, prediskutujte výsledok. Navrhnite textárovi, aby napísal niekoľko ďalších článkov a zhodnotil dynamiku kvality materiálov. Pozrite sa, ako diváci reagujú na materiály. Ľahko pochopíte, či sa autorovi podarilo vyriešiť novú tému pre seba, či vie, ako študovať na cestách a hlboko sa ponoriť do témy.

4. Pozrite sa, či autor môže pracovať s textom.

Ide o schopnosť autora jasne a logicky formulovať myšlienky, používať intonáciu, pracovať s emóciami a navrhovať racionálne argumenty. Prečítajte si text a položte si nasledujúce otázky:

  • Páči sa mi text?
  • Bol autor schopný zaujať čitateľa?
  • Chcete si prečítať ďalší text autora, zanechať komentár, dať Like?
  • Verili ste tomu, čo bolo napísané?
  • Nie sú v texte žiadne nadmerné emócie? Je text príliš suchý?

Kvalita vašich ventilov nespôsobuje pochybnosti, ale nenájdete autora, ktorý píše, že „naše ventily a tlmiče majú neuveriteľne vysokú kvalitu, opakovane potvrdenú najvyššou porotou najprestížnejších súťaží v priemysle“. Tiež odmietnite spolupracovať s odborníkom, ktorý píše, že "pančuchy našej továrne sú predmetom ženského šatníka, ktorý je 100% nylon a slúži na riešenie estetických a hygienických úloh." Chápete, že môžete písať trochu viac emocionálne o dámskom spodnom prádle, ale je to viac racionálne, pokiaľ ide o príslušenstvo?

Pozri tiež: Implementácia stratégie marketingu obsahu

5. Skontrolujte, či je autor schopný písať predajné texty.

Je to veľmi nejednoznačný bod. Každý produkt a každé publikum potrebuje vhodný typ marketingového textu. Ak napríklad predávate vzdialenú správu servera alebo renováciu bytu, najlepší predajca by bol pokojný informatívny text. Ak predávate on-line kurzy magické chudnutie a peniaze, budete potrebovať agresívny emocionálny text navrhujúci okamžitú reakciu. A ak predávate vyššie spomenuté spodné prádlo, kozmetiku, šperky alebo šperky, je celkom vhodný na predaj normálneho textu: stredne emocionálny, presvedčivý, informujúci, volajúci po akcii.

Nie ste spokojní s odborníkom, ktorý predáva ohrievače vody s pomocou emócií, výkričníkov a tlačidla "Kúpiť" zaklinené po každom odseku. Nebudete schopní dosiahnuť požadovaný výsledok, ak copywriter nevie, ako aktualizovať potreby potenciálneho klienta, zdôrazniť vlastnosti produktu a vysvetliť ich výhody, poskytnúť klientovi možnosť voľby a ponúknuť akciu konverzie.

6. Uveďte, či má copywriter základné znalosti internetového marketingu.

Ako chápete, súlad copywritera s touto požiadavkou nie je určený príkladmi prác v portfóliu. Ak sa vám páči texty špecialistu a rozhodli ste sa o otázke spolupráce, opýtajte sa ho na nasledujúce otázky:

  • Má copywriter základné znalosti marketingu vyhľadávačov? Ak je špecialista oboznámený s funkčnosťou panelov pre webmasterov Google a Yandex, môže pracovať so systémami webovej analýzy Google Analytics, Yandex.Metrica, Liveinternet.ru. Je veľmi dobré, ak copywriter je oboznámený s požiadavkami vyhľadávačov pre stránky, princípy poradia zdrojov vo vyhľadávaní.
  • Je copywriter oboznámený s princípmi SMM? Máte šťastie, ak kandidát "čerpá" účty v populárnych sociálnych sieťach. Je skvelé, ak sa odborník aktívne zúčastňuje na odborných diskusiách, vie, ako pritiahnuť pozornosť, jemne provokovať publikum, primerane brániť svoj názor.
  • Môže copywriter vytvoriť vizuálny obsah? No, ak je autor schopný spracovať obrázky, využiť služby na vytvorenie infografiky, robiť prezentácie.
  • Má copywriter nápad na predaj? Ak má potenciálny zamestnanec podnikateľskú skúsenosť alebo pracoval v obchodnom oddelení, využíva svoje skúsenosti na tvorbu obsahu.

Ak má autor príslušné vedomosti, stretol si sa s univerzálnym vojakom, s ktorým bude úspešná spolupráca. Ak copywriter nemá znalosti v oblasti internetového marketingu, nedajte na to kríž. Navrhnite špecialistu, aby postupne ovládal vedomosti potrebné na spoluprácu.

Kde nájsť profesionálneho textára?

Tie by boli prekvapení, ale v oblasti internetového marketingu veľa dobrých textárov práce. Ak chcete vybrať špecialistu, musíte byť schopní zhodnotiť profesionalitu špecialistu na písanie. Áno, a na niektorých miestach musíte riskovať a dôverovať nováčikom v zodpovednej práci. Vďaka tomu veľmi rýchlo pochopíte, či ste sa rozhodli správne.

PS: Profesionalita našich copywriterov už bola ocenená mnohými spoločnosťami. Takže ak potrebujete písať služby pre naozaj dobré odborné texty, kontaktujte nás.

Pozrite si video: Musíme si vážně promluvit o Anthemu a recenzování (November 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár