Ako sú slepí ľudia profesionálne implementovaní na internete: informácie z prvej ruky

Vďaka internetu môže človek z Vladivostoku alebo Kalkaty nájsť klienta v Kaliningrade alebo Seattli. Sieť však vymaže nielen geografické vzdialenosti a štátne hranice. Internet pomáha prekonávať zložitejšie prekážky. Ide o možnosť profesionálnej implementácie pre nevidiacich a zrakovo postihnutých.

Rozsah problému

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2014 žilo vo svete 285 miliónov ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím. Z toho 39 miliónov je úplne slepých a 246 miliónov zrakovo postihnutých.

Neexistujú presné údaje o počte nevidiacich a zrakovo postihnutých v Rusku. V All-ruskej spoločnosti nevidiacich sa skladá asi 270 tisíc ľudí. Podľa odhadov tejto organizácie je počet nevidiacich a zrakovo postihnutých v krajine asi 2,5 milióna ľudí. V krajinách SNŠ žijú 1 až 1,5 milióna nevidiacich a 3,5 až 9,5 milióna zrakovo postihnutých. Približne každý piaty slepý je muž v produktívnom veku.

Teraz pozornosť. Podľa odhadov Yandex, od 14 do 32 tisíc rusky hovoriacich slepých ľudí používa počítačové vybavenie a internet. Ak je z 1 milióna nevidiacich obyvateľov SNŠ 200 tisíc ľudí v produktívnom veku, potom len približne 10% zdatných nevidiacich používa počítače a internet.

Prečo tak málo? A zavriete oči a skúste poslať niekomu e-mail bez pomoci. Nemohol som to urobiť ani so softvérom, ktorý používajú nevidiaci a zrakovo postihnutí. Ale prvé veci ako prvé.

Ako nevidiaci a zrakovo postihnutí používajú internet

Podľa Yandexu viac ako 90% nevidiacich a slabozrakých ľudí využíva na prácu s počítačom všeobecne a najmä na internete, programy na prístup na obrazovku s hlasovými syntetizátormi. Tento softvér číta text z obrazovky a reprodukuje ho syntetickým hlasom.

Medzi najobľúbenejšie čítačky obrazovky syntetizátora reči patrí JAWS, NVDA, VoiceOver. Domáce licencie JAWS stoja niekoľko stoviek dolárov. NVDA je slobodný softvér.

Keď sa otvorí webová stránka, NVDA prehrá celý text na obrazovke. Robot začína titulom, telefónmi v hlavičke, vertikálnym menu stránky. Čítanie pomocného textu trvá niekoľko desiatok sekúnd až niekoľko minút v závislosti od architektúry a dizajnu lokality.

Pomocou klávesových skratiek môže užívateľ nasmerovať robota na požadované prvky stránky. Napríklad tlačidlá od 1 do 6 vám umožnia okamžite prejsť na hlavičky z h1 na h6, ak sú na stránke.

Tu sú moje dojmy z používania programu. Syntetický hlas je tak odlišný od ľudského, že informácie je veľmi ťažké vnímať. Aby ste to dosiahli, musíte veľmi tvrdo namáhať a počúvať umelú reč. Možno prax a zvyk zjednodušujú vnímanie. Ale prvýkrát, čo som sotva rozlíšil slová. Nemohol som pochopiť význam viac či menej zložitých textov.

Slepí ľudia získajú informácie z internetu pomocou Braillovho displeja. Toto zariadenie zobrazuje symboly na paneli pomocou Braillovho písma. Hmatový displej je drahé zariadenie. Jeho hodnota sa vypočíta v tisícoch amerických dolárov. Možno preto, že len asi 10% slepých používateľov runetu používa braillské displeje.

Zrakovo postihnutí ľudia používajú program na zvýšenie korekcie písma a obrázkov. Niektoré stránky majú verzie pre zrakovo postihnutých používateľov. Ako vyzerajú, môžete sa pozrieť na príklad zdroja "All-Russian Society of the Blind". Prepínač sa nachádza v hornej časti obrazovky.

Slepí ľudia používajú internet nielen pre informácie a komunikáciu. Niektoré vďaka práci v sieti, organizujú podniky, nájdu partnerov a podobne zmýšľajúcich ľudí a poskytujú služby klientom. Viac sa o tom môžete dozvedieť na príklade Tsyrzhimy Yampilova a jej agentúry Tohonix.

Tsyrzhima Yampilova: všetci zamestnanci ateliéru Tohonix sú ľudia so zdravotným postihnutím

Myšlienka hovoriť s Tsyrzhima Yampilovou sa objavila spontánne. Pri príprave jedného z článkov som sa ponoril do "Joomla" alebo OpenCart. Niečo nechce pracovať. Bolo to strašne nepríjemné. Počas prestávky som čítal komentár Tsyrzhimy na Facebooku. Napísala sama robiť WordPress stránky. A že je slepá.

Tsyrzhima súhlasil so zdieľaním skúseností s čitateľmi blogu Texterra.

O mne ao štúdiu Tohonix

Dmitry Dementiy: Tsyrzhima, povedz nám o sebe. Podeľte sa s čitateľmi blogu Texterra, kto ste, odkiaľ ste, čo robíte. Čokoľvek, čo považujete za potrebné alebo vhodné povedať.

Tsyrzhima Yampilova: Volám sa Tsyrzhima Yampilova, som copywriter a šéf textového štúdia Tohonix. Teraz bývam v okresnom centre Yashalt v Kalmykii. Poďte z Burjatska.

Som slepý muž už od detstva. Vzdelaním je kreatívny majster. Profesionálne sa zaoberajú šitím: makrame, beadwork a iné druhy. Píšem básne, napísal prózu. Zúčastnila sa všetkých ruských tvorivých súťaží, získala diplomy. Keď sa stala profesionálnou textárkou, literárna tvorivosť vybledla do pozadia.

DD .: Nevedel som, že píšete poéziu. Ak je to možné, zdieľajte svoju prácu s čitateľmi.

C.I. Niektoré práce uverejnené na portáli "poetry.ru".

DD .: Cyrzhima, ste slepá osoba, ale nielen počítač a internet, ale aj práca cez internet. Povedzte nám o svojej práci. Čo presne robíš? Pracujete samostatne alebo so skupinou podobne zmýšľajúcich ľudí? Ste zakladateľom Tohonix. Takže máte partnerov, kolegov, zamestnancov?

C.I. Mám päť asistentov. Piaty špecialista sa k nám pridal.

Stalo sa tak, že všetci zamestnanci ateliéru Tohonix - ľudia so zdravotným postihnutím. Stalo sa to celkom náhodou. Nechcel som prijímať ľudí bez odporúčaní pre tím, aby som nečestoval nečestnosti. Keďže som zdravotne postihnutý, mám veľa priateľov so zdravotným postihnutím. Pomáhal ústne. Teraz v štúdiu pracujú traja slepí copywriteri. Máme aj ilustrátora. Je to invalidný vozík. A nedávno sme sa pripojili k obsahovému manažérovi. Má detskú mozgovú obrnu.

Spočiatku som robil všetku prácu správcu obsahu. To znamená nezávisle zverejnený obsah na stránkach zákazníkov. Musel pracovať s rôznymi CMS. Pracoval s WordPress, Joomla !, Bitrix. Po stretnutí s tvorcom stránok si Wix uvedomil, že bez manažéra obsahu už Tohonix nemohol pracovať. Táto platforma bola najťažšia.

Samostatným problémom sú obrázky. Vysťahujú sa, sú pokrivení. Preto pozval správcu obsahu.

Pozval som textárov skôr. Uvedomil som si, že nemôžem napísať 10 článkov za deň.

Funkcie ilustrátora prvýkrát vykonala moja matka. Je to nováčiková internetová používateľka, takže si z Yandexu vybrala prvé dostupné obrázky. Ich kvalita mi nevyhovovala. Preto som do štúdia pozval špecialistu, ktorý sa zaoberá iba výberom fotografií. Ale mama mi stále pomáha. Žiadam ju, aby vyhodnotila vzhľad stránky, umiestnenie a čitateľnosť obsahu.

Nezávisle vytvoril webovú stránku agentúry. Je k dispozícii na adrese //tohonix.biz/. Zdroj je poháňaný programom WordPress. Vediem aj skupiny v sociálnych sieťach. Vytvorte a uverejnite obsah.

Tohonix má rôznych klientov. Píšeme pre internetové obchody, realitné kancelárie a iných zákazníkov. Vytvárame informačný a vzdelávací obsah. Predaj textov prakticky nepíše. Osobne sa mi nepáči predaj, pretože som dlho predával offline.

Robíme texty pre blogy a informačné sekcie stránok, ktoré môžu pomôcť klientom našich klientov.

DD .: To znamená, že obsah marketing?

C.I. Áno.

DD .: Máte svoje projekty? Okrem webovej stránky agentúry.

C.I. Ešte nie.

DD .: Cyrzyma, povedz mi, ako funguje interakcia so zamestnancami a zákazníkmi? Pracujete na diaľku alebo máte kanceláriu?

C.I. Pracujeme na diaľku. Pomocníci sa nachádzajú v Omsku, Jekaterinburgu a ďalších mestách Ruska. Interakcia cez Skype. Pre prácu používame "Yandex.Disk". Každý copywriter má svoj vlastný priečinok, ku ktorému mám prístup. Odovzdávam úlohy do priečinka a textár tu umiestni vykonanú prácu, návrhy a ďalšie pracovné dokumenty. Tu je tabuľka, v ktorej berieme do úvahy vykonávané úlohy.

Komunikujem s klientmi hlavne prostredníctvom Vkontakte. Z tejto siete prichádzajú väčšinou noví zákazníci. To znamená, že komunikácia s klientmi je tiež vzdialená.

DD .: Ako dlho vytvárate obsah?

C.I. Štvrtý rok

DD .: Viem, že predtým ste boli zapojení aj do internetového marketingu. Iba to nebolo vytvorenie obsahu.

C.I. Áno, pred vytvorením obsahu som sa venoval infobusinessu. Vytvorené a predané remeselné kurzy. Tiež predala svoju prácu. Pre lekcie makrame potrebujú fotografie, aby študent mohol vidieť uzly, technické detaily. Fotky pre kurzy môjho brata. Potom sa presťahoval do iného mesta a nikto ho nefotografoval. Tak som prestal robiť online lekcie.

DD .: Ako ste sa rozhodli vytvoriť obsah?

Zákazníci na burzových textoch potrebujú kliešť.

C.I. Videl som obsah v dopyte. A začala písať komerčné texty náhodou. Priateľ požiadal o vytvorenie webovej stránky. Urobil som ju WordPress stránky, a ona písala texty pre neho. Videl som, že texty možno robiť inak, lepšie.

Potom som začal písať a ukazovať výsledok rôznym ľuďom. Bol som vyzvaný, aby som sa mohol úspešne zapojiť do copywritingu. Odporúča sa zaregistrovať na burze. Jeden deň som pracoval na burze a uvedomil som si, že to nie je moje. Výmena, nie copywriting.

Na burze som nemal rád postoj k textu. Zákazníci tam nie sú potrebné na prilákanie zákazníkov, nie na vzdelávanie divákov. Obsah, ktorý potrebujú pre kliešť.

DD .: To znamená, že potrebujú text pre vyhľadávače?

C.I. Áno. Hlavne na burze objednávky text webmasterov pre stránky svojich klientov. Ich obsahová alebo informačná hodnota sa takmer nezaujíma.

Rozhodol som sa teda robiť copywriting na inej úrovni, vážnejšie. Cítil som, že je to pre mňa zaujímavé a že to môžem urobiť s malou alebo žiadnou pomocou.

DD .: Pracujte na internete pre vás - je to nutnosť spojená so špeciálnymi fyzickými potrebami? Alebo je to jedna z mnohých možností?

C.I. To je jedna z možností. Pred infobusinessom a internetovým marketingom som pracoval ako operátor call centra v Moskve. Po telefóne predávala rôzne služby, napríklad službu pripojenia na internet. Call centrum špeciálne naverbovalo nevidiacich a zrakovo postihnutých špecialistov. Pracoval som tam dlho.

V tom čase som mal nápad pracovať na realitnom trhu, poskytovať služby v oblasti nehnuteľností. Ak by neexistoval internet, pravdepodobne by som bol realitnou kanceláriou. Ale je tu internet, a chápem, že je pre mňa zaujímavejšie a výhodnejšie pracovať v internetovom marketingu.

Slepý človek je dosť ťažké nájsť prácu na prenájom. Organizácie nechcú utrácať peniaze za špeciálne vybavenie a softvér, ktoré musí slepý človek pracovať.

DD .: Je tsyrzhima copywriting kreatívnu činnosť pre vás? Alebo je to rutina? Vediete agentúru, takže musíte vykonať veľa rutinných administratívnych činností, však?

C.I. Nie je to kreativita, ale nie rutina. Niektorí z mojich textárov považujú prácu za kreativitu. Sú veľmi bolestivé, keď ich žiadam, aby niečo prerobili, upravili text.

Myslím si, že text je nástrojom, ktorý pomáha dosiahnuť určité obchodné ciele. Tvorbu obsahu však nepovažujem za rutinu. Táto aktivita sa mi páči, takže ju nemôžem nazvať rutinou.

DD .: Mimochodom, lepšie neskoro ako nikdy. Dovoľte mi objasniť terminológiu. V rámci prípravy na pohovor som sa stretol s termínom "pseudo-tolerancia". Je to vtedy, keď je slepá osoba nazývaná zrakovo postihnutým. Čo si myslíte, že je najlepší spôsob, ako hovoriť?

Na univerzite som sa učil používať všeobecný a neutrálny termín „ľudia so špeciálnymi potrebami“. To znamená, že sa zameriavame na charakteristiky osoby a súvisiacich potrieb. A odklon od fyzického postihnutia, obmedzenia. Čo si myslíte, že je vhodný termín „osoba so špeciálnymi potrebami“?

C.I. Verím, že tolerancia nemusí stáť na obrade. Musíte volať rýľ. Ak som slepý, prečo ma nazývajú zrakovo postihnutými? Napríklad pre zrakovo postihnutých sa zachováva 30% zraku Nemám to, takže môžem byť nazývaný slepý.

Slepí ľudia naozaj nemajú radi slovo "slepý" sám. Je negatívne ovplyvnená emocionálnou úrovňou. Ľudia dávajú prednosť termínu "slepý". Ale termín "osoba so špeciálnymi potrebami", myslím, že to nie je úplne správne. Je príliš všeobecný. Existujú špeciálne potreby pre nevidiacich aj pre vozíčkarov. Ale tieto potreby sú úplne odlišné.

O práci slepého s počítačom a internetom

DD .: Povedzte nám, ako osobne používate internet? Čo napríklad robíte, aby ste si prečítali najnovšie správy, skontrolovali pásky v sociálnych sieťach, našli ste niečo v službe Yandex alebo v službe Google? Aké zariadenia používate (stolný počítač, smartfón, tablet)? Čo je prehliadač operačného systému?

C.I. Mám pravidelný notebook, ktorý som si kúpil v pravidelnom obchode. Požiadal som konzultanta, aby dal zariadenie, ktoré bude fungovať normálne na internete a nebude visieť, ak je otvorených niekoľko dokumentov.

Operačný systém Windows 10. Pracoval s Windows XP, naozaj sa mi to páčilo. Rozhodol som sa nadviazať priateľstvo s novou verziou. Používam Mozilla Firefox. Toto je najvhodnejší prehliadač pre nevidiacich. Niekedy používam prehliadač Google Chrome. S jeho pomocou je však ťažšie vnímať informácie. Napríklad nečíta text v vyplnených formulároch. Pre program na prístup k obrazovke NVDA je prehliadač Yandex úplne nečitateľný. Rovnaká situácia s Operou.

Pracujem s "Vkontakte" alebo "Facebook" prostredníctvom mobilných verzií stránok. Pomocou programu NVDA je jednoduchšia navigácia. Vo verziách pre desktopy je tiež možné pracovať tolerovane, ale mobilné verzie sú pohodlnejšie.

Stránka Yandex je veľmi vhodná pre nevidiacich. Navigácia je jednoduchá. Veľmi užitočné widgety, ktoré môžete pripojiť k hlavnej stránke a získať správne informácie. Napríklad správy, sociálne siete je možné zobraziť na stránke Yandex.

Ak chcete zobraziť stránku, nájdem ju pomocou aplikácie Yandex. Stránka s otázkami je tiež veľmi výhodná. Odkazy na stránky sú publikované s titulkami. Na ovládanie klávesových skratiek používam NVDA. I rýchlo nájsť vhodný výsledok a ísť cez to.

Stránka sa tiež riadi titulkami. Napríklad na webových stránkach alebo v blogoch so systémom WordPress sa nachádza zoznam stránok s nadpismi a krátkymi popismi. Pomáhajú navigovať. Niektoré stránky nemajú žiadne hlavičky. Potom budete musieť veľmi dlho čítať potrebné údaje.

DD .: Pri príprave na pohovor som nainštaloval program pre prístup na obrazovku NVDA a snažil som sa pracovať s počítačom. Išiel som na pár stránok, snažil som sa prečítať článok na blogu Texterra. Dojmy sú negatívne: je veľmi ťažké rozoznať hlas, ktorým program číta. Je mechanický a hovorí veľmi rýchlo. Komentujte to.

C.I. V nastaveniach môžete zmeniť rýchlosť. A môžete si vybrať hlas. V nastaveniach je veľa hlasov. Perfektné nájsť ťažké. Hlasy sa nazývajú ľudské mená: Max, Michael a tak ďalej. Keď som pracoval na starom počítači, Daniel sa zdal byť najpríjemnejším hlasom. Na novom notebooku to znie úplne inak. To znamená, že musíte vyzdvihnúť hlas pre váš počítač: pre reproduktory, nastavenia a tak ďalej.

V nastaveniach môžete určiť, či má program názov, čísla strán, pravopisné chyby, označovať odkazy. NVDA je veľmi flexibilný.

DD .: Zyrzhima, viem, že existujú platené čítačky obrazovky. Ako s nimi zaobchádzate? Možno sú lepšie?

C.I. Použil som JAWS. Tento program visel pri čítaní HTML kódu. Preto som prešiel na NVDA.

DD .: Braillov displej - zaujímavá možnosť?

C.I. Chcel som si kúpiť takéto zariadenie, ale nepáčilo sa mi to. Počúval som, ako tento displej funguje. Vyzerá to, že vedľa seba načmáral guľomet. Kombinácia bodiek vyskočí veľmi rýchlo as takou haváriou, že sa stane desivou. Tiež desí náklady na toto zariadenie.

DD .: V súvislosti s používaním čítačiek obrazovky existujú nejaké špeciálne požiadavky na softvér alebo počítačový hardvér?

C.I. Štandardné softvérové ​​a hardvérové ​​riešenie.

DD .: Zdalo sa mi, že používanie programu na prístup na obrazovku značne predlžuje čas na získanie informácií. Program číta všetko: ponuky, informácie v bočných paneloch atď. Zraková osoba sa dostane na internetovú stránku, okamžite ju naskenuje a prejde na základné informácie. To sa deje nevedome. Отсюда вопрос: как вы думаете, необходимость пользоваться скринридером сильно усложняет процесс сбора информации для статей?

Мне кажется, чтобы получить нужные данные для статьи, вам приходится совершать титанические усилия, буквально и без преувеличений подвиги. По своему опыту могу сказать, что приходится перелопачивать кучи мусора, чтобы найти стоящие данные. Многие вещи просто пробегаю глазами, сканирую. На лету понимаю, что да, здесь что-то стоящее, а вот здесь банальности. A budete musieť lopaty týchto hromady odpadkov, budete musieť počuť obsah stránky s pomocou čítačky obrazovky a uvedomiť si to. Komentovať to?

C.I. Samozrejme, vidiaca osoba nájde informácie rýchlejšie. Ale aby ste slepo našli potrebné údaje, nemusíte počúvať celý obsah stránky. Pomocou klávesových skratiek môžete ovládať program NVDA a prejsť na požadované časti stránky.

Rýchlosť čítania je ovplyvnená kvalitou značkovania HTML stránok. Ak je názov zvýraznený tagom h1, môžem ho okamžite prejsť pomocou klávesu "1". K položkám a podpoložkám rôznych úrovní je možné pristupovať pomocou tlačidiel „1“ až „6“. Kláves k slúži na navigáciu medzi odkazmi, g umožňuje pohyb medzi grafickými prvkami a f medzi poliami formulárov. Kláves l presunie čítačku do zoznamu.

Ak chcete rýchlo získať potrebné informácie pre tento článok, najprv ich prepojím z výsledkov vyhľadávania. Kopírujem vhodné v samostatnom dokumente. Potom pracujem samostatne s každým odkazom, alebo skôr s informáciami na stránke.

DD .: Ako zadávate text? Klávesnica? Hlasový vstup sa nesnažil použiť? Skúšal som niekoľko programov, ale nepáčilo sa mi to.

C.I. Áno, zadávam text pomocou klávesnice. Používam aj hlasový vstup. Napríklad hlasom spravujem služby Yandex. Na zadávanie textu nepoužívam hlas.

O interakcii so zákazníkom

DD .: Vedia vaši klienti, že ste slepý? Ako sa k tomu vzťahujú? Existujú nejaké problémy, keď klient zistí situáciu? Napríklad, hovoria zákazníci, že sa nemôžete vyrovnať? Stretli ste sa s nečestnosťou?

C.I. Neskrývam toho slepého. Toto je napísané na stránke a na stránke "Vkontakte". Úprimne, nikto tomu nevenuje pozornosť. Mám podozrenie, že jeden z klientov vie o situácii. Je mi veľmi lojálny. Klientom to však zvyčajne nehovorím, ale nepýtajú sa. Len pracujem.

Pokiaľ ide o nepoctivosť. Takéto prejavy sú nezávislé od fyzických vlastností osoby. Akonáhle bol klient, ktorý za naše služby neplatil. Len tam sú takí ľudia.

DD .: Pravdepodobne offline je ešte pravdepodobnejší nejaký podvod?

C.I. Viete, stretol som len dobrých ľudí v režime offline. Keď som pracoval v Moskve, išiel som pracovať do metra. Ráno ma moji rodičia videli a večer ma stretli. Cudzinci sa ma vždy snažili eskortovať, pomôcť mi nájsť cestu von, nájsť svojich rodičov.

Raz som sedela na lavičke a čakala na otca. Mladí ľudia ma niekoľkokrát prišli a pýtali sa, či je potrebná nejaká pomoc.

DD .: Som rád, že to počujem. Myslím, že ľudí podceňujem.

O samo-tvoriacich stránkach

DD .: Zyrzhim, túžba komunikovať vznikla, keď ste písali v komentároch na sociálnej sieti, že ste vytvorili WordPress stránky. Bol som práve v tomto bode sa snaží urobiť niečo s miestom pre článok. Niečo, čo som nemohol, prisahal som na "motor". Váš komentár ma zasiahol. Naozaj chcem poznať detaily a drobnosti.

Ako ste vytvorili stránku? Čo zacielite pri výbere šablóny témy alebo návrhu? Ako plánujete štruktúru stránky? Ako publikujete materiály? Pomáha vám niekto? Mimochodom, musím povedať, že vaše stránky vyzerajú veľmi pekne. Nie každý pozorovaný webmaster sa takto môže chváliť.

C.I. Som rád, že sa vám stránka páčila. Urobil som prvý zdroj pre môj kurz Macrame. Sledoval som alebo počúval vzdelávacie videá. Na vypočutie vnímať video tutoriály o vytváraní stránok je ťažké. Prednášajúci hovorí, že to musíte urobiť. A ako presne to urobiť, nehovorí.

Prečítajte si populárne blogy, napríklad KtoNaNovenkogo. Potom som zachytil video Michail Gavrilov z tréningového centra "Váš štart". Prednášajúci vyslovil, čo robí. Vďaka tomu som mohol sledovať a robiť to isté. Milujem povedať, "sledoval video" a nie počúvať.

Video bolo povedané, ako sa zaregistrovať na hosťovaní. Urobil som to. Pochopenie s ovládacím panelom. A 10 testovacích dní som vytvoril stránku a zverejnil prvé informácie o nej.

Najťažšie bolo zaoberať sa obrazmi. Tiež niektoré veci je potrebné urobiť pomocou myši. Napríklad premiestnite miniaplikácie, začiarknite niektoré kliešte. Potom som našiel praktickú funkciu v preferenciách aplikácie WordPress. Toto sú špeciálne príležitosti pre zrakovo postihnutých ľudí. Mimochodom, buď bol odstránený, alebo zlyhal. Po zapnutí funkcie sa vedľa každého widgetu objavili ovládacie tlačidlá.

Blind na internete má rovnaké požiadavky ako vyhľadávací robot.

Na prvej stránke som použil predvolenú šablónu. Veľmi sa mi to páčilo, pretože bolo úplne optimalizované pre potreby nevidiacich. A nevidiaci na internete majú rovnaké požiadavky ako vyhľadávací robot. Ak napríklad na paneli Vyhľadávacia konzola použijete funkciu „Zobraziť ako Googlebot“, stránku môžete zobraziť rovnakým spôsobom ako nevidiaci. To znamená, že hlavný obsah ide do hornej časti stránky, a widgety a ďalšie podporné prvky nižšie.

Existujú šablóny, v ktorých sa widgety zobrazujú nad hlavným obsahom. Oni mi nevyhovujú. Pri výbere témy bola orientovaná na schopnosť voľne prechádzať elementmi stránky. Je to možné vďaka správnemu značeniu HTML. Vhodné šablóny nájdete na stránke GoodwinPress.

Samotná šablóna je jednoduchá. Problémy, ako som povedal, sa objavujú pri publikovaní fotografií. Musíte uhádnuť veľkosť, niekde odrezať. Ako hovoria slepí, v takýchto prípadoch žiadam oko, aby sa pozrelo. To znamená, že žiadam niekoho, aby videl, aby vyzval.

Pri zarovnávaní fotografií nie je žiaden problém. Štandardne zarovnané zarovnanie doľava. Ak ho potrebujete zladiť iným spôsobom, robím to rýchlo, pretože dobre poznám kód HTML.

Je potrebné poznamenať, rysy práce s editorom WordPress. CMS podporuje dva režimy úpravy: vizuálny a textový. V vizuálnom editore nevidiaci nemôže pracovať. Preto pracujem v režime HTML.

DD .: Je pre mňa stále veľmi ťažké predstaviť si, ako môže slepý človek nezávisle vytvoriť stránku a spravovať ju. Zavriem oči, zapnem NVDA, ale nemôžem nič urobiť.

C.I. WordPress je veľmi jednoduchý motor. Keď publikujem články o klientskych stránkach spravovaných Bitrixom alebo Joomla !, je to oveľa ťažšie. WordPress stránky je oveľa jednoduchšie riadiť. S týmto CMS môže nevidiaci pracovať úplne slobodne.

O prispôsobení lokalít potrebám nevidiacich a zrakovo postihnutých ľudí

DD .: Čo by malo byť miesto, aby ho mohli nevidiaci alebo zrakovo postihnutí ľudia pohodlne používať? Ak by vlastník stránky, blog, internetový obchod niečo urobili, nainštalovali niektoré pluginy, nejakým spôsobom upravili zdroj? Kto by mal dbať na to, aby stránky boli vhodné pre ľudí so špeciálnymi potrebami? Alebo je to problém slepej osoby?

C.I. Ak je stránka technicky optimalizovaná pre vyhľadávače, je už prispôsobená potrebám nevidiacich používateľov. Pre zrakovo postihnutých je vhodné nainštalovať pluginy, ktoré zväčšujú písmo stlačením tlačidla.

Pre nevidiacich je dôležité, aby text na webovej stránke bol štruktúrovaný pomocou nadpisov a titulkov. Pohodlné čítanie plugin pre WordPress pomôže prispôsobiť miesto pre zrakovo postihnutých.

Pre nevidiacich je dôležité, aby informácie na stránke boli štruktúrované. Sú to položky a podpoložky. Je veľmi dôležité správne používať HTML kód. Napríklad správne vyberte číslované a zoznamy s odrážkami. To znamená, že ak ste v značke

Dajte čísla, pre nevidiacich bude ťažké pochopiť, že toto je zoznam. Potrebujete zvýrazniť zoznamy značiek

  a
   , Podobne musíte označiť úvodzovky a všetky ostatné prvky stránky. Potom môže slepá osoba nájsť potrebné údaje pomocou klávesových skratiek.

   Ako už bolo spomenuté, je veľmi výhodné, keď existujú zoznamy publikácií vo forme nadpisov a krátkych popisov v blogoch alebo na stránkach informačných sekcií stránok. To pomáha oboznámiť sa s obsahom stránky a nájsť potrebné materiály.

   DD .: Cyrzhima, povedali ste, že je vhodnejšie používať mobilné verzie stránok. A ak má zdroj iba adaptívne usporiadanie, je to horšie?

   C.I. Nie, nie horšie. Hlavná vec je, že hlavné informácie sú v hornej časti stránky, ako aj zvýraznené položky. Verím, že pre bežnú stránku nie je potrebná mobilná verzia.

   Používam mobilné verzie sociálnych sietí len preto, že sa rýchlo aktualizujú. Na páske sú nové údaje. Z tohto dôvodu program na prístup na obrazovku visí. Na bežných stránkach sa informácie neaktualizujú tak rýchlo. Preto je vhodné pracovať s plnou verziou.

   Všeobecne platí, že keď vlastník stránky vykonáva technickú optimalizáciu pre vyhľadávače, nestará sa len o roboty. To je miesto vhodné pre ľudí, vrátane nevidiacich.

   Ďalší dôležitý bod: na niektorých stránkach je vyhľadávanie zle navrhnuté. Vyhľadávací reťazec sa nedá nájsť alebo nie je možné nastaviť kurzor vo vyhľadávacom poli pomocou programu na prístup na obrazovku.

   Existujú nepohodlné záhlavia filtrov. Napríklad v blogu Texterra je filter nevhodne vyrobený. Nemôžem sa dostať do požadovanej kategórie pomocou rozbaľovacej ponuky. Ak chcete vybrať kategóriu, musím nájsť článok o príslušnej téme a na konci článku, vyberte požadovaný odkaz.

   DD .: Je vyhľadávanie na webovej stránke spoločnosti Texterra pohodlné?

   C.I. Úprimne, nemôžem to nájsť.

   DD .: Vyhľadávanie z "Yandex" alebo Google pre stránky pohodlné?

   C.I. Áno, veľmi.

   O voľnom čase

   DD .: Cyrhim, čo robíte vo svojom voľnom čase? Aké sú vaše záľuby? Čo sa vám páči?

   C.I. Zaoberám sa vyšívaním. Makrame, beadwork. Rád čítam. Milujem variť. Milujem spoločenské hry. Mám špeciálne hry pre nevidiacich. Obľúbená hra - krížovka. Ide o hračku prispôsobenú nevidiacim. Veľmi dobrý výtok, pomáha odviesť pozornosť od práce a relaxovať. Cez víkend zvyčajne riešim krížovky.

   DD .: Čo chcete čítať?

   C.I. Rád čítam legendy, eposy rôznych národov.

   DD .: Cyrzhima, možno chcete niečo povedať alebo si želáte, aby čitatelia blogu Texterra: vaši kolegovia, potenciálni klienti?

   C.I. Želám si, aby každý človek v jeho profesijnej činnosti bol schopný vyzdvihnúť dôležité oblasti a zamerať sa na ne. Napríklad, teraz som si uvedomil, že absolútne nepotrebujem mailing. Hovorí sa, že je to dobrý nástroj, ktorý stojí za to tráviť čas. A mám viac dôležitých nástrojov, ktoré stojí za to venovať viac pozornosti.

   Ak klienti prídu ku mne z Vkontakte, prácu s týmto kanálom budem lepšie optimalizovať. Zlepším svoju skupinu. Trochu odpoveď na newsletter, takže nemôžete tráviť čas na to.

   DD .: Tsyrzhima, veľmi pekne ďakujem za rozhovor. Rád sa s vami porozprávam. Úspechy pre vás!

   C.I. Ďakujem moc!

   Na zhrnutie ...

   ... komunikácia s Tsyrzhima Yampilovou nie je jednoduchá. Je tu túžba napísať niečo úbohé a nezabudnite si spomenúť na slávnu pieseň, ktorú vystúpil Azamat Musagaliev. Ale toto je zbytočné.

   Je potrebné zamerať sa na dôležité tézy. Kompetentná optimalizácia webových stránok prispôsobuje zdroj potrebám nevidiacich. Štruktúrovanie obsahu ho robí viditeľným pre osoby s obmedzeným zrakom. WordPress je veľmi jednoduchý a pohodlný CMS. Vytvárajte a spravujte na ňom stránky pod dohľadom slepej osoby.

   A ešte jedna vec. Ak nie je v prevádzke niečo, nefungujú motory a programy a nehádžte pohár. Lepšie je to skúsiť znova. To je to, čo ma naučilo príbehu skutočnej osoby novým spôsobom.

   Loading...

Zanechajte Svoj Komentár