Ako zvýšiť efektívnosť marketingu obsahu prostredníctvom výskumu

Aby bol obsahový marketing úspešný, musíte neustále vyhodnocovať efektívnosť marketingových kampaní. Štandardné ukazovatele výkonnosti marketingu obsahu však nie vždy poskytujú dostatočné informácie. V tomto prípade by sa efektívnosť marketingu obsahu mala hodnotiť pomocou výskumu, ktorý poskytuje spätnú väzbu od divákov. Prečo nie sú štandardné indikátory a metriky správania vždy informatívne a ako zvýšiť efektívnosť marketingových kampaní prostredníctvom výskumu? Prečítajte si o tom nižšie.

Prečo štandardné indikátory a metriky správania nie sú vždy informatívne

Štandardné výkonnostné metriky výkonnosti marketingu obsahu objasňujú, čo návštevníci na vašej stránke robia. Poskytujú napríklad možnosť zistiť, koľkokrát si návštevníci prezerali konkrétnu stránku, ako dlho boli na stránke, koľkokrát zdieľali konkrétny článok o sociálnych sieťach. Tieto ukazovatele je možné získať pomocou webových analytických systémov, napríklad Yandex.Metrica alebo Google Analytics.

Pomocou týchto metrík nemôžete vždy odhadnúť niektoré dôležité parametre marketingových kampaní vrátane nasledujúcich:

 • Kto presne navštívi vašu stránku. Nejde o abstraktné údaje o veku, mieste bydliska alebo pohlaví návštevníka. Ak chcete úspešne propagovať firmu, potrebujete konkrétnejšie údaje.
 • Ako zákazníci vnímajú váš obsah a týkajú sa vašej značky.
 • Čo ľudia očakávajú od vášho obsahu a či sú splnené ich očakávania.
 • Prečo používatelia navštívia stránku a spotrebúvajú váš obsah.
 • Aké rozhodnutia robia návštevníci po prečítaní vašich článkov?
 • Ako váš obsah ovplyvňuje správanie publika v režime offline.

Predstavte si napríklad spoločnosť, ktorá čelí rôznym efektom rovnakého typu obsahu. Obchodníci a manažéri tejto spoločnosti chcú pochopiť, prečo 90% prevádzky na stránke generuje iba 5% článkov. Všetok obsah má zároveň vysoký obsah informácií, odbornosť a kvalitu. Služba Google Analytics vám sotva pomôže nájsť odpoveď na túto otázku.

V situáciách tohto typu vám pomôže výskum. S ich pomocou môžete presne pochopiť, ako obsah ovplyvňuje publikum a ako je vysvetlené jeho správanie.

Prečo výskum

Webové analytické služby umožňujú obchodníkom monitorovať kvantitatívne ukazovatele efektívnosti marketingu obsahu. Môžete napríklad určiť, koľko ľudí navštívilo váš web minulý týždeň. Kvantitatívne ukazovatele vám umožňujú nepriamo určiť kvalitatívne charakteristiky marketingových kampaní. Na hodnotenie kvality marketingových aktivít možno použiť napríklad konverzný kurz alebo mieru odchodov, ktorá sa v podstate vzťahuje na kvantitatívne ukazovatele.

Na zlepšenie efektívnosti marketingu obsahu však budete potrebovať pokročilé údaje o kvalite. Že ich možno získať vykonaním týchto alebo iných štúdií. Napríklad marketingový výskum poskytuje spoločnostiam také dôležité údaje:

 • Hlboká analýza publika so schopnosťou vytvoriť nákupnú a vyhľadávaciu osobu.
 • Postoj konkrétnych spotrebiteľov k vášmu obsahu.
 • Vplyv publikácií na správanie spotrebiteľov online a offline.
 • Súčasné potreby publika.

Preto je potrebné vykonať špeciálne štúdie, ak potrebujete získať kvalitné údaje o marketingových kampaniach.

Aké metódy výskumu sa použijú na posúdenie charakteristík kvality

Existuje mnoho metód na preskúmanie kvalitatívnych charakteristík kampane obsahového marketingu. Na rozdiel od kvantitatívneho výskumu si mnohí vyžadujú osobnú účasť obchodníka. Všetky metódy štúdia kvalitatívnych charakteristík vyžadujú aj manuálne spracovanie a dostupnosť poznatkov na správnu interpretáciu údajov.

Ak chcete študovať charakteristiky marketingových kampaní, použite nasledujúce metódy:

 • Prieskum publika. Pri zostavovaní dotazníka použite otvorené otázky na získanie podrobných odpovedí. Požiadajte napríklad zákazníka o informácie o výhodách a nevýhodách vášho produktu alebo obsahu. Nepýtajte sa veľa uzavretých otázok, pretože odpovede „áno“ alebo „nie“ vám nepomôžu posúdiť kvalitatívne parametre kampane.
 • Interview. Priama komunikácia s klientmi berie zdroje, ale počas rozhovoru môžete získať najcennejšie informácie.
 • Zameraná skupina. Táto metóda vám tiež umožňuje získať informácie v priebehu živej komunikácie s klientom. Skupinová komunikácia však šetrí váš čas a ďalšie zdroje. Mimochodom, služba Google Hangouts vám pomôže držať skupiny so zameraním bez zhromažďovania zákazníkov v kancelárii.
 • Analýza obsahu používateľa. Štúdium pripomienok zákazníkov a spätná väzba vám umožňuje zhodnotiť ich postoj k obsahu, produktu alebo značke, zohľadniť želania a reagovať na pripomienky. Vyhodnoťte vlastný obsah na vašom zdroji, ako aj na špecializovaných službách tretích strán a odvetvových fórach, napríklad v prípade nezáväzných odporúčaní alebo „Skontrolovaných používateľmi“.
 • Experiment. Táto výskumná metóda vám umožňuje simulovať situáciu a študovať reakciu publika. Najjednoduchším príkladom použitia experimentov v marketingu obsahu je testovanie A / B.

Ako vykonávať výskum: 3 tipy

Štúdium kvalitatívnych charakteristík má množstvo vlastností, s vedomím, že sa vyhnete nepresným odpovediam a interpretáciám. Pomocou nasledujúcich tipov môžete správne študovať charakteristiky kvality marketingových kampaní:

 1. Nepýtajte sa zákazníkov, čo by si vybrali alebo čo by si vybrali, Osoba zvyčajne skresľuje odpovede na otázky položené vo forme „čo robíte“ alebo „čo by ste robili“. Namiesto toho zistite od používateľov, čo už urobili. „Čo ste si vybrali,“ „čo ste sa rozhodli,“ „čo ste plánovali?“ - to sú správne formy otázok, ktoré by sa mali používať v dotazníkoch, počas rozhovorov alebo v cieľových skupinách.

  Napríklad z nejakého dôvodu obchodníci často žiadajú zákazníkov, aby produkt odporučili svojim priateľom. Priemerný užívateľ slovami hovorí o ochote odporučiť produkt priateľom, ale nie. Ak chcete získať platnú odpoveď, opýtajte sa, či klient niekedy odporučil váš produkt svojim príbuzným.

 2. V dotazníkoch udržujte rovnováhu otvorených a uzavretých otázok., Vyššie uvedená potreba použiť otvorené otázky, keď chcete podrobnú odpoveď. Väčšina používateľov však nechce tráviť čas na niektorých formulároch. Aj keď sľubujete dar pre účasť v štúdii, mnohí používatelia formálne odpovedajú na formálne otázky.

  Striedanie otvorených, uzavretých a alternatívnych problémov vám umožňuje zbaviť sa tohto problému. Spýtajte sa napríklad klienta, ktorá publikácia sa mu najviac páčila a ponúka odpovede. Toto je alternatívna otázka. Zistite, či si zákazník niečo kúpi, keď si prečítate recenziu na vašej stránke. Ide o uzavretú otázku.

 1. Nezasahujte na zákazníkov s návrhom vyplniť dotazník alebo sa zapojiť do cieľovej skupiny hneď, ako sa dostanú na stránku. V najlepšom prípade väčšina návštevníkov odmietne výsluch. Horšie, ak odpovedajú na otázky formálne, nechcú vás popierať.

Ponúkame účastníkom výskumnú účasť. Prijatím dotazníka e-mailom majú možnosť vybrať si vhodný čas a správne odpovedať na otázky. Ak máte záujem o názor neregistrovaných používateľov, pozvite ich, aby sa zúčastnili prieskumu po niekoľkých prechodoch na stránke.

Štúdium kvalitatívnych charakteristík marketingových kampaní zvyšuje efektívnosť podpory podnikania. Ak chcete študovať metriky kvality, vykonávať prieskumy, rozhovory so spotrebiteľmi, organizovať cieľové skupiny. Analýza vlastného obsahu vám pomôže určiť skutočný postoj vašich zákazníkov k vašim publikáciám, produktom alebo značkám. Experimenty pomôžu posúdiť reakciu publika na určité inovácie.

A ako študujete názory a preferencie používateľov?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár