Ako vytvoriť a distribuovať nápady

Aký je najtrvalejší parazit? Baktérie? Virus? Črevný červa? Idea. Je húževnatá a mimoriadne nákazlivá; Ak je myšlienka prevziať mozog, je takmer nemožné sa ho zbaviť. Myslím, že vytvorená myšlienka, plne realizovaná, sa usadila v hlave.

Dominic Cobb, Dream Cracker (Začiatok)

Celá pravda o "celulitíde"

Nicole Ronsard, majiteľka salónu krásy v jednom z okresov New Yorku, až do roku 1973 sa nelíši od väčšiny majiteľov kozmetických salónov v New Yorku. Súťaž bola tvrdá. Jej salón bojoval za každého klienta, strávil pomerne veľký podiel svojich ziskov na reklame, ale nedošlo k žiadnemu kvalitatívnemu rastu. A potom napísala knihu "Celulitída" - od tohto momentu má príbeh tejto "choroby" svoj pôvod.

V spravodlivosti však musím povedať, že takéto ochorenie existuje. Lekári používali tento výraz hnisavý zápal podkožného tukového tkaniva. Nebudeme vás strašiť fotografiami, môžete ich nájsť na internete sami na žiadosť "celulózovej celulitídy". Moderné lekári sa snažia vyhnúť termínu "celulitída". A všeobecne je jasné, prečo - teraz tento termín používajú kozmetológovia z úplne iného dôvodu. V angličtine sa tieto rozdiely ešte dajú pozorovať. To, staré a dobre známe lekárom od začiatku celulitídy XIX storočia, zápalový proces v tukovom tkanive, v angličtine, je označený latinským slovom Cellulitis. Tá istá „choroba“, krém a maska, z ktorej sa inzeruje v televízii, v angličtine sa nazýva slovo Celulitída (a to je názov prvej knihy Nicole Ronsard). Rozdiel, aj keď nie veľký, ale je. V ruštine úplne chýba.

Podľa lekárov, novo vynájdená "choroba" je úplne neškodná pre zdravie. A niektorí idú ešte ďalej, argumentujúc tým, že celulitída je pravdepodobne sekundárna sexuálna vlastnosť ženy, v závislosti od rastu hrúbky podkožného tuku. Evolúcia sa starala o ženu a odmenila ju viac mastnými usadeninami na niektorých miestach ako muži. A v čase, ktorý je vhodný na nosenie dieťaťa, sa subkutánny tuk začína zvyšovať. Je jasné, prečo - zrejme, prerušenia vo výžive našich paleolitických predkov boli častejšie ako naše. Podkožný tuk rastie - dochádza k efektu pomarančovej kôry.

Ale v druhej polovici 20. storočia na to už všetci zabudli, muži aj ženy. Budúci príbeh poznáte sami: celulitída spôsobila, že celý priemysel bojoval proti sebe. Anticelulitídne diéty, krémy, masáže, zábaly - to všetko je v podstate pridaná hodnota do vzduchu, ktorý je otrasený zvukmi reproduktorov televízorov, zatiaľ čo z neho vytečie reklama výrobkov proti celulitíde. Ale ešte viac, táto reklama šíri samotnú myšlienku celulitídy.

Distribútori nápadov

Žijeme vo veku rozširujúcich sa myšlienok. Ľudia, ktorí môžu šíriť svoje myšlienky vyhrať. Klasické médiá (TV, rádio, médiá) naraz urobili neuveriteľné - zjednodušili cestu distribútorov nápadov. Ale s nárastom množstva informačného hluku začala klesať úloha klasických médií. A doposiaľ nevidíme dôvod, aby sa táto krivka opäť plazila.

V našej dobe sa hlavným kanálom pre šírenie myšlienok stal internet. A zrejme, jednoduchosť šírenia myšlienok je najdôležitejšou črtou internetu. Keďže internet sa stal skutočnosťou univerzálnej kultúry, myšlienky sa začali objavovať veľmi rýchlo. Ešte rýchlejšie zomreli. Rýchlosť vzniku nových myšlienok je impozantná. Dá sa povedať, že samotná myšlienka - ako je to ľúto tautológie - myšlienka, bola znehodnotená. Deň pred včerajškom „my“ sme tancovali Harlem Shake, zajtra „my“ diskutujeme o situácii na Námestí nezávislosti a dnes v mojom krmive Facebook - olympijské hry a diskusiu Plushenka. Nechcel som to, ale distribútori nápadov pracovali veľmi dobre. A vo všeobecnosti chápem v tejto situácii len jednu vec - už nie je viac „nás“. Existujú ľudia, ktorých som z nejakého dôvodu prihlásil do sociálnych sietí. A akoby som sa nezaujímal o paradox Monty Hall alebo o futbalového génia Messiho - som vtiahnutý do diskusného lievika Plushenka (sakra, nerozumiem nič o krasokorčuľovaní!) - tie nápady, ktoré sú zaujímavé pre mojich distribútorov. Vaše ďalšie nápady sú pravdepodobne zaujímavé. Jedinou výhodou tohto neporiadku myšlienok je rýchly obrat informačného pozadia. A významnejšie sú myšlienky na tomto pozadí, ktoré skutočne nadobúdajú univerzálny rozsah. Takéto myšlienky žijú dlho. Takéto myšlienky sa zvyčajne vracajú. Takéto myšlienky venujú knihy. Mimochodom, myšlienka celulitídy opísaná skôr je len jednou z nich. Takmer dva milióny rokov, ľudstvo (ak vezmeme odpočítavanie od ľudského erectusu) žilo bez celulitídy. A zvyšok jeho dní, bude žiť, zrejme, zápasí s touto hroznou chorobou.

Odborníci z Rensselaer Polytechnic University (New York), Rensselaer, sa pýtali, ako sa tieto myšlienky šíria. Pomocou štatistickej analýzy prišli vedci k zaujímavému objavu: myšlienka by mala zachytiť iba 10% skupiny, potom sa bude replikovať s veľkou rýchlosťou. Šírenie myšlienky na 10% skupiny je zložitejšie ako jej ďalšie šírenie. A čo je najdôležitejšie, ďalšie šírenie myšlienky sa stáva takmer nevyhnutné. Presvedčená menšina preto po prekonaní bariéry vo výške 10% získa súhlas celej spoločnosti.

Ako sa šíria nápady?

Problém je však v tom, že hranica 10% presvedčených nasledovníkov je prakticky nedosiahnuteľná v rámci obrovských spoločností - populácie celých krajín a kontinentov. Každá spoločnosť je uzavretý ekosystém, ktorý chráni už existujúce a kultivované myšlienky. Každá nová myšlienka pre spoločnosť je vírus, ktorý môže priniesť nerovnováhu, a preto byť zničený.

Porodiť a realizovať myšlienky je ťažké, takmer nemožné. Aby ste šírili svoju myšlienku, musíte prekonať strach z úprimnosti, a preto byť zraniteľní.

Na šírenie myšlienky potrebujete mierku. Aj keď hovoríte o úzkej téme, musíte ísť na globalizáciu.

Nemôžete šíriť svoj nápad, ak váš konečný cieľ je, hoci významná, ale malá skupina ľudí. Myšlienkový vírus musí mať potenciál zapájať čoraz viac „nasledovníkov“. A na to potrebujete odvahu ísť proti nedôvere.

Faktom je, že ľudia sú spočiatku nepohodlní, keď ich názor ide proti väčšinovému názoru. Ale, mimochodom, musíme mať na pamäti, že toto počiatočné odmietnutie môže byť tiež riešené. Keď sa človek prvýkrát stretne s novými myšlienkami pre seba, nemusí to brať tak, ako chce, ale "zrno" myšlienky už bolo zasiate do jeho hlavy. Ak je táto myšlienka rozsiahla (nezáleží na tom, či ovplyvňuje intelektuálne alebo emocionálne reťazce osoby), potom osoba, ktorá túto myšlienku prijíma, začne uvažovať alebo dokonca konzultovať s inými ľuďmi. A ak je medzi prostredím akceptora človek, ktorý sa už stal adeptom myšlienky, potom je pre akceptora ľahšie prijať nápad, ktorý je pre neho neobvyklý. Tak, akceptori myšlienok rýchlo začnú šíriť to, čo nedávno pochybovali.

Nápady-vírusy v podnikaní sa stali možnými vďaka rozvoju masových komunikačných kanálov. Za každou nadnárodnou značkou je takýto nápadový vírus. Myšlienka-vírus je za Coca-Cola spoločnosť, myšlienka-vírus je za McDonalds, idea-virus je za Apple. Ale nie každému sa podarí dostať cez túto púšť získania prvých 10% adeptov. Keď študent a športovec Phil Knight investoval v roku 1964 svoju poslednú 500 dolárov do spoločnosti na výrobu obuvi, jeho šance na šírenie myšlienky vírusu boli pravdepodobne takmer nulové. Čo dnes umožňuje jeho spoločnosti predávať bežné tenisky vyrobené v čínskych továrňach, za 7-8 tisíc rubľov? A to im umožňuje predávať za túto cenu práve armádu adeptov, ktorí veria, že Nike je najlepšia značka športovej obuvi s najlepšou kvalitou - bez ohľadu na to, kde sú tieto tenisky vyrobené. A nebojím sa to napísať: ich viera je pravdepodobne blízka náboženstvu. Ale k jeho prvým 10% "fanatikov" Nike šiel veľmi dlho - dvadsať rokov. Spoločnosť túto bariéru pravdepodobne prekročila v roku 1984, podpísaním zmluvy s Michaelom Jordanom a vydaním legendárneho Nike Air Jordan.

Prečo sa ľudia stávajú adeptmi myšlienok?

Henry Walchowski, jeden z najväčších obchodníkov našej doby, identifikoval 20 dôvodov, prečo ľudia zdieľajú tieto alebo iné myšlienky. Dáme im všetko v poriadku. Ten muž je pripravený rozšíriť svoj nápad ...

 1. ... pretože sa cíti veľkorysý a veľkorysý;
 2. ... pretože sa cíti múdrejší (syndróm učiteľa);
 3. ... pretože je znepokojený konečným výsledkom, a úprimne chce, aby ste, tvorca myšlienky, uspeli;
 4. ... pretože nemá inú možnosť ako používať váš produkt (váš produkt alebo služba momentálne nemá analógie);
 5. ... pretože pre neho existuje priamy finančný prospech (to je základ všetkých sieťových marketingov, ako aj partnerských programov na internete);
 6. ... pretože vaša myšlienka je smiešna a smiech sám nie je sranda;
 7. ... pretože sa cíti osamelý a možnosť zdieľať myšlienku tento problém rieši (aj keď v krátkosti);
 8. ... pretože sa hnevá na vašu myšlienku a chce spojiť čo najviac ľudí s empatiou svojho hnevu (a možno aj preto, aby vám zabránil šíriť váš nápad);
 9. ... pretože on aj jeho priatelia budú mať prospech z šírenia vašich myšlienok (a kolektívne nákupné služby a kupóny ju využívajú);
 10. ... pretože bol požiadaný a je pre neho ťažké povedať nie;
 11. ... pretože môže použiť túto myšlienku na zhromaždenie ľudí a stať sa dôležitou osobou v novej komunite;
 12. ... pretože je poháňaný egoizmom - vaša služba pre neho bude fungovať lepšie, ak ho budú používať všetci jeho priatelia (e-mail, sociálne siete a niekedy aj osobné počítače a telefóny);
 13. ... pretože šírenie vašej myšlienky ju urobí trochu šťastnejšou (prečo? A Boh vie!);
 14. ... pretože váš nápad hovorí o niečom, čo je pre neho ťažké hovoriť priamo s inými ľuďmi („Anonymní alkoholici“);
 15. ... pretože nie je ľahostajný k niekomu, koho vaša myšlienka urobí šťastnejšou alebo zdravšou (myšlienka altruizmu);
 16. ... pretože je to zábava, keď sa s ním jeho priateľ smeje o niečom, o čom im v škole nehovorí (sex, vtipné idiotské obrázky, videá s vtipmi);
 17. ... pretože jeho sociálny okruh potrebuje vedieť o tom, aby sa vyhlo vonkajšej hrozbe ("pozornosť! vrah, ktorý okradol dôchodcov, chcela!");
 18. ... pretože jeho spoločenský kruh potrebuje vedieť o tom, aby udržal vnútorný poriadok;
 19. ... pretože je to jeho práca (oh! Je to o vás, špecialistoch SMM!);
 20. ... pretože je potešený vašimi prácami a jediná vec, ktorú môže za vás zaplatiť, je zdieľať ich s inými ľuďmi.

Tu, všeobecne, a všetky motívy. Ale hlavná vec zo všetkého: svet sa točí okolo človeka. Jeho obľúbenou osobou je sám. Milujte ho za to, čo je, a on vám odpovie na oplátku. A potom? Ďalej dúfam, že nie ste vynálezcom ďalšieho lieku proti celulitíde. V opačnom prípade sa musíte len modliť, aby liek na celulitídu nebol nikdy vynájdený. To bude znamenať koniec priemyslu. Lepšie sa ocitnete v jednoduchej a jasnej predstave. Napríklad, že auto nie je luxus, ale dopravný prostriedok. Pravdepodobne si myslíte, že toto je citát z románu Ilf a Petrov (Zlaté teľa, kap. 6). V skutočnosti je to myšlienka vírusu Henryho Forda, ktorého rastliny Ilf a Petrov navštívili počas pobytu v Amerike. Zvláštnosťou vírusových myšlienok je, že sú veľmi jednoduché a zdajú sa byť zrejmé. Ale len vtedy, keď sa myšlienka rozšírila a získala svojich nasledovníkov. Mimochodom, tento text píšem na osobnom počítači spoločnosti Apple, ktorej myšlienkou bolo premeniť počítač zo špecializovaného univerzálneho železa na pracovný nástroj. Súhlasím, nič viac idiotské, pretože si nemohol myslieť :)

PS: Mimochodom, chytil som vás na háku? Henry Walchowski neexistuje, prišiel som s ním pri písaní tohto článku. Všetky uvedené motívy distribútora nápadov patria ďalšiemu veľkému obchodníkovi našej doby - Ivonovi Feerbachovi.

P.P.S. Chytil som ťa znova? Ani Ayvon Feerbach neexistuje. Všetky uvedené body sú v skutočnosti vo vlastníctve Setha Godina. Dúfam, že mi už nebudete veriť a hľadáte jeho knihy v online knižniciach. Naozaj si to zaslúži - prečítajte si to, nebudete ľutovať.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár