Ako vytvoriť voľný čas z ničoho

A čo bolo v televízii dnes? Nie, počkaj, nehovor. Naozaj ma to nezaujíma. Ale ak ste boli pripravení hovoriť o poslednej epizóde reality show, potom nie ste v poriadku. S najväčšou pravdepodobnosťou ste obchodovali svoj život za informačnú náhradu. Vitajte vo virtuálnom svete! A teraz sa z toho pokúsime uniknúť.

„Títo ľudia už dávno, od nášho hlasu
Nepredávame, zabudli sme na všetky starosti a Rím, to raz
Všetko rozdal: légie, moc a lektorov puta,
Teraz sú len dve veci zdržanlivé a nekľudne snívajúce:
Chlieb a cirkusy! “- Juvenal

"A môže byť bez chleba!" - Medvedík Pú

Večný nedostatok času

Spoločnosť je stále viac závislá na lacnej zábave, ale zároveň sa sťažuje na nedostatok času pre vážne záväzky. Veľmi radi utečeme pred vlastným životom a vidíme iných ľudí. Koniec koncov, všetko zvyčajne dobre končí. Môžete si vychutnať ďalšie, dokonca vynaložené šťastie, ako svoje vlastné. A ak to skončilo zle - nezáleží na tom. Tu, na gauči, útulný. Vôbec nie bolestivé a nie desivé. Teplo, svetlo a muchy neskočia. Svojich susedov môžete zobudiť o dve hodiny ráno, keď sa ozve výkrik "Goooooool!". Choďte sami, aby ste sa pohli pre zábavu a zdravie? Som rád, že áno. Aj keď, samozrejme, potrebné. Možno budúci týždeň? Ak nie som zaneprázdnený.

Umenie sebazdokonaľovania so slabou rukou poráža zábavný priemysel. Spotrebiteľský hedonizmus zabíja túžbu naučiť sa niečo užitočné, tráviť čas na zručnostiach, ktoré si vyžadujú dlhodobé a trvalé výsledky. Nie, chcem potešenie tu a teraz! Nepotrebujem tvoj rybársky prút, v obchode si môžem kúpiť rybu. Čo sa stane, ak sa sklad zatvorí?

Viac ako polovica Rusov radšej zabíja voľné hodiny, ktoré sedia v prednej časti modrej obrazovky. Mladšia generácia preferuje internet, ale nie kvôli voľnému prístupu k práci Heisenberga alebo Nietzscheho, ale za rovnakú nezmyselnú a nemilosrdnú konzumáciu džemu, ktorá sa vylieva z obrazoviek a reproduktorov priamo do šedej hmoty philistine. Delicious! Pokušenie „pozerať sa a hrať“ metodicky odrádza od túžby „učiť sa a robiť“. Samozrejme, televízia a internet prinášajú obrovské množstvo užitočných informácií spolu s vinaigrette zo správ o trestnej činnosti Botswany, reklamy na lieky na nespavosť s vedľajším účinkom vo forme nespavosti a mydlových oper. Ale ani užitočná teória nemôže nahradiť prax. A koľko hodín, ktoré ste dnes strávili sledovaním televízie alebo monitora, bolo vynaložené na získanie užitočných vedomostí? -Li byť úprimný?

Čím viac odvrátite pozornosť od skutočného života a trávite čas virtuálnym životom, tým viac zručností a vedomostí ustupuje do pozadia. Zručnosti dávajú priestor videohrám a sociálnym sieťam a vedomosti podliehajú presvedčeniam. Hrdinovia kozmonautiky sú nahradení hrdinami mydlových oper, túžba po hviezdach vesmíru je nahradená fixáciou na "hviezdach" obrazovky. Nič sa neučíme, ale sme si istí, že všetci vieme. Odkiaľ Samozrejme z televízie. Ak áno, tak televízor, tak to je. Moderná spoločnosť dosiahla odbornú úroveň pri získavaní informácií, ktoré nemajú praktickú hodnotu a často aj skutočný základ. Keby sa za vyrovnanie sedacích súprav zaplatili peniaze, žili by sme už dávno v jasnej budúcnosti. Ale bez ohľadu na to, aké príjemné je sedieť niekoľko hodín pred boxom, absorbovať stážistov a Dom-2, to nás naozaj nič nenaučí. Je to vtipy, ktoré sa stanú bradou na druhý deň ráno, ale detaily intímneho života Ksenia Sobchak. Ani jeden, ani druhý nespôsobia obdiv vašich priateľov, potenciálneho zamestnávateľa alebo seba na strane vášho veku.

Prečo toto všetko? V prvom rade, aby ste sa uistili, že rozumiete, že vtipné výhovorky hovoria o nedostatku času. "Chcel by som (a) odhodiť tucet kíl, naučiť sa Perzštinu, tráviť viac času s deťmi a naučiť sa žonglovať pochodne na bicykli, ale, bohužiaľ, čo robiť." Známe slová? Áno, toto je naša obľúbená forma ospravedlnenia lenivosti a sebaistoty.

Takže si príliš zaneprázdnený. Čo to robíš? Koľko času ste strávili v televízii za posledný týždeň? Koľko metrov zbytočných informácií ste si stiahli na prezeranie z rozlohy týchto najčastejších internetových stránok? A čo ste z toho dostali?

pasca na myši

Ak ste stratili čas na úplne nezmysel, je to stále polovica problému. Horšie je, keď spotrebované informácie nie sú len zbytočné, ale úprimne povedané, deštruktívne. Televízia, internet a akýkoľvek informačný kanál sa môžu stať nástrojom na manipuláciu s vedomím. V niektorých prípadoch to nepredstavuje priamu hrozbu. Reklama vadí? Ale zaplatí za tvoju obľúbenú show. Nie je tu nič dobré alebo zlé pre vás, zostatok je nula. Či konkrétna reklama bude pre vás prospešná, je samostatná otázka. Keď sa reklama začne obťažovať, je čas na skrytú reklamu. Aký druh auta si James Bond zahral v poslednom filme? Áno, reklama je dotieravá, ale sama o sebe je reklama neškodná, len nástroj trhového hospodárstva. A čo očividne negatívne myšlienky, ktoré sa živia ľuďmi z obrazoviek tých istých televízorov? Aké výhody môže show úprimne oslavovať notoricky známe romantiku podsvetia? Otázkou nie je, či je možné takéto informácie konzumovať. Už závisí od stability vašej psychiky, od náchylnosti k myšlienkam iných ľudí, od prítomnosti alebo neprítomnosti schopnosti analytického myslenia. Potrebná je podstata. Stojí za to tráviť čas na niečom, čo nezlepší váš život?

Samozrejme, ak ste práve vyhodili televízor z okna, ponáhľali ste sa. Niekedy stačí vypnúť hlavu, dať si prestávku od každodenných problémov, aby sa nezačalo blázniť napätím. To je vlastne podstata televízie - nedovoľuje vám myslieť. Neustály prúd fráz nezostáva čas na zamyslenie. Sedíme na pohovke pred obrazovkou a začneme sa podobať cesta - fyzicky aj psychicky. Mäkké cesto, pripravené na akúkoľvek formu, ale bez vlastnej vôle. Ak naozaj nemôžete robiť bez odpadu, potom aspoň netrávte príliš veľa času programovaním vlastného mozgu s rukami niekoho iného. Môžete omylom dostať pár ďalších algoritmov, aby ste získali psychologickú závislosť. Na druhej strane, akýkoľvek informačný kanál sa môže stať nástrojom na získanie vedomostí, ak ovládate kanál a nespadáte pod jeho vplyv. Nikdy nie je neskoro vypnúť chat box.

Prostredníctvom trní k úspechu

Ak chcete dosiahnuť niečo špecifické, urobte to cielene a neobmedzujte sa na teóriu. Nepresvedčte sa, že robíte niečo užitočné, keď si večer prezeráte ranné správy. Zajtra budú stále zastarané. Čítaním tohto článku sa nestaneš „hrdinom“. Heroické skutky vyžadujú hrdinské úsilie. Môžete si prečítať aspoň dvadsať receptov, ale keď chytíte skutočnú panvicu, prvá palacinka vyjde z hrudky. A ako chceš? Znovu opakujeme: teória nemôže nahradiť prax. Teória je len základom, sám o sebe k ničomu, pokiaľ na ňom nevytvoríte dom.

Rozhodnite sa, čo naozaj chcete dosiahnuť. Každý zaujímavý podnik prinesie na konci radosť. Čím ťažší je záväzok, tým vyšší bude výnos. Nebojte sa zložitosti, obávajte sa svojej vlastnej ľahostajnosti k cieľu, pretože je nemožné naozaj uspieť v čomkoľvek napriek nedostatku záujmu. Hlavnou vecou nie je podľahnúť pokušeniu voľného syra v pasci na myši, aby ste sa nenechali vtiahnuť do momentálnej zábavy. Dnešná epizóda vašich obľúbených seriálov sa za pár dní zabudne - táto tlač zmizne, cesto sa vráti do svojho obvyklého beztvarého stavu. Len preto, že váš vlastný mozog intuitívne odmieta nepotrebné informácie. Ale zručnosť cyklistiky nikdy nezabudnete. A áno, môžete nájsť dobrý model a kúpiť ho prostredníctvom internetu alebo pomocou reklamy v krabici - to je prínos informačného kanála. Zarobte si pár modrín a modrín experimentovaním s dvojkolesovým zázrakom a po niekoľkých mesiacoch praxe sa vám bude páčiť adrenalín od závratných kúskov pod závistivým pohľadom na „spotrebiteľov“. Samozrejme, je jednoduchšie visieť na internete a sledovať, ako to robia ostatní.

Čo sa vám páči viac? Dosiahnuť niečo sami alebo konzumovať ready-made? Zostaňte beztvará hmota alebo vylezte do hrubého a zaujmite špecifickú formu? Ak máte čas si prečítať tento článok, potom bude čas na akýkoľvek projekt. Ži svoj život, nie životy fiktívnych postáv. Prekonajte lenivosť, neistotu vyradenia a zapojte sa do zaujímavej veci tak, aby ste v starobe mali čo povedať svojim vnúčatám. A byť metodický a vytrvalý vo svojom úsilí. Rím nebol postavený v jeden deň, ale stálo to mnoho storočí, kým Rimania si nevymenili svoje ambície za slobodný chlieb a cirkusy.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár