Láska na prvý zvuk: ako phonosemantics pomáha copywriter

Zdravím!

Urobte si trochu známy test. Predstavte si pohľad z výšky na dve lesné jazerá. Prvý sa nazýva Eveloup a druhý Zippeg. Mentálne kresliť, a potom čítať ďalej.

Aj keď fantazírujete, ako by bolo dobré utiecť do lesa z upchatej kancelárie, poviem. Výsledky tohto testu ukazujú, že väčšina respondentov na otázku týkajúcu sa tvaru jazier odpovedá, že sa obrátili, a Zippeg - hranatý, predĺžený alebo s drsnými bankami.

Toto je fonosemantika

Phonosemanticism uvádza, že rovnaká myšlienka, vyjadrená inak, robí iný dojem na čitateľa alebo poslucháča. Podľa jej zákonov sa ukazuje, že jazyk nemá len sémantickú zložku, ale aj skryté fonetické impulzy vplyvu. A tam, kde je možnosť skrytého vplyvu na osobu, okamžite sa objaví prefíkaný obchodník.

Fonosemantika je relatívne nový trend v lingvistike. V roku 1952 Američan Osgood vo svojej práci poznamenal, že debata preberá politik, ktorý používa špeciálnu melódiu reči. Naši vedci išli ďalej. AP Už v roku 1981, v jeho knihe Zvuk a zmysel, uvádza príklad: slovo „čajka“ je spojené respondentmi s charakteristikami „rýchly a agilný“ a kliešť s desivými a nížinnými obrazmi. Celkovo akademik identifikoval 25 párov charakteristík, ktoré môžu opísať vplyv zvuku na podvedomie.

Zvuk a farba

Ako súčasť fonosemantiky rozlišujú zvuky s farbami. V už známej knihe "Zvuk a význam" Zhuravlev uvádza príklad z práce Yesenin:

Vzduch je číry a modrý,
Idem do kvetinovej húštiny.
Cestovateľ, v blanku,
Nepôjdete do púšte.
Vzduch je číry a modrý

Tu, trikrát normou ruskej reči, počet "modrých" zvukov "a". Obraz básnika zároveň vyjadruje modrý večer.

Ďalší príklad:

Šarlátová farba úsvitu vyskočila na jazero.
Na palube s výkriky, drevo-tetovanie plakať.

Existuje mnoho zvukov "a" a "u" - presne farbia atmosféru šarlátového svitania. Je nepravdepodobné, že by Yesenin študoval fonosemantiku, ale zmysel básnika nebol oklamaný. Intuitívne si vybral tú správnu farbu pre snímky.

Máte podobné združenia? Pre mňa osobne, "I" sa zdá byť hnedá a "yo" - jasne žltá.

Predstavte si, ako ho používať v marketingu.

Vidím aspoň 4 efekty, ktoré phonosemantics produkujú pre plnší a intímnejší kontakt s cieľovou skupinou.

  1. Text vystúpení ovplyvňuje publikum správnym spôsobom - posilňuje závažnosť alebo uvoľňuje verejnosť. Navyše, v závislosti na publiku, môžete "hrať" s emocionálnym postojom. S investormi sa zaobchádza ako s „dôverou“ a tím je založený s „inšpiráciou a vytrvalosťou“.
  2. Reklamné a informačné články majú správne emocionálne pozadie. Mäso je dobré a veľmi dôležité, ale nielen starostlivosť o čitateľa prináša dividendy. Pracujú aj správne slová a emócie. Keď čítame, my psychicky vyslovujeme slová, aby sa účinok zachoval.
  3. Študenti si ľahšie spomínajú učebné materiály.
  4. Názvy značiek, produktov a služieb sú lepšie vnímané a zapamätané. Detská výživa je spojená s nehou a starostlivosťou a sieťou autoservisov - so spoľahlivosťou a rýchlosťou. Napríklad v slove "rýchlosť" nie je kvapka rýchlosti, takže ak taxislužba alebo doručovacia služba chce vyvinúť tlak na túto kvalitu, je lepšie zvoliť "Mig" alebo aspoň "Vzhuh." Fonosemantika pomáha najmä vtedy, keď je potrebné predstaviť verejnosti nový produkt alebo priniesť na trh dovážaný názov.
Koľko z vás čítalo Nike ako správny "Nike"? Nikto. Nike je príjemnejšie meno. Ak to skontrolujete podľa pravidiel fonosemantiky, potom budú asociácie "odvážne a dobré". Ak sa zbavíme Nike, dostaneme „krátky, slabý, tichý, malý“.

Už viac ako 60 rokov sa podarilo phonosemantics získať fanúšikov, získať skeptickú sektu a získať množstvo nepriateľov. Rovnako ako NLP, neuromarketing alebo psychomarketing. Súhlasím s tým, že každé združenie má svoje vlastné a jeden zvuk „b“ sa zdá veľký a druhý - bohatý alebo biely. Ale združenia stále vznikajú, a preto stačí nájsť univerzálne pravidlá. Tieto pravidlá sa snažili vtlačiť do rámca jednoduchého desktopového programu BAAL.

Vaal

Na internete je niekoľko online služieb, ktoré pomáhajú analyzovať fonosemantické vlastnosti slova alebo textu. Tu sú výsledky analýzy slova "copywriter" na jednej stránke z vydania Google.

Ale častejšie, keď príde na phonosemantics, názov VAAL príde. Ide o psycholingvistický systém, ktorý pomáha analyzovať jedno slovo alebo celý text. Malý program s legrační ikonou. Program, ktorý nebol aktualizovaný od roku 2002, ale stále spôsobuje kontroverzie a nájde fanúšikov medzi enumerátormi a inými majstrami krátkych a dlhých textových foriem.

Systém BAAL využíva výsledky štúdií Zhuravlev, ktoré som už spomenul. Opiera sa o syntetické efekty - skryté spojenie zvukového obrazu s zvukovým obrazom. Celý program analyzuje text podľa rôznych komponentov, ale bezplatná verzia BAAL-mini robí jednoduchú analýzu pármi charakteristík.

Samozrejme, že program má nevýhody

Pre objektívnosť, prečítajte si článok Alexandra Repiev, hoci to spôsobilo pocit niektorých lingvistických "strúhadlo" medzi špecialistami. Lebedevov názor na program. Tiež negatívne, ale môžete sa hádať s ním. Chcem sa s ním radšej hádať, pretože je zvláštne počuť takýto povrchný záver od inteligentného človeka.

Ak je slovo „mŕtvy“ hodené do služby, BAAL ukáže „hrubý, odvážny, veľký“ a ak analyzujete „silu“, potom vlastnosti budú „ľahké, ženské, slabé“. Nejde však o význam slova, ale o jeho vnímanie. Ak musím urobiť výzvu, ktorá by mala inšpirovať vojakov k smrti, budem odvážne písať, že „naši nepriatelia zomrú pod náporom“. Potom sa "odvaha" nezdá byť zbytočná?

Phonosemantics nemožno oddeliť od bodu, ale nemali by ste ho ani vynechať. Najmä v krátkych textoch a jednotlivých slovách. Rovnako ako v iných obchodných činnostiach je potrebné zahrnúť aj hlavu. Okrem toho je to len časť analýzy, po ktorej nasleduje takmer 100 parametrov vrátane analýzy obsahu a analýzy významu slov. Mimochodom, ak je potrebné slovo znovu vymyslieť a význam prichádza neskôr, fonosemantika môže veľa pomôcť.

Putin vs Trump

Ak chcete študovať fonosemantický efekt testu na vedomie poslucháča, vývojári hodnotili stovky modlitieb, kázní, kúziel, sprisahaní, mantier, hypnotických vzorcov, autogénnych tréningových vzorcov, Kashpirovského textov a skupiny Hands Up. To umožnilo odhaliť stabilné charakteristiky takýchto textov. Pomocou týchto charakteristík môžete vytvárať nové texty s rovnakým vplyvom.

Tu sú napríklad výsledky hodnotenia novoročného blahoželania Vladimíra Putina. Vyhodnotenie textu sa celkom zhoduje s tým, aký účinok by mal mať vedúci štátu vo svojich slovách.

A to je hodnotenie prejavu Donalda Trumpa po prezidentských voľbách. Aby bola analýza správna, nebol to preklad textu, ktorý musel byť zavedený do služby, ale jeho zvuk. Manuálne je to ťažké, preto sú možné chyby, ale vývojári tvrdia, že tento prístup má aj právo na život. V mnohých ohľadoch, pretože rovnaké zvuky v rôznych jazykoch boli tvorené pod vplyvom rovnakých prírodných faktorov (syčiaci had, včelí bzučanie, dúcha klepanie), a teda emocionálne vnímané rovnako.

Dobrý text má milión parametrov.

Manévrovanie medzi nimi musí byť múdre. Nedá sa povedať, že neuromarketing a phonosemantics sú schopné presúvať reklamné kampane samostatne. Podobne nemožno povedať, že iba pravda a starostlivosť o čitateľa robí správu lepšou a zrozumiteľnejšou. V arzenále je žiaduce mať všetky tieto nástroje. Desiatky spôsobov, ako pritiahnuť pozornosť a zachytiť myseľ užívateľa alebo kupujúceho - od klasického amerického copywritingu po neuromarketing a infostyle. Dobrý autor musí byť schopný ich používať.

Čo si pamätať

  1. Phonosemantics je veda, ktorá tvrdí, že slovo ovplyvňuje nielen vedomie s jeho významom, ale aj zvuk do podvedomia.
  2. Železo zaručuje, že prístup funguje, neexistuje. Keďže neexistuje 100% dôkaz o účinnosti NLP a iných neurovied.
  3. Fonosemantika nie je čarovná palička. Ponúkaním zlého produktu alebo služby nebudete môcť kupujúceho zmiasť so správnym menom. Maximálne 1 čas.
  4. Fonosemantika je schopná analyzovať krátke slová aj komplexné texty.
  5. Takáto analýza je obzvlášť užitočná pri vytváraní nových slov, ktoré stále nemajú význam.
  6. Pomocou fonosemantiky nezabudnite na význam slov. Význam je primárny. Phonosemantics je pomocný nástroj na vytváranie emocionálne správnych správ.

Zanechajte Svoj Komentár