Aké typy a formáty obsahu poskytujú najlepšie výsledky

Každý internetový obchodník Bourgeois a takmer všetci domáci experti vedia, že marketing obsahu je najefektívnejším spôsobom, ako podporiť podnikanie na webe v strednodobom a dlhodobom horizonte. Stručná podstata tejto disciplíny je nasledovná - vytvoriť pre divákov odborný, užitočný a zaujímavý obsah s cieľom prilákať zákazníkov. Niektorí podnikatelia a obchodníci však čelia ťažkostiam, pretože namiesto marketingu obsahu používajú marketing špagiet.

Spaghetti marketing je slangový názov pre neorganizovaný marketingový prístup. Napríklad značka, ktorá občas vytvára a publikuje obsah bez plánovania a monitorovania efektívnosti kampaní, nie je marketingom obsahu, ale marketingom špagiet.

Prečo špagety? Niektorí ľudia nevedia, ako určiť pripravenosť tohto pokrmu počas varenia. Znalci v tomto prípade odporúčajú dostať špagety z vriacej vody a hodiť do steny. Ak sa produkt lepí, je pripravený na použitie. Predstavte si kuchyňu, v ktorej galantný bachelor dvakrát alebo trikrát skontroloval pripravenosť špagiet týmto spôsobom.

Ak naozaj chcete prilákať zákazníkov prostredníctvom obsahu marketingu, a nie náhodne rozptyl články a recenzie na webe, musíte zistiť, aký typ obsahu je najlepší pre váš projekt a jeho publikum. To vám pomôže výsledky marketingového výskumu spoločnosti MarketingSherpa, ktorá sa venuje využívaniu obsahu na podporu podnikania. Nižšie nájdete hlavné fakty zistené špecialistami spoločnosti počas prieskumu obchodníkov, ktorý sa uskutočnil v lete 2013.

Populárne typy a formáty obsahu

Obchodníci aktívne publikujú textové materiály na webových stránkach a sociálnych sieťach. Mobilné verzie stránok a mobilných aplikácií však nie sú medzi odborníkmi populárne. Tento obsahový formát však patrí medzi najsľubnejšie, ako sme písali v článku „9 internetových trendov, ktoré musíte vedieť.“

Všimnite si nasledujúce skutočnosti:

 • Viac ako 70% obchodníkov aktívne zverejňuje obsah na firemných stránkach a sociálnych sieťach. Toto je najpopulárnejší formát publikácie. Firemné webové stránky a stránky sociálnych médií zostávajú hlavnými platformami pre značky.
 • B2B obchodníci často používajú bielu knihu a prípadové štúdie. Najmä belší papier sa používa na podporu 52% projektov B2B a 10% projektov B2C. Prípady sa využívajú pri podpore 51% projektov B2B a 10% projektov B2C. Bielu knihu a prípady možno teda pripísať tradičným formám marketingu B2B.
 • Obchodníci B2C aktívne využívajú spotrebiteľské posudky. Tento formát sa používa pri podpore 44% projektov B2C a 27% projektov B2B. Spotrebitelia chcú vedieť, čo odborníci a iní kupujúci hovoria o spoločnosti a jej produkte. Recenzie a návody pomáhajú značkám poskytovať zákazníkom správne informácie.
 • Nízka popularita mobilných stránok a aplikácií medzi obchodníkmi je dôležitá nuancia. Rastúca armáda vlastníkov smartfónov a tabliet je v zúfalej potrebe vhodného formátu obsahu. V skutočnosti hovoríme o dočasne voľnom výklenku, pretože rastúci podiel mobilnej prevádzky už poskytuje prudký nárast počtu programov a stránok optimalizovaných pre mobilnú prevádzku.

Aký obsah je najjednoduchšie vytvoriť

Pred niekoľkými desaťročiami by ste sa museli snažiť urobiť video správu klientom alebo video inštrukciu. Dnes môžete jednoducho zapnúť svoj smartfón, aby ste vytvorili kvalitné video.

Obchodníci sa domnievajú, že niektoré typy obsahu sa vytvárajú rýchlejšie a jednoduchšie ako iné. Viac o tomto:

 • Asi 70% obchodníkov si myslí, že nie je nič jednoduchšie ako vytváranie fotografií. Vskutku, osobné elektroniky výrobcovia súťažia nielen vo vlastnostiach kamier vložených do miniaplikácií, ale zdá sa, že čoskoro budú vyrábať žehličky a varné kanvice so schopnosťou fotografovať a okamžite ich publikovať na Pintereste. Okrem toho, rôzne programy a služby umožňujú každému rýchlo a ľahko vytvárať infografiky, ako sme písali v článku "Ako rýchlo a jednoducho vytvoriť dobrý infographic." Vezmite prosím na vedomie, že ani tie sofistikované fotoaparáty vám nepomôžu robiť vírusové fotografie. Tu budete potrebovať nielen techniku, ale aj schopnosť urobiť dobrý obraz a podpísať ho "nákazlivo".
 • Viac ako 25% obchodníkov verí, že vytváranie mobilných aplikácií je veľmi ťažké a drahé. Obchodníci sa tiež domnievajú, že je veľmi ťažké získať klienta na stiahnutie, inštaláciu a pravidelné používanie komerčnej aplikácie. Čo sa týka mobilného webového obsahu, len 11% špecialistov si myslí, že vytvorenie je veľmi ťažké.
 • Aj štvrtina obchodníkov považuje video za veľmi zložitý a nákladný proces. Pravdepodobne nečítali článok "Ako vytvoriť marketingové video bez hollywoodskych rozpočtov." Zástupcovia malých podnikov sa často obmedzujú na vyjadrenie prezentácií alebo chatovanie vo videohovore Skype, pričom veria, že nemajú zdroje na vytvorenie plnohodnotného vysoko kvalitného videa. V skutočnosti, úspech marketing videa závisí len málo na špeciálne efekty, kvalitu obrazu a obsadenie, ktoré sa zúčastňuje na natáčanie.
 • Každý piaty obchodník považuje za nemožné vytvoriť objemné materiály, napríklad bielu knihu, prípady, elektronickú knihu, webináre. Značky často dávajú tvorbu obsahu tohto formátu na outsourcing.

Aký je najúčinnejší obsah?

Posúdenie efektívnosti konkrétneho typu alebo formátu obsahu, premýšľajte nielen o jednoduchosti a nízkych nákladoch na jeho vytvorenie. Musíte určiť, či dosahujete plánovaný výsledok pomocou článku, mobilnej aplikácie alebo bieleho papiera.

To je to, čo obchodníci prieskumu MarketingSherpa premýšľať o účinnosti rôznych typov obsahu:

 • Iba každý piaty odborník považuje sociálny obsah za veľmi účinný. Možno je to kvôli ťažkostiam pri monitorovaní vplyvu sociálnych sietí na predaj.
 • Aj každý piaty obchodník považuje mobilné verzie stránok za veľmi efektívny formát. Spoločnosť MarketingSherpa to vysvetľuje špecifikami činnosti používateľov, ktorí najčastejšie vyhľadávajú adresu alebo telefónne číslo spoločnosti pomocou smartfónu. Potom volajú oddelenie služieb zákazníkom a vedenie z mobilnej verzie stránky často zostáva nezaznamenané.
 • Viac ako štvrtina obchodníkov považuje blogy za účinný formát pre interakciu s divákmi. Je to spôsobené nízkou informačnou hodnotou väčšiny webových blogov.

Ponúkajúc divákom rôzne typy a formáty obsahu zvyšujete dosah a zvyšujete efektivitu svojich marketingových kampaní. Avšak aj najväčšie spoločnosti majú obmedzený rozpočet, takže sa snažia vybrať najefektívnejšie spôsoby podpory podnikania. MarketingSherpa výskum vám pomôže vybrať najvhodnejšie typy obsahu pre váš projekt a jeho zákazníkov a vyhnúť sa osudu kuchárov hádzať špagety okolo kuchyne.

Mimochodom, uvažujete aj o publikovaní fotografie ako o najjednoduchšom a najefektívnejšom formáte pre interakciu s publikom?

Zanechajte Svoj Komentár