Ako chrániť pred spamovými robotmi

Predstavte si situáciu: otvoríte prehľady služby Google Analytics a uvidíte nárast návštevnosti sprostredkovania. No, myslíte si, že tam boli nejaké tuk externé odkazy, na ktorých ľudia prichádzajú na stránky stád. Analýza však ukazuje, že 90% návštevnosti pochádza z pochybného zdroja. Okrem toho, podľa vašich publikácií nejasné komentáre sa objavujú v štýle "cool tému, a tu som nedávno stiahnuť niečo cool a zadarmo." Prirodzene, komentátori odkazujú na to veľmi cool a zadarmo. Vyzerá to, že na vaše stránky prichádzajú spamové roboty. Ako chrániť pred nimi a prečo?

Prečo blokovať a filtrovať spamerov

Tvárou v tvár spam botom, mnoho webmasterov obmedziť sa na pre-moderovanie komentáre. To z troch dôvodov nestačí. Po prvé, ak spameri aktívne navštívia vaše stránky, skreslia analytické údaje. Niekoľko stoviek či dokonca desiatok návštev spamových robotov mesačne robí nesprávne štatistické údaje o odporúčaniach na sprostredkovanie, ako aj o metrikách správania.

Po druhé, masívne invázie robotov vytvárajú extra zaťaženie na serveri. Ak hovoríme o jednej alebo dvoch návštevách denne, s najväčšou pravdepodobnosťou si nevšimnete žiadne problémy. Ak sú návštevy vypočítané v desiatkach denne, skutoční návštevníci si môžu všimnúť rýchlosť načítania stránky. Ako viete, je to veľký problém. Nakoniec, roboty nemôžu zanechať komentáre. Niektoré programy hľadajú chyby vo vašom počítači alebo sa pokúšajú o prístup na server.

Ako chrániť pred spamovými robotmi

Na ochranu proti spamerom môžete použiť tri spôsoby. Prvý môže byť považovaný za najradikálnejší a najnebezpečnejší. Druhý a tretí sú mäkké spôsoby ochrany. Na zvýšenie účinnosti sa môžu používať súčasne.

1. Blokujte spamové roboty pomocou súboru .htaccess

Ako bolo uvedené vyššie, toto je najradikálnejší spôsob, ako sa vysporiadať so spamermi a inými neželanými návštevníkmi. Po nakonfigurovaní súboru .htaccess zakážete používateľom prichádzajúcim z adries IP, ktoré ste zadali, zadať stránku. Hlavnou výhodou tejto metódy je, že chránite stránku pred pokusmi o hackovanie, server pred zbytočnou záťažou, užívateľmi pred spamom a štatistickými údajmi pred skreslením.

Uzamknutie súboru .htaccess má však aj nevýhody. Po prvé, spameri môžu ľahko meniť IP adresy. Po druhé, môžete zatvoriť stránku pre bežných návštevníkov, ktorí majú rovnakú IP adresu ako spammer. Ak vás to nevystraší, pokračujte:

 • Vyhľadajte súbor .htaccess v koreňovom adresári lokality. Prístup do koreňového adresára sa zvyčajne poskytuje prostredníctvom FTP v kancelárii nastavení hostingu.
 • Ak príslušný súbor chýba, vytvorte ho sami. Otvorte Poznámkový blok, vytvorte súbor htaccess.txt, nahrajte ho do koreňového adresára a premenujte ho na .htaccess.
 • Ak chcete blokovať odosielateľov nevyžiadanej pošty, do súboru zadajte nasledujúci záznam:

Objednať Povoliť, Odmietnuť

Povoliť od všetkých

Odmietnuť od **. ***. ***. **

Odmietnuť od **. ***. ***. **

Namiesto hviezdičiek vložte adresy IP, ktoré chcete zablokovať. Pravdepodobne budete musieť neustále pridávať nové adresy IP do zoznamu zakázaných.

2. Nakonfigurujte filtre služby Google Analytics

Táto metóda rieši jeden problém: chráni štatistické údaje pred skreslením. Súčasne, spam roboty aj naďalej ísť na vaše stránky, zanechať komentáre, vytvoriť server zaťaženie, a prípadne sa snažia získať prístup k správe zdrojov.

Ak chcete vylúčiť údaje o akciách robotov na stránke, musíte vytvoriť nový filter. Držte sa nasledujúceho algoritmu akcie:

 • V horizontálnom menu vyberte možnosť "Administrator".
 • V pravom stĺpci vyberte ponuku „Filtre“ a kliknite na tlačidlo „Nový filter“.
 • Použite zabudovaný filter na blokovanie nechcených IP adries. Ak to chcete urobiť, v ponuke Výber typu filtra vyberte položku Vylúčiť, v ponuke Vybrať zdroj alebo cieľ vyberte možnosť Premávka z adresy IP, v ponuke Výber výrazov vyberte možnosť Identická možnosť. Do poľa „Adresa IP“ zadajte adresy, ktoré chcete zablokovať. Uložte nastavenia.

Môžete tiež vylúčiť údaje o návštevách z určitých krajín, regiónov a miest. Ak to chcete urobiť, vyberte príslušnú možnosť pomocou rozbaľovacej ponuky „Pole poľa“.

Aj v menu "View Settings" potvrďte voľbu "Filter roboty". Predvolený filter služby Google Analytics môže vylúčiť návštevy niektorých robotov zo prehľadov.

3. Použite funkcie CMS a ďalšie pluginy

Táto metóda chráni používateľov pred spamovými komentármi a vaše webové stránky pred pokusmi o hackovanie. Vyberte si konkrétne nástroje v závislosti od motora, na ktorom váš zdroj pracuje. Univerzálne nástroje zahŕňajú:

 • Ručné pre-moderovanie komentárov.
 • CAPTCHA.
 • Ochrana stránky administrátora od bruteforce. Ak je vaša stránka poháňaná programom Wordpress, táto úloha sa rieši pomocou doplnku Limit Login Attempts.
 • Blokujte komentátorov spamu pomocou IP, používajte spamové slová, e-mailové adresy. Odporúčania pre zdroj na WordPress: v paneli admin vyberte menu Nastavenia - Diskusie. V poli "Čierny zoznam" zadajte nežiaduce "ip adresy", e-mailové adresy, spam slová. Túto úlohu je možné vyriešiť aj pomocou pluginu WP-Ban.
 • Antispamové pluginy. Tieto programy identifikujú spamerov algoritmicky. Medzi najobľúbenejšie pluginy WordPress patria Akismet, Anti-Spam, Invisible Captcha, Antispam Bee.

Upozorňujeme, že antispamové plug-iny a pre-moderácia komentárov zhoršujú užívateľský komfort. Preto ich používajte, ak odosielatelia spamu skutočne zanechajú na vašich stránkach veľa komentárov.

Akú taktiku chrániť proti spamu roboty vybrať

Ak vás spameri obťažujú hlúpe reklamou magických piluliek alebo služieb zdieľania súborov, bojujte s nimi pomocou pluginov a programov. Tým sa zablokuje väčšina automatických správ. Ak chcete bojovať s manuálnym komentovaním spamu, budete musieť použiť pred-moderovanie. Ak chcete vymazať štatistiku, nastavte filtre v službe Google Analytics. A ak máte podozrenie, že sa útočníci snažia získať prístup na vaše stránky, blokujte podozrivé adresy IP pomocou súboru .htaccess. Môžete tiež použiť anti-hacking softvér. Nezabudnite nahlásiť poskytovateľovi hostingu o pokusoch o neoprávnený prístup na stránku.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár