Ako upevniť nové návyky: 5 účinných odporúčaní

Urobili ste niekedy sľub „začať nový život“? Odvážim sa navrhnúť, že áno. A určite sa to stalo presne na Silvestra. Pod hodinami chimpingu si slávnostne prisaháme, že v budúcom roku budeme určite prestať fajčiť, pravidelne cvičiť, učiť sa anglicky (alebo iný) jazyk atď. Chápeme, že je to hlúpe - pretože sme si dali podobné sľuby viac ako raz, ale nesplnili sme ich. Ale bláznivá myšlienka mi bliká v hlave: "Čo ak sa tento rok ukáže?" Prečo nie?

Je to všetko o sile starých zvykov. Rovnako ako šelma, prebodnú nás ostrými pazúrmi a nechcú pustiť. "Čo robiť?", - opýtajte sa. Ako uniknúť z pazúrov tohto impozantného predátora? Je to jednoduché - zapojiť sa do sebadisciplíny.

Tu je 5 účinných odporúčaní, ktoré sú založené na dôkladnom vedeckom výskume zameranom na štúdium motivácie, sebadisciplíny a procesu vytvárania nových návykov. Začnite ich uplatňovať vo svojom živote a potom sa určite nebudete sťažovať na nedostatok vôle.

1. Rozbiť globálne ciele do každodenných úloh.

V nedávnej štúdii o štúdii motivácie vedci zistili, že abstraktné myslenie je účinnou metódou podpory sebadisciplíny. Inými slovami, človek musí snívať veľký, aby zmenil svoj život k lepšiemu. To však nestačí. Musíte „rozbiť“ globálny cieľ na každodenné úlohy, teda minimálne množstvo práce, ktoré musíte robiť každý deň, aby sa váš sen stal skutočnosťou.

Predstavte si, že ste sa rozhodli naučiť nový cudzí jazyk od nuly. Samozrejme, tento cieľ sa bude zdať veľmi ťažký. Ak si nastavíte denný štandard pre seba - napríklad sa naučíte 10 nových slov alebo venujete pol hodiny gramatickým cvičeniam - čoskoro si všimnete pokrok. Najdôležitejšie je, že každodenné úlohy nie sú príliš komplikované, inak budete v pokušení ísť na vzdialenosť.

2. Použite situačné stimuly

Ak chcete konsolidovať nové návyky, dramaticky nemeňte zvyčajný denný režim. Namiesto toho sa pokúste prepojiť ich s každodennými činnosťami. Na tento účel môžete použiť neuveriteľne účinnú metódu plánovania "ak ..., potom ...". Jej podstata spočíva v použití situačných stimulov, ktoré nám pripomínajú naše ciele.

Napríklad, ak sa rozhodnete pravidelne cvičiť, môžete formulovať nasledujúci tip: "Ak je dnes pondelok, streda alebo piatok, potom po práci pôjdem do posilňovne" alebo "Ak mi chýbajú tri tréningy v rade, potom začnem s osobným trénerom."

Početné štúdie potvrdzujú, že ľudia, ktorí plánovali svoje záležitosti podľa princípu "ak ... potom ..." dosiahli úspech častejšie ako tí, ktorí sa spoliehali len na svoju vôľu.

3. Zjednodušte svoj každodenný život

Len si pomyslite, koľko rozhodnutí musíme prijať každý deň. Čo jesť na raňajky? Aké oblečenie ísť do práce? Kde sa najesť počas obeda? Aký obchod s potravinami má zavolať po práci? Voľba samozrejme robí náš život rozmanitým a zaujímavým, ale zároveň to nie je najlepší spôsob, ako ovplyvňuje našu silu vôle.

Mnohé štúdie, ktorých výsledky sú podrobne uvedené v knihe „Willpower. Ako rozvíjať a posilňovať“, ukazujú, že čím viac rozhodnutí robíme každý deň, tým ťažšie je pre nás kontrolovať naše životy. Potreba vybrať si z obrovskej škály možností, zbavuje človeka duševnej energie, aj keď sa mu z tohto procesu dostáva radosti.

Mnohí úspešní ľudia, ktorí si uvedomujú tento zaujímavý vzor, ​​sa snažia zjednodušiť svoj každodenný život. Vezmite si napríklad súčasného prezidenta USA. V rozhovore Barack Obama pripustil, že nosí obleky len v šedej a modrej farbe. Svoje rozhodnutie argumentuje nasledovne: „Nechcem robiť príliš veľa rozhodnutí, pokiaľ ide o riad, ktorý používam, ani oblečenie, ktoré nosím.

Podľa Harward Business Review, monotónnosť a monotónnosť prispievajú k zvýšeniu produktivity. Preto je potrebné „identifikovať hlavné aspekty vašej každodennej rutiny a čo najviac ich zjednodušiť“.

4. Vizualizujte proces dosiahnutia vášho cieľa.

Moderná psychologická literatúra neprestáva chváliť metódu vizualizácie: „Predstavte si každý deň, že ste už schudli (našli si nové zamestnanie, prestať fajčiť, kúpili si nové auto). Zdá sa, že je to dobrá rada, ale ako ukazuje nedávny výskum, nadmerné fantázie úspechu brzdia konsolidáciu nových návykov.

Je oveľa efektívnejšie vizualizovať proces dosiahnutia cieľa, a nie výsledky, ktoré dostanete. Výskumníci zistili, že subjekty, ktoré pravidelne prezentovali konkrétne kroky potrebné na dosiahnutie svojho cieľa (napríklad francúzske triedy po práci každý deň), vykazovali väčšiu konzistentnosť, na rozdiel od tých, ktorí mysleli len na výsledky (napríklad komunikácia s miestnymi ľuďmi vo francúzštine). počas cesty do Paríža).

Je to spôsobené tým, že vizualizácia procesu dosiahnutia cieľa pomáha ľuďom sústrediť sa na každodenné úlohy, ktoré v konečnom dôsledku vedú k úspechu. Zároveň ich úroveň úzkosti klesá, pretože malé malé kroky sa im nezdajú tak ťažké dosiahnuť ako globálny cieľ.

5. Dajte si dôvod na odpočinok.

Nové návyky sú veľmi krehké - stojí za to trochu si odpočinúť a znova sa ocitnete v pasci starého spôsobu života. Predstavte si, že človek išiel na diétu stratiť pár (a možno tucet) kíl navyše. Rozhodne odmieta všetky buchty, koláče, sladkosti a iné "nepriateľov" štíhlej postavy. A potom, po týždni alebo dvoch, mu kolegovia ponúkajú po práci prácu v reštaurácii. Bez váhania súhlasí s tým, že si objedná len šalát. Ale raz v reštaurácii sám nedokáže odolať pokušeniu a objedná si super-kalórie dezert. Po jedení s veľkou radosťou si myslí: "Poďme, táto diéta! Tento dezert je len chutný!"

Čo urobila táto osoba? To je pravda, mal by odmietol ísť do reštaurácie vôbec, pretože jeho nový zvyk ešte nebol úplne vytvorený.

Takže nepreceňujte svoju silu. Koniec koncov, staré zvyky sa už pevne usadili v našich mysliach - bude to trvať nejaký čas, kým ich vyhnajú. Identifikujte faktory, ktoré by mohli potenciálne zničiť vaše dobré začiatky a snažte sa udržať ich čísla na minime.

Vezmime si napríklad príbeh slávneho rečníka a autora knihy „Naučím vás byť bohatými“ Ramita Setiho. Stanovil si cieľ - pravidelne navštevovať telocvičňu pred začiatkom pracovného dňa. Neustále sa však vyhýbal triedam. A potom sa Ramita rozhodol zistiť, čo je hlavným dôvodom jeho zlyhania. Všetko sa ukázalo byť úplne jednoduché: faktom je, že jeho šatník nebol umiestnený v spálni, ale v inej miestnosti. Preto každé ráno musel vynaložiť veľké úsilie, aby išiel do posilňovne: vstal, umyl, pozbieral tašku. Prečo sa obťažovať, keď sa môžete ponoriť do teplej postele? Potom sa Ramita rozhodol ísť na trik: od večera si pripravil svoje športové veci, dal ich do tašky a nechal ich v spálni. Teraz sa všetko zmenilo: keď sa zobudil, okamžite uvidel zozbieranú tašku, takže pred ním nebola žiadna otázka, či má ísť do triedy alebo nie.

Zvyk - druhá povaha

Dokonca aj starí mudrci, vrátane Aristotela, hovorili o obrovskom vplyve návykov na naše životy. Koniec koncov, tvoria náš charakter, na ktorom závisia naše šance na úspech. Preto je mimoriadne dôležité identifikovať zbytočné návyky, ktoré nám bránia v pohybe vpred a nahradiť ich novými, užitočnejšími.

A čo je najdôležitejšie, neočakávajte okamžité výsledky. Ak budete dodržiavať určité vzorce správania po mnoho rokov, potom ich nebudete tak ľahko opustiť. Budete musieť ukázať vôľu a vytrvalosť. Ale verte mi, výsledky stoja za to, pretože v stávke je veľmi cenná cena - váš úspech.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár