Vzťahy so zákazníkmi: Čo robiť, keď sa veci zmenia

Predstavte si, že ste strávili niekoľko dlhých dní (alebo dokonca týždňov) neúnavne pracujúcich na projekte pre klienta. A konečne, projekt je dokončený a čakáte na jeho zaplatenie. Ale stále tam nie je. Niekoľko týždňov hádky so zákazníkom neprináša výsledky. Ukazuje sa, že verí, že vám nič dlhuje! Ste zmätení a urazení, pretože na vašej strane sú splnené všetky povinnosti, ale prečo povinnosti zákazníka nie sú?

Jedným z najčastejších problémov na voľnej nohe - to je osoba, ktorá pracuje pre seba - je riešenie konfliktov so zákazníkmi. Čo robiť, keď sa objavia rozdiely medzi vami a klientom a váš vzťah sa začne rýchlo zhoršovať? Pozrime sa na možné možnosti pre vaše akcie, od tých najnevinutejších až po tie extrémne.

1. Cool, a potom diskutovať problém.

Dôvodom sporov medzi tvorcami a ich klientmi je často jednoduché nedorozumenie a nie zlá viera. Riešenie je našťastie často veľmi jednoduché: komunikácia. Jasne identifikujte príčinu nezhody a vyriešte problém s klientom.

Ak vám zákazník ako prvý podá sťažnosť, opýtajte sa znova, či ste mu správne porozumeli. Opýtajte sa, či vidí riešenie problému, a buďte pripravení ho navrhnúť ako prvý. Napríklad: „Myslíte si, že odkladám odpovede na vaše listy? Prosím vás o odpustenie. Urobme to takto: raz za deň zavoláme, aby sme sa uistili, že projekt sa uberá správnym smerom a medzitým sa budem snažiť odpovedať na vás častejšie e-mailom. “

Ak sa situácia zahrieva, potom je najlepšie počkať, kým vášne ustanú, a potom sa vrátiť do rozhovoru. Naplánujte si hovor alebo stretnutie za deň alebo dva - potom budete pokojný.

Byť vedený svojimi zásadami a nebojte sa ich v prípade potreby vysloviť. „Myslím si, že je potrebné, aby ste sa k sebe správali spravodlivo,“ môže byť pre klienta veľmi povzbudivou frázou, aj keď nemôžete dosiahnuť vzájomnú dohodu.

2. Požiadajte o pomoc odborníka.

Možno, že mediátor (špecialista na riešenie sporov) je tou najlepšou voľbou pre tých partnerov, ktorí si nie sú schopní vzájomne si navzájom dávať možnosť hovoriť a pokračovať v diskusii o spôsoboch riešenia tohto problému. Keďže konflikty často vyvoláva strana, ktorá sa cíti neslýchaná, sprostredkovanie v rokovaniach môže byť veľmi účinné.

Ďalšou výhodou tejto metódy je, že je relatívne lacná a niekedy úplne zadarmo. Napríklad federálny zákon „o alternatívnom postupe pri riešení sporov medzi sprostredkovateľom (mediačné konanie)“ je v našej krajine v platnosti od začiatku roka 2011 - za určitú odmenu (v závislosti od zložitosti prípadu) vám bude poskytnutá pomoc. Mimosúdne riešenie obchodných konfliktov môže vykonávať nielen organizácia, ktorá sa na to špecializuje, ale aj tretia strana so súhlasom strán, napríklad konečného zákazníka projektu. V tomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete musieť ani utrácať peniaze za platbu za služby mediátora.

3. Použite výsledky svojej práce ako záruku.

Prvé dve metódy môžu priniesť výsledky len vtedy, ak sa jedná o bona fide a relatívne adekvátneho klienta. Bohužiaľ, klienti nie sú vždy adekvátni a ešte viac - svedomito. Takže, ak ste vyčerpali vyššie uvedené prostriedky, potom je čas prejsť k radikálnejším opatreniam.

Hlavným problémom freelancerov-kreatív je pocit, že klient má všetky karty po ruke. Nakoniec len klient rozhodne, či vám bude platiť, ďalej spolupracovať alebo odporučiť svojim partnerom.

V tejto hre si však môžete ponechať nejaké trumfové karty - napríklad, aby ste nepreniesli konečné výsledky svojej práce na zákazníka až do vyriešenia vášho sporu. Fotografi môžu prenášať obrázky len s vodoznakmi klientovi pred úplnou platbou. Grafici môžu uchovávať zdroj obrázkov. Samozrejme, v tejto taktike nie je nič príjemné, ale musí sa vopred premyslieť. Opatrne sa dohodnite na podmienkach práce so zákazníkom od samého začiatku, aby ste si mohli legálne ponechať časť práce až do záverečnej platby.

4. Požiadajte advokáta, aby podal formálnu sťažnosť.

Niekedy problém zákazníci pochopiť len jeden jazyk dobre - právna hrozba. V skutočnosti nie je vôbec potrebné podať súdny spor a začať všetky dokumenty, aby ste dokázali vinu klienta - stačí napísať text nároku a poslať ho klientovi. To môže prudko zmeniť prílev - keď osoba bez právneho vzdelania prichádza proti dokumentom vypracovaným profesionálnym právnikom, často dospeje k záveru, že prípad nestojí za náklady advokáta a stretáva sa s vami.

Správne podané tvrdenie v skutočnosti opisuje históriu vašich nezhôd, uvádza vaše špecifické požiadavky, odkazuje na príslušné dokumenty, zákony a prípady a tiež vysvetľuje, aké opatrenia podniknete (zvyčajne na súd), ak si druhá strana neplní svoje povinnosti.

Samozrejme, obracať sa na právnika stojí peniaze. Môžete ušetriť peniaze tým, že advokátovi poskytnete písomné zhrnutie všetkých relevantných detailov o situácii - to znamená, že navrhnete, aby bol advokát upravený len v súlade so všeobecne prijatou judikatúrou. Okrem toho vo vašej oblasti môže existovať organizácia poskytujúca bezplatnú právnu podporu občanom.

5. Posledný prípad - súd

Ak žiadna z vyššie uvedených možností nepriniesla požadované výsledky, stačí ísť na súd. Samozrejme, táto možnosť je plná nedostatkov, z ktorých najzreteľnejšia je strata času a peňazí. Okrem toho je pravdepodobné, že proces stratíte napriek presvedčeniu, že máte pravdu. A aj keď vyhráte, neznamená to, že klient bude povinný dať vám peniaze priamo na súde - inkaso pohľadávok je samostatný postup, na ktorý budete musieť opäť tráviť svoj čas a peniaze, bez akejkoľvek záruky úspechu. Ak budete mať šťastie, klient sa s vami stretne a zaplatí. A ak nie, potom vymáhanie dlhu môže trvať mesiace alebo dokonca roky. Okrem toho pri podaní žaloby na súde automaticky dáte odporcovi možnosť podať proti vám protipohľadávku.

Predtým, ako sa zamyslíte nad otázkou prevodu veci na súd, skontrolujte vo svojej zmluve s klientom (ak existuje) odsek o súdnom riešení sporov. Možno vás zaväzuje riešiť všetky spory mimosúdne alebo v určitom prípade. V opačnom prípade vám advokát vysvetlí všetky podrobnosti o posúdení vášho prípadu v závislosti od povahy vášho zmluvného vzťahu s klientom a mnohých ďalších faktorov.

Nech je to akokoľvek, najprimeranejšou vecou je ísť na súd len vtedy, keď ste vyskúšali všetky ostatné spôsoby riešenia problému a výška peňazí v stávke je dostatočne veľká na to, aby odôvodnila náklady. Žalovať niekoho z princípu alebo zo zloby nie je najmúdrejším rozhodnutím.

Zamyslite sa znova

Je vždy nepríjemné, keď sa vaše názory odlišujú od názorov zákazníka. To však neznamená, že by ste sa mali vzdať svojich požiadaviek. Mali by ste poznať všetky riešenia problému a pamätať si svoje práva. Ak viete, čo chcete, môžete si vybrať najvhodnejší spôsob riešenia sporu.

Pamätajte, že hlavnou vecou nie je dosiahnuť váš cieľ za každú cenu, ale dosiahnuť vzájomnú dohodu. Je potrebné oceniť vzťah s klientom - pretože kto vie, možno budete musieť veľmi dlho spolupracovať.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár