Nová realita v hľadaní: JSON-LD, Mobile-First, "Palekh"

Na konci októbra - začiatkom novembra 2016, veľké vyhľadávače informovali o niekoľkých inováciách, ktoré nadchli blízku noc. Hovoríme o testovaní indexu Mobile-First spoločnosti Google, spustení algoritmu Palekh od spoločnosti Yandex a tiež o sympatii spoločnosti Google s formátom mikrodat JSON-LD. Okrem tradičných "Yandex saje" a "Google excentrický", ďalšie správy sa objavili v optimalizácii komunity. Ich podstatu možno zredukovať na názov slávneho románu Nikolaja Černyševského.

Mimochodom, pravidelní čitatelia blogu Texterra nemali otázku, čo robiť v súvislosti s najnovšími inováciami vyhľadávačov. Yandex a Google zlepšujú svoje vyhľadávanie smerom, o ktorom sme hovorili už roky. To znamená, že ste mali dostatok času a dostatok nástrojov na prípravu marketingovej stratégie vo všeobecnosti a najmä na novú realitu.

Ak z nejakého dôvodu nemáte čas na to, nebojte sa. Nižšie nájdete informácie o dôležitých zmenách v práci najväčších vyhľadávačov, ako aj odporúčania pre vlastníkov stránok.

Google preferuje JSON-LD

To bolo oznámené na konci októbra 2016 špecialista na prácu s webmastermi najväčší vyhľadávač na svete, John Muller. Pán Muller to doslova povedal: „Vidíme, že mnohí experti používajú JSON-LD, takže sa nám tento formát páči o niečo viac ako ostatní. Google berie do úvahy všetky ostatné typy štruktúrovaných dát a všetky formáty ich prenosu.“

John Muller navrhuje, aby jeden deň spoločnosť Google zavolala JSON-LD na odporúčaný formát na prenos štruktúrovaných údajov na prvom mieste. Podľa experta budú nové typy značiek, ktoré sa objavia v budúcnosti, brané do úvahy len pri prenose pomocou JSON-LD. Ale v súčasnosti vlastníci stránok môžu používať rôzne formáty a kombinovať ich.

John Muller zdôraznil, že v súčasnosti nie je potrebné prepínať na JSON-LD, ak už používate mikroformáty alebo iný typ značenia. „Ak používate nástroj na nastavenie stránky a získanie rozšírených úryvkov, nepotrebujete prepnúť na JSON-LD,“ povedal zástupca spoločnosti Google.

O niekoľko týždňov neskôr, Muller potvrdil, že vlastníci stránok môžu používať rôzne typy značiek na tej istej stránke.

Pozrite si tiež: Čo chcú vyhľadávače, alebo Porovnanie požiadaviek lokality v príručkách pre správcov webu „Yandex“ a Google

Čo je nové, povedal John Muller

To nič. Spoločnosť Google stále chápe a prijíma všetky typy značiek. To znamená, že môžete získať rozšírený úryvok pomocou nástrojov, ktoré sa vám páčili. Značku Review Schema.org môžete vložiť napríklad pomocou formátu mikrodat. Ak sa vaše stránky zdajú byť vhodné pre spoločnosť Google, vo výsledkoch vyhľadávania získate dodatočný bonus: rozšírený útržok hviezdičky.

Prehľad Schema.org je možné implementovať pomocou JSON-LD. Rovnaké hviezdičky dostanete v úryvku ako v prípade použitia formátu mikrodat.

Google hovorí, že má rád JSON-LD viac. Znamená to, že stránky s týmto formátom budú mať výhodu v indexe? V súčasnosti vyhľadávače nepoužívajú mikromarkovanie ako hodnotiaci signál. Hoci asi pred rokom, ten istý John Muller nevylúčil, že raz by sémantické údaje mohli byť hodnotiacim faktorom.

Ak spoločnosť Google uprednostňuje službu JSON-LD, môže webová stránka kvôli tomuto formátu získať rýchlejší útržok? Inými slovami, môže vyhľadávač neposkytnúť rozšírený úryvok na stránku, na ktorej je implementovaná Schema.org prostredníctvom mikrodat, ale dať ju na rovnaké miesto s implementáciou schémy cez JSON-LD?

To by bolo absurdné. Spoločnosť Google podporuje všetky uvedené metódy prenosu sémantických údajov. Preto by mal zobrazovať rozšírený úryvok bez ohľadu na formát značkovania.

A zobrazí sa. Tu je dôkaz: vyhľadávací nástroj zobrazuje hviezdičky pre experimentálnu stránku so zdrojmi, na ktorej sa používa značenie Review Schema.org pomocou JSON-LD.

Ale rozšírený úryvok pre inú stránku toho istého zdroja. Mikroúdajový prehľad Schema.org je tu implementovaný vo formáte mikrodat.

Aká je praktická hodnota formátu JSON-LD

O tomto sme písali takmer pred dvoma rokmi. Ak chcete vložiť značky do formátu mikrodat, musíte ju zadať v kóde HTML. Z tohto dôvodu sú sémantické údaje viditeľné pre používateľov lokality. Príklad je uvedený na obrázku nižšie.

Formát JSON-LD umožňuje zadať údaje v skripte. Vďaka tejto značke môžu vidieť iba vyhľadávacie roboty, pre ktoré sú určené. Na nižšie uvedenej ilustrácii môžete vidieť kód stránky, na ktorej sú implementované typy značiek BlogPosting a Review Schema.org pomocou formátu JSON-LD.

Je nesprávne povedať, že JSON-LD je lepší ako Schema.org. Podmienene povedané, JSON-LD je jazyk, ktorým sa prenášajú sémantické údaje Schema.org. Je vhodnejšie navzájom porovnávať dva jazyky, napríklad JSON-LD a mikrodáta.

Ako vložiť sémantické dáta pomocou JSON-LD

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob vloženia mikrodat pomocou JSON-LD je použitie generátorov kódov a zásuvných modulov pre CMS. Tu sú niektoré nástroje, ktoré možno použiť bez toho, aby boli viazané na konkrétny motor:

 • Generátor schém JSON-LD pre SEO.
 • Generátor schémy značenia JSON-LD.
 • Schema.org JSON-LD Generátor.

Venujte pozornosť poslednému nástroju. Základná webová verzia generátora môže byť použitá bezplatne. Môžete tiež použiť platený plugin pre WordPress alebo API na implementáciu značenia cez Google Tag Manager pre akýkoľvek CMS. Hlavnou výhodou generátora SchemaApp je podpora veľkého počtu rôznych typov Schema.org.

Predstavte si, že je potrebné implementovať pomocou značkovacieho typu JSON-LD. Zodpovedajúci generátor je v sekcii Kreatívna práca - Prehľad. Zadajte hodnoty v poliach formulára generátora. Na pravej strane obrazovky bude služba zbierať mikromarkovací kód.

Pred publikovaním môžete skontrolovať správnosť kódu pomocou príslušného nástroja Google. Kliknite na položku Test Markup.

Skopírujte kód a prilepte ho na príslušnú stránku stránky medzi značky a. Ak váš zdroj pracuje na WordPress, môžete rýchlo vložiť skript do záhlavia samostatnej stránky pomocou funkcie Per page add to head alebo podobných pluginov.

Používatelia najobľúbenejšieho CMS na svete môžu rýchlo implementovať JSON-LD pomocou doplnkov:

 • Schéma štruktúrovaných dát WP SEO. Nástroj používa JSON-LD na implementáciu značky Schema.org Website, LocalBusiness a Site Link Search Box na stránke. Tiež s ním môžete pridať na ľubovoľnú stránku alebo publikovanie typov značiek článku, BlogPosting, Novinky článok, udalosť, produkt, video, služby, recenzie a súhrnné hodnotenie.
 • JSON-LD pre článok.
 • WPSSO Schéma JSON-LD Markup.
 • Markup (JSON-LD) štruktúrovaný v schema.org.
Pozri tiež: Čo robiť, keď vaše svrbenie rúk: poradenstvo a hackovanie života pre pokročilých používateľov programu WordPress

Plugin WP SEO Štruktúrované dáta Schéma pridáva formu micromarking na stránku úprav záznamov. Ak chcete pridať štruktúrované údaje, zadajte v čase po zverejnení potrebné informácie do príslušných polí.

Po odoslaní skontrolujte správnosť označenia pomocou nástroja Google.

Ale čo Yandex?

Stále najväčší vyhľadávač Runet chápe formát prenosu údajov JSON-LD a dokonca ich používa v Yandex.Mail. Vo výsledkoch vyhľadávania sa informácie označené touto syntaxou ešte nepoužívajú.

Poznamenávame dva body. Prvým je, že validátor mikromarkovania Yandex rozpoznáva mikromarkovanie JSON-LD. Príklad na obrázku.

Druhý bod: skôr alebo neskôr sa Yandex naučí používať informácie získané pri vyhľadávaní pomocou syntaxe JSON-LD. Odkiaľ pochádza takáto dôvera? Yandex rozhodne chce zostať lídrom na vyhľadávacom trhu ruského internetu. Preto bude musieť vziať do úvahy pohodlný a populárny formát značkovania.

Strednodobý záver: ak ste už implementovali mikrodáta, nemusíte nič meniť. Ak na vašej stránke nie sú žiadne štruktúrované údaje, mali by ste ich okamžite opraviť. Použite odkaz "Schema.org + JSON-LD".

Áno, Yandex zatiaľ nevydáva JSON-LD. Nebudete preto dostávať rozšírený úryvok, ak implementujete značku Schema.org Review v tomto formáte. Ale nie je to tak, že hviezdičky sa zobrazujú vedľa odkazu na vaše stránky v Yandex SERP, ak používate mikrodáta na označenie prehľadu.

Môžete to urobiť takto: živí užívatelia sú pohodlnejší, ak je značenie implementované pomocou JSON-LD. Nechajte s tým počítať Yandex.

Mobilný index sa stal hlavným

Začiatkom novembra 2016 spoločnosť Google informovala o testovaní prvého indexu pre mobilné zariadenia. Vyhľadávač argumentoval rozhodnutím dominancie mobilných požiadaviek na ploche. Jednoducho povedané, v celosvetovom meradle, používatelia s väčšou pravdepodobnosťou používajú Google z mobilných zariadení ako zo stolových počítačov.

Predtým najväčší vyhľadávač na svete pre tvorbu výsledkov mobilného vyhľadávania analyzoval obsah hlavnej verzie stránky a stupeň vhodnosti zdroja na použitie prostredníctvom zariadení s malými obrazovkami. Teraz spoločnosť Google okamžite analyzuje verziu stránky, ktorú používatelia smartfónov a tabletov uvidia. Získané údaje sa použijú na vygenerovanie problému pre mobilné aj stacionárne zariadenia.

Čo sa stalo Nastal čas namáhať majiteľov stránok, ktoré nepočúvali odporúčania spoločnosti Google a W3C.

Pre referenciu: Google volá responzívny dizajn odporúčaný spôsob, ako prispôsobiť stránku pre mobilnú prevádzku. Konzorcium World Wide Web Consortium (W3C) hovorí, že používatelia desktopov a mobilných zariadení by mali pri návšteve stránok dostávať rovnaké údaje (o tom tu môžete čítať tu a tu). Mimochodom, v blogu Texterra, adaptívny dizajn bol tiež nazývaný najlepší spôsob, ako prispôsobiť zdroj potrebám mobilných užívateľov.

Ktorí vlastníci stránok musia premýšľať? Tí, ktorí verili, že používatelia desktopov a smartfónov majú rôzne potreby. A kto z tohto dôvodu ponúkol návštevníkom rôzny obsah v závislosti od ich zariadení. Hovoríme o chybách, ktoré možno podmienečne skombinovať do jednej práce: užívatelia mobilných zariadení nečítajú. Preto majú niektoré mobilné verzie stránok obmedzenú informačnú hodnotu v porovnaní s plnými verziami.

Predstavte si, že ste na hlavnej stránke uverejnili podrobný sprievodca. Návštevníkom mobilnej verzie ste ponúkli kastrovanú verziu obsahu: iba tézy a telefónne číslo obchodného oddelenia. Predtým vám spoločnosť Google dala návštevníkom odhadovanú hlavnú stránku. Teraz bude vyhľadávač najprv venovať pozornosť skrátenej verzii, ktorej informačná hodnota je nízka.

Spoločnosť Google vydala odporúčania v súvislosti so zavedením indexu mobilných telefónov. Tu je stručný súhrn:

 • Ak používate citlivý dizajn alebo dynamický displej, môžete si oddýchnuť a dať si čaj.
 • Ak používate mobilnú verziu lokality a ponúkate vlastníkom desktopov a smartfónov iný obsah a vyhľadávače majú rôzne štruktúrované údaje, budete musieť pracovať:
  • Uistite sa, že označujete stacionárne aj mobilné verzie stránok.
  • Skontrolujte, či je povolené indexovanie mobilnej verzie.
  • Uistite sa, že stránka je správne kanonická adresa URL. V tomto prípade ich nemusíte meniť.
 • Pridajte mobilnú verziu lokality do Konzoly vyhľadávania.
 • Nepoužívajte nedokončenú alebo nesprávne fungujúcu mobilnú verziu lokality. Pred spustením plnohodnotnej mobilnej stránky ponúknite všetkým používateľom plnú verziu zdroja.

Čo Google zabudol povedať? Ak naozaj používate iný obsah pre používateľov počítačov a mobilných zariadení, uistite sa, že má rovnakú informačnú hodnotu.

Mimochodom, zavedenie mobilného prvého indexu je dobrým dôvodom na revíziu stratégie a odmietnutie vytvorenia odlišného obsahu pre používateľov mobilných zariadení a desktopov. Namiesto toho vytvorte citlivý obsah, ktorý je vhodný na konzumáciu so zariadeniami všetkých typov.

V polovici novembra sa objavili informácie, že spoločnosť Google nepovažuje zrýchlené mobilné stránky za alternatívu k mobilnej verzii stránky. Ak máte verziu pre stolný počítač a AMP, pre mobilné zariadenia najprv spoločnosť Google indexuje verziu prostriedku pre desktopy.

Palekh: Yandex sa učí pracovať s dlhým chvostom

Správa o novom algoritme sa objavila na blogu "Yandex" začiatkom novembra. "Palekh" zahŕňa použitie neurónových sietí na spracovanie dlhodobých požiadaviek používateľov. Napríklad nový algoritmus pomôže vodcovi vyhľadávacieho trhu Runet lepšie zvládnuť požiadavky ako „knihu o psovi, ktorý slúžil v tankových silách“.

Informácie o fungovaní algoritmu možno nájsť vo vyššie uvedenej publikácii na blogu Yandex alebo na postu Alexandra Safronova na Habré. Čo by malo v prvom rade venovať pozornosť vlastníkom stránok, bloggerom a iným praktikám internetového marketingu?

Algoritmus "Palekh" nie je ničím novým pre webmasterov. Preto pracujte na svojich projektoch tak ako predtým.

Potrebujeme malý pozmeňujúci a doplňujúci návrh. Pre odborníkov, ktorí sledujú vyhľadávacie technológie a zameriavajú sa na pridanú hodnotu pre používateľa, sa nič zásadne neuskutočnilo, a nie na zistenie medzier v algoritmoch. Pripravili sa na zavedenie "Palekh" asi pred tromi rokmi a teraz dostanú bonusy od Yandexu.

Teraz pre detaily. Spoločnosť Google používa to, čo Yandex robí najmenej tri roky. Na jeseň 2013, najväčší svetový vyhľadávač oznámil spustenie Hummingbird. Odborníci označili aktualizáciu algoritmu za najväčšiu za desaťročie.

S pomocou kolibríka spoločnosť Google zlepšila kvalitu spracovania dlhých vyhľadávacích dopytov. Vyhľadávač používal technológiu hlbokého učenia a vedomostného grafu na spracovanie ľudsky formulovaných požiadaviek spôsobom, ktorý človek robí. Inými slovami, po spustení spoločnosti Hummingbird spoločnosti Google sa spoločnosť Google snaží pochopiť ich obsah, a nie počítať indikátory podobné TF-IDF, aby určila relevantnosť webových stránok.

V roku 2015 spoločnosť Google oznámila vzhľad spoločnosti RankBrain. Tento doplnok pre Hummingbird funguje vďaka technológii strojového učenia. Robí to isté ako Palekh: pomáha vyhľadávaču pochopiť dlhé žiadosti.

Palekh skutočne opakuje kolibrík a Google RankBrain. Nejde o technológiu, ale o smerovanie vývoja vyhľadávania a praktické dôsledky pre vlastníkov stránok. Aké sú dôsledky?

Pozri tiež: Aké sú filtre vyhľadávačov: kontrolný zoznam pre diagnostiku sankcií "Yandex" a Google

Môžete zabudnúť na kľúčové slová

Zabudnite na zadávanie kľúčov v názve a popise, hľadajte optimálnu frekvenciu, vytvárajte samostatné stránky pre podobné kľúče a iné manipulačné postupy. Vedúci vyhľadávacieho trhu sa učia chápať významy, a nie určovať relevanciu zhody fráz. Spoločnosť Google už s touto úlohou vykonáva dobrú prácu.

V roku 2014 spoločnosť Searchmetrics zaznamenala nízku koreláciu medzi používaním kľúčových slov v titulkoch, titulkami a opismi stránok s ich postavením v vydaní Google. Farsighted experti už dlho odmietli optimalizovať obsah pre vyhľadávacie dotazy v prospech poskytnutia komplexných informácií o konkrétnej problematike.

Nadpisy prestanú fungovať

Toto je osobitná časť predchádzajúceho odseku. Napríklad kľúče „skrotiť tvrdohlavý vzhľad online“ alebo „stiahnuť skrotenie tvrdohlavého“ v tituloch sa stávajú voliteľnými. S pomocou "Palekh" vyhľadávač už dnes nájde správnu odpoveď na požiadavky, ako je "film, kde Celentano rozdrví hrozno" alebo "Film, kde Celentano naseká drevo."

To neznamená, že stránku možno označiť za hroznú. To znamená, že stránky možno nazvať ľudsky. Významné položky s presným zadaním kľúčov už neponúkajú výhody zoradenia. Ale ľudia majú radi prirodzené názvy publikácií.

Teraz v Yandex: rozhodujúcim faktorom bude kvalita obsahu

Vyhľadávače vidia kvalitný obsah. Vďaka strojovému učeniu si každý deň robia svoju prácu lepšie. Algoritmus Palekh je ďalším malým krokom, ktorý podnikol Yandex v smere lepšieho pochopenia potrieb a stupňa spokojnosti používateľov. Inými slovami, Yandex sa učí pochopiť, čo obsah uspokojuje publikum s vyššou kvalitou.

Prečo malý a prečo malý krok? Palekh algoritmus zatiaľ používa iba hlavičky stránok na spracovanie dlho-sledoval žiadosti.

Napríklad, aby sme odpovedali na otázku "Pelevinov knižný chat", líder vyhľadávacieho trhu RuNet analyzuje iba hlavičky webových dokumentov. Robot nájde stránky, ktoré sú relevantné pre jeho dáta, dáva ich používateľom a analyzuje spokojnosť divákov pomocou metrík správania. Zhromažďuje údaje a zlepšuje kvalitu problému. Takže v zjednodušenej forme dochádza k strojovému učeniu.

Yandex sa stále učil a učil: zatiaľ nenašiel správnu odpoveď na ľudskú požiadavku.

Prečo Google našiel správnu odpoveď, ale Yandex nie je? "Hummingbird" analyzuje obsah dokumentov úplne a "Palekh" je obmedzený na záhlavia. V príspevku na "Habré" Alexander Safronov výslovne píše, že nie je triviálnou úlohou učiť auto úplne porozumieť dokumentom. Ее решение требует времени и ресурсов.

Но "Яндекс" хочет остаться лидером поискового рынка рунета. Поэтому "Палех" очень скоро будет анализировать документы целиком. Это поможет ему еще лучше определять потребности пользователей и их удовлетворенность.

Как работать в новой реальности

Так же, как раньше. Создавайте информативный и полезный для пользователей контент без оглядки на "Палех", RankBrain и "Колибри" с "Матрикснетом". Все существующие и будущие алгоритмы "Яндекса", Google и других поисковиков решают одну задачу. Они стараются понять нужды пользователя и предоставить ему лучший ответ на запрос.

У вас есть преимущество перед роботами. Вы понимаете аудиторию и можете удовлетворять ее информационные запросы. Совершенствование алгоритмов всегда будет в вашу пользу.

Адаптируйте сайт к нуждам мобильной аудитории. Použite citlivý dizajn alebo dynamické zobrazenie. To vám poskytne možnosť pracovať bez ohľadu na typ gadgets, ktoré návštevníci používajú.

Chcete viac pohodlia pre mobilných používateľov? Urobte zrýchlené mobilné stránky. Ak je vaša stránka poháňaná programom WordPress, bude to chvíľu trvať. Nainštalujte a aktivujte plugin AMP. Nie sú potrebné žiadne ďalšie akcie, vaše stránky majú teraz zrýchlené mobilné stránky.

Možno to stojí za to zmeniť svoje návyky kvôli Google má rád JSON-LD. Označte nové stránky týmto formátom. Použite online generátory kódu alebo plug-iny pre populárny CMS.

Vykonali ste niečo v súvislosti s najnovšími inováciami vyhľadávačov? Povedzte nám to v komentároch.

Zanechajte Svoj Komentár