Sú vaše predstavy o realite správne? Skontrolujte sa

Nenechajte sa mýliť, veriť, že môžete vysvetliť motívy činov ľudí okolo vás. Môžete pochopiť, Alexander Spesivtsev, Novokuznetsk maniak, ktorý zabil a jedol desiatky detí a žien? Nikdy a za akých okolností. Ale stáva sa, že motívy pre konanie úplne normálnych, úplne obyčajných ľudí nie sú vysvetlené z tých istých dôvodov. V skutočnosti nechápete, čo poháňa ľudí. Vaše porozumenie je len vzhľad. Vyzerá to tak na vás - to je všetko. Okrem vášho obrazu sveta nechcete ísť von.

Pochybujete o tom? Potom si predstavte: zobudíte sa skoro v sobotu ráno zo skutočnosti, že bol aktivovaný poplachový systém vášho auta. Pozeráte sa z okna a vidíte muža, ktorý zúrivo skákal na kapotu a kopal čelné sklo svojimi topánkami. Presne za päť sekúnd si ponáhľate nohy do nohavíc, šetríte čas, vyhadzujte ponožky, ktoré sa vo večerných hodinách zmenili na pekný malý loptičku a položili na stoličku, skočili do topánok a behali vonku. Tu sa s týmto kreténom vysporiadate z ľudskej rasy s vlastnými metódami. Prišla polícia - bolo to spôsobené niekým zo susedov, so zvedavosťou pozorujúc spoza závesov za šokujúcim príbehom na nádvorí.

O dve hodiny neskôr, vy a váš debil ticho sedíte na lavičke v mentovke a neviete, čo si povedať. Už viete, čo ste pred dvoma hodinami nevedeli. Dnes ráno zomrela na jednotke intenzívnej starostlivosti štvorročná dcéra, ktorú pred tromi dňami zasiahlo auto rovnakej značky a rovnakej farby ako vaše auto. Vodič utiekol zo scény. Všetko sa obrátilo hore nohami, nie?

Pred dvoma hodinami ste si boli istí správnosťou vašich akcií: všetko je absolútne úprimné. Teraz si jasne uvedomujete, že všetky vaše predstavy o poctivosti nemajú nič spoločné s realitou.

Pred dvoma hodinami ste odmietli činy tohto muža, nechápali jeho motívy, keď odmietate vraždu a kanibalizmus. Teraz to ľutujete - že ste nešli po komplikovanejšej ceste a nesnažili ste sa pochopiť motívy tejto osoby, pretože cesta učenia a porozumenia je plytvaním životnými silami, ktoré budú užitočné vo svete pre ich vlastné prežitie: práca, cestovanie v metre alebo v podzemí. dopravné zápchy automobilov, spory s manželkami a manželmi, moralizovanie, s ktorým sa kŕmia deti, nákup potravín na týždeň, rozhovory s bankami o pôžičkách - oh, koľko energie potrebujeme v tomto živote na prežitie, stojí to za to, aby sme to vynakladali na iných?

Obsah:

  Snažte sa vidieť objektívny obraz sveta.

  Každý má svoj vlastný obraz sveta. Nemá zmysel riadiť sa vlastnými subjektívnymi myšlienkami o iných ľuďoch vo svete, ktorý je tak rôznorodý a nepochopiteľný: má nočné mory a svetlo hviezd, o ktorých ani neviete, či ešte stále horia alebo už zhasli. Čokoľvek, čo sa vám teraz zdá spravodlivé a správne, za dve hodiny, ak ste neprekročili svoj obraz sveta, môže byť nečestné a škaredé. Premýšľajte o tom.

  Čo to má spoločné s podnikaním? Najpriamejšie. Môžete dať tisíc a jednu spravodlivú definíciu podnikania. Pridáme tisíc sekúnd - o nič menej presné. Podnikanie je vzťah. Osem alebo viac hodín z 24 dní žijete medzi ľuďmi, ktorí prichádzajú do kancelárie, problémy spoločnosti sú pre týchto osem hodín vaše spoločné problémy. Dokážete ich vyriešiť bez toho, aby ste sa snažili počúvať svojich kolegov a pochopiť ich obraz sveta?

  Činnosť členov vášho tímu nemôžete úprimne hodnotiť a posudzovať na základe ich vnútorných predstáv o motívoch ich činností. Jediné, čo môžete dosiahnuť, je konať na základe situácie. A situácia je vždy rovnica s mnohými neznámymi. Neznáme môžete nájsť len pochopením motívov účastníkov v danej situácii.

  Predtým, než budete zásadne v akejkoľvek záležitosti, musíte vydýchnuť a pokúsiť sa vybudovať objektívny obraz sveta. Vidíte realitu takú, aká nie je, ako sa vám zdá.

  Navyše, len objektívny obraz vám pomôže vybudovať správne ciele a ísť správnym smerom.

  A to je dôležitý bod. Môžete to ilustrovať príbehmi dvoch známych amerických spoločností, ktoré Jim Collins rozpráva v knihe Good to Great, Great Atlantic & Pacific Tea Company (A & P) a Kroger.

  Začiatkom 50. rokov bola A & P najväčšou maloobchodnou spoločnosťou na svete. Kroger bol zároveň len malým maloobchodným reťazcom s menej ako polovicou obratu spoločnosti A & P. Aby sme povedali, čo a ako sa s týmito dvomi spoločnosťami ďalej stalo, budeme musieť urobiť malú históriu.

  V polovici dvadsiateho storočia. Druhá svetová vojna, ktorej predchádzala Veľká hospodárska kríza, práve skončila. Celá generácia šetrných ľudí so skromnými potrebami vyrastala a boli viac než spokojní so situáciou, v ktorej mali v lacných obchodoch veľa lacných potravín. Druhá polovica storočia však všetko zmenila. Vyrástla generácia, ktorá nepozná depresiu, vojnu a povojnové roky. Ich potreby boli vyššie: krásne obchody a neporovnateľne väčší výber rôznych výrobkov: rôzne čerstvé pečivo, päťdesiat druhov sušienok, mnoho druhov raňajkových cereálií, špeciálne organické produkty ... Je ešte lepšie, ak majú obchody banky, takže si môžete vybrať peniaze na nákupy, zdravotnícke centrum a niektoré zo zábavy - napríklad bowling, prečo nie? Stručne povedané, v druhej polovici dvadsiateho storočia ľudia vyvinuli zvýšené požiadavky na obchody, ich sortiment, dizajn, pohodlie a množstvo služieb. Ľudia chceli supermarkety - veľké obchody, kde je všetko zhromaždené pod jednou strechou, s priestrannými parkoviskami, množstvom peňažných bodov a ďalšími maličkosťami, ktoré robia život pohodlnejším.

  Obe spoločnosti skúmali tieto nové javy a uvedomovali si meniace sa potreby ľudí. Spoločnosť A & P otvorila obchod pod inou značkou, aby vyskúšala nové nápady, zistila, čo chcú kupujúci. V tomto obchode mali manažéri viac slobody, experimentovali s novými oddeleniami a postupne sa presťahovali do konceptu moderného supermarketu. Rovnakým spôsobom, otvorenie nových supermarketov, študoval potreby ľudí a Kroger. Po získaní rovnakých údajov však spoločnosti na ne reagovali inak. Vedenie spoločnosti A & P sa nepáčilo týmto údajom (spoločnosť s viac ako storočnou históriou sa riadila zásadou „nemôžete sa hádať so 100 rokmi úspechu“: nemohli uveriť, že nová koncepcia obchodu bude úspešnejšia ako to, čo bolo výhodné pre celé storočie) nič zásadne nezmenilo koncepciu ich maloobchodnej siete, pokúsilo sa znížiť ceny a to viedlo len k potrebe znížiť náklady na udržiavanie obchodov, čo ich zase robilo ešte menej príťažlivými pre ľudí.

  Kroger však mal k zozbieraným informáciám úplne iný postoj. Vedenie spoločnosti pochopilo hlavnú vec: kupujúci nechcú nižšie ceny, chcú iné obchody. Nárast tejto spoločnosti bol rýchly. Od roku 1959 do roku 1973 bola výkonnosť oboch spoločností nižšia ako priemer na trhu, Kroger bol mierne pred A&P. Rozdiel sa však postupne rozširoval a po 25 rokoch bol celkový výnos akcií Krogera 10-krát vyšší ako priemer na trhu a 80-násobne vyšší ako A&P.

  Z presne tých istých údajov urobila jedna spoločnosť správne závery o skutočnom obraze sveta ao tom, čo je potrebné urobiť, aby sa do neho zapadli. Druhý, majúci tie isté informácie po ruke kvôli svojej úzkej zmýšľavosti (zásadne kvôli túžbe zachovať, napriek zmeneným okolnostiam, vnútorné hodnoty spoločnosti a koncepcia jej maloobchodnej siete, vytvorenej viac ako storočím úspešných príbehov) pomaly klesali.

  Jediný spôsob, ako sa priblížiť k objektívnemu pochopeniu reality, je upustiť slepcov a vždy pamätať, že váš obraz sveta je len vaším obrazom. Iní majú svoje vlastné. Študovať obraz sveta iných je práca. Z tohto dôvodu opustite komfortnú zónu. Ale len toto vám prinesie bližšie k pochopeniu toho, ako sú veci v skutočnosti. A iba toto porozumenie pomôže správne definovať ciele.

  Zanechajte Svoj Komentár