Prečo textári nemajú radi Ilyahov

Zdravím!

Volám sa Sergej Korol, som editor a komerčný spisovateľ.

Od roku 2006 píšem text za peniaze. Počas tejto doby sa mi podarilo spolupracovať s rôznymi spoločnosťami: od malých začínajúcich firiem s Facebookom, až po stránky Yandex a Russian Post. Mám blog s priemernou popularitou, niekedy dokonca volajú hovoriť na profilové konferencie. Stručne povedané, som obyčajný editor, ktorého sú stovky a tisíce.

S radosťou sledujem aktivity svojich kolegov: čítam knihy a blogy, počúvam prejavy, som v komunitách na sociálnych sieťach. A všimol som si, že všade sa spor medzi týmito dvoma profesionálnymi skupinami textárov rozširuje. Pre jednoduchosť zavolám skupinu starých a nových škôl.

Mám na mysli starú školu profesionálov, ktorí dlhodobo pracujú a píšu predajné texty.V novej škole napíšem Maxima Ilyakhova a jeho študentov: absolventov školy redaktorov a predplatiteľov mailing listu Glavred.

Zdá sa, že existuje silný ideologický rozpor medzi starou a novou školou, dokonca ide o urážky. Ten prvý obvinil druhých zo sektárstva a nadmernej regulácie jazyka. Druhé štáty: predaj copywritingu je šarlatánstvo, ktoré čoskoro pôjde do zabudnutia.

Myslím, že chápem, prečo je Maxim Ilyakhov tak naštvaný zástupcami starej školy copywritingu.

1. Metóda je dôležitejšia ako osobný štýl.

Marketing textári predávajú svoje skúsenosti, jedinečný štýl. Vyhlasujú: Píšem jedinečným, chutným a zaujímavým spôsobom
len málo.
V novej škole píšu rovnakým spôsobom, v informačnom štýle. Text často nie je pre autora viditeľný. Nie je jasné, toto je text Maxima Ilyakhova alebo skúseného účastníka jeho newslettera.

Stará škola môže byť chápaná: ak je štýl nedôležité, tak prečo žiadať peniaze? Ak majster aj študent napíšu to isté, potom ekonomický zákazník s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde na študenta. A ako môže majster vysvetliť svoje obrovské poplatky?

Informačný štýl a Illyakhov metóda nie je vhodná pre každého. Pre mnohých to spôsobuje odmietnutie. Prepísať text niekoľkokrát? Upraviť už pripravený a publikovaný materiál? Uvoľnite sa v detailoch, prisahajte s ilustrátorom na obrázky? Je to oveľa pohodlnejšie pracovať ako predtým, najmä ak zákazník nemá námietky. Máte meno, predplatitelia v sociálnych sieťach majú radi.

A Ilyahahovtsy majú pyramídu profesionality.

2. Profesionálna pyramída

Chcete byť predajným profesionálnym copywriterom? Pomenujte sa a začnite. V najlepšom prípade dokončite niektoré kurzy.Na čele informačného štýlu je Maxim Ilyakhov. On sám vie, ako kanonický. Neštudovali ste na škole redaktorov, ale považujete sa za copywritera v informačnom štýle? Pozrite sa na vás. Dokonca aj definícia zastávok v predsedníctve sa považuje za ich vynález.

Medzi Ilyakhovtsev populárny model editor a študenti, skutočná pyramída profesionality. Glavred je vždy Maxim, menej často - jeho najlepší študenti. Všetci ostatní píšu a prepíšu pod ich vedením.

Príručka je zvyčajne tvrdá, v štýle: „Niekoľkokrát vás znásilním a poviete„ viac, viac! “. To je sotva vhodné pre strýkov s dvoma Mercedes. Bude ma niekto naučiť ako?

Nová škola nemôže byť postavená „zhora“ len zdola. Je to podobné ako emigrácia utečenca. Budeme si musieť prenajať malý byt, znovu sa naučiť, pracovať za málo peňazí pod vonkajším dohľadom. A možno v rokoch sa vymaníte do ľudí. A možno nie.

3. Príklady práce - dopredu

Predaj copywriter zvyčajne deklarujú: "Moje texty prinášajú milióny! Prepáčte, nemôžem vám ukázať príklady a nebudem menovať zákazníkov - sľúbil som, že všetko bude tajné"Maxim odpovedá: "Vytvoril som propagačnú stránku pre Dodo-Pizza a počet žiadostí sa zdvojnásobil." Príklady práce? Prosím!

Bohužiaľ, ale fakt - zástupcovia starej školy sa nemôžu pochváliť ničím zvláštnym. Najčastejšie hovoria o svojich úspechoch bez odkazu. Väčšina ich výrobkov sú knihy a kurzy v štýle "zarobil som milióny na to, ako naučiť iných ľudí, aby sa milióny."

Menej často sú na stránke uvedené logá rôznych spoločností (napríklad Peter Panda). Ale nie je jasné, kto sú všetci títo chlapci, akú úlohu im vyriešili. "Rollton" tu prečo? Pracovali ste alebo jedli?

Tiež som si všimol, že veľké, dobre známe spoločnosti len zriedka prídu k textárom pre text. Ak sa mýlim, opravte ma v komentároch.

4. Použitie je dôležitejšie ako predaj textu.

"Texty pre obchodné prezentácie by mali byť emocionálne. Mali by mať dostatok" mazania "na" presadenie "predajných argumentov a inštrukcií do mozgu čitateľa" - Bohom, nevymyslel som si to.Informačný štýl uvádza: text by mal byť pre čitateľa prínosom. Čitateľ uvidí význam a sám dospeje k záveru: potrebuje si kúpiť, kliknúť alebo čítať.

Zdá sa, že predajný text prišiel na internet z chlpatých deväťdesiatych rokov, keď prví textári začali prispôsobovať zlé západné slogany „pod sovietskou mentalitou“. Teraz viac a viac ľudí cíti len odmietnutie. Jedol!

Na druhej strane vidím v informačnom štýle čoraz viac self-made editorov. Oni dohnať text pre desiatky "Glavred," trápiť zákazníkov s Camp rozhovory, ale stále písať nechutne.

Ukazuje sa teda, že bitka dinosaurov s bezduchými kyborgmi.

5. Multiwriter copywriter

V starej škole je to takto: copywriter prichádza s myšlienkou a píše text a potom ho pošle zákazníkovi v dokovacom súbore.Ilyakhovets môže tiež vytvoriť webové stránky, nastaviť newsletter, a kresliť plagát.

Každý vie, "Glavred" Maxim Ilyakhov. Málokto však vie, že svoju hlavnú časť programoval osobne. Áno, áno, napísal som kód priamo do regulárnych výrazov. Okrem toho môže napríklad vytvoriť návrh časopisu. A potom pre neho napíšte úvodník.

Robiť veľké, dôležité veci v jednom kuse nie je triasť mikrofónom na konferencii (teraz si rozprávam sám so sebou). Takáto práca môže skutočne priniesť milióny rubľov a úprimne zarobiť.

Nikdy som nevidel predaj multi-copy copywriter. Možno, že neviem dobre profesionálov v tomto prostredí - budem rád, ak mi ukážete hodné veci, ktoré urobili úplne.

záver

Nechcem, aby čitateľ prišiel s týmto záverom: predaj copywriteri sú šarlatáni, Ilyakhovtsy sú rytieri v žiarivom brnení.

Vyššie uvedené kritériá platia pre skutočného profesionála v akomkoľvek prostredí: od predaja copywritingu až po maliara. Hlavná vec - realizovať je pre seba a prijať, čiastočne alebo v plnej výške.

Inak nie je v tejto profesii nič.

Poznámka: Bolo by nespravodlivé, keby nepridali Denet Kaplunov otvetku. Dáme to bez skratiek, v autorskom vydaní.

Odpoveď Denisa Kaplunova na článok

Sedím v reštaurácii "Katyusha" na Nevskom, čakám na objednávku a napíšem o nej.

Poznámka 1

V bojových umeniach a iných bojových školách existuje vynikajúce príslovie: "Nie je to štýl alebo škola, ktorá vyhráva, ale pán."

Poznámka 2

Nerozumiem združeniu „starých“ a „nových“ škôl. Áno, toto je názor autora (a dobre urobený, ktorý ho otvorene vyjadruje) - ale toto je len názor autora.

Neexistujú žiadne školy, pretože text nie je primárny. Najprv prichádza výrobok, publikum a úloha textu. A až potom autor urobí rozhodnutie - aké nástroje fungovať v tomto prípade.

Vezmite publikum manažérov stavebných firiem - existuje jeden prístup. A toto je čistý b2b.

Pozrime sa na publikum organizátorov vzdelávacích podujatí - toto je úplne iné publikum.

Poznámka 3

Akýkoľvek publikovaný článok by sa nemal vnímať cez hranol prvej emócie, ale s pomocou dobrej starej techniky (ktorú ľudia budú žiť tak dlho, ako budú žiť). "Päť prečo" - dosť často a tri "prečo?"

Najprv sa pýtame na otázku „Prečo je tento článok napísaný?“. Každý na seba odpovedá na základe toho, aký má názor. Ďalším krokom je opýtať sa "Prečo?" na myšlienku formulovanú v odpovedi. A tak urobiť, kým nedosiahnete myšlienku, ktorá podľa definície nepotrebuje "prečo?"

Poznámka 4

Osobne milujem, keď sa autori nezaoberajú provokáciami, ale zdieľajú svoje nové objavy. Napríklad teraz milujem techniku ​​titulu a titulkov pod kódovým názvom "MS Title" (model je zobrazený na obrázku).

To sa nezmestí do žiadnej bradatej taktiky, ale vykonáva všetky funkcie záhlavia, za predpokladu, že požadovaný cieľ je odoslaný na neho.

Napísal o tom vo svojej poslednej knihe "Neurocopwriting".

A ako vidíte, ilustrácia je dizajnér, kľučky s úchytkami - to je náš ilustrátor (5 rokov umeleckej školy + 5 rokov akademického vzdelávania).

Prečo je to multi-zbraň? Môžete prilákať talenty z iných sfér a pomôcť klientovi vyriešiť spoločnú úlohu.

Koniec koncov, neprejavujeme sa a pomáhame klientovi. Toto je sväté.

Preto lepšie rozvíjame trh - z neho bude mať úžitok len každý.

A ...

Teraz zaujímavá otázka - čítate toľko textu (a to nebolo opustené). A ja som ho nevládol, ale jednoducho som napísal, čo si myslím - s mojím mozgom, srdcom a zdvorilosťou vštepovanou od detstva.

Prečo sa to stalo? To bol prvý dôvod.

A zatiaľ čo sa začnete baviť so zvyškom „prečo“, zaútočím na lahodnú polievku z červenej repy, lákavú „srsť“ slabo nasolenou rybou v Severnom mori a osviežujúcim nápojom „Triple Citrus“.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár