Prečo je potrebné neutralizačný nástroj pre spamové odkazy spoločnosti Google používať opatrne

Minulý týždeň spoločnosť Google oznámila spustenie nástroja na neutralizáciu vplyvu nekvalitných odkazov na pozície stránok vo výsledkoch vyhľadávania. Webmasteri čakali na túto udalosť, pretože vyhľadávač Bing prvýkrát predstavil podobný nástroj pred niekoľkými mesiacmi. Správy spoločnosti Google o spamovaní odkazov doslova vybuchli v blogosfére a sociálnych sieťach. Stojí za zmienku, že keď sa na pódiu počas konferencie Pubcon Las Vegas 2012 venovanej SEO a SMO objavili známe Matt Cutts, publikum sa začalo usmievať. Ešte nevedeli, čo by poctený inžinier spoločnosti Google povedal, ale z nejakého dôvodu verili, že najväčší vyhľadávač na svete by konečne predstavil neutralizátor nekvalitných odkazov.

pravek

V apríli 2012, keď Google predstavil Penguin anti-spam filter, mnoho majiteľov stránok spanikáril tým, že volá SEO agentúr, s ktorými spolupracovali. Požiadali o odstránenie externých odkazov na svoje stránky, ktoré kúpili ešte pred niekoľkými rokmi. Faktom je, že "tučniak" znížil vydávanie zdrojov, ktoré majú zlú kvalitu z hľadiska vyhľadávače prichádzajúce odkazy.

Pred príchodom "tučniaka", optimalizátori a webmasteri si navzájom povedali o neprípustnosti nákupných odkazov, ale zároveň sa ticho angažovali v linkbombingu. Je to jednoduché - tento nástroj pracoval a fungoval dobre. Jednoducho povedané, externé odkazy kúpili všetko, dokonca aj majitelia najviac "bielych" stránok a zamestnancov najviac "našuchorený" SEO agentúry. Niet divu, že s príchodom nového algoritmu, tieto údajne biele a našuchorené stránky boli pod sankciami spoločnosti Google.

Okrem toho, niektorí nečestní optimalizátori využili vzhľad „tučniaka“, aby zmenšili problém konkurentov v tejto otázke. Začali kupovať veľké množstvo spamových odkazov na zdroje umiestnené nad povýšenou stránkou. Výpočet je jednoduchý - spoločnosť Google potrestá konkurentov a propagovaný projekt automaticky prejde na vrchol. Tak, dokonca aj webmasterov, ktorí nikdy nekúpili odkazy trpel po vzhľad "Penguin". Boli nútení písať stovky listov majiteľom spamových stránok a žiadali ich, aby odstránili nekvalitné odkazy. Samozrejme, ak ste uhádli, prečo Google náhle "z lásky" s ich zdrojom.

Ay, majitelia stránok, kde ste

Niet divu, že väčšina e-mailových adries a telefónnych čísel uvedených na spamových stránkach neodpovedala. Čo povedať o kontaktných informáciách, ak ani listy zaslané majiteľom odkazujúcich zdrojov, ktoré našiel WHOIS, neboli zodpovedané!

Pri prezentácii neutralizátora spamového odkazu Matt Cutts hovoril o webmasterovi, ktorý šiel ešte ďalej a snažil sa zbaviť odkazov sám. Tento špecialista napísal listy všetkým vlastníkom spamových stránok, ktoré odkazovali na jeho zdroj a poslal ich poštou. Papierové listy! Netreba dodávať, že tento pokus bol neúspešný? Webmaster preto odoslal spoločnosti Google požiadavku, aby pri zaraďovaní svojich stránok nezohľadňoval odkazy na zlú kvalitu. K tejto žiadosti pripojil fotografiu obrovskej hromady papierových listov, ktoré boli zaslané vlastníkom zdrojov spamu a vrátili sa späť.

Ak teda webmaster nedostal odpoveď od vlastníka linkera, stratil všetku nádej na odstránenie nekvalitného odkazu na jeho zdroj. Inými slovami, nemohol dostať svoje webové stránky zo sankcií spoločnosti Google.

Napokon, mnoho majiteľov webových zdrojov, ktorí nikdy nenapadlo predávať odkazy, boli doslova zaplavené e-mailom. Vyľakaní kolegami z "tučniaka" ich požiadali, aby odstránili prirodzené väzby, aj keď boli pripevnené atribútom rel = nofollow.

A nie je nič prekvapujúce v tom, že mnohí webmasteri jednoducho prestali reagovať na takéto požiadavky. To platí najmä pre majiteľov veľkých zdrojov, ktorí sú zvyknutí na potvrdenie informácií vyslaných prirodzenými odkazmi. A najchytrejší majitelia stránok dokonca začali mazať odkazy za peniaze. Nuž, našli spôsob, ako kompenzovať čas strávený spracovaním žiadostí.

Negatívne SEO existuje

Dokonca aj po vystúpení "Penguin" Google experti povedali, že existuje len malá pravdepodobnosť vplyvu konkurentov na pozíciu vašich stránok. Skúsení webmasteri však vedeli, že táto pravdepodobnosť nie je taká malá. Okrem toho mnohí majitelia stránok utrpeli kvôli jeho podceneniu.

Bohužiaľ, od apríla 2012, negatívne SEO sa stal skutočným problémom. Internet marketingu strávil energiu na vyhľadávanie vojny, sa snaží ublížiť. Spustením nástroja na neutralizáciu nízko kvalitných odkazov spoločnosť Google nielen potvrdila existenciu externej optimalizácie so znamienkom mínus, ale tiež poskytla vlastníkom stránok zbraň na boj proti nej.

Ako odstrániť prepojenia s nízkou kvalitou v paneli správcov webu Google

Táto služba je k dispozícii na tejto adrese: //www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

Najdôležitejšie je, že v tomto nástroji nie je zoznam všetkých vašich spätných odkazov, ale je tu len možnosť pridať textový súbor:

Preto spoločnosť Google akýmkoľvek spôsobom odmieta poskytnúť vám nápovedu alebo náznak, ktorý odkazuje na spam alebo naopak na vysokú kvalitu. Preto by ste sa mali sami zúčastniť na analýze referenčnej hmotnosti, aby ste zistili nízko kvalitné prepojenia.

Pri príprave textového súboru musí byť na novom riadku zadaná adresa stránky, ktorej hmotnosť chcete vynulovať. Ak chcete vynulovať z celej domény ako celku (napríklad pri „pass-through placement“), musíte použiť nasledujúcu konštrukciu:

   
 • doména: spamsite1.com
 •  
 • doména: spamsite2.com
 •  
 • doména: spamsite3.com
 •  
 • doména: spamsite4.com
 •  
 • a tak ďalej
 •  

Potom, čo nahráte súbor, mali by ste očakávať - ​​podľa Matta Katza - asi dva týždne, kedy budú zmeny vo výstupe súvisiace s prepočítaním váh vašej referenčnej hmotnosti. Musíte však pochopiť, že v niektorých prípadoch vôbec nebudú žiadne zmeny. Tento nástroj nie je prísnou smernicou pre spoločnosť Google, ale odporúčaním vlastníka zdroja.

Používajte opatrne

Matt Cutts varoval majiteľov stránok o potrebe použiť nový nástroj s okom na to. Odporúča použiť neutralizátor iba v prípade, ak iné spôsoby odstránenia prepojenia nie sú úspešné.

Ale viete, čo webmasteri vždy chýbajú ... Ak chcete ušetriť čas, mnohí z nich sa ani nepokúšajú písať listy vlastníkom spamových stránok. Nie je prekvapujúce, ak prví používatelia Link Converter boli študenti Cuttsovej správy. A oni odstránili prvé odkazy cez panel správcu webu, zatiaľ čo Matt stále hovoril.

Reverzná strana mince

Neutralizér nekvalitných odkazov je bezpochyby užitočným nástrojom. Každá medaila má dve strany. Nikto nemôže zaručiť, že tento nástroj nebude náhodne alebo úmyselne použitý na deštruktívne účely. Možno Matt Cutts hovoril o potrebe použiť neutralizátor s okom z toho dôvodu.

„Vo väčšine prípadov neutralizátor nepoškodí vaše stránky,“

povedal Matt Cutts ako odpoveď na otázku o možnosti použitia nástroja v rámci negatívneho SEO. Táto otázka sa týkala najmä situácie, keď niekto úmyselne pridá odkazy z vašej stránky do príslušného poľa v paneli správcu webu.

Avšak, Google bude určite podniknúť nejaké kroky, ak majitelia iných zdrojov začnú masívne zrušiť hmotnosť odkazov z vašich webových stránok na ich webové stránky. Možno, že v tomto prípade sa sankcie nebudú uplatňovať automaticky, ale odborníci na vyhľadávače presne skontrolujú vaše stránky manuálne.

Zoznamy pre neutralizátor

Spustenie nástroja na neutralizáciu spamových odkazov čoskoro povedie k vzniku obrovských zoznamov, ktoré zahŕňajú známe prepojené farmy, zdroje, ktoré predávajú odkazy a iné stránky, ktoré vyhovujú definícii nízko kvalitných. Tieto zoznamy budú určite replikované v blogoch SEO a na špecializovaných fórach. Webmasteri budú mať možnosť v priebehu niekoľkých sekúnd zrušiť váhu odkazov na ich zdroje zo stoviek a tisícov nekvalitných stránok.

Určite bude nejaký nečestný optimalizátor, ktorý bude pridávať zdroje svojich konkurentov do týchto zoznamov. Samozrejme, väčšina webmasterov nebude kontrolovať celý zoznam stránok publikovaných niektorými SEO guru označených "okamžite neutralizovať odkazy z týchto webových stránok, pretože negatívne ovplyvňujú problém."

Zneužívanie je možné

Tam je iná situácia, kedy spam neutralizátor môže byť použitý na deštruktívne účely. Ak chce napríklad odpaľovaný zamestnanec alebo externý konzultant pomstiť vás za to, že ste ho zbavili prémie alebo nespolupracovali, bude to môcť urobiť pomocou nástroja spoločnosti Google na boj proti nekvalitným odkazom. Samozrejme, mal by mať prístup na panel nástrojov správcu webu. Nulovanie hmotnosti cenných odkazov, bude mstiteľ dosiahnuť vážny pokles pozície vašich stránok vo výsledkoch vyhľadávania. Zároveň nebudete ani okamžite pochopiť, čo sa stalo.

Samozrejme, neutralizácia odkazov sa dá ľahko zrušiť. Matt Cutts to povedal, ale zatiaľ na to neexistuje žiadny nástroj. Matt Cutts však počas prezentácie upozornil divákov na to, že môže trvať dlho, kým sa vrátia „pracovné“ užitočné odkazy. Ak teda spoločnosť Google zváži žiadosť o nulovanie prepojenia v priebehu niekoľkých týždňov, potom zrušenie tejto akcie bude trvať niekoľko mesiacov (pravdepodobne na základe písomnej žiadosti optimalizátora, v paneli sa jednoducho nenachádza žiadna iná sada nástrojov).

Niektorí webmasteri budú trpieť kvôli nevedomosti

Majitelia stránok, ktorých sa dotkla Penguinov hit, budú s najväčšou pravdepodobnosťou prvýkrát odrezať ramená pomocou konvertora odkazov na spam spoločnosti Google. Po tom, čo si všimli katastrofický pokles účasti, budú nemilosrdne rušiť tak jedinečné odkazy na odpadky, ako aj odkazy, ktoré spôsobujú aj najmenšie podozrenie. Niet pochýb o tom, že pod horúcou rukou dostanete nejaké dobré odkazy.

V dôsledku týchto akcií bude spoločnosť Google považovať za zdroj spamových odkazov mnoho kvalitných zdrojov. Neznalosť niektorých webmasterov tak poškodí samých seba a kvalitné webové stránky, odkazy, z ktorých boli mylne odhodlané v panike. V navrhovanom nástroji je to dosť kontroverzný bod, avšak možnosť takéhoto vývoja udalostí nemožno vylúčiť.

Festina lente

Keď vyhľadávací nástroj Bing prvýkrát spustil neutralizátor neutrálnych odkazov, každý sa čudoval, prečo najväčší vyhľadávač Google pretiahol svoj vlastný vývoj podobnej služby. Avšak vzhľadom na vyššie uvedené nevýhody nástroja na nulovanie spamových odkazov sa táto taktika javí ako vhodná. Inžinieri spoločnosti Google pravdepodobne chceli dôkladne preskúmať potenciálny vplyv neutralizátora na výsledky vyhľadávania pred jeho oficiálnym spustením.

Čo sa stane ...

Môžu webmasteri počítať s úplným zánikom negatívnych SEO s príchodom nekvalitného odkazu neutralizátora? Pravdepodobne nie. Vzhľadom k tomu, že nový nástroj vymaže váhu platených odkazov z spamových stránok v priebehu niekoľkých týždňov, vždy budú tí, ktorí sa chcú dostať na vrchol aspoň počas tohto obdobia. A za týmto účelom budú kupovať stovky nízko kvalitných odkazov na zdroje konkurentov ako predtým.

Nástroj na neutralizáciu efektu nekvalitných odkazov významne nemení pravidlá hry v oblasti internetového marketingu, ako niektorí odborníci veria. Neutralizátor spamu však bude silnou zbraňou v rukách skúsených webmasterov, ktorí sa snažia kontrolovať vnútorné aj vonkajšie aspekty propagácie webových stránok.

Spoločnosť Google pravdepodobne v blízkej budúcnosti vydá podrobný pokyn, ktorý zníži vedľajšie účinky používania nového nástroja. Je tiež možné, že vyhľadávač vytvorí zoznam zdrojov, odkazy, z ktorých sú najčastejšie požiadaní o resetovanie webmasterov. Odkazy z nich sa nebudú brať do úvahy pri hodnotení stránok neskôr. Potom spoločnosť Google odmietne odkazy na nové aplikácie iba z tých stránok, ktoré sú už na čiernej listine.

... a ako sa upokojí srdce

Mimochodom, zatiaľ čo všetci diskutujú o negatívnych SEO a nástroj na neutralizáciu low-kvalitné odkazy, bezohľadní hráči už testujú nové spôsoby, ako manipulovať výsledky vyhľadávania. Preto budúci rok Google spustí nové vyhľadávacie algoritmy, po ktorých bude veľa stránok trpieť. Informácie, ako sa hovorí, 146%.

Za týchto podmienok sa zvyšuje význam dlhodobých marketingových stratégií, ktoré prinášajú úspech bez ohľadu na vyhľadávacie algoritmy.

Zanechajte Svoj Komentár