Mal by som používať sex a erotiku v reklame

Položka má zvláštnu otázku, že? "Sex predáva" - tento vzorec je známy všetkým obchodníkom. Hlavne vďaka agresívnemu používaniu erotiky v marketingových kampaniach, výrobca spodnej bielizne Victoria's Secret vybudoval globálny biznis. Dodávateľom automobilových pneumatík Pirelli sa podarilo vyrobiť svoj produkt takmer očarujúcim s pomocou slávneho ročného fotografického kalendára.

V skutočnosti, sex nie vždy predávať všetko. A niekedy erotika dokonca znižuje efektívnosť marketingu. Napríklad výrobca pneumatík ABS Wheels, priamy konkurent spoločnosti Pirelli, odmietol používať v reklamných pneumatikách polonahé modely. Predaj sa potom zvýšil. Chcete vedieť, čo je to za úlovok? Podrobnosti nižšie.

Prečo všetci používajú sex v reklame?

V roku 2012 študovala vysoká škola žurnalistiky a masovej komunikácie Univerzity Grady v Georgii využitie erotiky v reklame. Výskumníci vedený profesorom Tomom Reichurtom študovali 3232 inzerátov v populárnych lesklých časopisoch, vrátane Playboy, Cosmopolitan, Esquire, Time a ďalších. Pre štúdiu boli vybrané čísla za roky 1983, 1993 a 2003.

Vedci našli obrázky s erotickým obsahom v každej piatej reklame. Ale to nie je najzaujímavejšie. Podľa výsledkov obsahovej analýzy existuje jasný trend: podiel reklamy s erotickými obrázkami neustále rastie. V roku 1983 bol sexuálny kontext prítomný len v 15% reklám. Do roku 2003 sa toto číslo zvýšilo na 27%.

Tom Reychert a jeho kolegovia rozhodli, že inzerenti používajú erotiku v reklamách z dôvodu efektívnosti tohto nástroja. Podľa vedcov, sex predáva, pretože dokonale priťahuje pozornosť. Príroda naprogramovala osobu, aby venovala pozornosť sexuálne príťažlivým predmetom. A obchodníci využívajú túto biologickú funkciu na stimuláciu predaja.

Má erotika naozaj priťahovať pozornosť?

Ďalší problém s dvojitým dnom je podtitul. Na jednej strane každý špecialista SMM vie, že fotografie mačiek, detí a nahých ľudí sú najlepšími lákadlom pre pozornosť. Na druhej strane je erotický obsah stále obsiahnutý v menej ako jednej tretine reklám. Prečo inzerenti nepoužívajú fotografie nahých dievčat a chlapcov v každej reklamnej kampani?

Odpoveď možno nájsť vo výsledkoch ďalšej štúdie, ktorú pred viac ako 30 rokmi uskutočnila Kalifornská univerzita v San Diegu a americká asociácia pre výskum spotrebiteľov. Výskumníci študovali fyziologické a kognitívne reakcie ľudí na reklamy s erotickým obsahom a tiež identifikovali vzťah medzi týmito typmi reakcií.

Do štúdie bolo zapojených 30 dobrovoľníckych študentov: 15 chlapcov a 15 dievčat. Pozerali sa cez reklamy s erotickým obsahom: obrázky nahých modelov a provokatívne fotografie bez nahoty. Výskumníci zaznamenali zmeny v elektrodermálnej aktivite, ktorá odráža psychofyziologické reakcie človeka.

Tu sú najdôležitejšie fakty z experimentu:

 • 71% žien a 60% mužov prejavilo silnú psychofyziologickú reakciu na reklamu s obrazom úplne nahých ženských modelov. Ak sa v reklame použil obraz nahých dievčat, na to zareagovalo 58% žien a 42% mužov.
 • Reakcia dobrovoľníkov sa zmenila, keď sa pozerali na reklamu s úplne oblečenými, atraktívnymi dievčatami. Na to zareagovalo 40% mužov a 21% žien.
 • Ďalšie prekvapenie: muži reagujú viac na reklamy s úplne nahými mužskými modelmi. Na takýto obsah reagovalo 59% študentov a 51% študentiek. Na čiastočne nahých mužov reagovali chlapci a dievčatá približne rovnako.
 • Dievčatá reagovali silnejšie na reklamy s obrazom plne oblečených atraktívnych mužov. Reakcie zaznamenané u 27% študentov a 55% študentov.
 • Ženy sú oveľa silnejšie ako muži reagujú na reklamy s provokatívnymi obrázkami, v ktorých neexistujú žiadne nahé modely. Fyziologické reakcie boli zaznamenané u 42% chlapcov a 64% dievčat.

Upozorňujeme, že muži a ženy reagujú približne rovnako na reklamy s obrázkami úplne oblečených a polonahých modelov opačného pohlavia.

Vaše publikum reaguje rovnako na fotografie s plne oblečenými a čiastočne nahými modelmi. Ak chcete získať silnejšiu reakciu, postavy budú musieť byť úplne odstránené.

Počas druhého experimentu vedci študovali kognitívne reakcie dobrovoľníkov na reklamu s erotickým obsahom. Požiadali dobrovoľníkov, aby ohodnotili reklamy podľa troch kritérií: schopnosť pritiahnuť pozornosť, spôsobiť záujem a podráždenie. Subjekty udelili známky na sedembodovej stupnici, kde 1 je minimálne skóre a 7 je maximum.

Tu sú najzaujímavejšie výsledky:

 • Muži predvídateľne poznamenali, že reklamy s nahými a polonahými dievčatami priťahujú viac pozornosti ako reklamy s plne oblečenými modelmi. Aj muži našli zaujímavejšiu reklamu s odizolovanými modelmi.
 • Ale ženy budú rýchlo venovať pozornosť reklamám s oblečenými alebo čiastočne nahými mužskými modelmi. Podľa dámy má najväčší záujem reklama s obrazom nahých mužov.
 • Veľmi zaujímavý bod: muži a ženy veria, že reklama s náznakmi a provokáciami, ale bez nahých modelov, priťahuje pozornosť lepšie a spôsobuje väčší záujem. Muži venujú pozornosť rýchlejšie a viac sa zaujímajú o reklamy so zrejmými tipmi na erotiku a sex. Ženy volali viac zaujímavých a pozoruhodných reklám so zahalenými náznakmi.
 • Veľmi dôležitý bod: muži a ženy považujú reklamu s erotickým obsahom za nepríjemnú a neprijateľnú. To znamená, že reklamy súčasne priťahujú pozornosť a sú zaujímavé a zdajú sa byť urážlivé.

Pozrite sa, čo sa stane. Keď človek vidí reklamu s erotickým obsahom, venuje mu pozornosť. Toto je skutočne prirodzené pre ľudí s prírodou: vedci zaznamenali silné psycho-fyziologické reakcie na dobrovoľníkov na reklamy s fotografiami atraktívnych modelov. Ale na úrovni vedomia začína disonancia: človek nájde reklamu s korením, ktoré je zaujímavé a neprijateľné alebo nepríjemné. Možno by sa tu mala hľadať odpoveď na otázku o účinnosti erotiky?

Sex sa nepredáva

V roku 2005 poradenská spoločnosť MediaAnalyzer skúmala vplyv erotiky v reklame na predaj a tiež študovala prístup publika k využívaniu erotického obsahu v reklamách. On-line experiment zahŕňal 200 mužov a 200 žien. Štúdia sa skladala z dvoch častí: prieskumu a štúdie o reakciách na reklamy využívajúce sledovanie pohybu svetla.

Prieskum ukázal tieto výsledky:

 • 48% mužov a 8% žien uviedlo, že majú radi erotiku v reklame. To znamená, že viac ako polovica mužov a drvivá väčšina žien nepáči jahody v reklamách, alebo sú k tomu ľahostajní.
 • Potvrdením predchádzajúceho odseku: 58% žien a 29% mužov sa domnieva, že inzerenti zneužívajú sexuálny obsah.
 • 63% mužov a 28% žien súhlasilo s tým, že reklamy s erotickým obsahom dokonale priťahujú pozornosť.

Postoj publika k reklame neodpovedá na otázku efektívnosti. To z neho robí svetelnú stopu. Tu sú niektoré zaujímavé fakty z výskumu:

 • Muži sa vždy aktívne pozerajú na obrazy modelov. Ženy sa pozerajú na erotické obrazy menej ako muži.
 • Na prezeranie modelov muži zabudnú čítať text reklamy, dávať pozor na produkt, značku a podstatu návrhu. Tu sú štatistiky: iba 9,8% subjektov správne označilo značku a produkt po prezeraní reklám s erotickým obsahom. Pre reklamy bez obrázkov sexuálnej povahy je táto hodnota 20%.
 • Len 11% žien si spomenulo, aký produkt a spoločnosť inzerovali reklamu s erotickým obsahom. V prípade bežných reklám to bolo 22,3%.

Experti MediaAnalyzer porovnávali vplyv erotiky v reklame na pozornosť s upírstvom. Obrazy sexuálnej povahy nielen priťahujú pozornosť, ale úplne ho odpútavajú od komerčného posolstva. Znemožňujú, aby reklamy plnili svoje funkcie: povedali divákom o značke a produkte.

Výskumníci to vysvetlili vplyvom erotického obsahu na psychiku. Inhibuje kognitívne funkcie. Preto si ľudia nepamätajú, čo tieto krásne napoly oblečené chlapci a dievčatá inzerujú. Mimochodom, pamätáte si na štúdiu Kalifornskej univerzity? Erotická reklama stimuluje silné psychofyziologické reakcie u 71% žien a 60% mužov. Jednoducho povedané, reklamy na korenie vypnú mozog a zapnú inštinkty.

V roku 2015 zistenia kolegov potvrdili výskumníkov z University of Ohio. Vedci použili metaanalýzu na určenie účinnosti reklamy v médiách, ktoré uverejňujú obsah so scénami násilia a erotiky. Výskumníci tiež študovali vplyv používania erotických a násilných scén v reklame. Výsledky práce, ktorú publikovali v časopise Psychological Bulletin.

Vedci zistili, že erotika v reklame má negatívny vplyv na rozpoznávanie značky a výrobkov. Sexuálny obsah znižuje pravdepodobnosť predaja produktu alebo služby. Taktiež zhoršuje prístup publika k značke a produktu. Výskumníci uviedli, že reklamy s neutrálnym obsahom sú účinnejšie ako reklamy, ktoré obsahujú sexuálny obsah. Tieto závery platia pre mužské aj ženské publikum.

Ako erotika v reklamných vyhľadávačoch a sociálnych sieťach

Vyhľadávače zakazujú publikovanie blokov kontextovej reklamy na stránkach s obsahom pre dospelých. „Vyhľadávače“ tiež obmedzujú schopnosť propagovať tovar a služby sexuálnej povahy a používať erotický obsah v reklame. Napríklad v službe Google AdWords služba „Len pre dospelých“ zahŕňa reklamy so sexuálnym obsahom a nahotou.

Erotický obsah Google považuje obraz zmyselných postojov a nahoty. Napríklad „vyhľadávač“ dáva zakrivený chrbát a holý zadok. Čo to znamená v praxi? Majiteľ stránky na fóre produktov spoločnosti Google povedal, že jeho webová stránka bola zablokovaná v službe Google AdSense kvôli fotografiám dievčat v bikinách na pláži. Ďalší príbeh z fóra webmasterov: Služba Google AdWords zablokovala reklamu pre fitness centrum. To používa obrazy dievčat v telocvični.

Zatiaľ najväčšia „vyhľadávacia“ dráha „Yandex“ považuje reklamu s jasným erotickým obsahom za šokujúcu. Algoritmus vyhľadávača znižuje vydávanie stránok, ktoré takéto reklamy uverejňujú. "Yandex" vám umožňuje publikovať reklamy, ktoré spĺňajú požiadavky zákona. „Vyhľadávač“ zakazuje reklamy s obscénnymi a urážlivými obrázkami.

Sociálne siete tiež neuznávajú používanie erotického obsahu v reklame. Facebook napríklad zakazuje používať príliš sexy obrázky s časťami nahých tiel v reklamách. Najväčšia sociálna sieť na svete považuje neprijateľnú fotografiu nahého do pása muža.

Mimochodom, žiadna stránka nebude uverejňovať reklamy, ktoré sú v rozpore so zákonom. Federálny zákon č. 38-FZ z 13. marca 2006 obsahuje ustanovenie o neprípustnosti používania neetickej reklamy. Tu je príklad praktického uplatnenia tejto normy: koncom mája Úrad Federálnej protimonopolnej služby pre Novosibirskú oblasť uznal obscénnu reklamu s obrazom dievčaťa v novoročnom obleku a sloganom "Pine ako dar".

Medzisúčet: Erotický obsah v reklame pomáha pritiahnuť pozornosť publika. Publikum však nevenuje pozornosť komerčnému posolstvu, ale objektom sexuálnej povahy. Užívatelia si nepamätajú značku a produkt, takže reklama nepomôže a podľa niektorých údajov dokonca predáva predaj.

Okrem toho sa pri zverejnení reklamy obsahujúcej prvky erotiky môžu vyskytnúť problémy. Aj keď vyhľadávače a médiá chýbajú, regulačné orgány sa môžu rozhodnúť, že vaša reklama nespĺňa morálne a etické normy. Regulátori a vyhľadávače so sociálnymi sieťami vám zároveň nedávajú jasné kritériá na dodržiavanie alebo nedodržiavanie obsahu s etickými a morálnymi normami.

FAS nazval obscénnu reklamu kvôli úprimnému oblečeniu dievčaťa v kombinácii s textom vo veľkom výtlačku. Povedz mi, je model naozaj oblečený príliš otvorene? Alebo je to len "borovica ako darček"? Zábavná slovná hra. V piatej triede v triedach angličtiny, ja a moji priatelia padli pod stoly so smiechom, keď učiteľ vstúpil do triedy a povedal: "Kto je dnes v službe?"

Ale niekedy môže byť použitý erotický obsah v reklame. Stojí za to, ak ...

... naozaj chcem

V istom zmysle, ak naozaj chcete rozšíriť dosah svojho publika, môžete vyskúšať rôzne nástroje vrátane reklám so sexuálnym obsahom. Na ospravedlnenie použitia erotiky môže jeho schopnosť pritiahnuť pozornosť. Áno, táto pozornosť je ťažšie držať a konvertovať, ale o tom teraz nejde.

Prečo hľadať výhovorky? Využitie erotického obsahu v reklamách sa nedá viesť do rámca algoritmov, ktoré sú zabalené v postupných pokynoch, vypočítaných pomocou vzorcov a podrobne vysvetliť výsledky akademického výskumu. Ale určite môžete povedať: "vtipné obrázky" môžu urobiť vašu reklamu atraktívnejšou, jazdnejšou, zaujímavejšou. A môže spôsobiť negatívnu reakciu užívateľov.

Úspech alebo neúspech používania jahod v marketingu závisí od nekonečného množstva faktorov, vrátane reputácie značky, kategórie výrobkov, cieľovej skupiny, estetických chutí a výkonových zručností dizajnérov, fotografov a textárov, ako aj stoviek ďalších premenných.

V predstihu pre výpočet účinnosti nástroja nebude fungovať. Pravdepodobnosť úspechu však môžete zvýšiť, ak sa pri plánovaní reklamnej kampane riadite zdravým rozumom. Nasledujúce odporúčania vám pomôžu.

Pri použití v reklame erotika nepreháňajte to erotikou

Pamätajte na štúdium na University of California? Dobrovoľníci reagovali rovnako na reklamy s fotografiami čiastočne nahých a plne oblečených modelov. Samozrejme, hranice medzi výrazmi „čiastočne nahý“ a „úplne oblečený“ je ťažké kresliť. Napríklad, je dievča na obrázku nižšie úplne oblečené alebo čiastočne nahé?

Nestrácajte čas tlmočením. Je dôležitejšie pochopiť trend: prilákať pozornosť divákov, nemusíte používať explicitné obrázky s nahými modelmi. Okrem toho, ženské publikum reaguje silnejšie na fotografie plne oblečených atraktívnych mužov ako na obrazy s nahými mužskými modelmi.

Vyhnite sa vulgárnosti, vulgárnosti, skabreznosti

Je to veľmi ťažké, pretože neexistuje žiadna jasná hranica medzi umeleckou erotikou a vulgárnym vykorisťovaním inštinktov. Napríklad, historici umenia tvrdia, či pôvod sveta Courbet súvisí so žánrom: pornografiou alebo erotikou.

Pri plánovaní reklamnej kampane sa budete musieť zamerať na svoj vlastný vkus, zmysel pre krásu, zmysel pre hranice toho, čo je povolené. Je možné vyhnúť sa vulgárnosti, keď plánujete prilákať pozornosť publika pomocou sexuálneho obsahu?

Môžete. Pozrite sa, ako sa to stalo novinárovi a PR manažérovi Alexanderovi Krupnitskému. Téma jeho Facebook postu je jasne kategorizovaná ako „21+“. Alexander podrobne rozpráva, ako sa stal obeťou podvodu, zatiaľ čo sa snaží zapojiť do virtuálneho sexu. Nie je plachý vo vyjadreniach. Ale sakra, jeho poznámka nie je vulgárna. Aj keď úradníci FAS zistia chybu v titule.

Na druhú stranu, môžete ľahko nájsť v novinách kanály sociálnych sietí poznámky a fotografie, ktoré možno nazvať vulgárny, aj napriek nedostatku zrejmej erotiky.

Zamerajte sa na niečo cenné pre spotrebiteľa.

Nevytvárajte reklamnú kampaň iba na obsah s korením. V ideálnom prípade by erotika mala byť pozadím, nie obrázkom. To znamená, že obrázky atraktívnych modelov by nemali byť jedinou alebo hlavnou hodnotou reklamy.

Aké výhody môže reklama poskytnúť publiku? To je zrejmé: ziskovú obchodnú ponuku. Aj reklama môže vytvoriť náladu, vytvoriť vzťah k niečomu, dokonca mať umeleckú hodnotu.

Pripomeňme si, že Urban Sex Apparel reklamný projekt chôdze na webe s obrazom úplne nahé Milla Jovovich. Его главная ценность - не фотография актрисы, а, как сказали бы чиновники ФАС, выделенный крупным шрифтом текст. Вернее, настроение, которое он создает.

Используйте эротику в рекламе продуктов, которые люди покупают не задумываясь

Речь идет об относительно недорогих товарах и услугах, которые продаются под влиянием импульсного спроса. Примеры? Косметика, алкоголь, развлечения, одежда, украшения. Pamätajte, že sexuálny obsah vypne mozog? Nie je rentabilné, ak predávate drahé a komplexné produkty, napríklad blade servery, vrtuľníky, maklérske služby na finančných trhoch, vývoj webových stránok.

Prečo nerentabilné? Ak si klient pod vplyvom hormónov vyberie nesprávny server alebo vrtuľník, nenájdete ho dosť. Prinajmenšom nepríde k vám znova. Maximálne vďaka sociálnym sieťam bude celý svet vedieť, že predávate zlé servery. A tam a pred dvorom blízko.

Využite schopnosť predstaviť si ženy

To je ďalší odkaz na University of California. Ako už bolo uvedené, 64% žien silne reaguje na provokatívne reklamy bez zjavnej erotiky. Vynikajúci dôvod na pritiahnutie pozornosti Strednej Ázie bez rizika prijatia sankcií od regulačných orgánov alebo blokovania sociálnych sietí a kontextových reklamných systémov.

Áno alebo nie?

Nehľadajte jednoznačnú odpoveď na túto otázku. Pri plánovaní reklamných kampaní zvážte nesprávnosť vzorca „sex sells“. Výskumníci to popreli. Experimenty navyše ukazujú, že používanie sexuálneho obsahu znižuje účinnosť reklamy.

Na druhej strane, schopnosť erotiky pritiahnuť pozornosť nikoho nepopiera. Ak potrebujete zvýšiť pokrytie, provokovať publikum, upozorniť na seba za každú cenu, skúste tento nástroj. Zároveň sa snažte nezneužiť jahody a vyhnúť sa priamej vulgárnosti a vulgárnosti. Nie je to ani o morálke, poďme robiť bez fanatizmu. Len obchod: zmysel pre proporcie vám pomôže vyhnúť sa problémom s médiami a regulačnými agentúrami, ako aj udržať si reputáciu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár