Aké je tajomstvo účinnosti kontextovej reklamy?

Prečo kontextová reklama prekračuje iné typy platených reklám na viacerých kritériách výkonnosti? Ukazuje sa, že tretina užívateľov považuje reklamy v SERP za prirodzené výsledky vydania. A štvrtina webových používateľov si ani nevšimne, že spoločnosť Google niečo inzeruje. Odkiaľ pochádzajú tieto údaje a čo znamenajú pre obchodníkov? Prečítajte si nižšie.

Google bol bývalý

Koncom roka 2012 britská internetová agentúra Bunnyfoot skúmala, ako používatelia vnímajú reklamy Google AdWords. Vedci zistili, že 81% užívateľov namiesto platených odkazov sleduje platené odkazy. 41% respondentov nevedelo, že vybrané prepojenia sú reklamami, a nie najvhodnejšími výsledkami prirodzeného problému. Experti Bunnyfoot to vysvetlili vydaním návrhu stránky: reklamy v hornej časti SERP boli potom označené nekontrastným nadpisom a ružovkastým pozadím, ktoré bolo takmer rovnaké ako základné pozadie vydávajúcej stránky.

Užívatelia zároveň tradične venujú väčšiu pozornosť hornej časti obrazovky, čo potvrdzujú výsledky sledovania svetla. Reklamná jednotka sa nachádza v tejto oblasti.

Pozri tiež: Ako písať kontextové reklamy

Google súhlasil so zmenou dizajnu SERP pod tlakom orgánov EÚ, ktorý obvinil najväčší svetový vyhľadávač v agresívnom presadzovaní platených odkazov. Jednoducho povedané, spoločnosť Google je povinná zviditeľniť reklamu. V súčasnosti sú reklamné odkazy služby AdWords publikované bez pozadia. Slovo „Reklama“ je však zvýraznené žiarivo žltou farbou, ktorá teoreticky pomáha užívateľom rozlíšiť prirodzené výsledky vydávania od platených.

Aby sme pochopili, či zmena dizajnu SERP pomohla užívateľom rozlíšiť reklamu od prirodzených väzieb, digitálna edícia Econsultancy uskutočnila novú štúdiu.

Teraz Google hrá spravodlivý, ale nepomohlo to používateľom.

103 obyvateľov Londýna sa zúčastnilo na štúdii Econsultancy, ktorá používala Google ako svoj predvolený vyhľadávací nástroj. K testu boli pripustení účastníci vo veku od 18 do 65 rokov. Econsultancy experti používali Aytreker na monitorovanie správania používateľov na stránke. S pomocou údajov vedci zmapovali mapu pozornosti. Prakticky sa nelíši od podobnej mapy vytvorenej Bunnyfootom v roku 2012.

Pozrite si aj: 20 pravidiel, ktoré vám pomôžu vytvárať vstupné stránky

Účastníci testu odpovedali na otázky, ktoré odhalili pochopenie používateľov SERP. Počas prieskumu boli získané nasledujúce výsledky:

  • 36% používateľov nepochopilo, že odkazy služby AdWords, na ktoré klikli, sú reklamy. V porovnaní s výsledkami z roku 2012, ktoré sme získali v priebehu prieskumu agentúry Bunnyfoot, sa znížil podiel používateľov, ktorí reklamu nepoznali.
  • 27% používateľov nepochopilo, že spoločnosť Google niečo inzerovala. Títo ľudia vedia, že Google zarába prostredníctvom reklamy. Počas experimentu si však nevšimli žiadne oznámenia v SERP.

Štúdia ukázala, že nový dizajn SERP prakticky nepomohol užívateľom lepšie rozlíšiť reklamu od prirodzených väzieb. Vzhľadom na rozdiel v metódach a odbere vzoriek sa výsledky za roky 2012 a 2014 výrazne nezmenili. Jednoducho povedané, zvýraznenie slova „Reklama“ v žltej farbe nezvýši viditeľnosť reklám.

Pozri tiež: Kontextová reklama: Agregačné agentúry VS

Ak veríte v konšpiračné teórie a pochybujete o altruizme internetových gigantov, potom je ľahké vysvetliť výsledky testov. S najväčšou pravdepodobnosťou samotný Google uskutočnil výskum, ktorý mu pomohol nájsť formát zobrazovania reklám a zároveň uspokojiť autority a poskytovať vysokú mieru prekliknutia reklám. Táto hypotéza je potvrdená zánikom šedého pozadia, ktoré predtým pomohlo rozlišovať medzi prirodzenými a reklamnými väzbami.

Nikto nevie, či je to pravda. Faktom zostáva, že vyhľadávací nástroj a návrh SERP inzerenta je úspešný. V skutočnosti viac ako tretina používateľov nerozumie, keď kliknú na reklamný odkaz, a viac ako štvrtina si nevšimne reklamu.

Čo to znamená pre obchodníkov

Zdá sa, že ďalšia výhoda môže byť pridaná ku všetkým výhodám kontextovej reklamy, vrátane možnosti presného zacielenia, zobrazovania reklám záujemcom, nízkej prahovej hodnoty pre spustenie kampane. Mnohí používatelia si nevšimnú, že sa zaoberajú reklamou. To znamená, že formát PPC možno považovať za jeden z nástrojov na prekonanie reklamnej hluchoty. A nemyslite si, že je to podvádzanie, EÚ už nemá žiadne sťažnosti na formát zobrazovania reklám v službe Google SERP.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár