Ťažkosti obchodného vzťahu, alebo Ako milovať nevrlý zákazník?

Tento článok pre hostí napísal skúsený copywriter Kateřina Eroshina a odporúča sa pre čítanie každému, kto sa neustále stretáva s náročnými zákazníkmi.

pravek

Akonáhle som pracoval v repro na prijatie. Nie, nesúvisí s hnojením. Repro centrá sa tradične nazývajú predtlačové centrá. V repro centre sa dizajnové výrobky transformujú na pracovné materiály pre ofsetovú tlač.

Faktom je, že 80% (a to je stále veľmi dobrý odhad) dizajnérov skôr zle predstaviť technológiu ofsetovej tlače. Rovnako ako inštalačné výrobné techniky. Rovnako ako vlastnosti softvéru, jeho účinky sa nedajú počas spracovania nejakým spôsobom úspešne previesť. A stále existujú problémy s interpretáciou farieb ... Všeobecne platí, že po dizajnérovi je zvyčajne potrebné vynaložiť viac úsilia na opravu súborov tak, aby obežník zákazníka neskôr nenarušil. To sa vykonáva v štádiu prijatia a prípravy materiálov. Najčastejšie zadarmo.

Posúďte sami, ako sa vytvárajú postoje pre dizajnérov, ktorí nesú a nesú nesprávnu prácu, ako aj pre zákazníkov, ktorí si takýchto dizajnérov najímajú. Preto sa špecialista, ktorý pracuje s návrhármi, stáva smutným skeptikom. Ak si spomeniete na Tajomstvo tretej planéty, potom si môžete ľahko predstaviť navigátora Zelenej, ktorý vždy reptá.

A toto je najjemnejšia možnosť. Odborníci reprocentier a tlačiarní postupne rastú nielen skepticizmom, ale aj tichou nenávistou voči všetkým týmto "inteligentným dizajnérom-nakresleným-všetkým-netlačeným-is-this-this" alebo "zákazníkom-goons-najímajú-armless-návrhári-a-sťažujú-potom."

Povedome?

Som si istý, že v akejkoľvek oblasti môžete nájsť podobný vzťahový systém na križovatke dvoch oblastí - keď zákazník nerozumie technológii, za ktorú platí. Keď je zákazník pripravený zaplatiť len "odteraz až teraz" a zvyšok "to nejako urobí, je to jednoduché" alebo "poďme znížiť túto rozpočtovú položku, urobím to sám." Alebo iný: "Čo ste tu urobili, ale ja sám som sa lepšie zlepšil v tretej triede!" Alebo - už v našej sfére - „tak si len prehodil moje krátke slovo vlastnými slovami!“. A ako sa s ním umelec správa.

Všeobecne platí, že zákazník je osoba, ktorá nerozumie.

V tomto prípade je zákazník osobou, ktorá platí.

Nedávno som sledoval tréningové video na tému: "Napísali ste predajný text, určite ho predáme, ale zákazník sa mu nepáči. Ako vymeniť zákazníka."

Kto by mal byť zavedený?

Predovšetkým sami.

Nenávisť poškodzuje obchodný proces. Skepse tiež nie je priaznivá, verte mi. A musíte premýšľať o zákazníkovi nie ako o osobe, ktorá nerozumie. A ako človek, ktorý sa dobre orientuje vo svojom podnikaní, zarobil peniaze a chce zaplatiť za vašu prácu. Chce vám dať peniaze, všimli ste si?

Vzájomné porozumenie so zákazníkom je založené na hlbokom vzájomnom rešpekte. A ak necíti vašu úctu, potom je to presne tam, kde je vzťah „Radšej by som to urobil sám!“.

Čo robiť, ak vás zákazník stále napadne?

Pravdepodobne zapnite režim pre dospelých, prestaňte byť urazený intonáciou alebo správaním a snažte sa pochopiť:

 1. Aký je váš zákazník

To je užitočné pochopiť, pretože sa môže ukázať, že vo svojom profesionálnom prostredí je prijateľný komunikačný štýl, ktorý nemôžete akceptovať. Môže sa tiež ukázať, že typ identity zákazníka je ten, s ktorým je ťažké sa vysporiadať.

Čo robiť v takýchto prípadoch? Pokúste sa delegovať komunikáciu s ním na svojho správcu účtov, hlavného copywritera, niekoho, kto vás môže duplikovať. Nepracuje? No, možno to nie je len "váš" zákazník, a bude to jednoduchšie sa rozdeliť? Myslite na to, čo stratíte.

 1. Čo od teba očakáva

To je dôležité. Uistite sa, že očakávania klienta sa zhodujú s vašimi predstavami o predmete zákazky. Pomoc v tomto:

 • dohodaktorá stanovuje všetky podrobnosti o vzťahu a podmienkach riešenia sporov;
 • krátkyv ktorých sú stanovené všetky objemy, termíny a iné charakteristiky textov;
 • rokovania, o ktorom sa diskutovalo o všetkých podmienkach spolupráce.

Ak je všetko dohodnuté, potom máte pevné základy. A to je dobré. Niečo nie? Upravte svoj obchodný proces.

 1. Čo dostanete od zákazníka

Zaujímavosťou je zhodnotenie prínosu spolupráce. Porovnajte úsilie, čas strávený, nervy, silu a sumu, ktorú dostanete ako výsledok. Často sa vyskytujú prípady, keď sa kvôli zmluve, ktorá sotva platí za 2-3 hodiny svojho času, utratia úplne nadbytočné finančné prostriedky.

Pol hodiny na úvodný rozhovor na telefóne. Hodina a pol na rozhovor. Tri hodiny prípravných prác. Prvý text, ktorý ... ah, nie, nemám rád. Druhá možnosť. Tretia možnosť. Tu - ak tretia možnosť nešla - je čas sa zastaviť. Do projektu ste už investovali dosť energie a nenájdete vzájomné porozumenie. Opäť sa uistite, že hra stojí za sviečku. A rozhodnúť.

Čo stojí za to spomenúť?

Tieto princípy prichádzajú s časom, pravdepodobne pre každého, kto píše texty na objednávku:

 1. Existuje mnoho zákazníkov. Váš čas je obmedzený. Aj keď s vami pracuje tím copywriterov, stále existuje limit, nad ktorým nemôžete skočiť bez straty kvality. Nesnažte sa pochopiť nesmiernosť.
 2. Krátka - začiatok práce. Povinný začiatok práce. To pomáha posúdiť čas a objem, ako aj pochopiť, čo od vás zákazník očakáva.
 3. Neváhajte sa opýtať. Radšej sa opýtať znova, než hádať, Hádanie vždy dodržiava Murphyho zákon: ak sa dá niečo zle pochopiť, bude to zle pochopené.
 4. Zákazník rozumie svojmu podnikaniu. Rozumiete copywritingu. Na križovatke dvoch porozumení získajte dobré texty. Túto myšlienku prenášajte k zákazníkovi.
 5. Niektoré veci môžu byť vykonané zadarmo. Len pre karmu.

A ešte raz: milujte zákazníka. Chce ti dať peniaze!

Materiál pripravila Kateřina Erošinová,
Mad Seal Editor
.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár