Zdá sa život neznesiteľný? Buďte kreatívni!

Boli ste hodený milovanou osobou? Stratili ste veľké množstvo peňazí? Boli ste zradení vašim najlepším priateľom? Nezúfajte, pretože teraz je ten správny čas pre kreativitu! Áno, presne!

"Čo je to sakra kreativita?" - Pýtate sa - "Som v depresii, zlomený, nahnevaný (podčiarknuté). Život pre mňa stratil všetok význam ...". Rozhodnite sa sami. Môžete pokračovať v prelievaní slz a prekliatie osudu darebáka, a môžete z tejto situácie profitovať.

Hnev a zúfalstvo stimulujú tvorivosť.

Na rozdiel od konvenčnej múdrosti hlavným stimulom kreativity nie sú pozitívne emócie, ale negatívne. A toto nie sú prázdne slová, ale skutočnosť potvrdená vedou. Nedávna štúdia zistila, že negatívne emócie skutočne zvyšujú kreativitu človeka. Inými slovami, môžete využiť svoju zlú náladu ako nástroj na prekonanie kreatívnej krízy.

Štúdiu uskutočnili traja profesori z popredných európskych univerzít, ktorí študovali zvyky 100 tvorivých pracovníkov. Účastníci štúdie mali počas týždňa pozorovať svoje emócie a zaznamenávať ich do denníka. Na začiatku a na konci každého dňa hodnotili úroveň prežívaných emócií - pozitívnu (inšpiráciu, nadšenie, ostražitosť) a negatívne (stres, nepriateľstvo, vina). Ukázalo sa, že najvýkonnejší umelci zažili na začiatku dňa silné negatívne emócie a na večer boli už na pozitívnej vlne. Inými slovami, hnev a iné negatívne emócie im priniesli silný nárast energie, ktorú poslali do práce.

Výskumníci dospeli k záveru, že vysoká úroveň kreativity je dôsledkom „afektívneho posunu“, keď je človek spočiatku veľmi negatívny, a potom jeho negatívne emócie postupne miznú a ustupujú k pozitívnym.

Aký je dôvod? Je to všetko o zvýšení úrovne koncentrácie. Skoršia štúdia ukázala, že negatívne emócie zužujú zameranie pozornosti osoby a prispievajú k dlhodobej koncentrácii na konkrétnu úlohu. Je teda hlboko ponorený do štúdia problému a nájde lepšie riešenia.

Výskumní pracovníci, ktorým sme sa už zmienili, sa rozhodli skontrolovať toto vyhlásenie. Požiadali inú skupinu ľudí, aby sa zúčastnili na brainstormingovom stretnutí: bol formulovaný špecifický problém a subjekty museli rozdať čo najviac nápadov, aby to vyriešili. Ale predtým, ako sa pustili do brainstormingu, museli vykonať inú úlohu: napísať životopisnú esej, pripomínajúc buď pozitívnu alebo negatívnu udalosť v ich živote.

Podobne ako v prvom prípade mali účastníci výskumu, ktorí uvažovali o negatívnej udalosti, lepšie výsledky: mali viac nápadov, ktoré sa navyše líšili v rozmanitosti a originalite. Napriek tomu, že téma ich eseje nesúvisí s úlohou brainstormingu, negatívne emócie, ktoré zažili, im pomohli sústrediť sa na problém a nájsť najlepšie spôsoby, ako ho vyriešiť.

Dajme ešte jeden ilustratívny príklad - zo sveta športu. Aj keď ste úplne ľahostajní k basketbalu, pravdepodobne poznáte meno Michaela Jordana, jedného z najvýznamnejších basketbalových hráčov v Spojených štátoch a vo svete. Ako sa mu podarilo dosiahnuť univerzálnu slávu? „Je neuveriteľne talentovaný,“ hovoríte. Máte pravdu, ale nie je to len talent, ale aj jeho schopnosť nasmerovať hnev správnym smerom. Ako uznali kolegovia a priatelia Michaela Jordana, pri každej najmenšej príležitosti strácal svoju náladu, aby vyvolal ducha súperenia. Od raného detstva sa neustále snažil niečo dokázať - svojim príbuzným, cudzincom a sebe samému. Možno práve preto dosiahol neuveriteľné výšky v športe.

Ak vám život priniesol citrón, urobte z neho limonádu.

Niekedy nám život prináša mimoriadne nepríjemné „prekvapenia“, ktoré vytrhávajú zem z nôh. Cítime hnev, zúfalstvo, odpor - zdá sa, že celý svet je proti nám. V takýchto chvíľach nie je najmenšia túžba vytvoriť. Nie je to však dôvod na ukončenie jeho profesionálneho života z dôvodu osobných problémov. Áno, nemôžeme kontrolovať mnohé okolnosti, ale môžeme z nich ťažiť.

Nabudúce, keď bude vaša nálada v maloletej, nevzdávajte sa a upadnite do apatie. Sústreďte sa na riešenie zložitého problému alebo na dokončenie projektu, ktorý nemôžete dokončiť. Môžete sa teda hlbšie ponoriť do problému a nájsť riešenia, ktoré pre vás boli neprístupné, keď ste boli v šťastnej nálade. A dostanete extra bonus - náladu. Koniec koncov, je už dlho známe, že práca je najlepší antidepresívum.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár