Vy, kolektívny génius a digitálny vek

Recenzia knihy Austin Cleon "Ukáž svoju prácu! Desať spôsobov, ako to urobiťtreba si všimnúť. "Vydavateľstvo" Mýtus "Moskva, 2014.

Ľudia sa mýlia, berúc do úvahy veľké "osamelé géniov". Tieto nie sú v prírode. Existuje kolektívny génius a každý z tých, ktorí boli považovaní za "brilantných samotárov", bol vlastne súčasťou veľkej skupiny ľudí, ktorí sa navzájom podporovali, sledovali prácu svojich kolegov, navzájom si kopírovali, požičiavali si nápady a dávali ich preč. "

To znamená, že svet sa vždy podobal prostrediu internetu v miniatúrnom prostredí, v ktorom sa ľudia zjednotení rovnakými záujmami navzájom delia o myšlienky a navzájom ich ukradli „ako umelci“ - to je, inšpirované myšlienkami iných ľudí a ich používaním v ich práci. Je to len to, že dnes vo svete, kde sa stupeň otvorenosti informácií prechádza vďaka takémuto „zdroju inšpirácie“ ako internetu, sa toto všetko stalo príliš zrejmým.

Požičiavajte si nápady iných ľudí a veľkoryso zdieľajte svoje vlastné, a robte to po celú dobu, "osvetľovanie jeden od druhého", ak váš cieľ je potrebné si všimnúť - ako je hlavná myšlienka knihy "Show Your Work" spisovateľ a umelec Austin Cleon. Táto kniha, podobne ako predchádzajúce dielo autora - "Steal ako umelec" - sa zaoberá otázkami tvorivosti v digitálnom veku. Ale vo väčšej miere je táto kniha o tom, že v skutočnosti každý prejav kreativity dnes (a kreativita môže byť považovaná za všetko, čo je zaujímavo povedané a ukázané na webe - a bez ohľadu na to, čo: aspoň o živote astronautov, dokonca aj o práci lekára) je propagovaná na internete prostredníctvom stratégie vytvárania a distribúcie obsahu.

Buďte milenci

Ak je vaším cieľom povedať ľuďom o sebe, zanechať stopu, povedať svetu o probléme, ktorý sa vás týka, potom táto kniha môže dať podnet na realizáciu vašich plánov. Zatlačte správnym smerom. A zároveň najviac očarujúce: aby boli vypočutí a zaujímajú sa o vaše nápady, nemusíte byť profesionál. Moderné informačné prostredie tvoria amatéri. "Buďte milenci!" - volá Austin Cleon. „Všetci sa obávame, že budeme považovaní za amatérov. Ale teraz sú to len amatéri - nadšenci, ktorí milujú to, čo robia - často majú výhody oproti profesionálom, bez ohľadu na to, či im sláva, peniaze alebo kariérny rast prinášajú svoju prácu. Sú ochotní vyskúšať nové veci a zdieľať výsledky, riskujú, experimentujú a sledujú svoje impulzy, niekedy robia neprofesionálnu prácu, objavujú, zenový majster Syunru Suzuki povedal: „Nováčik zvažuje mnoho rôznych možností. Profesionál je len pár. “Milovníci vedia, že je lepšie robiť aspoň niečo, ako nerobiť nič.

Proces je dôležitý, nie výsledok

Keď Austin Cleon hovorí „ukázať svoju prácu“, znamená to, že nie je pripravený na demonštráciu, dokončenú, integrovanú rozsiahlu prácu, projekt atď. - znamená každodennú rutinu, ktorá napĺňa vašu každodennú prácu - proces vytvárania hotového diela alebo projektu. Aký je zmysel? Rovnako ako v práci komerčných značiek, ktoré využívajú technológie marketingu obsahu pri propagácii svojich produktov: zaujímať ľudí o to, čo je pre nich naozaj zaujímavé a vytvoriť si vlastný fond lojálnych divákov. Ľudia sa zaujímajú o iných ľudí a o to, čo títo ľudia robia. „Ľudia naozaj chcú vedieť, ako sa vyrábajú klobásy,“ cituje autor dizajnérov Dan Provost a Tom Gerhardt. „Neustále hovoriť o vašej práci, budete sa môcť spojiť so svojimi zákazníkmi. To im umožní vidieť skutočnú osobu za projektom.“

Stručne povedané, musíte sa podeliť o to, čo máte radi - a ľudia, ktorí milujú to isté, prídu k vám: „Najlepší spôsob, ako začať zdieľať svoju prácu, je premýšľať o tom, čo sa chcete naučiť a zaviazať sa, že to urobíte pred vami. Nájdite kolektívneho génia, dávajte pozor na to, čo iní zdieľajú a čo nezdieľajú, pozrite sa na voľné výklenky, ktoré by ste mohli vyplniť, aj keď sa na prvý pohľad zdá nemožné. ktorý sa mu zaviazal Shae. "

Pracujte na svojom „sklade“

Vaše každodenné tweety, blogové príspevky, tok vašich aktualizácií je to, čo robí váš obsah „odkazom“ na webe. Časom sa časť tohto „zisku“ zmení na to, čo Austin nazýva „skladom“ - čoho výsledkom je dlhodobý obsah, ktorý bude pre ľudí za pár mesiacov a pár rokov zaujímavý. To je niečo, čo sa pomaly, ale isto rozšíri na webe, čím sa zvýši počet vašich fanúšikov. Preto každodenná práca na "prírastku", pracujete súčasne na "sklade".

"Zásoba" je najjednoduchšie tvoriť, zbierať, štruktúrovať a rozširovať to, čo zdieľate v rámci svojho "rastu". Postupom času sa jednotlivé fragmenty denného obsahu, ktorý môžete zbierať v niečom rozsiahlom a významnom. „Môžete zmeniť svoj rast na svoje zásoby,“ píše Austin Cleon. „Napríklad mnohé myšlienky v tejto knihe boli prvé tweety, ktoré sa stali blogovými príspevkami a potom kapitolami v knihe. veľké. “

Svetlo jeden

"Každý spisovateľ vie, že jeho posledná kniha pre neho nenapíše ďalšiu. Úspešný alebo neúspešný projekt nezaručuje, že ďalší bude úspešný alebo neúspešný. Nezáleží na tom, či ste vyhrali veľké víťazstvo alebo zlyhali, stále sa budete musieť rozhodnúť urobiť ďalej. “

Woody Allen, dokončovacie práce na ďalšom filme, sedí v ten istý deň, aby napísal scenár pre ďalší.

Toto sú argumenty v prospech spôsobu práce, ktorý Austin Cleon nazýva „svetlom jeden od druhého“, jeho podstatou je vyhnúť sa stáze práce, neustále udržiavať rovnakú rýchlosť a ukončiť jeden projekt, hneď po druhom.

10 spôsobov, ako si vás všimli

Nakoniec, zhrnutie týchto 10 spôsobov, ako dosiahnuť úspech, ktorý odporúča Austin Cleon:

  1. Pochopte, že génius nie je potrebný
  2. Uvedomte si, že proces je dôležitý, nie výsledok.
  3. Podeľte sa o svoj pokrok po kúsku, každý deň.
  4. Ukážte, čo ste našli
  5. Povedzte dobré príbehy
  6. Naučte, čo viete
  7. Neprechádzajte do reklamy na prechádzky
  8. Naučte sa robiť úder
  9. PREDAJ!
  10. Pokračuj

***

Ak hovoríme o všeobecnom dojme, ktorý kniha produkuje, potom je to dvojaký: zaujímavé myšlienky - je ťažké nesúhlasiť s ničím - dobrým patosom, zdravým pragmatizmom. Ale ... Dnes je veľa kníh napísaných na základe "rastu", ktorý autori získali v priebehu rokov na internete. Je to, akoby ste nečítali knihu, ale kolekciu príspevkov z webových stránok - krátke, správne naformátované (dvojité Enter'om naprieč každým odsekom, veľké písmo) a ako by sa skrze silu jednej myšlienky vytlačili do Procrustean postele knihy. Tieto knihy je možné čítať v fragmentoch - v taxíku, v električke, v kancelárii počas päťminútovej prestávky nad šálkou kávy. Nič sa nestratí: Čítal som jednu krátku „poštu“ z mozaiky, zatvoril ju až do ďalšieho. Atmosféra siete je v každej kapitole takýchto kníh.

Je to zaujímavé a nové, ale na druhej strane mozaika, „sieťová“ štruktúra zabila kúzlo dlhého čítania, ktoré zaujalo jasne konštruovanou kompozíciou, ponorením do „iného sveta“, ktorý je ťažké dosiahnuť v priestore krátkeho internetového postu. Pravdepodobne, kniha v tradičnom zmysle, stretneme sa menej a menej. Ale nie je nič, čo by ste mohli urobiť - musíte ísť ďalej a čakať na majstrovské diela v novom "sieťovom" žánri.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár