Ako sa vyhnúť spoločným marketingovým chybám

Schopnosť krásne vyjadriť svoje myšlienky? Vrodená gramotnosť? Pozor na detail? Trikrát za sebou. Dobrý copywriter rozlišuje vytrvalosť.

Čo robí dobrého textára?

Dobrý copywriter sa neustále praktizuje. Ponorí sa do témy, píše a edituje, kým sa materiál nestane odborníkom. Niekedy to trvá hodiny a dokonca dni.

Dobrý copywriter pokojne prijíma akúkoľvek kritiku a hovorí úprimne, ak sa ukázalo, že je pre neho užitočný. Pozorne počúva ľudí okolo seba a jeho vnútorný hlas a na základe toho sa snaží písať ešte lepšie.

Dobrý copywriter už dlho akceptoval skutočnosť, že prvý návrh, v každom prípade, bude musieť byť prepísaný a finalizovaný, a tiež to, že produktivita nezávisí od inšpirácie, ale od každodennej práce, usilovnosti a znalosti niektorých profesionálnych trikov.

Dobrý copywriter píše dobré texty, pretože naozaj miluje svoju prácu. Chápe, že je to viac ako povolanie. Toto je volanie, volanie zhora. On jednoducho nemôže písať.

Čo zlý copywriter odmietne urobiť?

Podniky vynakladajú obrovské množstvo peňazí na doručovanie svojich správ spotrebiteľom. Napriek tomu užívatelia nevenujú pozornosť všetkým marketingovým správam. Podľa marketingovej spoločnosti CEB si diváci všimli iba 12% reklamných správ. Medzitým existuje takmer zaručený spôsob, ako priviesť spotrebiteľov k tomu, aby hovorili o vašej reklame a podnikaní. Užívatelia si vždy všimnú zjavné marketingové chyby, vychutnajú ich a kritizujú značky. Prirodzene, v tomto prípade reklama pôsobí proti podniku. Preto by sa podnikatelia mali takýmto omylom vyhýbať.

V tomto článku sa dozviete o typických reklamných chybách, ktoré tvoria negatívny postoj zákazníkov k vášmu podnikaniu.

Ten, kto nesie vodu, rozbije džbán

Vo väčšine prípadov marketingové chyby vážne neohrozujú vaše podnikanie. Robiť chyby, vyvodiť závery a získať skúsenosti. Poruchy sa postupne menia na dopravné značky, ktoré vám ukážu cestu k efektívnemu marketingu. Ale niektoré chyby stoja príliš veľa značiek. Pokazia povesť podniku a robia spoločnosť smiešnou v očiach zákazníkov a kolegov. Typické chyby v tejto kategórii zahŕňajú nasledujúce príklady:

  • Ťažkosti s prekladom

Veľký úspech priniesol obchod na medzinárodnú úroveň. Niektorým podnikateľom sa však podarí všetko pokaziť a rozhodnúť sa ušetriť na službách profesionálnych prekladateľov. Americký reťaz rýchleho občerstvenia KFC sa dostal do nepríjemnej situácie, keď otvoril prvú reštauráciu v Číne koncom 80. rokov 20. storočia.

V tom čase spoločnosť použila slogan „Lick Fingers“. Vedenie KFC sa rozhodlo, že ju budú môcť používať aj čínske jednotky. Podnikatelia nebrali do úvahy, že doslovný preklad sloganu z angličtiny do čínštiny znie zlovestne. Je naozaj nepravdepodobné, že by niekto obedoval v reštaurácii, na znamení, ktoré hovorí: "Jedzte prsty."

Nadnárodná značka Pepsi neunikla z doslovného prekladu pasce, ktorá začala operácie v Číne. Preklad sloganu spoločnosti "Pepsi sa vracia k životu" z angličtiny do čínštiny sa ukázal byť ešte strašidelnejší ako príklad jedenia prstov. Čínski spotrebitelia sa dozvedeli, že "Pepsi vracia príbuzných z hrobu."

Americká pivovarnícka spoločnosť Coors sa dlho zbavovala španielskych spotrebiteľov túžbou vyskúšať si svoje výrobky. Slogan Turn It Loose (nemyslite na to) po doslovnom preklade do španielčiny sa zmenil na slangový termín, doslovne znamenajúci "Mám hnačku."

Marketingové poradenstvo: Pri plánovaní reklamnej kampane na medzinárodnom trhu využite služby profesionálnych prekladateľov. V žiadnom prípade neprekladajte marketingové materiály pomocou online prekladateľov alebo softvéru.

  • Neochota uvažovať o ľudských faktoroch

Značky sa často používajú v marketingových kampaniach suchého obchodného jazyka. Zabudli, že na druhej strane obrazovky alebo monitora sú živí ľudia. Títo ľudia chcú komunikovať s tými istými ľuďmi, nie s názvami spoločností a produktov.

Podnikanie by malo budovať vzťahy s konkrétnymi spotrebiteľmi a neponáhľať časti informácií smerom k anonymnému publiku. Efektívnosť tohto prístupu potvrdzuje aj výskum marketingovej spoločnosti Nielsen venovanej dôvere publika v reklamu.

Nielsen odborníci spýtali spotrebiteľov, ktoré reklamné správy dôverujú najviac. Respondenti si vybrali faktory, ktoré zvyšujú dôveryhodnosť reklamy. Ich odpovede boli nasledovné:

Marketingové poradenstvo: Pri vytváraní marketingových správ si pamätajte, že budú čítať, sledovať a počúvať živí ľudia. Porozprávajte sa s publikom o tom, čo vás zaujíma.

  • Špekulácie na sociálne témy

Využívanie sociálnych tém, napríklad téma riešenia závažných chorôb, často poškodzuje dobré meno podniku. Komerčné organizácie môžu a mali by sa angažovať v charite a podieľať sa na riešení sociálnych problémov. Túto aktivitu by však nemali používať na reklamu. Potvrdzuje to nasledujúci príklad. AT & T zverejnila na Twitteri pamätné výročie zničenia veží Svetového obchodného centra v New Yorku (pozri ilustráciu).

Stúpenci spoločnosti AT & T si mysleli, že spoločnosť využíva spomienku na tragickú udalosť na propagáciu svojho vlastného produktu. Negatívna reakcia divákov spôsobila, že predajcovia AT & T odstránili tweet počas jednej hodiny od odoslania.

Marketingové poradenstvo: Nepoužívajte sociálne témy alebo tragické udalosti na podporu svojho podnikania. Nechajte tento výklenok pre sociálne služby a neziskové organizácie, ktoré nemôžu byť obviňované za špekuláciu o tragédiách pre váš vlastný prospech. Mimochodom, neziskové organizácie dokážu využiť významné podujatia, aby pritiahli pozornosť verejnosti k určitým otázkam, o ktorých sme tu písali.

  • Nedostatok citlivosti

Citlivosť je psychologický pojem. Označuje schopnosť človeka cítiť reakcie, nálady, postranné motívy iných ľudí.

Distribútor značky Subaru v Abu Dhabi ukázal nízku citlivosť na rodové otázky. Obchodníci Subaru opísali smrteľnú nehodu spôsobenú vodičkou. Znázornili opis s obrázkom, ktorý používatelia sociálnych sietí považovali za urážlivé pre ženy (pozri ilustráciu).

Zástupcovia Subaru sa ospravedlnili za zverejnenie oznámenia z dôvodu kritiky používateľov sociálnych sietí.

Marketingové poradenstvo: Pri publikovaní marketingového obsahu sa pokúste predpovedať, ako budú používatelia reagovať. Premýšľajte o tom, či publikácia uráža členov publika.

  • Nesprávne používanie funkcií sociálnych sietí

Vznik nových funkcií sociálnych sietí zvyšuje možnosti obchodníkov. Zástupcovia značiek však často nesprávne využívajú funkcie sociálnych sietí. Napríklad, McDonald's reštauračný reťazec používal hashtag #McDStories na podporu užívateľov, aby zdieľali nostalgické príbehy spojené s touto značkou. Odborníci spoločnosti však venovali vysvetľujúcu prácu len malú pozornosť. Užívatelia začali používať navrhovaný hashtag, aby sa sťažovali na riadenie reťazca reštaurácií o zlých službách alebo nekvalitných produktoch.

Spoločnosť AmericanAir neúspešne použila funkciu automatických odpovedí na tweety. Vzhľad identických odpovedí na všetky tweety ukázal publiku, že spoločnosť sa nesnaží získať spätnú väzbu od používateľov.

Marketingové poradenstvo: Naučte sa funkcie sociálnych sietí. Nové funkcie používajte iba vtedy, ak ste si plne preštudovali ich prevádzkové princípy. Venujte pozornosť svojim priateľom a nasledovníkom.

Ako sa vyhnúť chybám marketingu

Podnikanie sa môže ľahko brániť pred vážnymi marketingovými chybami. Na tento účel musia obchodníci poznať svoje publikum a zohľadniť záujmy a potreby zákazníkov. Zástupcovia značiek by sa tiež mali vyhnúť typickým marketingovým chybám, medzi ktoré patrí používanie strojového prekladu, špekulácie na sociálne témy, nedostatok citlivosti, nesprávne používanie funkcií sociálnych sietí.

Robíte marketingové chyby? Aká je vaša najhoršia chyba?

Zlý copywriter odmieta priznať, že je zlý. Je presvedčený, že úroveň jeho zručností dosiahla absolútnu hranicu, takže nestráca čas úpravou a ešte viac prepisovaním svojich textov.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že je ovládaný aroganciou, ale v skutočnosti sú tu ďalšie pocity - lenivosť, neochota opustiť zónu pohodlia a strach (strach z toho, že utratia viac energie a stále zlyhajú).

Netreba dodávať, že ako zlý copywriter vníma kritiku? To je pravda, vôbec to nevníma. A prečo? Kto a čo ho môže naučiť? Pracuje ako copywriter 5 rokov, napísal tisíce článkov o rôznych predmetoch a vie, ako urobiť text „predávať“ (spravidla na to používa také techniky).

Nepáči sa vám môj text? Veľa preklepov? Plytké ponorenie do témy? Čo rozumiete v textoch, neznalosti!

Ako sa odlišovať?

Mnohí priemerní textári si myslia, že sú to skutoční profesionáli. Tvrdohlaví a seba-spokojní, ani neplánujú zmenu. Keď sú požiadaní, aby prepísali článok alebo urobili úpravy textu, väčšina z nich je urazená - „klienti sa hádajú“, „nerozumeli myšlienke autora“, „neocenili môj talent“ atď. A vo všeobecnosti nenávidia spätnú väzbu od zákazníka a žiadajú ho len o zaškrtnutie a nie o zlepšenie ich textu.

Dobrý copywriter je vždy pokorný, pripravený hovoriť a počúvať kritiku. Napriek svojmu majstrovstvu berie proces písania a editovania materiálov veľmi vážne. A za akýchkoľvek okolností, ktoré môže byť, bude aj naďalej písať a rozvíjať svoje zručnosti.

Je čas na výber

Zmeniť alebo zostať rovnaké. Spustiť ďalší kilometer, alebo, s každým, sedieť na zemi chytiť dych. Byť vytrvalý a cieľavedomý, alebo byť ako väčšina.

Vyberte si druhú možnosť - zostaňte v známej zóne pohodlia, napíšte zbytočné texty a užívajte si svojho génia. Vyberte si prvú možnosť, musíte sa naučiť skromnosť a začať pracovať veľa. Možno je to moje osobné presvedčenie, ale som si úplne istý, že rozvoj začína skromnosťou. Vďaka nej je túžba počúvať a meniť sa, pracovať a stať sa profesionálom vo svojom podnikaní. Preto ...

Staňte sa skromnejší a začnite dať svoju dušu do každého textu. Napíšte a požiadajte kritikov, aby ste sa zlepšili a zlepšili sa. Iba týmto spôsobom sa môžete stať dobrým copywriterom.

PS: Čo si o tom myslíte? Ako sa dobrý copywriter líši od zlého? Podeľte sa o svoje myšlienky v komentároch.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár