Aký je rozdiel medzi copywritingom a žurnalistikou?

Áno, nič, veľké. Dobrá žurnalistika je to, čo web copywriting je. Názor, že web copywriting a žurnalistika sú dve súvisiace, veľmi podobné, ale stále rôzne profesie, nie sú rozpúšťadlom. Tento článok bude venovaný zverejneniu tejto práce.

Ale poďme sa okamžite dohodnúť, že nebudeme zamieňať pojmy ako copywriting a web copywriting. Klasické copywriting nie je ani zďaleka nový. Tam bola potreba reklamy - a copywriting. A to sa stalo, ako viete, nie v dvadsiatom storočí. Napriek tomu to bolo v dvadsiatom storočí, že vrchol popularity textárskej profesie, pokrytý aurou tvorivosti a závojom tajomstva, klesol na vrchol. Ako súčasť "kreatívnej trojice": umeleckého režiséra, dizajnéra a textára - tvorcovia vytvorili "chytľavé" slogany a "svetlé" predajné texty, aby mohli hádzať hlavy ľudí háčikmi alebo podvodníkmi, ktorí potrebovali tento produkt alebo službu.

Nebudeme hovoriť o copywriter v klasickom zmysle, ale o autorov, ktorí vytvárajú obsah pre web.

Je dôležité pochopiť, že medzi klasickým copywriting a web copywriting je oveľa menej časté ako medzi žurnalistikou a web copywriting.

Ktoré povolanie má viac vyhliadok?

Moderný reklamný trh je masívne ísť na web, a preto dopyt po profesionálnych textárov rastie ani z roka na rok, ale doslova zo dňa na deň. To sa deje preto, že každý deň sa spustili nové webové stránky, ktoré vyžadujú profesionálny obsah, ktorý web copywriter vytvára, aby prežil na internete. Klasické médiá sa však každý rok stávajú menej ziskovými a jeden po druhom idú online alebo úplne zatvorené. Áno, môžete (zatiaľ) robiť túto frázu, ako sa vám páči, otáčaním prsta na chráme. Ale v skutočnosti, ako to nie je nešťastné uvedomiť si, klasické médiá (s redaktormi) zomrú. Toto je spoločný globálny trend. A zabiť médiá - bloggerov a sociálnych sietí. Nech sa to nestane zajtra, alebo dokonca deň po zajtrajšku, ale stane sa to oveľa rýchlejšie, než si myslíte. Pripravený, čo sa nazýva, staviť.

A úplne iný obraz sa vyskytuje v obsahu marketingu. Za posledných 15 rokov sa významná časť zástupcov novinárskeho oddelenia dostala do reklamy a PR. A to nie je len v záverečných vydaniach, ale aj v mzdách. V poslednej dobe sa platy autorov pracujúcich na podnikateľskej strane stali ešte atraktívnejšími.

Podľa popredného online náborového pracovníka HH.ru vstúpili weboví redaktori a bloggeri do prvej desiatky profesií s najvyšším potenciálom rastu miezd v roku 2013. Je to dobrý príklad zmien, ku ktorým dochádza v komunite písania.

Novinári a redaktori klasických médií sa zároveň dostali do top dvadsiatich pozícií, podľa ktorých sa v roku 2013 predpokladá len mierny rast miezd.

Podľa údajov toho istého portálu sa odborníci z oblasti reklamy, marketingu a PR umiestnili na štvrtom mieste v rebríčku dopytu na trhu práce v odborných oblastiach. To znamená, že platy webových spisovateľov a webových redaktorov rastú, samozrejme, rýchlejšie ako trh.

Žurnalistika a web copywriting: aký je rozdiel?

Cieľom žurnalistiky je predovšetkým informovať ľudí o nových udalostiach. Novinár prostredníctvom svojich textov alebo audiovizuálnych materiálov sprostredkúva nové, potrebné a užitočné informácie z najrôznejších oblastí života: politiky, ekonómie, kultúry, športu, spoločnosti, zdravotnej starostlivosti. Kľúčovým bodom je okrem toho oznamovanie objektívnych a komplexných informácií.

Pre žurnalistiku je kľúčovým bodom informačná príležitosť. Je zdrojom a motivačným faktorom pre vytvorenie konkrétneho materiálu. To znamená, že informácie o tejto príležitosti sa stanú predmetom novinárskeho materiálu.

Cieľom web copywriter je poskytnúť expert-úrovni užitočné informácie v dobrom ruštine. Je to mylná predstava, že cieľom web copywritingu je podporiť nákup produktu alebo služby. Dnes, bez ohľadu na to, ako veľmi sa pokúsite, nebudete schopní motivovať svoje publikum, aby podniklo kroky s tradičnými reklamnými textami - svetlými, agresívnymi atď. Dnes už nie je možné posúvať publikum. Môže byť presvedčený iba prostredníctvom spoľahlivých faktov. Hovoriť čestne, otvorene, odpovedať na každú konkrétnu stránku stránky presne na tieto otázky, odpovede, na ktoré chce užívateľ vidieť.

Osoba, ktorá sa dostane na stránku stránky, by mala okamžite pochopiť, najlepšie v prvých troch sekundách (text, ktorý sa nezachytáva naraz, vedie k zvýšeniu počtu zlyhaní), čo je v stávke (alebo - čo je inzerované). V prvých troch sekundách užívateľ intuitívne rozhoduje o tom, či by sa mal na tento text zamerať alebo hľadať informácie na inej stránke.

Preto je zásadný rozdiel medzi offline žurnalistikou a web copywriting: spôsob, akým sú informácie prezentované.

Novinár má čas na krásny západ slnka.

Stále si môže dovoliť napísať jednu krátku myšlienku v dvoch odsekoch (ktoré však už nie sú trendom: časy sa menia a novinársky štýl sa čoraz viac podobá štýlu písania na internete). Ale web copywriter je nútený zachrániť čitateľa čas. Inak ju stratí.

Mýtus o predaji textov

Texty webových copywriterov sa tiež nazývajú predaj. V nich by mala byť každá fráza zameraná na zvýšenie predaja. Pozrite sa, ako copywriter chváli na svojich stránkach: môj text má konverziu 10%, a môj na 20%, a môj - na 35%.

Pozrime sa na veci realisticky. Bez ohľadu na to, ako je „predaj“ text, nezvýši predaj, ak cena tovaru nie je rentabilná a dodacie podmienky nie sú pôsobivé. A naopak, bez ohľadu na to, ako by bolo „nepredajné“, keby boli ceny nízke a reálne, a podmienky dodávok sú priaznivé, predaj sa zvýši.

Neexistuje žiadna konverzia textu, okrem produktu a publika, ktoré ho číta. Áno - aj z publika! Kvalitná návštevnosť ovplyvní aj konverziu. Jedna vec je, že si kúpite kvalitnú návštevnosť v kontextových systémoch pre transakčné dotazy (so slovami „buy“, „order“, „urgent delivery“ atď.), Ďalšia vec je, že sa dostanete do siete na premávku v doprave. Takže keď vidíte copywriter frázu: môj osobný najlepší je konverzia 15% (čo je veľa!), Opýtajte sa sami seba: aké sú náklady na prilákanie vysoko kvalitnej dopravy? Koniec koncov, pri nákupe lacnej dopravy, bude to mať vplyv aj na konečnú konverziu? A skutočnosť, že trávite svoj rozpočet na kvalitnú prevádzku z vlastného vrecka, je tiež zásluhou copywritera? Tak prečo celkový počet konverzií (týchto 15% tu) copywriter atribúty len pre seba?

Tak ako určiť predajný text alebo nie? Nie - ak hovoríme o abstraktnom texte. Dôležitý je súbor faktorov, ktoré sú podstatné pre budovanie podniku. Ak „niečo chýba“, neuloží sa žiadny text. Ale na druhej strane, vysoko kvalitné testovanie A / B vám dá odpoveď na otázku - ktorý z dvoch konkrétnych textov je transakčnejší. Tak prestaňte veriť v zázraky. Zvýšená konverzia sa dá dosiahnuť len dlhodobými nekonečnými delenými testami. Nepodliehajú copywriterom, používajú tiež marketingové triky na zvýšenie vlastného predaja.

Kvapka tvorivosti v hlavni plavidla

Po trinásty čas, copywriter musí napísať text pre hlavnú stránku stránky spoločnosti zaoberajúcej sa opravou priestorov (po tom všetkom nezabudneme, 32 krát napísal materiály podobného predmetu), musíte mať to, čo sa nazýva hackney slovo "kreatívne". V ruskom jazyku musíte k tejto práci pristupovať kreatívne.

Je dôležité, aby identifikoval výhody práce konkrétnej spoločnosti a predložil ich inak ako predtým, aby ich prezentoval v „novom svetle“. Úspora, úprimne povedané, len skúsenosť. Web copywriter je remeselník, ktorý už roky píše, je mi ľúto, ako piaty bod. A tvorivá, inšpirácia ... predbiehajú len tých, ktorí tvrdo pracujú.

Skutočnosť: dnes 70% ruských textárov pracuje pre potreby webových zdrojov. Zvyšných 30% je určených pre klasické médiá a reklamné publikácie. v-chem-raznitsa-mezhdu-kopiraytingom-i-zhurnalistikoy-
#
Obsahový marketing

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár