Crowdfunding: ste pripravení prijať šancu?

Máte skvelý nápad na podnikanie, ale nie dosť peňazí, aby sa to stalo realitou? Môžete splniť svoj sen prilákaním peňazí prostredníctvom crowdfundingu. Čo, neviete, aký druh zvierat je? Zoznámte sa s: crowdfunding (z anglického crowdfundingu - „populárne financovanie“) - to je, keď žiadate ľudí, aby vám darovali peniaze na realizáciu vášho projektu, zvyčajne prostredníctvom špeciálnych stránok. Ak vyberiete sumu, ktorú ste očakávali, projekt sa považuje za úspešne dokončený a svojim darcom zasielate určité suveníry - zvyčajne produkt, na ktorého výrobu zbierate peniaze. Preto si ľudia predobjednávajú váš produkt. Ak sa vám nepodarí vybrať určitú sumu, potom sa peniaze vrátia investorom.

Napríklad, ak ste prišli s veľmi pohodlným držiakom pre iPhone na bicykli, môžete získať peniaze na jeho výrobu a poslať prvú dávku svojim akcionárom. Takže crowdfunding vám umožňuje začať váš projekt aj dnes, a mnoho z nich - zatiaľ čo oči stále horia a horlivosť a nadšenie sa neschladili.

Ale radím vám, aby ste sa neponáhľali. Ak chcete naplánovať úspešnú kampaň na získanie finančných prostriedkov na svoj projekt, budete potrebovať aspoň tri mesiace alebo dokonca pol roka. Ak začnete projekt v polopripravenom stave, môžete sa zrazu ocitnúť pod sutinou urgentnej práce a zabudnúť na spánok, pretože niekedy sa udalosti vyvíjajú veľmi rýchlo a musíte byť okamžite pripravení reagovať. Ak nemáte na čo reagovať, potom v dôsledku toho váš projekt zlyhá a nedostanete ani penny, pretože ste stratili veľa času, peňazí a úsilia.

Ak ste sa však rozhodli pristupovať k tejto záležitosti vážne, potom pripravte všetky nasledujúce ZÁKLADY Pred spustením projektu - verte mi, budete mať počas kampane niečo spoločné.

1. Vytvorte databázu informácií

Ľudia by sa nemali o vašom projekte dozvedieť prvýkrát v deň jeho spustenia - najmä bohatí alebo mocní priatelia alebo kolegovia, ktorí vám môžu pomôcť. Zapamätajte si: crowdfunding je v podstate fundraising prostredníctvom priateľov a ich priateľov, pretože „slovo z úst“ nebolo zrušené. Začnite hovoriť o svojom projekte dlho pred začiatkom - takže ľudia budú mať čas zistiť podrobnosti, zvážiť klady a zápory a rozhodnúť sa o účasti vo vašej kampani od samého začiatku. Veľký skok vpred na samom začiatku vám poskytne obrovskú výhodu - keď sa ľudia dozvedia, že projekt je od začiatku veľmi obľúbený, majú tendenciu sa k nemu pridávať.

Úspešné spustenie projektu je dôležité z ďalších dvoch dôvodov: po prvé, ľudia si myslia, že podporujú víťaza, a po druhé, algoritmus služby online, kde spustíte svoj projekt, ho privedie na začiatok a na hlavnú stránku, ak bude veľmi populárny. A to nie je nič viac ako voľná propagácia (viac kliknutí - viac peňazí - viac akcionárov).

2. Predávajte svoj nápad slovami

Mali by ste mať toľko spôsobov, ako predať svoj nápad akcionárom, ako máte akcionárov. S príchodom každého nového akcionára (vrátane potenciálneho) vyberte individuálny prístup k nemu. Zistite si motívy ich účasti vo vašom projekte - mohlo by to byť orientácia na zisk, túžba pomôcť starému priateľovi a mnoho ďalšieho. Zistite, čo váš nový akcionár spravidla financuje - charitatívne projekty alebo umenie? Skôr ako sa obrátite na cieľovú skupinu, zistite ich preferencie a nájdite správny prístup. Nikdy nemôžete uhádnuť, ktorý z vašich priateľov vás zrazu privedie na tisíce k realizácii vašich snov.

Pripravte si popis svojho projektu v skratke (naozaj v skratke - aby ste to napríklad mohli povedať svojmu blížnemu, keď cestujete spoločne vo výťahu), ako aj informačnú súpravu pre tlač (tlačová správa, plagát atď.). ). Vytvorte webovú stránku, buďte pripravení odpovedať na otázky a byť neustále v kontakte - telefonicky alebo v sociálnych sieťach. Snažte sa, aby sa ľudia z potenciálnych akcionárov stali skutočnými.

Veľkí investori sa pravdepodobne nebudú zaujímať o dary, ktoré ponúkate. Takíto akcionári však zvyčajne pomáhajú získať najviac polovicu peňazí na projekt. Ale pre ostatných účastníkov musíte prísť s niečím veľmi lákavým. Napríklad skupina "Sansara", známa vo svojich kruhoch, získavajúca peniaze na vydanie svojej zbierky najlepších piesní, okrem samotného disku, predáva obrázky speváka ako akcie, rozpráva s ním o živote na Skype a tiež sľubuje pozvanie na skutočné divadelné predstavenie v ako premiérový album. Ako vidíte, ide nad rámec obvyklých suvenírov so symbolikou hudobnej skupiny. Môžete urobiť to isté - aj keď predávate škrabky na zemiaky, nikto vás neobťažuje kresliť karikatúry o dobrodružstvách zemiakov v krajine Kuchoniya. Ak to nefunguje s kuchynskými doplnkami, potom je vždy príležitosť uspieť ako multiplikátor alebo výrobca.

3. Začnite s najťažšou

Výroba, príprava a balenie darčekov, na ktoré si účastníci vymenia svoje akcie - to je vaša prvá priorita. Nie je potrebné to robiť pred spustením projektu, pretože najčastejšie sa peniaze zbierajú za presne ten produkt, ktorý potom pošlete akcionárom. Mali by ste však byť pripravení začať v tom istom čase, keď bol váš projekt úspešne dokončený. Ak to chcete urobiť, je potrebné naplánovať rozpočet, naplánovať si prácu, uskutočniť predbežné rokovania so štúdiami (ak nahrávate nový album), tlačiareň (ak píšete knihu) alebo produkčnú stránku.

Inými slovami, musíte byť 100% istí, že vaše sľuby sú v čase av rozpočte. Bude to veľmi nepríjemné, ak úspešne vyzbierate potrebné množstvo peňazí a nemáte ich ani dosť na to, aby ste odoslali svoj produkt. Okrem toho je potrebné pripraviť nejaké suveníry pre ľudí, ktorí darujú malé množstvo (až tisíc rubľov), pretože tam bude väčšina takýchto akcionárov. Zvyčajne sú ľudia pripravení pomôcť vám s sumou asi 500 rubľov, takže je potrebné ponúknuť im niečo, čo bude stáť menej ako päťsto rubľov (vrátane nákladov na balenie a dopravu).

Príprava na spustenie projektu zahŕňa aj vypracovanie návrhu a marketingovej stratégie - to môže byť časovo najnáročnejšia časť práce a vyžaduje externú pomoc. Prenájom profesionálny dizajnér a začať navrhovať svoje logo, farby, reklamy, webové stránky, tričká, samolepky, a tak ďalej. Vždy kladte dostatok času na opravu chýb a vykonanie zmien. Nechcete prísť s reklamami po spustení projektu? V tomto okamihu budete mať čo robiť. Ak nemáte k dispozícii aspoň dvoch ľudí, ktorí sú pripravení venovať na tieto veci prácu na plný úväzok, potom s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať čas len na riešenie súčasných problémov.

Napríklad oznámenia a bannery by sa mali vymyslieť vopred, aby ste mohli dodržať stanovený harmonogram ich zverejnenia - oznámenia o spustení projektu, oznámenia o podujatiach v rámci projektu, oznámenia o rozšírení rozsahu darov alebo zvýšenie počtu propagačných akcií, upozornení o blížiacom sa ukončení projektu atď. ,

4. Vytváranie účtov v sociálnych sieťach

Crowdfunding je verejné zviera. Preto sa sociálne siete stanú vaším hlavným marketingovým nástrojom. Ak nemáte stránku na Facebooku, Vkontakte a Twitteri, túto chvíľu ich vytvorte. Potom vytvorte samostatné stránky pre vašu firmu - nie pre crowdfundingovú kampaň, ale pre projekt, na ktorý získavate peniaze. Vaše malé zviera by bolo pekné mať tiež svoje vlastné účty na Instagram a Tumblr. Aj keď si myslíte, že je to príliš veľa (najmä ak ste jedným z tých ľudí, ktorí nie sú zvyknutí uvádzať každú fotografiu svojich raňajok na verejnosti), vezmite si ju ako marketingový nástroj a nie zdroj zjavení. Rôzne sociálne siete majú iné publikum, a čím väčšia je vaša prítomnosť v nich, tým väčšia je vaša cieľová skupina.

5. Urobte video

Nie všetky crowdfundingové služby zdôrazňujú dôležitosť tohto detailu, ale faktom zostáva, že vaša kampaň bude určite lepšia, ak stiahnete svoju výzvu akcionárom. A tu tiež musíte všetko vopred pripraviť, aj keď neplánujete robiť nezvyčajné video. Najdôležitejšia vec v ňom je vy. Uistite sa, že vaši budúci akcionári vás môžu vidieť a počuť o projekte, aby som tak povedal, z prvej ruky. Povedzte im, čo ich peniaze pôjdu a predajú váš nápad slovami (pozri bod 2).

Ak je to možné, zahrňte do videozáznamu všetko, čo sa týka vášho projektu. Ak plánujete natočiť film, ukážte svoj fotoaparát, scenár a hercov. Ak prídete s novým spôsobom, ako znížiť jadro polovíc jabĺk, ukázať - a ukázať, kde a ako bude tento kuchynský prípravok. V našom storočí high-tech gadgets, môžete strieľať video doma a pripojiť ho na smartfóne - hlavná vec je, že je osobné, priateľské, informatívne a krátke (najlepšie zo všetkých, ak budete mať do minúty, najhoršie - ak nechcete mať do troch).

6. Urobte si vlastný výskum.

Veľká časť vášho úspechu bude závisieť od vášho chápania situácie. Pozrite sa na rôzne crowdfunding stránky a pozrite sa na najúspešnejšie projekty, ktoré tam skončili. Zistite, čo majú spoločné a uistite sa, že robíte to isté ako oni. Robili niečo naozaj super? Výborne - skopírujte svoju metódu alebo ju prispôsobte pre seba. Strávte aspoň jeden deň „listovaním“ projektov iných ľudí a robením poznámok pre seba. Potom si vyberte ten, ktorý sa vám páči a stane sa akcionárom. Pred spustením vlastnej kampane navštívte druhú stranu projektu crowdfunding.

7. Poskytnite spätnú väzbu

Pred spustením projektu a začatím vývoja reklamných materiálov, webovej stránky, reklám alebo samotného produktu požiadajte o názor čo najviac ľudí. Možno objavíte niečo nové. Vypočujte si konštruktívnu kritiku a vykonajte zmeny vo svojom pláne v najskorších štádiách, najmä ak sa pripomienky opakujú niekoľkokrát. Nepokúšajte sa kritizovať svoj účet alebo sa hádajte s ľuďmi (bez ohľadu na vaše úvahy, ak sa im niečo nepáči, iní sa to nepáči - a nemôžete sa hádať s každým). Vykonajte potrebné zmeny a pokračujte ďalej.

8. Vytvorte harmonogram podujatí

Poslednou fázou bude harmonogram aktivít po spustení projektu. Nedovoľte svojim akcionárom nudiť sa pri odpočítaní - ponúknite im niečo nové a zaujímavé každý deň: ak píšete knihu - citujte niekoľko odsekov, ak ide o produkt - ponúknite vzorky. Plán podujatí - online aj offline: tlačové konferencie, neformálne stretnutia na obľúbených miestach, prehliadky produkcie alebo videozáznamy zo štúdia. Kontaktujte miestne rozhlasové stanice, televízne stanice, noviny a časopisy a spýtajte sa, či chcú viesť rozhovor alebo hovoriť o kampani. Médiá v súčasnosti milujú takéto projekty - je to nezvyčajný a neformálny spôsob, ako prilákať investorov. Vyhľadajte recenzentov pokrývajúcich podobné témy a uistite sa, že vedia o vašom projekte. Ako kampaň pokračuje, hádzať nové "rybárske prúty" a pridávať darčeky.

Ak nemáte niečo, na čo by ste mohli „každý deň“ zverejňovať správy o projekte každý deň, vymyslite si niečo sami: umiestnite fotografie svojho psa (hračka môže) do kombinézy s logom projektu alebo uverejnite odkazy na stránky, ktoré sa naň vzťahujú. Crowdfunding je priateľské zviera, hlavná vec je nájsť správny prístup k nemu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár