Ako prestať posielať spam a začať robiť instant messenger marketing

Alexander Serebryakov, zakladateľ marketingovej služby instant messenger TextBack.ru, vysvetlil, čo je spam v posloch, a prečo je čas, aby podniky venovali pozornosť správnemu marketingu poslov.

Čo je to spam v Messengeri a SMS

Právny pohľad

Spam môžete legálne identifikovať podľa dvoch kritérií. Prvým je, že používatelia neprihlásili správy, to znamená, že neposkytli svoj súhlas na získanie informácií. Druhým je, že sa nemôžete odhlásiť zo spamu. Tlačidlá nemajú odpoveď, môžete odosielateľa zablokovať. Spameri sú však pripravení na blokovanie: nabudúce príde podobná správa z iného čísla.

Tam je tiež spam s uloženým súhlasom. Prijímajú ho užívatelia, ktorí používajú platobný terminál. V procese platby prostredníctvom terminálu sa objaví neviditeľná väzba na ponukovú zmluvu, podľa ktorej platiteľ súhlasí s prijímaním reklamných zásielok od partnerov terminálovej siete. Legálne je to legálne, ale príjemcovia vnímajú správy ako spam.

Pohľad používateľa

Pre užívateľov nie je spam len to, čo si neprihlásili, ale aj to, čo je pre nich zbytočné.

Užitočnosť informačných bulletinov je jednoduchá: nechajte príjemcov vybrať si, aký typ správ chcú dostávať, aby mohli upraviť frekvenciu oznámení a odhlásiť sa.

Pravidlá pre spam a Messenger

Spam odosielatelia nepoužívajú oficiálne obchodné účty v instant messenger a nemôžu posielať správy v mene spoločnosti. Namiesto toho majú databázu čísel, ktoré boli zaregistrované v kurze pod rúškom bežných užívateľov.

Spammerový systém rovnomerne rozdeľuje správy medzi registrovanými číslami - takže znižuje zaťaženie každého z nich a riadi aktivitu - čím viac správ sa odosiela z určitého čísla, tým vyššia je pravdepodobnosť jeho blokovania.

Ak chcete spustiť správne instant messenger marketing, musíte zaregistrovať obchodné účty s instant messenger a posielať správy v mene spoločnosti. Takáto príležitosť existuje vo všetkých instant messenger populárnych v Rusku, okrem WhatsApp. Odosielaním správ z podnikových účtov môžete nadviazať dialóg so zákazníkmi - klásť im otázky a prijímať odpovede.

Keď sa spamové e-mailové čísla rýchlo zablokujú a od klienta nedostanete odpoveď. Preto môže byť spam použitý iba na informovanie, ale nie na vedenie dialógu.

Mechanika gramotných poštových zásielok vo všetkých posloch je rovnaká: posielať správy, musíte zostaviť databázu - buď na príjem prichádzajúcich správ od klientov prostredníctvom okamžitých poslov, alebo na ich zasielanie na správy v tomto kanáli.

Každá platforma má svoje vlastné funkcie:

WhatsApp

Podiel spamu v WhatsApp je minimálny, pretože administrácia monitoruje bezpečnosť. Napríklad sleduje používateľov, ktorí dostávajú newsletter z čísel, ktoré nie sú uvedené v telefónnom zozname.

WhatsApp je vo fáze testovania obchodných účtov a ešte neoznámil pravidlá distribúcie pre spoločnosti. Kým sa tak stane, môžete podpisovať klientov a odosielať e-maily na WhatsApp prostredníctvom špeciálnych platforiem, ktoré sa naučili pracovať s WhatsApp. Neposielajú spam, ale iba správy na podporu alebo odosielanie oznámení o službe.

Vıber

Vo Viberi, okrem zasielania prostredníctvom databázy prichádzajúcich účastníkov a predplatiteľov, je možné distribuovať prostredníctvom databázy čísel. Každá správa, ktorá prichádza z kontaktu, ktorý nie je zo zoznamu, sa automaticky prekryje oznámením. Správa sa však dostane k príjemcovi, telefón zapípa a užívateľ je rozptyľovaný.

Viber otvoril spoločnostiam cestu na posielanie správ užívateľom v roku 2015. Všetky správy poslané s oficiálnym povolením Viber sú označené zeleným kliešťom. Je umiestnený oproti mena odosielateľa v zozname konverzácií.

V tomto prípade môže užívateľ kedykoľvek zablokovať správy. Viber sleduje stopy a hľadá vysvetlenia v prípadoch, keď ich úroveň presahuje stanovené hodnoty.

Keď spoločnosť posiela správy cez Viber, zaručuje, že získala súhlas používateľov s newsletterom: prostredníctvom dotazníka v offline bode, na webovej stránke alebo prostredníctvom e-mailu. Na odosielanie oficiálnych zásielok je možné použiť telefónnu základňu.

Pre užívateľov je oficiálny mailing cez Viber často spojený s spamom. Napriek tomu, že raz súhlasil s prijímaním oznámení od spoločnosti, sotva očakával, že ich dostane na Viber. V tomto kanáli nie je možné nastaviť požadovaný typ noviniek, ale užívateľ sa môže jednoducho odhlásiť.

"VKontakte"

VKontakte zakazuje firmám posielať správy z ich stránok s reklamami iných spoločností. Pre reklamu iné služby svojim predplatiteľom v Messenger môže "zákaz". Napríklad, užívateľ sa prihlásil na online klenotníctvo z Bangkoku a zrazu dostal správu o predaji chladničiek.

VKontakte vám umožňuje posielať správy účastníkom a tým, ktorí vás kontaktovali prostredníctvom skupinových správ. Prijatie správy od používateľa však nedáva právo poslať mu všetko za sebou. V prvej správe by ste mali požiadať používateľa, aby potvrdil, že vaša správa bude pre neho zaujímavá.

facebook

Na Facebooku je stanovený časový limit: ak uplynulo viac ako 24 hodín od prijatia poslednej správy od používateľa, môžete mu poslať iba jednu správu.

Existujú výnimky z tohto pravidla: môžete odosielať upozornenia pomocou špeciálnych značiek. Napríklad kedykoľvek môžete povedať o novej funkcii vašej služby alebo topánok, odpovedať na lístok podpory otvorený klientom alebo odoslať oznámenie o stave doručenia.

telegram

V Telegrame neexistujú žiadne obmedzenia pri odosielaní a kontaktoch spoločností. Oficiálne rozhranie API vám tiež umožňuje odosielať správy podľa telefónneho čísla, ale túto metódu možno použiť iba na oznámenia služby.

Aké štatistické nástroje sú k dispozícii spamerom

Spamerom sú k dispozícii dve metriky: prítomnosť posla na tomto telefónnom čísle a či bola správa doručená.

Vo Viber sa správa považuje za doručenú, hoci pred jej otvorením dostane upozornenie, že správa nie je z kontaktu zo zoznamu.

Čo sú nebezpečné spamové mailing

Spameri ponúkajú posielanie správ nielen na základe klienta, ktorý ich uplatnil, ale aj na ich „základoch“. Ak Vám spoločnosť ponúka, aby ste si kúpili základňu pre mailing, premýšľajte o tom: týmto spôsobom spameri predávajú základy predchádzajúcich klientov, čo znamená, že vaša základňa sa môže dostať aj ku konkurencii.

Komentované Evgeny Vorontsov, "ProstorSMS":

„Ďalší predaj databáz je veľmi rozšírený - mnohé spoločnosti už utrpeli straty v dôsledku úniku dát. Bezpečnosť údajov je možné zabezpečiť len jedným spôsobom - informácie môžete uchovávať len doma a neprenášajte ich nikomu. Distribúcia SMS na svojich serveroch "

Výnimkou je pošta na základňu terminálov, v tomto prípade sú vaše kontakty v bezpečí. Formálne je to legitímny spôsob, pretože sa získa súhlas účastníka. Ale zákazníci čakajú na nebezpečenstvo:

 • nevie, ktorá databáza sa distribuuje (ide o platiteľov a neplatiteľov terminálov);
 • obtiažne kontrolovať počet príjemcov správ;
 • Nie je známe, koľko správ iných spoločností sa odosiela paralelne v tej istej databáze.

Pod zámienkou legitímnej pošty môže zákazník predať zoznam adresátov tým, ktorí nedali súhlas. Okrem toho môže mať spoločnosť odosielateľa niekoľko stránok a právnických osôb: „biela“ pre vážnych zákazníkov so súhlasom používateľov a „sivá“ pre malých klientov.

Aký je správny marketing okamžitých správ

Správny marketing v messenger začína, keď užívateľ chápe, čo sa prihlásil k odberu a má možnosť kedykoľvek sa odhlásiť.

Ak spoločnosť používa správne nástroje, môže získať viac z poštových zásielok, než keď ich odosiela ventilátor:

 • komunikovať s klientom v kuriéri a budovať dlhodobé vzťahy;

Napríklad, aby užívateľ mohol spravovať svoje brnenie cez posla.

Ďalším príkladom je prípad ukrajinskej RBC. Na internetovej stránke publikácie si môžete vybrať instant messenger pre príjem noviniek - Facebook alebo Telegram.

Keď vyberiete topánok automaticky podpíše užívateľa na ranné a večerné tlačové správy, ale dáva možnosť zmeniť nastavenia predplatného. Neexistuje takáto možnosť v nevyžiadanej pošte.

 • prispôsobenie správ;

Užívateľovi môžete posielať osobné informácie, napríklad stav objednávky alebo vstupenku. Infraštruktúra nevyžiadanej pošty neumožňuje odosielanie osobných správ.

Messenger marketing funguje nielen s užívateľskými údajmi zo sociálnych sietí, ale aj s kontextom, v ktorom bol užívateľ v čase predplatného. Mohlo by to byť na stránke stránky s predajom, novými položkami, oblečením pre mužov alebo pre ženy - takéto znalosti umožňujú zacielenie ponúk.

 • vkladanie správ do instant messengerov do obchodnej marketingovej stratégie;

Spoločnosť si môže prezerať štatistiky, upravovať informačný bulletin a kombinovať tento kanál s ostatnými, napríklad na doplnenie e-mailovej pošty. Posielateľovi môžete poslať správu, zistiť, čo používateľ nečítal a odoslať na iný kanál.

Napríklad klient si kúpil lístok na koncert a potrebuje mu pripomenúť túto udalosť. Ak správu nečítal, môžete ju duplikovať prostredníctvom SMS.

 • vypočítať konverziu.

Spoločnosť môže vidieť zúženie: koľko ľudí plánuje posielať správy -> koľko ich bolo doručených -> koľko objavov -> koľko odpovedí -> koľko kliknutí na odkaz -> a ak pridáte značku utm-tag, môžete zistiť, ako sa používateľ na stránke správal ďalej.

Napríklad náš klient, internetový obchod s oblečením TopTop.ru, zvažuje konverziu z poštových zásielok na instant messengerov na spracovanie objednávok:

 • V databáze bolo odoslaných 1450 správ;
 • Doručených 1262 správ;
 • V priebehu prvých troch hodín si správu prečítali 783 používateľov. Otvorená sadzba prostredníctvom kanálov od 70% v telegramu a až do 89% vo VKontakte.
 • 313 prechodov (24,8%);
 • 4 objednávky z lokality a 2 klienti klienta odpovedali na newsletter a zadali objednávku v korešpondencii v tom istom poslovi.

Obmedzenia správneho marketingu instant messenger

Distribučné platformy v posloch nemôžu používať základné telefónne čísla ani e-mail na odosielanie správ. Ak sa chcete dostať do databázy, užívateľ sa musí prihlásiť prostredníctvom služby instant messenger alebo začať dialóg so spoločnosťou v tomto kanáli. Mnohé internetové obchody majú veľké databázové čísla, ale nemôžete ich používať.

V tejto situácii existujú dve možné riešenia:

 • poslať SMS správu užívateľovi s odkazom na predplatné v posli a ponúknuť zľavu na predplatné;
 • umiestnite predplatné widget do poslov na webe. Widget bude prevádzať návštevníkov stránok na účastníkov v instant messenger.

Uvediem príklad prípadu s časopisom Burda - ako na jedno kliknutie previesť návštevníkov webových stránok z mobilných zariadení na účastníkov na instant messenger.

V mobilnej verzii stránky uverejnili odbery miniaplikácií:

Na grafe, rast predplatného v kontexte instant messenger - Burda dostal viac ako 3500 predplatné za tri týždne:

pamätať

 1. Spamovanie nepomôže vybudovať dlhé vzťahy so zákazníkmi.
 2. Správny messenger marketing dáva užívateľovi možnosť vybrať si, čo je pre neho vhodné - aj keď sa jedná len o servisné správy, vyhráte v budúcnosti a nebudete na čiernej listine pre dotieravosť.
 3. Spam mailing je jednosmerný kanál. Nikdy neviete, čo je pre užívateľa zaujímavé a čo nie, a nebudete ho môcť povzbudiť k nákupu. Kompetentný marketing v instant messenger je dialóg s klientom.
 4. Správne marketingové nástroje v instant messenger logicky dopĺňajú vaše marketingové stratégie - napríklad, dohnať s tými, ktorí dávajú prednosť instant messenger na email.

Pozrite si video: NOOBS PLAY GAME OF THRONES FROM SCRATCH (Február 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár