Stav prúdu ako faktor pri zvyšovaní produktivity: eliminovať hlavné prekážky v jeho ceste

Každý má úspešné aj neúspešné dni v práci. Niekedy začnete vykonávať určitú úlohu a vo svojej hlave - úplný chaos. Myšlienky utiecť, cítite sa podráždení a nemôžete sa sústrediť na jednu vec.

A je tu opačná situácia, keď všetko ide ako hodinky. Ste úplne ponorený do práce, zabudnete na všetko. Cítite nával sily a nadšenie. Svoje povinnosti vykonávate s radosťou a strácate čas. Ak vám tieto pocity sú známe, potom môžete byť zablahoželali - ste v „stave toku“!

V psychológii je tok chápaný ako duševný stav, v ktorom je človek plne zapojený do toho, čo robí, ktorý sa vyznačuje aktívnou koncentráciou, plným zapojením a zameraním sa na úspech v procese činnosti [Wikipedia].

Vzhľadom na stav prietoku zvyšujete produktivitu svojich činností a získavate väčšie potešenie z práce. A kto môže odmietnuť takéto atraktívne vyhliadky?

Väčšina vedcov súhlasí s tým, že stav prúdenia je pre človeka prirodzený. Ale málokedy to cítime kvôli prítomnosti mnohých prekážok, ktoré blokujú prístup k nemu. Existujú dva hlavné faktory, ktoré nás odlišujú od stavu toku v procese práce. Patrí medzi ne nadmerná jednoduchosť úlohy (spôsobuje nudu) a nadmerná náročnosť úlohy (spôsobuje napätie).

Akonáhle sa vám podarí dosiahnuť rovnováhu medzi týmito dvoma extrémami, stav prúdenia sám zaklepe na vaše dvere. Pozrime sa, ako môžete odstrániť dve hlavné prekážky, ktoré vám bránia tešiť sa z toku.

Obsah:

Prekážka # 1: Príliš ľahké

Nuda vzniká z nezlučiteľnosti vašich zručností s úrovňou náročnosti úlohy: zdá sa vám to veľmi jednoduché. To je celkom logické, pretože pre človeka je prirodzené snažiť sa o rozvoj a zlepšenie. Príliš jednoduché úlohy nás nútia šliapať vodu. Zvážte, či bude pre stredoškolského študenta zaujímavé vyriešiť matematické problémy určené pre žiakov prvej triedy? Samozrejme, že nie.

Bohužiaľ, nemôžeme odmietnuť vykonávať jednoduché, ale neuveriteľne nudné úlohy (napríklad potrebu posielať poštu našim klientom alebo vyplniť tabuľky v programe Excel), pretože sú tiež súčasťou našej práce. Preto je najoptimálnejším riešením pokúsiť sa ich skomplikovať.

náprava:

 • Pokúste sa skomplikovať jednoduché úlohy.

  Ak bola vaša úloha príliš jednoduchá alebo nudná, máte dve možnosti: sťažovať sa na svoj nešťastný podiel, strácať drahocenný čas, alebo ho len čo najskôr dokončiť a začať zaujímavejšie aktivity.

  Druhá možnosť je produktívnejšia. Vezmite býka za rohy! Obráťte proces vykonávania nudných úloh do súťaže. Váš súper, v tomto prípade bude čas. Akonáhle si nastavíte konkrétny cieľ, napríklad „vymazanie priečinka doručenej pošty za 15 minút“, bude pre vás oveľa jednoduchšie zamerať sa naň.

  Komplikovaním jednoduchých úloh môžete získať množstvo užitočných zručností. Prečo sa naučiť používať klávesové skratky na vytváranie dokumentov rýchlejšie? Čo zvýšiť rýchlosť písania na klávesnici? Ako vidíte, existuje veľa príležitostí, aby sa únavné úlohy viac zabavili. Hlavná vec je pozrieť sa na ne z nového uhla.

 • Staňte sa odborníkom na jednoduché úlohy.

  Mnohí z nás vykonávajú jednoduché úlohy na stroji, dodržiavajúc princíp: "Vyrobené a zabudnuté." Avšak, nikto vás neobťažuje ukázať trochu kreativity. Máte dosť papiera? Potom premýšľajte o tom, či existujú iné, efektívnejšie metódy správy dokumentov? Ak áno, informujte o nich svojich kolegov, aby vaša spoločnosť mohla znížiť svoje finančné a časové náklady na túto úlohu. Ešte lepšie je, ak im ponúknete svoje nápady na zlepšenie pracovného postupu. Môžete sa naučiť všetky podrobnosti o programe, ktorý používate na vykonávanie jednoduchých úloh. Keď ju poznáte ako chrbát ruky, môžete svoju prácu vykonávať rýchlejšie a bez námahy. V tomto prípade nielenže zachytíte stav prietoku, ale stanete sa aj nenahraditeľným zamestnancom pre vašu spoločnosť.

Prekážka # 2: Príliš ťažké

Druhým extrémom je zvýšená úroveň úzkosti, ktorá vzniká v dôsledku nadmernej zložitosti úlohy. Ste ohromení vlnou strachu, pretože chápete, že táto úloha je pre vás príliš ťažká. V zásade by mal byť akýkoľvek cieľ mierne náročný, aby ste mali podnet na zlepšenie. Keď však prekročí hranice vašich schopností, jednoducho sa vzdáte, čo vám bráni v prispôsobovaní sa prietoku.

náprava:

 • Požiadajte o pomoc odborníka.

  Ak sa stretávate s neuveriteľne náročnou úlohou a nemáte možnosť predĺžiť lehotu na jej realizáciu, môžete sa obrátiť na svojho kolegu, ktorý je v tejto veci lepšie oboznámený. Môžete mu poslať e-mail alebo len ísť k nemu vo vhodnom čase pre neho a požiadať o pomoc. Zabudnite na plachosť a plachosť: nie je hanba priznať svoju nekompetentnosť v určitých záležitostiach. Naopak, ľudia vás budú rešpektovať ešte viac, pretože si prajete rozšíriť svoje vedomosti. Tým, že ukazuje odvahu, zabijete dva vtáky s jedným kameňom: dostanete vonkajší pohľad, ktorý vám pomôže vyriešiť súčasný problém, a zároveň posilniť obchodné väzby, ktoré budú pokračovať v kariérnom postupe.

 • Identifikujte svoje slabé stránky a pracujte na nich.

  Úprimne odpovedzte na nasledujúcu otázku: „Aké schopnosti mám s touto úlohou? Ak nie ste kritický, možno budete potrebovať nestranný názor kolegu alebo priateľa.

  Akonáhle ste identifikovali svoj slabý odkaz, sústrediť sa plne na jeho posilnenie. Každý deň, na mesiac, by ste mali venovať čas práci. Samozrejme, že sa nestanete odborníkom v tejto oblasti 30 dní, ale toto opatrenie vám pomôže dostať sa na správnu cestu.

  Jednoducho nevymýšľajte žiadne výhovorky, ako napríklad "Už mám toľko práce" alebo "Nemám peniaze na kurzy." Ak si želáte, môžete sa vždy venovať jednej alebo dvom hodinám na seba-rozvoj. Koniec koncov, vždy nájdete čas, aby ste sledovali svoju obľúbenú show alebo „viseli“ na sociálnych sieťach? Čo sa týka nedostatku peňazí, toto vôbec nie je problém. Žijeme vo veľkom čase, keď na internete nájdete veľa voľných kurzov, seminárov, kníh a iných zdrojov na zlepšenie ich zručností. Mimochodom, mnohí z mojich priateľov zvládli Photoshop a ďalšie dizajnové programy od nuly, sledovanie (zadarmo!) Videá na YouTube. Takže hlavná vec je túžba a vždy budú príležitosti!

Stav prietoku je vaša vedomá voľba.

Stav prúdenia nie je úspešná náhoda. Je to výsledok tvrdej práce na zlepšenie ich zručností a pracovných metód. Odstráňte všetky prekážky, ktoré stoja v jeho ceste, aby sa tok stal neoddeliteľnou súčasťou vášho života. A potom práca prestane byť pre vás ťažkou prácou a zmení sa na zaujímavú a vzrušujúcu hru.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár