Zamestnanci spoločnosti: office plankton alebo dream team?

Niekedy chcú prepustiť, niekedy objať. Loafers, priemernosť, hviezdy, nelojálni, porušovatelia firemnej etiky a nadšencov s horiacimi očami - no, čo s nimi robiť? Začať ich skúmať pod mikroskopom. A až potom sa rozhodnite.

nováčikovia

Existujú Sberbank a Gazprom, ktorí si môžu dovoliť najímať mladých neprofesionálov, ktorí nemajú iné ambície, okrem túžby mať vysoký plat a zarobiť na tieto peniaze čo najmenej peňazí. Súhlasím hneď: táto situácia nie je o vás a mne. Podnikanie, ktorého cieľom je exponenciálne rásť, si nemôže dovoliť najímať neprofesionálov a pestovať ich.

Samozrejme je však možná situácia, v ktorej si prenajímate laika. Robíte to z rôznych dôvodov: vidíte horiace oči a veríte, že zamestnanec bude rásť; máte nepriamy dôkaz o tom, že sa môže zaoberať prednou časťou práce, ktorú ste mu zverili, pretože uspel v súvisiacich záležitostiach (napríklad si najímate dizajnéra, ktorý pracoval na voľnej nohe v oblasti web dizajnu dva roky, alebo redaktor, ktorý je tam tri roky chránený autorskými právami). Malé spoločnosti najímajú neprofesionálov, ktorí sa snažia šetriť (a často sa zhoršujú). Dospelý - z nedostatku skúseností v headhuntingu.

Prenájom neprofesionálneho zamestnanca je zlé, v skutočnosti je to dokonca horor ako nočná mora, je to vaša hlava po celé roky.

Hlavným dôvodom, prečo by ste nemali zamestnávať uchádzača o zamestnanie, ktorý nechápe podstatu jeho práce, aj keď sa vám páčia jeho horiace oči, je, že nemáte čas ho trénovať. Spomalí vás to, núti vás k tomu, aby ste naň utrácali majetok a nie je známe, či tieto náklady v budúcnosti vynaloží.

Stále však bude potrebné predstaviť začiatočníkovu prácu, nielen načrtnúť prednú časť jeho práce, ale aj zapojiť ho do života kolektívu na emocionálnej úrovni.

  • Dokonca aj profesionál s veľkým písmenom musí „riadiť“ situáciu a potrebuje na to určitý čas (mimochodom, určite sa ho na pohovore opýtajte, koľko času bude potrebovať, čím menej času zavolá, aj keď sa to neuskutoční) v skutočnosti, čím viac pridávate, ak vám povie "mesiac", ďakujem mu za jeho poctivosť a nepozve ho do vašej spoločnosti).
  • Úplne všetci noví prisťahovalci sú spočiatku nelojálni (aj keď sa vám zdá, že v opačnom prípade, ak vás na pohovore presvedčil, že je ochotný pracovať vo vašej spoločnosti).

Novorodenci sú rozdelení do dvoch kategórií: tí, ktorí zostanú s vami po skúšobnej dobe, a tí, s ktorými uprednostňujete odchod. Prví vynakladajú minimum prostriedkov na „vstup“ do situácie, rýchlo sa ponoria do práce, nájdu spoločný jazyk s tímom a sú naplnení tým, čo sa bežne nazýva firemná kultúra. Druhé sú opakom prvého.

Ale ak nevynakladáte úsilie na zapojenie špecialistu do života spoločnosti, nebudete môcť oddeliť bývalého od druhého. Skúsený zamestnanec bude vhodný pre úlohu dočasného lektora, v ktorom ste si istý, že ho do týždňa nastavíte na rýchle a jasné ponorenie nováčika do pracovného postupu.

Demolácie mužov

Najať si iba žiariacich profesionálov je ideálna situácia, na ktorú sa usiluje každý z nás. Ale všetko sa vždy deje prispôsobené realite. Vzťahy s ľuďmi sú najťažšie na svete. Vždy existujú motívy pre najímanie „nie presne tej“ osoby, dokonca aj tých, ktorých efektivita má dosť dlhú dobu nulovú hodnotu, niekedy nie je ľahké strieľať: ospravedlňujeme sa, snaží sa, vzťahy v tíme sa môžu pokaziť Požadujem, atď.

Ako výsledok, môžete sedieť roky, ktorí znižujú celkový výkon spoločnosti. Demolácie - to sú oni. Ďakujem Bohu, ak sú to ľudia v ľahkých kategóriách, môžu byť jednoducho vyhodení podľa svojej hmotnosti v spoločnosti. Ocitnete sa v oveľa ťažšej situácii, keď si uvedomíte, že na nejakú dobu patrí vedúci oddelenia do tejto kategórie alebo - čo je ešte horšie - vrcholový manažér.

Z akých dôvodov takéto osoby identifikujete? Dokonca ani na to, aby sme to opísali, nie je potrebné: vy sami všetko dokonale rozumiete, kto sú títo muži na demoláciu.

  1. Neustále predstierajú, že sú zaneprázdnení, ale v skutočnosti, keď začnete kontrolovať správy, merať KPI, ukazuje sa, že robia najmenej.
  2. Majú webovú stránku Odnoklassniki príliš často otvorená na monitore. Väčšinu svojho pracovného času sedia v slúchadlách a počúvajú rádio, a ak sa ich priamo spýtate, prečo počúvajú piesne v kancelárii, odpovedia, že im to pomáha myslieť, zefektívňuje pracovný tok. Veríte, že s hudbou môžete pracovať normálne?
  3. Sú škodlivé "ozdduny": raz alebo dvakrát týždenne dôsledne prísť do kancelárie v nesprávnom čase.
  4. Nikdy po šiestom pobyte v kancelárii. Sotva prišla vytúžená hodina - búranie ako vietor.
  5. Nechcú byť požiadaní, aby zostali alebo pracovali cez víkend na dôležitom projekte. Len viete, že buď nájdu dôvod pre to, alebo vybudovať takú kyslú baňu, súhlasiac s tým, že nabudúce sa k nim nedostanete. Premýšľajte o tom: iní zamestnanci po tom, možno, bude nasledovať príklad demolácie človeka, pretože je zrejmé, že jeho správanie poskytuje úľavu od nadmerného pracovného zaťaženia.
  6. Počujete zvesti, útržky z rozprávania o tom, že táto osoba je nelichotivá o niektorých udalostiach v spoločnosti, o konkrétnych ľuďoch atď. Zjavné sú známky nelojálnosti a „podzemnej subverzie“.

Prečo ste ich ešte nevystrelili? Iba z jedného dôvodu: veríte, že budú opravené. Myslíte si, že je to profesionál, musíte hľadať iného a je to škoda, musíte mu dať ešte jednu šancu.

Dobrá rada: dajte. Ale len jeden. Jasne označte svoju nespokojnosť s nimi, bez toho, aby ste sa snažili zmäkčiť správu. Nehovorte: "Ste dobrý profesionál, ale v poslednej dobe ste sa stali neúčinnými ..." Oznámte svoju myšlienku dôstojníkovi pre demoláciu veľmi jasne: "Máte mesiac na opravu." On je dospelý a musí si vybrať pre seba, ktorou cestou ísť. Nezasahujte počas celého obdobia, ktoré ste mu dali, ale na konci sa pýtajte so všetkou tuhosťou.

Veľmi dobrá rada: okamžite oheň. Stále oheň. Lepšie skoro ako neskoro.

Neexistujú žiadni nelojálni a efektívni zamestnanci.

Pochybnosť: či musíte prepustiť profesionálneho zamestnanca, ak je nelojálny - nemala by trápiť. Ako by ste odpovedali na otázku: sú nelojálni zamestnanci efektívny? Videli ste to? Spravidla každý odpovedá: nie. V situácii rastu spoločnosti by bolo najvhodnejším rozhodnutím pravidlo prijať a zabudnúť na výnimky z neho. V reálnej situácii, v 99% prípadov narazíte presne na nelojálnych a neefektívnych, a pravdepodobne sa nikdy nestretnete s účinným nelojálnym. Neloajálnosť je primeraný prístup k práci, otálenie, vstúpenie do normálu, klamstvá, oneskorenosť, výsledky, ktoré nespĺňajú vaše očakávania, mnohé dôvody na ospravedlnenie namiesto prosby vinného atď. Nie je možné vykonávať prácu v dobrej viere, že jednoducho z mnohých dôvodov nechcete robiť.

Top demolácie mužov

Výrazne spomaľujú rast obchodných zamestnancov vo vyšších pozíciách, ktorí sú unavení z neustáleho napredovania, strácajú čas a stratili záujem o prácu. Sú to skutoční partizáni vo vašej zadnej časti. Musia bojovať.

Stáva sa to u starších zamestnancov, ktorí dospeli na pozíciu vedúceho oddelenia, divízie atď. Globálnym problémom je, že v určitom štádiu rozvoja spoločnosti niektorí manažéri už nezodpovedajú úlohám podniku. Podnikanie ich prerástlo. S najväčšou pravdepodobnosťou to pochopia. Nikto však nebude taký úprimný a správny, aby prišiel priamo a povedal: V tejto pozícii som k ničomu. Namiesto toho sa človek inkubuje do posledného, ​​stráca každý deň záujem o prácu a život spoločnosti, čo určite ovplyvňuje celkovú náladu jeho podriadených a účinnosť jeho práce. To všetko je dobre zrozumiteľné a na prvom mieste je taký špičkový bombardér. Čím dlhšie odkladáte rozhodnutie o tomto špecialistovi, tým horšie pre spoločnosť. Neberte ho do krajnosti, premiestnite vrchného demolačného muža (ak je to možné) na iné miesto, kde by mohol mať prospech, alebo ho prepustite, ak mu nemá čo ponúknuť.

Nezmyselný lesk v očiach

Existuje iná kategória zamestnancov - vzali ste ich za lesk v očiach, energickú túžbu pracovať. Úprimne milujú spoločnosť, tvrdo sa snažia. Majú jednu nevýhodu - ich úsilie neprináša výsledky. Keď im o tom poviete, prikývnu v ich očiach. Ale jednoducho nemôžu robiť lepšie: nemôžete skočiť vyššie ako vaša hlava. Aspoň táto úloha je pre nich nemožná. Čo robiť s takýmito zamestnancami? Vždy budete mať veľa dôvodov, aby ste ich neodmietli, najmä ak ste s týmto rozhodnutím zdržaní. Sú „dušou kolektívu“, sú veľmi ľúto, sú oddaní, atď.

Viete, čo vás najviac trápi, že ste tak lojálni, ale k ničomu? Nikdy neomrzia nad svojimi neúspechmi, nestrácajú srdce za žiadnych okolností, veria, že sú cenení za niečo iné - za to, že sa veľmi usilovne snažia o ich horiace oči, aby sa im zachovala vysoká lojalita. Dajte osobe šancu konečne sa rozrušiť. Chagrin stimuluje duševnú aktivitu. Zavolajte mu na svoje miesto a označte problémovú hlavu, aby bolo jasné: situácia je mimoriadne vážna. Dajte nemožnú úlohu. A ak sa to neurobí - prepustite so svetlým srdcom. Pod mečom Damocles, taký zamestnanec, možno (je tu malá šanca), bude pristupovať k riešeniu problému úplne inak - obmedzí poryvy horúceho srdca chladnou hlavou. Cope - čím lepšie. Situácia, v ktorej zlyhá, je pre vás výhodná, pretože ak vyhodíte zamestnanca, bude to určite vedieť.

Dream zamestnancov

Najlepšia kategória zamestnancov je, samozrejme, profesionálom s vysokým stupňom lojality. Nikdy neklesnú pod určitú úroveň kvality práce. Čím vyššia je táto úroveň, tým viac ich oceníte. Ale, bohužiaľ, as nimi, rovnako ako s inými ľuďmi, vznikajú problémy. A jeden z najčastejších - zamestnanec "vyčerpaný", stratil osobnú motiváciu (a osobná motivácia je vždy silnejšia ako všetky vonkajšie). Vidíte, že je v apatii, je prijímaný na nové projekty bez nadšenia.

Najprv musíte pochopiť, s čím je spojený. Možno, že dôvodom nie je v práci, ale v rodine: nesúhlas v súkromnom živote, finančné hádky s príbuznými, dedičský súd, čokoľvek. Nemôžete zanechať svojich ľudí v ťažkej životnej situácii, pretože v takýchto situáciách je lojalita zamestnancov zarábaná. Pokiaľ je osoba špecialistom vašej spoločnosti (bez ohľadu na to, do ktorej kategórie patrí), mal by mať pocit, že je chránený, že spoločnosť pomôže v ťažkej situácii. Ak je to tak, ide do práce s úplne odlišnými pocitmi a podľa toho s ňou zaobchádza.

Ak problémy zamestnanca nie sú osobného charakteru, ale súvisia s prácou, mali by byť okamžite vyriešené. Pamätajte si: každý deň stráca motiváciu a účinnosť.

Zistite dôvod pre apatiu.

Možno vinu za nadmerné zaťaženie a stres. Ak je zodpovedný, zostane po práci, príde skôr a pokúsi sa robiť všetko na správnej úrovni kvality. Ale každý človek má limit, zdroje tela nie sú neobmedzené.

Možno, v poslednej dobe, ste naozaj zavesil na neho príliš veľa dôležitých projektov (ktoré sa bojíte zveriť iným). Ak je to dočasné, dajte špecialistovi dobrý bonus za kvalitnú prácu počas obdobia preťaženia, nájdite správne slová, aby ste ho povzbudili. Povedzte mu (aj keď to tak nie je), že nikto iný nedokáže zvládnuť túto prácu, všetky vaše nádeje sú s ním spojené. Ak pochopíte, že v dlhodobom horizonte bude situácia preťaženia konštantná (počet dôležitých projektov bude rásť), vyhľadajte pre neho asistenta.

Ľudia nemôžu byť preťažení. Spoločnosť Google má napríklad pravidlo: zamestnanci majú právo minúť 20% svojho času na osobné záležitosti: rozvíjať vlastné webové stránky, písať články atď.

Ďalším dôvodom pre apatiu špecialistu je, že nie je spokojný s nedostatkom kariérneho rastu. Zistite, možno, že vidí seba v inej úlohe v spoločnosti, už dlho na vás čaká, aby ste z neho urobili zaujímavú ponuku. Po dosiahnutí dobrých výsledkov v tejto prednej časti práce chce ísť ďalej.

Predložte mu konkrétne KPI: ak dosiahnete takéto a takéto indikátory v určitom období, prejdete na inú pozíciu. Každá spoločnosť potrebuje ľudí, ktorí si „zarábajú“ svoje miesto, svoju autoritu a vedia sa učiť. Títo ľudia sa zvyčajne nazývajú nenahraditeľnými.

Ale nie je potrebné sa mýliť. Nemôžete budovať procesy na nenahraditeľných zamestnancoch. Ak máte aspoň jednu nepostrádateľnú na niektorých stránkach, znamená to, že v tejto sekcii bude zajtra zlyhanie. Naliehavo sa zapojte do tohto smeru, oddialite si drahšie.

No, pamätajte - váš tím sa pohybuje v smere, ktorým ich vedú vaše očakávania. Môžu byť lojálni profesionáli alebo občasní cestujúci vo vašom vlaku. Voľba, bez ohľadu na to, ako sa presvedčíte, že to tak nie je, je vždy na vás. Môžete si vytvoriť bažinu z kancelárie plankton alebo z tímu snov.

Pozrite si video: Why Him? (Apríl 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár