Kreslenie: vyjadrovanie myšlienok je umenie

Recenzia knihy Mike Rowdy Vizuálne poznámky: Ilustrovaný sprievodca Skeettraining. Mann, Ivanov a Vydavateľstvo Ferber, 2014

Akú formu informačnej prezentácie si vyberiete, ak ju chcete živo, detailne, jasne, a čo je najdôležitejšie, prezentovať živo? Profesionálny dizajnér a ilustrátor Mike Rowdy, odborník na užívateľské rozhranie od spoločnosti Gomoll Research + Design, Inc., autor knihy "Vizuálne poznámky", ktorej preklad bol publikovaný vo vydavateľstve "MYTH", odporúča formu náčrtkov - jednoduchú, ale zároveň z jeho hľadiska efektívne.

Čo je to?

Náčrt je štruktúrovaná poznámka, ktorá kombinuje prvky obrazu a textu, spôsob myslenia pomocou obrázkov a slov. Je to veľmi jednoduché: pamätáte si, ako škola kreslila povrchné obrázky na okrajoch učebníc a podpísala ich? Takže by ste mali vedieť: z pohľadu učiteľov ste zkazili knihy z pohľadu Mika Rowdyho, ktorý ste vytvorili náčrtky.

Štruktúra skíc je jednoduchá: piktogram + stručná textová práca. Ale ak sa pokúsite na stretnutí, konferencii, webinári alebo prezentácii, aby ste si urobili poznámky v presne tejto forme, uvidíte, o koľko lepšie sú informácie uložené. Ste si istí:

  • zdôrazniť podstatu
  • zdôrazniť dôležitejšie detaily
  • a čo je najdôležitejšie - potom, sotva sa pozeráte na poznámku, budete schopní reprodukovať celú škálu informácií a vašich myšlienok v okamihu, keď ste si vzali poznámku

Ako to funguje?

Je celkom jednoduché vysvetliť, prečo sú skice zapamätané lepšie ako jednoduché textové poznámky:

Myšlienky ako slová + nápady ako obrázky = vaše myslenie funguje naplno.

Podľa teórie duálneho kódovania informácií, ktoré navrhol Allan Paivio v roku 1970, používa ľudský mozog na spracovanie údajov zvonku iba dva kanály - verbálne a vizuálne. Preto náčrty, v ktorých je slovné spojenie s obrazom, sú schopné plne využiť vaše myslenie.

Kto je to užitočný?

  • Každý, kto sa zaoberá veľkým množstvom informácií denne
  • Tí, ktorí by podľa povahy svojej činnosti mali byť schopní spracovať všetky informácie stručne a tak, aby boli zapamätaní.
  • Tí, ktorí potrebujú zaznamenávať podrobnosti a abstrakty na rokovaniach, konferenciách atď.
  • Každý, kto chce zapísať svoje myšlienky tak, aby neskôr v pamäti okamžite ožili

Návrhári a copywriteri budú môcť vytvoriť najlepšie textové správy, infografiky, prvky rozhrania atď. Manažéri - robiť dôležité poznámky a všimnúť si detaily, ktoré sú potom ľahko zapamätateľné, pre študentov - na zaznamenávanie prednášok, na manažérov - na zaznamenávanie dôležitých abstraktov pri rokovaniach s klientmi alebo manažmentom. Organizátori konferencie uverejňujú na internete náčrtky, aby propagovali svoje podujatia s potenciálnymi návštevníkmi, pretože náčrtky sú jednoduchým a vizuálnym spôsobom, ako povedať o pripravovanej akcii.

Ako zdieľať skice?

"Je to tak jednoduché," píše Mike Rowdy, "ako si vziať a zdieľať fotografiu so smartfónom. Alebo" ťažké "ako skenovanie obrázkov vo vysokom rozlíšení a ich ukladanie do počítača.

Keď zdieľate svoje náčrty tak, že ich nasnímate vo fotoaparáte telefónu a odovzdáte ich do svojej obľúbenej sociálnej siete, umožnite ostatným okamžite vyhodnotiť vašu prácu.

Ak chcete distribuovať svoj náčrtok a pomôcť ostatným, aby ho pochopili, pridajte krátky, ale jasný opis udalosti, počas ktorej bola vykonaná, a odkaz na vaše iné diela.

Tým, že skice ľahko pochopiteľné a zdieľať, môžete zvýšiť ich príťažlivosť pre čitateľa. Možno ich dokonca zdieľajú s niekým iným. “

Čo je dôležité

Jednou z hlavných prác Michaela Rowdyho: náčrtky sú myšlienky, nie umenie. Neexistuje žiadny rozdiel medzi zlým a dobrým obrazom, pretože aj hrubý obraz môže účinne vyjadriť myšlienky. A táto kniha vám môže naozaj pomôcť naučiť sa robiť skvelé vizuálne poznámky.

Hovoríme "kniha", ale v skutočnosti to, čo Mike Rowdy vytvoril, je veľmi ďaleko od formátu tradičnej knihy. Toto je praktický návod na vytváranie vizuálnych poznámok, v skutočnosti samotných vo forme náčrtkov. A nie je to za nič, že je pomenovaný manuál pre sketchbooking. Tu nájdete veľa praktických tipov na výučbu tejto techniky, všetko je povedané o "anatómii" náčrtu a zaujímavé vizuálne poznámky od profesionálov. Táto práca s viacerými stránkami sa číta s krátkymi textami a piktogramami v jednom dychu a po prečítaní vás skutočne pritiahne k tomu, aby ste si vzali pero a vytvorili si vlastné poznámky (môžete to urobiť priamo v knihe - pre zdokonaľovanie svojich zručností existuje celá časť „Moja vizuálna knižnica“).

Pozrite si video: Coldplay - Hymn For The Weekend Official Video (Január 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár