Milujte svojich konkurentov

Spomeňme si na skvelcov. Mohammed Ali mal Joea Frasera, Bill Gates mal Steva Jobsa a Pavla Durova mal Mark Zuckerberg. A čo ty? Existuje aspoň jeden blízky konkurent? Určite tam, aj keď len málo ľudí o tom chce hovoriť. Je jasné - kto s potešením priznáva, že výsledky dosiahnuté konkurentmi sú obdivuhodné a ľahko závidia?

Bohužiaľ, v podnikaní vzniku konkurentov nemožno vyhnúť. História a psychológia však jednomyseľne tvrdia, že vzťahy medzi súpermi majú veľký potenciál, ktorý môže buď pomôcť, alebo brániť tvorivému úspechu. Všetko záleží na tom, ako sa cítite o konkurencii. Pripomeňme si tému dnešnej prednášky: ako získať zo seba všetky výhody.

Vyhnite sa zdravej konkurencii.

Nemusíte bežať po hlave do inej oblasti činnosti, ak naraz narazíte na hodného súpera. Možno, že blízky konkurent je presne to, čo potrebujete. Okrem toho, že si môže požičať nové nápady pre vaše podnikanie, môže sa sám stať impulzom pre váš vývoj, na ktorý ste čakali. Pripomeňme napríklad bezprecedentné kvitnutie tvorivosti v renesancii v Taliansku. Významnú úlohu tu zohrávala súťaž. Tu je živý príklad: pápež poveril Michelangela maľovať strop Sixtínskej kaplnky a zároveň si najal mladého Raphaela, aby maľoval tapisérie pre spodnú vrstvu stien. S vedomím, že jeho práca bude visieť priamo pod stropom, namaľovaná samotným Michelangelom, objavil Raphael vo svojej práci novú výšku, no potom viete, ako to všetko skončilo.

Nemyslite si, že všetko bolo len v renesancii. Napríklad podľa moderného vedeckého výskumu sa rýchlosť športovcov zvýšila v priemere o 5 sekúnd na kilometer, ak vedel, že sa na tomto preteku zúčastnil aj jeho blízky pretekár. Nie je to zlý tlak na rozvoj, však?

Dokážte svojho súpera, že sa mýli

Čo robiť, ak sa spor zmenil na osobného charakteru a vy ste sa začali podrobovať zosmiešňovaniu a podnecovaniu zo strany svojho konkurenta? Psychológovia dokázali, že negatívna spätná väzba s konkurentom môže byť v ich prospech obrátená túžbou dokázať, že je nesprávny. Pre experiment boli vybraní desiatky študentských atlétov, ktorí boli požiadaní, aby si zahrali so šípkami so zaviazanými očami. Jeden z výskumníkov, prezlečený za zástancu konkurenčnej (a najlepšej) univerzity, demoralizoval účastníkov a povedal, že im chýba, aj keď to nie je pravda. Boli to práve študenti, ktorí boli motivovaní dokázať, že sa vedci mýlili, že sa dokázali vyhnúť šarvátke a poslať energiu na zlepšenie svojich výsledkov v hre.

Čo je morálne? Nepokúšajte sa okamžite naštvať alebo dávať oči nepriateľovi. Z tohto, vaše podnikanie bude určite žiadne dobré. Ale ak sa pokúsite dostať okolo konkurenta, bude ľutovať jeho slová a vy zostanete pre všetkých, ktorí preferujú hovoriť „kultúrne“.

Nepožívajte na konkurencii

Buďte opatrní. Nenechajte sa príliš uniesť - zdravá súťaž o to a zdravý zostať v medziach slušnosti. Pri nesprávnej inštalácii sa môže zdravá súťaž premeniť na nebezpečnú posadnutosť, najmä ak váš súper neustále prevyšuje vaše vlastné úspechy. Ak sa tak stane, počiatočný podnet k rozvoju sa môže zmeniť na depresiu: je to veľmi nebezpečné, ak pracujete samostatne alebo s malou podporou.

Je to skvelý príklad pre toto vyhlásenie: práca Beatles a The Beach Boys. Ako viete, Paul McCartney vždy súťažil s Johnom Lennonom, ale ich konkurencia bola vzájomne prospešná. Avšak, nádherné štyri tiež úspešne súťažil s The Beach Boys, a to bolo tu, že Beach Boys skladateľ Brian Wilson padol do pasce súperenia. Po veľkom úspechu The Beatles s ďalším hitom Wilson priznal, že bol v hlbokej depresii. Napriek tomu, že si stále našiel silu zmeniť svoje sklamanie na ďalšie hity svojej skupiny, je ľahké posúdiť potenciálnu hrozbu takejto sklamania pre kreativitu.

Nezabudnite na tento vzťah medzi depresiou a zníženou motiváciou - koniec koncov to znamená, že za určitých okolností môže mať konkurencia negatívny vplyv. Ak zistíte, že úspech konkurenta vás demoralizuje, neponáhľajte sa ísť na tvrdé pitie - lepšie sa obklopte podporou priateľov a kolegov a vždy sa pozerajte dopredu - na detailný obraz vašej budúcnosti. No, nebudete tvrdiť, že v tomto obrázku len blízky konkurent a vy? Svetlo na neho sa ešte nestretlo a vy tiež. Možno sa jeho autobus presunie zajtra a všetky vaše problémy budú vyriešené sami, kto vie? Nie ste najhorší v tejto rivalite, ale jednoducho druhý. Druhé miesto je veľmi dobré, pretože máte stále dlhú radu porazených. Občas sa obzeraj - to môže byť tiež užitočné.

Ako viete, hlavným bodom je vyhnúť sa porovnaniam s vodcami. Namiesto toho sa zamerajte na to, ako ďaleko ste prišli, a pamätajte, že niekto vás určite bude považovať za vodcu a obdiv sledovať váš pokrok a úspechy. Je možné, že ste tak ponorení do osobnej rivality, že vás zrazila z vašej vlastnej cesty (a vašich výhod v tejto oblasti) a odviedla vás do oblasti, kde dominuje váš konkurent. Preto máte všetko a vypadnete z vašich rúk. Vráťte sa domov, nikomu nič nepreukazujte - len to, čo robíte najlepšie.

Takže, napíšte závery dnešnej lekcie: mať konkurenta môže byť výhodou a posúvať nás nad rámec našich schopností. Ak nemáte dostatok motivácie, potom sa môže jasne ukázať, že blízky konkurent je schopný podnietiť vašu kreativitu a obchodný úspech. S konkurentmi však treba zaobchádzať opatrne (sú to aj ľudia).

Domáca úloha: triezvo vyhodnotiť výsledky súperenia s najbližším konkurentom - ak vám neprináša žiadne dobré, pľutie na neho a sústrediť sa na vlastné podnikanie. Všeobecne platí, že v každej knihe, hlavná postava spočiatku má neprimerane silnejší súper. Príbeh je lož, ale v tom je náznak ...

Pozrite si video: Tony Robbins's Top 10 Rules For Success @TonyRobbins (December 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár