Prečo obchodníci kazia všetko, alebo chamtivosť a lenivosť - motory pokroku

Upozornenie: článok používa kolektívny obraz obchodníka, ktorý sa vzťahuje na samotných obchodníkov a bloggerov, copywriterov, redaktorov, PR manažérov a vlastne všetkých tých, ktorí sú priamo alebo nepriamo prepojení s priemyslom. Termín "obchodník" sa používa pre pohodlie.

Ahoj všetci Volám sa Timur, som marketingový špecialista v Texterre a svoju prácu milujem a nenávidím. Presnejšie táto sféra, v ktorej pracujem.

Prečo láska? Odpusť mi, či na prvom pohovore znejem ako typický mladý profesionál, ale svoju prácu milujem, pretože tu je príležitosť rozvíjať sa v mnohých smeroch a stretávať sa s úžasnými ľuďmi.

Prečo nenávidieť Pretože obchodníci všetko pokazia.

Čo znamená "korisť"?

Každý marketing pracuje na získaní výhod. A v snahe o tento zisk môžu obchodníci často ísť do extrémov: donekonečna znásilňovať ten istý nástroj, vynechávajúc morálne aspekty svojich myšlienok a kampaní. Nebudem drbnúť a ísť rovno k príkladom. Takže to, čo obchodníci urobili, čo si zaslúži ich podiel na opovrhovaní? Pozrime sa.

Charitatívny marketing

Slovo "charita" pochádza zo slov "dobrý" a "vytvoriť". Zdá sa, že to môže znieť láskavejšie? Iba ak toto slovo nepridáva "marketing".

Marketing je často predmetom charity v záujme zvyšovania povedomia o značke alebo zvyšovania predaja. Jedným z príkladov toho, ako obchodníci zneužili charitu, je ružový. To je termín pre použitie témy rakoviny prsníka upozorniť na váš produkt. Jeden z najznámejších prípadov "ružového vymývania" sa stal, keď KFC spolu s nadáciou bojovali proti rakovine prsníka. Susan Komen, oni spustili propagáciu - s každým ružovým košíkom s vyprážanými krídlami predávanými KFC, boli do tohto fondu odvádzané príspevky. Existujú iba dva problémy:

 1. Propagácia sa nezhoduje so značkou. Rýchle občerstvenie je zlé pre zdravie. Od začiatku je zrejmé, že pôvodným zámerom je zvýšiť predaj, nie pomôcť chorým;
 2. Dôsledok prvého problému - zneužívanie rýchleho občerstvenia vedie k obezite, a to je jeden z rizikových faktorov rakoviny prsníka u žien vo veku.

No, do pekla s týmto KFC - aspoň previedli skutočné peniaze na účet fondu. Radšej si spomeniete na všetky tieto "ako keby ste chceli podporovať pacientov s bradavickým morom" na sociálnych sieťach. Nekalí obchodníci manipulujú s mysľami predplatiteľov, čím vytvárajú ilúziu charity kvôli podvádzaniu sociálnych metrík. Mali by sa hanbiť? Vy sa rozhodnete.

greenwashing

Už ste niekedy počuli termín greenwashing? V poslednom odseku som už opísal "pinwashing", takže nie je ťažké uhádnuť význam tohto slova. Stručne povedané, ide o využívanie témy ekológia a ochrana životného prostredia na marketingové účely. Obchodníci nemôžu zaostávať ani z prírody. Stavím sa, že ste sa už stretli s produktmi, ktoré boli označené ako „non-GMO“ alebo „ekologicky šetrný výrobok“. Sú tieto výrobky naozaj také užitočné a bezpečné, alebo sme len práškovaní "zelenými"? Závery naznačujú samy seba.

Greenwashing nie je smrteľný hriech, pretože nespôsobuje žiadnemu priamemu poškodeniu, ale napriek tomu je to podvod na získanie tried na zvýšenie predaja. A klamanie, najmä pre svoj vlastný prospech, nie je dobré, m'kay.

Nyusdzheking

Láska k newsjackingu môže byť nebezpečná - vykorisťovanie populárnych ľudí (10 lekcií prichádzajúceho marketingu od Davida Bowieho) alebo len masové javy (jeden príklad je opísaný v odseku 5 tohto článku o spravodajstve) nikoho neprekvapuje.

Mimochodom, v čase písania tejto položky sa mi podarilo nájsť veľmi dobrý príklad "zlého" newsjackingu. Najnovšie, slávny spevák Prince zomrel. V záujme experimentu som sa rozhodol vyhľadávať marketing Google pre marketingové lekcie od princa („marketingové lekcie od Prince“), pretože presne tie isté články boli publikované o Davidovi Bowie. Výsledkom je frustrujúce, ale nie prekvapujúce:

Newsjacking by mal byť zameraný na zachytávanie správ, ale určite nie kopanie v hroboch.

SEO

Ten, ktorý zomrel. Nie je tu žiadna poznámka - nemá zmysel písať niečo iné o čiernych metódach propagácie, pretože o tom sa už hovorí všetko. Dôležitá je len samotná podstata tohto fenoménu - len vo vyhľadávačoch bolo potrebné nájsť "diery", pretože boli okamžite využité do takej miery, že vyhľadávače musia neustále sprísňovať pravidlá hry a podniky naďalej zlučujú rozpočty, pričom sa obracajú na optimalizátorov starej školy.

Niekoľko zaujímavých publikácií na túto tému na našom blogu:

obsah

Nasledujúci SEO prišiel s marketingom obsahu, ale nebolo to jednoduchšie. Mnohí obchodníci, ktorí si neuvedomujú, že obsahový marketing je v prvom rade „obsahom“ (vytváraním skutočne chladného a užitočného obsahu), a až potom „marketingom“ (priťahuje publikum prostredníctvom tohto obsahu a distribuuje ho), začali vytvárať tony identických textov bez akejkoľvek hodnoty. Ako príklad si môžete zobrať všetky tieto zoznamy článkov - to je skutočný mor priemyselných portálov, médií a skupín v sociálnych sieťach:

 • 10 účinných spôsobov nalievania vody
 • 7 kníh, ktoré vám zaručia, že ste porazený
 • 13 múdrosti, ktoré som poznal 13 rokov môjho života

To isté platí pre video:

 • 10 záchranárov, ktoré zmenia váš život
 • 15 z najkrajších homunculi
 • Top 5 mesiacov v roku (mimochodom, toto je názov skutočného videa na jednom z veľmi populárnych kanálov YouTube)

Mimochodom, práve tento druhý budem zdiskreditovať aj marketing obsahu. Nie preto, že som "hádzať bahno na neho", ale preto, že tzv. provokatívne marketingové články na internete - auto a malé nákladné auto. Koľkokrát sme pochovali tieto alebo iné trendy, ktoré kedysi pracovali, ale neskôr stratili svoju efektívnosť, pretože lammed? Áno, čoskoro aj tie najlepšie a úprimné provokácie budú vnímané ako ubohý pokus prilákať pozornosť divákov.

pop-up

Pop-up okná, alebo pop-up okná posiali Internet natoľko, že dokonca aj tvorca prvého takéhoto okna, Ethan Zuckerman, sa ospravedlnil za jeho nápad v roku 2014.

Nielen, že počet automaticky otváraných okien prekročil všetky rozumné limity, takže sa každý rok stávajú stále agresívnejšími.

Predstavte si, že ste šli do online obchodu s oblečením. Za necelých 10 sekúnd sa objaví okno, ktoré vám umožňuje prihlásiť sa k odberu newsletteru, aby ste boli vždy informovaní o nových príchodoch. V kontextovom okne sú dve možné odpovede:

 1. Áno, chcem dostávať novinky o najnovších zbierkach.
 2. Nie, ďakujem, mama si kúpi oblečenie a to mi vyhovuje

Známa situácia? Ak nie, potom ste výnimkou z pravidla. Akonáhle jedna stránka urobila niečo podobné, takéto okná sa rozptýlili po celom internete. Pre tých, ktorí hovoria anglicky, bude užitočné pozrieť sa na tento blog Tumblr, ktorý obsahuje celú zbierku urážlivých pop-up okien.

Veľký a mocný ruský jazyk

Nuž, nielen rusky, čo tam naozaj je. Nemôžem sa pochváliť rôznymi pracovnými skúsenosťami, nie som "spun" v rôznych priemyselných odvetviach, ale jedna vec, ktorú môžem povedať s istotou - som nevidel jednu oblasť, v ktorej by nám známe pojmy a jazyk všeobecne boli vystavené takým škaredým mutáciám.

Chcete príklady? Tu je stručný slovník pre tých, ktorí sa chcú stať "ich" medzi obchodníkmi:

 • Push - podpora;
 • Rast hacking - bezvýznamné, ale aktívne gestá, ktoré by teoreticky mali viesť k rýchlemu rastu spoločnosti (rovnako ako v Dropbox!);
 • Wow efekt - prekvapenie, radosť, potešenie;
 • Startup - mladá spoločnosť s tenisovými stolíkmi a vreckami na fazuľu v kancelárii. Vytvára produkt SaaS, ktorý funguje podľa princípu „A for Me“ (Uber pre zlodejov koní, Twitter pre exhibicionistov, Key Kollector for Pokemon). Často využíva rastový hacking.

Bol by som rád, keby som v komentároch videl ďalšie príklady takéhoto slangu - môžeme spoločne pracovať na vytvorení kompletného slovníka obchodníka.

Súkromný príklad: "Glavred"

No, tu som nemohol mlčať. V januári 2016 zahynuli bitky o slávnu službu Maxima Ilyakhova. Ak niekto vynechal, tak to všetko začalo. Kritika "Glavred" to nie je u konca, a tu a tam sa môžete stretnúť s argumentmi fanúšikov a oponentov služby. Na jednej strane je jednoduchý a užitočný nástroj vystavený ako diabol a na druhej strane ako konečná pravda. Niektorí zákazníci nechcú pracovať s autormi, ktorí odmietajú kontrolovať svoje texty v Glavrede a naopak. Ale oni mohli ľahko pracovať spoločne, ak nezvýšili hodnotu služby na absolútne, ako je to zvyčajne v prípade obchodníkov.

Prečo by sa mali obchodníci hanbiť za svoje činy?

Takmer každá sféra má podiel na tyranii - taká je ľudská povaha a nie je pred ňou skrytá. Tak prečo presne obchodníci by mali myslieť na to, čo robia? Pretože obchodníci, zhruba povedané, „budujú“ svet, prostredie. Premýšľali ste niekedy, koľko reklamných správ (oh, prepáč, správa je - je to o marketingu, huh?) Vidíte deň? Rôzne štúdie hovoria, že od 300 do 5000. Nedôverujme hlasným číslam a jednoducho priznávam - veľa. Každý deň vidíme naozaj veľa reklamy.

Predstavte si situáciu:

Opustíte dom a okamžite uvidíte obrovský stojan, ktorý propaguje nový tarif od obľúbeného mobilného operátora. Prejdete sa pozdĺž centra mesta a po pravej strane prejde kamión, v ktorom vo veľkých písmach hovorí: "Nákladné taxi v meste a regióne. 8 123 456 78 90". Vo vašom vrecku vibruje smartphone - dorazila SMS. Nič zaujímavé - len pripomienka bonusových bodov, ktoré ste nahromadili na jednej z mnohých zľavových kariet. Dokončili ste svoj biznis, vstúpili do taxíka a v opierke hlavy, 30 centimetrov od nosa, je vložená reklama na kurz angličtiny.

Počas cesty sa nudíte a opäť sa dostanete do vrecka na smartphone. Ak prechádzate cez pásku VKontakte, stretnete sa s 2 alebo 3 propagačnými nahrávkami, ktoré vás presvedčia, aby ste nainštalovali ďalšiu online stratégiu. Išli ste do domu, šli do výťahu a tam je všetko zapečatené reklamami, medzi ktorými vyniká najbizarnejšia - „tvorba webových stránok na kľúč na platforme 1C-Bitrix na jeden deň za 12 000 rubľov“.

Konečne ste sa dostali k bytu, prišli k dverám a na rukoväti už visí leták s menu miestneho doručenia pizze a sushi. Keď sa rozhodnete stráviť zvyšok dňa sledovaním starých období hry Tróni, napíšete Google do hry trónov online a uvidíte legálnu reklamu na online kino zhora. Nechcete platiť peniaze, takže pôjdete na pirátske stránky posiate desiatkami banerových reklamných hier, zázračné masti na kŕčové žily a finančné pyramídy. Spustili ste jednu zo série hier a preruší to na najzaujímavejšom mieste, aby vás informovalo, že neslávne známe kasíno má problémy s prístupom na stránku a ako sa dostať okolo bloku.

Ide o fiktívnu, ale celkom možnú situáciu. Posúďte sami, koľko z vyššie uvedených udalostí "obchodníci" začali? Marketing vytvára hmatateľnú súčasť reality okolo nás a za to preberáme plnú zodpovednosť. Preto vždy, keď vidíme príklad neetického marketingu, mali by sme premýšľať o tom, čo robíme.

záver: Obchodníci sú osobne zodpovední za svoje činy, aj keď konajú v mene spoločnosti.

Prečo by sa obchodníci nemali hanbiť za svoje činy?

Ak chcete byť úprimný, spočiatku táto položka nebola z hľadiska článku. Poznanie, že všetko nie je tak zlé, prišlo neskôr. Odpoveď na túto otázku je pomerne jednoduchá - pretože prax ukazuje, že len jeden zkazený a diskreditujúci nástroj je schopný vymyslieť niečo nové. Niečo, čo funguje lepšie a zároveň zapadá do etických štandardov. Stalo sa to čiernej SEO, ktorá bola nahradená content marketingom. Táto rovnaká metamorfóza teraz prechádza odchádzajúcim marketingom (aj keď nikdy úplne nezmizne), ktorá pomaly dáva cestu prichádzajúcemu marketingu. Tak to sa stane so všetkým, čo spadá do pazúrov obchodníkov.

závery:

 1. Marketing sa vyvíja v dôsledku zhoršenia starých techník;
 2. Podpora podnikania nie je hriechom. Hriech - podporovať ho bezohľadne.

Čo iného budú obchodníci kaziť / tlačiť na rozvoj v blízkej budúcnosti?

Moja nízka predpoveď pre blízku budúcnosť - push-notifications. Počet stránok využívajúcich tento nástroj rýchlo rastie. Je možné, že čoskoro zapnete svoj laptop a na pracovnej ploche uvidíte nasledujúci obrázok:

Ale toto je maličkosť, pretože Pred nami sú globálne zmeny. Éra hromadného šírenia veľkých dát a internetu vecí nie je ďaleko. Aké ďalšie triky marketingu vyhodiť, majú takéto technológie po ruke? Nikto nevie - môžeme len čakať a čakať s hrôzou.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár