Prečo správne rozhodnutia nie sú vždy to, čo potrebujete

„Keď som šiel do školy, bol som požiadaný, čo chcem, keď vyrastiem. Napísal som "šťastný". Povedali mi: "Nechápali ste úlohu," povedal som im: "Nerozumeli ste životu."

© John Lennon

Od detstva sme boli vyškolení, aby sme správne odpovedali na otázky, na ktoré sme sa pýtali. Sme povzbudení pre päťky, certifikát bez trojnásobku a úspešne zložené skúšky. Náš vzdelávací systém od začiatku odporúča, aby sme riešili akýkoľvek príklad podľa pravidiel a našli jedinú správnu odpoveď. Ak vezmeme túto jednoduchú trasu a pôjdeme tam, kde ju potrebujeme, dostaneme univerzálne uznanie, samolepky v notebooku, magnety na chladničku alebo chutnú kosť.

Pravda, keď vyrastáme, veci sa trochu komplikujú. Život a kariéra sa nezhodujú podľa schválených pravidiel a nedávajú vám päť do denníka. Niektorí stále žijú podľa všeobecne uznávaných štandardov - dokončiť školu, získať vysokoškolské vzdelanie, získať zamestnanie vo veľkej spoločnosti a sedieť v kancelárskej stoličke od deviatich do šiestich. Vo všeobecnosti to nie je ťažké - pretože nie je potrebné nič riešiť. Niektorí však uvažujú o „správnosti“ takéhoto života v počiatočnom štádiu: o žiadateľovi, ktorý si zvolí špecializáciu (nie tú, o ktorú sa rodičia snažia), absolventov pri výbere zamestnania (nie najprestížnejšie). Na jednej strane chcú, aby ich milovaní boli na nich pyšní, ale na druhej strane chcú robiť to, čo majú radi, a nie to, čo „potrebujú“.

V takých chvíľach, roztrhaných medzi niekoľkými odpoveďami, v hĺbke ich srdca, ľudia vždy dúfajú, že im niekto povie, čo majú robiť. Jediná vec, ktorú treba v takejto situácii pochopiť, je, že neexistujú „správne“ odpovede pre všetkých na svete. Musíte nájsť odpoveď, ktorá je správna len pre vás.

Čo by ste robili, keby ste sa nebáli?

Odpovedzte na niekoľko otázok. Niekedy môže byť hľadanie odpovedí oneskorené, pretože neležia na povrchu. Okrem toho sa váš názor môže časom meniť v závislosti od okolností vášho života. Dobrá rada a podpora nikdy neublíži, ale v prvom rade musíte pochopiť, čo je pre vás dôležité.

 • Čo je pre mňa najdôležitejšie v živote?
 • Prečo sa chcem stať slávnym?
 • Čo je pre mňa úspech?
 • Čo mám rád?
 • Čo mám robiť najlepšie?
 • Čo by som urobil, keby som sa nebál?
 • Aký nesplnený sen budem za 50 rokov ľutovať?
 • Čo môžem urobiť dnes, aby som sa priblížil svojmu cieľu (aj keď ho nemôžem presne formulovať)?

Tento spôsob kladenia otázok vám pomôže nájsť odpoveď, ktorá je správna pre vás a nie pre iných. Tí, ktorí údajne hľadajú „správnu“ odpoveď, si zvyčajne kladú takéto otázky:

 • Čo chcú moji rodičia?
 • Čo ma urobí úspešným v očiach druhých?
 • Aké vzdelanie alebo pozícia mi umožnia cítiť sa ako úplná osoba?
 • Čo z toho môžem získať?

Je však oveľa pravdepodobnejšie, že sa stanete a budete sa cítiť úspešní na základe vlastných podmienok, ak sami rozumiete a nezačnete robiť to, čo musíte (podľa názoru niekoho iného). Ak dávate prednosť "ísť s prúdom," potom byť pripravení na nepríjemné prekvapenia, v ktorých budete musieť viniť seba, a nie iné.

Nevstupujte do iného rámca

Akonáhle dostanete svoju prvú pozíciu v kancelárii, okolo vás sa objaví neviditeľná kapsula firemnej politiky a iných nezmyselných foriem, ktorá zreteľne zužuje váš obraz sveta a možnosť, ktorú by ste mohli urobiť. Začnete hľadať odpovede, ktoré zapadajú do organizačnej štruktúry vašej spoločnosti a spĺňajú jej hlavné kritériá. Inými slovami, urobíte výber nie pre seba, ale pre osobu, ktorá sedí na pracovisku, aj keď nie je s vami veľmi spokojný.

Ak ste len manažér, potom otázka "Kto by si sa chcel stať?" nemali by ste odpovedať "senior manager" alebo "najdôležitejší manažér" - je to naozaj limit vašich snov? Musíme si myslieť širšie - kto by si bol v skutočnosti chcel byť? President? Filmový herec? Počítačový génius? Astronaut? Človek, ktorý nájde zdroj večnej energie? Nie? ... Stále manažér?

Odpoveďou na túto otázku si nemyslíte, že je možné prekročiť rámec, do ktorého vás vedie vaša súčasná pozícia vo svete. Dokonca aj keď ste v tejto fáze svojho života celkom spokojní, nič by vám nemalo brániť v tom, aby ste chceli viac. A ak budete aj naďalej odpovedať "senior manager", je to len preto, že je to "správne" a najviac očakávaná odpoveď. Len tu nepotrebujete takúto odpoveď, ale tú, ktorú môžete dať na základe vašich talentov, zručností, snov a záujmov.

Čo sa stane, keď žijete podľa všeobecne uznávaných pravidiel

Mám ďalší príbeh o Vasily. Vasya sa stal inžinierom, pretože miloval riešenie zložitých problémov a dobre porozumel svojmu podnikaniu. Svoju kariéru začal v spoločnosti SuperPuper od riadneho inžiniera na plný úväzok a vedenie sa mu páčilo tak, že mu bol ponúknutý prevod do výroby a tam sa stal technickým konzultantom. Vasya chcel byť tým správnym chlapcom a robiť správne rozhodnutia, takže neochotne súhlasil s prevodom. Po reštrukturalizácii "SuperPuper" mu bol ponúknutý prevod na obchodné oddelenie a zvýšenie úrovne technickej gramotnosti. A Vasya sa opäť dohodol, pretože chcel vystúpiť na kariérnom rebríčku v prestížnom "SuperPuper".

Všeobecne platí, že po niekoľkých rokoch, "SuperPuper" bol pohltený inou spoločnosťou ("SuperPuperDruper") a oddelenie Vasin bol rozpustený. Vasya zostal bez práce a s niekoľkými otázkami: "Ako sa to stalo, pretože som urobil všetko správne?" a "Ako môžem nájsť normálnu prácu v mojej špecializácii teraz, ak môj životopis ukazuje, že za posledné dva roky som pracoval z nejakého neznámeho dôvodu?" Takto môže skončiť kariéra osoby, ktorá sníva o práci v prestížnej spoločnosti, a nie o práci, ktorú naozaj chce.

Priznajme si, že všetci musíme z času na čas robiť kompromisy, aby sme sa vyšplhali na rebríček kariéry a zaručili stabilitu a bezpečnosť - koniec koncov, trh práce teraz zažíva rovnakú krízu ako finančný trh. Hlavná vec - nenechajte sa chytiť na veľmi bežný rybársky prút zo série "Musíme byť trochu trpezliví a potom bude všetko v poriadku" - Nie, chlapci, všetko nemusí fungovať. Malé ústupky pre vás začnú rásť ako snehová guľa, a preto sa ocitnete v kresle obchodného manažéra pre fasádne materiály, hoci ste začali ako barmanská a nenávistná konštrukcia.

Takéto príbehy ako Vasin - milión. Mnohí ľudia umožňujú niekomu inému urobiť „správne“ rozhodnutia, namiesto toho, aby si úprimne priznali, čo chcú v tomto živote.

Nájdite správne riešenie.

Ľudia, ktorí úspešne robia to, čo sa im páči, sú tí, ktorí majú odvahu nahliadnuť do seba a nájsť odpovede na všetky otázky namiesto zverenia svojho osudu všeobecne prijatému názoru a očakávaniam druhých.

Skutočný úspech a radosť z práce nezačína hľadaním jedinej správnej odpovede, ale úprimným vnútorným dialógom a prvým krokom k vášmu cieľu. Čo teda dnes môžete urobiť, aby ste robili to, čo sa vám páči?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár