Prečo je taká miera spokojnosti vašich podriadených taká dôležitá a ako ju zvýšiť

Kedy ste naposledy premýšľali, aké pohodlné sú vaše podriadené v práci? Prichádzajú do kancelárie ako na dovolenke alebo sa neustále pozerajú na hodinky, aby sa čo najskôr vrátili domov?

Nedávny prieskum personálnej agentúry HeadHunter ukázal, že takmer 60% Rusov nie je spokojných so svojou prácou. Z nich až 26% respondentov priznalo, že na pracovisku majú neustály nepohodlie. Pozoruhodná je skutočnosť, že len malý počet respondentov sa sťažoval na nízke mzdy. Ukazuje sa, že pre väčšinu ruských zamestnancov je situácia v práci oveľa dôležitejšia ako výška poplatku.

"Takže čo keď sú moji zamestnanci nespokojní s prácou?" Povedali ste: "Hlavnou vecou je, aby sa úspešne vysporiadali so svojimi úradnými povinnosťami." Faktom je, že sa nemôžu plne sústrediť na svoju prácu a vložiť do nej svoju dušu, ak sú namáhaní niektorými aspektmi svojej každodennej práce. Úroveň ich produktivity bude nulová, čo v najlepšom prípade neovplyvní úspechy vašej spoločnosti.

Autoritársky štýl riadenia - Včera

V poslednej dobe si čoraz viac lídrov začína uvedomovať, že autoritársky štýl vedenia prináša ich podnikania viac škody ako úžitku. Zamestnanci sa uzatvárajú, klesá ich úroveň motivácie, čo zase zhoršuje finančné výsledky spoločnosti.

Jedným z najhorlivejších priaznivcov "humánneho" odvolania k jeho podriadeným je Daniel Parent, vedúci personálneho oddelenia GameStop, najväčšieho predajcu videohier. Vie z prvej ruky, aké dôležité je byť v kontakte so svojím tímom. Vo svojom diári je nasledujúca úloha označená veľkými písmenami: „Pýtať sa zamestnancov, ako sa cítia v práci a čo môžem urobiť, aby sa cítili pohodlnejšie.“

Daniel si dlho uvedomil, že tieto dve jednoduché otázky hovoria svojim podriadeným, že sa môžu spoľahnúť na jeho podporu. Okrem toho mu pomáhajú pochopiť ich skutočné problémy, aby im poskytli praktické rady. Daniel porovnáva svoje otázky so systémom včasného varovania. Pomáhajú mu opraviť menšie problémy, až kým sa nestanú vážnymi a nezvládnuteľnými.

Uveďme ilustratívny príklad z jeho praxe. Jennifer, jedna z jeho spolupracovníkov, sa nedávno vrátila z rodičovskej dovolenky. Bolo pre ňu veľmi ťažké si zvyknúť na úlohu pracujúcej matky. Keď sa jej Daniel spýtal, ako šťastná bola v práci, Jennifer priznala, že nie je úplne pohodlná, pretože nemohla venovať rovnaké množstvo času na prácu ako pred narodením svojho dieťaťa, preto sa cíti vinná. Šéf ju upokojil a povedal, že nie je povinná venovať všetok svoj voľný čas oficiálnym úlohám. Dohodli sa na zozname svojich pracovných povinností, ktoré mohla ľahko vykonať v kancelárii. Daniel ju neustále povzbudzoval a pripomenul jej, že so svojimi pochôdzkami robí vynikajúcu prácu. Teraz, keď sa vrátila domov, mohla si oddýchnuť a venovať všetku svoju pozornosť dieťaťu, pretože vedela, že šéf je s jej prácou spokojný. Daniel pripúšťa, že by nikdy neuvedomil problém svojho zamestnanca, ak by túto otázku nevyložil sám.

Väčšina zamestnancov je jednoducho v rozpakoch povedať svojmu šéfovi o ich problémoch. Možno ho nechcú obťažovať alebo sa boja jeho hnevu. Ako vodca ste v silnejšej pozícii. Preto vaši podriadení budú aj naďalej „hrať v tichu“, ak sa sami nezaujímate o ich záležitosti.

Predstavte si nasledujúcu situáciu. Jeden z vašich zamestnancov, povedzme mu Sasha, naliehavo potrebuje ísť k zubárovi, takže vás žiada, aby ste ho dnes prepustili z práce vo štvrtej hodine, po stretnutí, s ktorým súhlasíte. Stretnutie sa začína. Všetci prítomní aktívne diskutujú o naliehavých otázkach. A teraz sú hodiny už 4:10 a stretnutie je stále v plnom prúde. V nasledujúcej polhodine to určite neskončí. Čo by mal chudák Sasha robiť? Bude pre neho nepohodlné len vstať a ísť o svojom podnikaní ... V takýchto situáciách musíte prevziať iniciatívu. Choď k nemu a povedz mu, že ho necháš ísť. Verte mi, že váš zamestnanec bude veľmi rád, že ste mu pomohli z nepríjemnej situácie. A opäť sa uistí, že ste vynikajúci vodca, ktorý sa stará o zdravie svojich podriadených.

Mnohí ľudia sú v spoločnosti držaní dobrým šéfom, a nie vysokými poplatkami alebo vyhliadkami rastu. V živote môžete vidieť mnoho príkladov, kde zamestnanci slúžia svojmu šéfovi verne, dokonca aj v ťažkých časoch. Zdá sa, prečo by mali pracovať pre chudobné mzdy, keď môžete získať prestížnejšiu organizáciu? Ide o to, že sa nechcú podeliť so svojím vodcom - považujú ho za nepostrádateľné.

Ako zvýšiť úroveň spokojnosti svojich podriadených: 4 jednoduché kroky

Zistili sme teda, že úroveň spokojnosti zamestnancov závisí predovšetkým od správania sa šéfa. Je to vy, ako manažér, ktorý by mal regulovať psychologickú klímu vo vašom tíme tak, aby sa každý zamestnanec cítil v pohode. Nasledujúce pokyny vám pomôžu stať sa viac „ľudským“ šéfom:

1. Buďte v kontakte so svojimi zamestnancami

Vezmite si príklad Daniela Parenty, ktorý vo svojom denníku označuje dni, kedy by mal so svojimi zamestnancami hovoriť o ich spokojnosti. Porozprávajte sa so svojimi podriadenými pravidelne, aby ste zistili, ako sa cítia v práci. V ideálnom prípade by sa takéto stretnutia mali konať každý mesiac alebo aspoň raz za tri mesiace. Ak je to možné, komunikujte s každým zamestnancom v súkromí - len málo z nich bude chcieť diskutovať o svojich osobných problémoch v prítomnosti kolegov. Ak máte na starosti niekoľko stoviek zamestnancov, potom túto úlohu pridelte vedúcim oddelení, pretože jednoducho nemáte dosť času pre každého fyzicky.

Opýtajte sa ich priamo, ak sú v práci spokojní. Ak zamestnanec dal zápornú odpoveď, zistil dôvody svojej nespokojnosti a ponúkol mu riešenia, ktoré môžu situáciu napraviť.

Väčšina spoločností sa obmedzuje na vykonávanie ročného prieskumu na posúdenie úrovne spokojnosti svojich zamestnancov. Myšlienka prieskumu nie je zlá, ale stále má veľa nedostatkov. Po prvé, prieskumy verejnej mienky sú zvyčajne anonymné. Vidíte len veľký obraz, takže nemôžete prísť na to, ako sa problémy týkajú konkrétnych zamestnancov. Po druhé, konajú sa len raz ročne. Počas tejto doby môže byť nespokojnosť zamestnancov taká silná, že budú chcieť opustiť vašu spoločnosť. A nakoniec, prieskumy nemôžu pokrývať celú rozmanitosť a rôznorodosť situácií, ktoré sa vyskytujú v osobnom aj profesionálnom živote zamestnancov.

2. Podporovať kultúru otvorenosti, dôvery a transparentnosti.

Vaši podriadení by mali vedieť, že s vami môžu otvorene diskutovať o všetkých otázkach, ktoré sa ich týkajú. Podporujte iniciatívu svojich zamestnancov, otvorenosť, odvahu. Ako sa dozviete o problémoch svojich zamestnancov, či stále mlčia a hromadia všetku nespokojnosť v sebe?

Neustále im pripomínajte, že ste vždy pripravení na otvorený dialóg, ak niektorý z nich má problémy. Týmto spôsobom odstránite všetky problémy v zárodku a nebudú môcť spôsobiť škodu vašej spoločnosti.

3. Nepreťažujte svojich zamestnancov nadčasmi

Dokonalá rovnováha medzi pracovným a osobným životom je snom každého zamestnanca. Vaši podriadení by mali cítiť jasnú líniu medzi úradom a domovom. Kancelária je miestom, kde sa musíte čo najviac sústrediť na svoju prácu a plniť svoje úradné povinnosti. Domov je miesto, kde môžete relaxovať a dočasne zabudnúť na prácu.

Ak ich neustále načítavate s domácimi úlohami, nebudú môcť úplne relaxovať. To zase zníži ich produktivitu. Preto nie je potrebné zasahovať do voľného času ich zamestnancov: majú právo ho vykonávať podľa vlastného uváženia.

4. Neustále sledujte emocionálnu náladu svojich zamestnancov.

Aj keď sa pravidelne pýtate svojich podriadených, ak sú spokojní so svojou prácou, to nestačí. Mali by ste ich neustále sledovať, aby ste zistili známky nespokojnosti na začiatku. Ak vidíte, že jeden z vašich zamestnancov niekoľko dní chodí ako znížená voda, nebuďte leniví, aby ste sa ho opýtali, čo je to za vec. Možno je naštvaný na nejaký osobný problém? Alebo sa hádal s jedným zo svojich kolegov? Nikdy sa nemôžete dozvedieť, či sa nepýtate.

Tvoji podriadení sú tiež ľudia a nič im nie je cudzie.

Bohužiaľ, niektorí šéfovia zabúdajú, že ich podriadení nie sú roboti, ale skutoční ľudia - so svojimi pocitmi, ťažkosťami, problémami. Nepotrebujú veľa, aby sa cítili šťastne v práci - len trochu pochopenia.

Dávajte pozor na každodenné maličkosti, pretože práve od nich sa vytvárajú všeobecné dojmy zamestnancov o práci. Napríklad, ak je jeden z vašich podriadených trochu neskoro na prácu, neponáhľajte ho k pokarhaniu. Ak chcete začať, počúvajte ho - možno to nebola jeho chyba. Ak sa v prehľade účtovníka vyskytne chyba, nemali by ste ho zbytočne nadávať. Kto vie, možno, že v predvečer bojovala so svojím manželom alebo sa jej niečo stalo s dieťaťom ... Len ju požiadajte, aby bola v budúcnosti opatrnejšia - táto požiadavka by mala stačiť pre normálnu primeranú osobu.

Pravidelne komunikujte so svojimi podriadenými, aby ste pochopili, čo ich motivuje a aké prekážky musia prekonať, aby mohli vykonávať svoju prácu na najvyššej úrovni. Okolnosti v ich osobnom a profesionálnom živote sa neustále menia, takže by ste mali vždy držať prst na pulse.

Verte mi, nie je to tak ťažké - venovať každému zamestnancovi trochu času, aby sa ubezpečil, že je v poriadku. Z toho všetko bude prínosom. Vaši podriadení budú svojou prácou potešení a vy zase dostanete tím motivovaných, produktívnych a oddaných zamestnancov.

Preklad a prispôsobenie materiálu Allison Rimm ísť dopredu: Opýtajte sa svojich zamestnancov, či sú šťastní

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár