Aké otázky môže služba Google Analytics odpovedať?

Nástroj Google Analytics je užitočný nástroj na webovú analýzu, ktorý vám umožňuje monitorovať desiatky metrík a vytvárať informatívne prehľady. Avšak nie všetci obchodníci vedia, ako ju správne používať. Pre niektorých začínajúcich odborníkov sa služba Analytics zmení na službu štatistického zapisovania údajov, ktorá je preťažená redundantnou funkčnosťou. Trávia čas nezmyselným putovaním medzi diagramami bez toho, aby získali potrebné informácie potrebné na prijímanie rozhodnutí. Existuje však jednoduchý recept, ktorý vám pomôže efektívne využívať službu Google Analytics.

Tajomstvo služby Analytics je používať vedome. Inými slovami, mali by ste si najprv uvedomiť, čo presne chcete s týmto nástrojom vedieť. Potom sa prihláste do svojho účtu a vyhľadajte relevantné informácie. A až potom by malo byť rozhodnuté a implementované.

Algoritmus efektívneho využívania služby je nasledovný:

 • Opýtajte sa na otázku, na ktorú odpoveď chcete použiť službu Analytics.
 • Prihláste sa do svojho účtu Google Analytics a nájdite potrebné informácie.
 • Rozhodnite sa a konajte.

Tento prístup je jediný správny, ak ste súčasťou veľkého tímu, ktorý pracuje na podpore viacerých projektov. Ak si uvedomíte, prečo chcete v súčasnosti používať službu Analytics, ušetríte čas sebe a svojim kolegom. Tento prístup tiež pomáha rýchlo ukázať zákazníkovi alebo manažérovi účinnosť marketingových kampaní.

Služba Google Analytics vám umožňuje nájsť odpovede na rôzne otázky súvisiace s propagáciou stránok. Napríklad pomocou služby môžete zistiť ...

... aký obsah je najobľúbenejší medzi návštevníkmi stránok?

Podľa štúdie InboundWriter, priemerná lokalita dostáva 90% návštevnosti kvôli 20% stránok. Vo väčšine prípadov tieto 20% zahŕňajú stránky, ktoré zaujímajú vysoké pozície vo výsledkoch vyhľadávania. Okrem toho je prevádzka aktívne generovaná stránkami, na ktoré sa odvolávajú používatelia sociálnych sietí a renomovaných zdrojov.

Predstavte si, že sa rozhodnete identifikovať najobľúbenejšie príspevky v firemnom blogu.

Venujte pozornosťTento príklad využíva blog agentúry Texterra, ktorý je časťou firemnej webovej stránky texterra.ru. Ak je váš blog na subdoméne, použite filter na zobrazenie iba relevantných publikácií.

Ak chcete určiť najpopulárnejšie príspevky blogu, prihláste sa do svojho účtu Analytics a postupujte podľa týchto krokov:

 • Vyberte ponuku „Správanie - obsah stránky - všetky stránky“.
 • Pomocou filtra vyberte, ak chcete zobraziť iba stránky blogu (začínajú na / blog /).
 • Nastavte hodnotenia pre jedinečné zobrazenia stránky.

Ak ste urobili všetko správne, môžete sa uistiť, že väčšina populárnych príspevkov generuje väčšinu návštevnosti. Vyššie bolo uvedené, že algoritmus efektívnej práce s nástrojom Analytics zahŕňa formuláciu konkrétneho problému, hľadanie potrebných informácií, rozhodovanie a jeho implementáciu. Predpokladajme, že definovaním najpopulárnejších stránok sa rozhodnete ich zefektívniť. Postupujte podľa týchto pokynov:

 • Venujte pozornosť obsahu článku. Možno sa od okamihu zverejnenia objavili ďalšie dôležité informácie? Možno na stránku môžete pridať nové ilustrácie alebo grafiku? Ak si myslíte, že je to potrebné a vhodné, aktualizujte poznámku.
 • Príspevok po článku odkazy na iné tematické blogu. To pomôže udržať zainteresované publikum na stránke dlhšie. Môžete tiež pridať relevantné odkazy priamo na text, ak ste tak ešte neurobili pred publikovaním.
 • Majte publikum nejakú konverziu. Požiadajte napríklad čitateľov, aby sa k tomuto článku vyjadrili, prihlásili sa na odber newsletteru, zdieľali materiál s priateľmi na sociálnych sieťach. Nakoniec ponúknite potenciálnym zákazníkom, aby si kúpili váš produkt.

Práve ste identifikovali najpopulárnejšie stránky blogu a vylepšili ich. Teraz môžete jemne presmerovať publikum z najpopulárnejších na najúčinnejšie stránky. Ak to chcete urobiť, požiadajte službu Analytics ...

... ktoré stránky blogu sú najviac konverzie?

Nie je tajomstvom, že najobľúbenejšie stránky nie sú vždy najefektívnejšie. Inými slovami, popularita článku nezaručuje, že generuje najviac potenciálnych zákazníkov, predplatiteľov a obchodov. Môžete to vidieť, ak nastavíte ciele v nástroji Google Analytics. Postupujte nasledovne:

 • Ak je to možné, nastavte časový filter na ročný rozsah. To je dôležité najmä pre stránky s nízkou návštevnosťou.
 • V ponuke vyberte položku Konverzie - Ciele - Návrat na ciele.
 • Použite filter na získanie údajov iba pre príspevky blogu.
 • Vyberte poradie podľa dosiahnutých cieľov.

Môžete napríklad uverejniť odkaz na formulár na odber, ktorý sa zobrazí na každej stránke blogu. Prechod používateľa na tento formulár bude považovaný za dosiahnutie cieľa. V tomto prípade budete môcť presne vidieť, ktorý príspevok návštevník prečítal tesne pred prechodom na formulár konverzie.

Ak ste dokončili predchádzajúce kroky správne, môžete pred sebou vidieť zoznam stránok, ktoré vám priniesli najväčší počet odberateľov. Už bolo uvedené, že najobľúbenejšie stránky nie sú vždy najviac konverzné stránky. Ak chcete presnejšie posúdiť účinnosť poznámok, môžete skontrolovať mieru konverzie. Za týmto účelom:

 • V ponuke vyberte položku „Správanie - Obsah stránky - Všetky stránky“.
 • Použite filter na zobrazenie poznámok blogu.
 • Nastavte hodnotenia pre jedinečné zobrazenia.
 • Vytvorte tabuľku s tromi stĺpcami: názov príspevku, počet jedinečných zobrazení a počet konverzií.
 • Určte mieru konverzie každej stránky. Použite nasledujúci vzorec: Počet konverzií * 100 / Počet zobrazení.

Práve ste určili stránky, ktoré sú najefektívnejšie z hľadiska absolútneho počtu konverzií a miery konverzie. Určite ste si všimli, že niektoré blogové príspevky sú mnohokrát efektívnejšie v porovnaní s inými. Ak sa rozhodnete zvýšiť ich efektívnosť, použite nasledujúce odporúčania:

 • Príspevok znova odkazuje na tieto príspevky vo svojich sociálnych kontách. Prirodzene, nemali by ste robiť repost všetkých vybraných poznámok naraz.
 • Pridajte odkaz na jednu alebo viac stránok na svoj e-mailový podpis.
 • Uverejnite odkaz na najúčinnejšie články sidebar blogu. To možno vykonať ručne alebo pomocou špeciálneho doplnku.
 • Uverejnite príspevok na autoritatívny zdroj a odkazujte na jeden z najúčinnejších článkov.

Služba Google Analytics nie je len nástrojom na zhromažďovanie štatistík.

Bohužiaľ, niektorí začínajúci obchodníci používajú službu Google Analytics na banálne zaznamenávanie štatistických údajov, a nie na webovú analýzu. Jednoducho kontrolujú dynamiku dopravy, z nejakého dôvodu hodnotia účasť krajín, z nejakého dôvodu venujú pozornosť miere zlyhania. Nechápu, prečo je skutočne možné a potrebné používať túto službu.

Pokročilí obchodníci používajú nástroj Google Analytics na nájdenie odpovedí na otázky, generovanie nápadov a riešení a ich implementáciu. Služba Analytics môže napríklad odpovedať na otázky o najpopulárnejších a najúčinnejších stránkach blogu. Táto služba tiež navrhuje konkrétne riešenia a metódy ich implementácie. Pomocou tejto služby získate možnosť, aby sa populárne príspevky stali ešte populárnejšími a efektívnejšími poznámkami.

Môžete požiadať službu Google Analytics a ďalšie otázky, napríklad:

 • Pomohla zmena vo formulári predplatného zvýšiť počet účastníkov?
 • Zlepšilo sa spustenie webovej stránky s citlivým dizajnom mobilný používateľský zážitok?
 • Ktorá sociálna sieť generuje najviac potenciálnych zákazníkov?

Aké otázky kladiete na službu Google Analytics? A aké otázky táto služba nemôže odpovedať?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár