Obsah marketing v roku 2023: ako sa trh zmení za 10 rokov

Čo bude obsahový marketing za desať rokov? Žiadny odborník nenesie zodpovednosť za presnú predpoveď. Obchodníci však musia predpovedať vývoj trhu, aby včas reagovali na vznik nových trendov.

Môžeme bezpečne predpokladať, že kvalita obsahu a marketingových technológií sa zvýši a dopyt po službách marketingu obsahu sa v nasledujúcom desaťročí výrazne zvýši. K tomu dôjde vďaka takmer úplnej migrácii reklamy na internet. Áno, vrátane televíznej reklamy, pretože za 10 rokov bude televízia interaktívna. Po 10 rokoch sa internet stal hlavným kanálom pre šírenie informácií pre väčšinu značiek. V nasledujúcich rokoch sa tak otvorí zlatý vek marketingu obsahu.

V tomto článku nájdete podľa odborníkov informácie o trendoch, technológiách a udalostiach, ktoré ovplyvnia vývoj marketingu obsahu v nasledujúcich 10 rokoch.

Budúci obsah

Obsah zostane hlavným nástrojom pre interakciu značky s divákmi v nasledujúcich rokoch. Zmenia sa však prístupy k jeho vytvoreniu a distribúcii. Na trhu sa uskutočnia najmä tieto zmeny:

 • Značky výrazne zvýšia rozpočty na tvorbu obsahu. Podľa štúdie spoločnosti Econsultancy a Responsys v roku 2013 zvýšilo svoje investície do obsahu 71% spoločností. Tento trend bude pokračovať v dlhodobom horizonte, keďže dopyt po informáciách naďalej rastie.
 • Insourcing bude jedným z trendov v oblasti marketingu obsahu v blízkej budúcnosti. Zapamätajte si najjednoduchšiu a najtransparentnejšiu definíciu marketingu obsahu: približovanie sa k firemnej stránke ako médiu. Značky vytvoria vlastných redakčných pracovníkov zodpovedných za propagáciu stránok a projektov vo všeobecnosti. Tým sa zvýši návratnosť investícií do obsahu a zvýši sa odbornosť článkov a recenzií. Rastie aj dopyt po službách profesionálnych agentúr marketingu obsahu. S najväčšou pravdepodobnosťou, malé a stredné podniky budú outsourcing obsahu marketing, zatiaľ čo veľké spoločnosti budú kombinovať a insourcing.
Insourcing je prevod akejkoľvek funkcie na špecializované štrukturálne oddelenie spoločnosti. Príkladom insourcingu je delegovanie zodpovednosti za obsahový marketing vlastného vydania. Outsourcing - prevod akejkoľvek funkcie na externého dodávateľa. Zapojenie agentúry pre marketing obsahu je príkladom outsourcingu.
 • Popularita multimediálneho obsahu porastie. Technológie sa vyvíjajú, čo umožňuje obchodníkom publikovať častejšie videá, fotografie, infografiky, podcasty. Vedúci oddelenia obsahu britskej stránky Confused.com, Sharon Flaherty, verí, že "práve publikované články sú už dnes trochu staromódne." Pani Flahertyová tvrdí, že v blízkej budúcnosti budú tradičné články a recenzie obsahovať ešte viac multimediálneho obsahu.
 • Odborný obsah bude jadrom reklamných kampaní. Outbrain je skvelým príkladom integrácie marketingu obsahu a platenej reklamy. Táto platforma ponúka značky, aby opustili tradičné reklamy, na ktoré publikum dlho vyvinulo hluchotu. Služba umožňuje spoločnostiam, aby publikovali relevantné články. Zároveň platia značky za priťahovanú dopravu. Inými slovami, v priebehu nasledujúcich desiatich rokov agresívne reklamy ako „kúpte si náš najlepší produkt“ poskytnú cestu k odbornému obsahu, ktorý stojí za čas strávený čítaním.

Aká bude technológia marketingu obsahu

Technológia určite ovplyvňuje arzenálu obchodníkov. Vezmite prosím na vedomie, že pred niekoľkými desaťročiami mal článok ísť ďaleko od autorovho písacieho stroja do poštovej schránky čitateľa. Internetové technológie dnes umožňujú spotrebiteľom obsahu doručiť ich v priebehu niekoľkých sekúnd. On-line obchodníci by mali venovať pozornosť nasledujúcim zmenám, ku ktorým dôjde v blízkej budúcnosti:

 • Systémy na správu obsahu (CMS) budú lepšie a jednoduchšie. Dnes takmer každý môže vytvoriť svoj vlastný spravodajský portál v niekoľkých kliknutiach pomocou WordPress, Joomla, Drupal a ďalších motorov. Vedúci poradenskej spoločnosti Wunderroot Steve Parks v tejto súvislosti poznamenáva: „Do 10 rokov sa CMS zmení z riadiacich systémov na systémy tvorby a distribúcie obsahu.“

Podľa pána Parksa CMS budúcnosti uľahčí prácu s textom, umožní vám vytvárať a upravovať zvukové, obrazové a fotografické materiály. „Motory“ sa tiež naučia prispôsobiť obsah konkrétnym kanálom na prijímanie informácií od divákov - od tradičného a mobilného internetu až po televíziu a dokonca aj tlačové médiá. Steve Parks tvrdí, že CMS bude ľahko integrovaný s inými systémami. Okrem toho budú všetky popredné systémy na správu obsahu otvorené.

Obchodníci budú môcť efektívnejšie spravovať obsahové marketingové kampane, ak je názor Steva Parksa správny. Vydavatelia budú mať možnosť vytvárať rôzne typy obsahu za nízku cenu. Preháňať, môžete si predstaviť, že blogger, ktorý vytvára video recenzie dnes pomocou webkamery, za desať rokov bude mať možnosť vytvárať video obsah pomocou technológie zachytávania pohybu, ktorý používa Jameson Cameron počas natáčania Avatar.

 • Systémy marketingovej automatizácie sa stanú pohodlnejšími a rozšírenejšími. Marketer David Raab komentoval tento trend: „Marketingová automatizácia bude pre podniky zrozumiteľnejšia, preto stredné a malé spoločnosti budú kupovať systémy na jej implementáciu.“

Podľa poradenskej spoločnosti Traction, vývoj systémov marketingovej automatizácie umožní podnikom rýchlo a jednoducho vytvárať obsah založený na štatistických údajoch, ako aj vytvárať ultra-personalizované webové stránky.

 • Vývoj analytických systémov umožní obchodníkom lepšie pochopiť skutočnú hodnotu obsahu. Programy a služby monitorovania budú v nasledujúcich desiatich rokoch oveľa lepšie. Odborníci na druhej strane obrazovky dostanú také nástroje na analýzu činností návštevníkov webu, v porovnaní s ktorými sa „WebVizor“ Yandexu bude javiť ako detská hračka.

Obchodníci budú schopní vypočítať až do výšky, aký príjem tento alebo tento článok prináša, ako rástla lojalita spotrebiteľov po demonštrácii nového videa na YouTube a koľko vedie publikácia Biela kniha. Inými slovami, budúce monitorovacie systémy a analýzy efektívnosti obsahu pomôžu obchodníkom automaticky určiť hodnotu obsahu v špecifických a zrozumiteľných jednotkách - rubľoch. Čím skôr sa to stane, tým ľahšie bude pre obchodníkov pracujúcich vo veľkých spoločnostiach chrániť rozpočet marketingu obsahu. Nezávislé agentúry budú môcť presvedčivejšie zdôvodniť náklady na svoje služby.

Kto bude kľúčovým hráčom na trhu marketingu obsahu

Spoločnosti a profesionáli schopní produkovať veľa vysoko kvalitného obsahu budú superstars trhu internetového marketingu už 10 rokov. Tento trend je dnes viditeľný. Podnikanie je v núdzi naozaj dobrých materiálov, ktoré im umožňujú komunikovať s existujúcimi a potenciálnymi zákazníkmi. Preto dopyt po tvorcoch obsahu rastie. Zmenené požiadavky na obsah zo strany podniku. Ak teraz vidíme, že základné požiadavky na obsah sú jedinečné a optimalizované pre seo-optimalizáciu (aspoň z malých a stredných podnikov), potom bude čoskoro hlavnou požiadavkou virálnosť a odbornosť.

Počas nasledujúcich desiatich rokov bude trh s marketingom obsahu čeliť nasledujúcim zmenám:

 • Profesionálni copywriteri vypnú svoje telefóny a zmenia svoj vzhľad, aby mohli aspoň raz prestávku od práce. Ale továrne s nízkou kvalitou obsahu budú minulosťou. Po prvé, hovoríme o automatizovaných burzách, kde si môžete kúpiť lacný obsah napísaný pod "kľúčmi". Yandex, Google a ďalšie vyhľadávače výrazne zlepšia algoritmy práce. Ľahko určia kvalitu obsahu a ponúknu používateľom iba prostriedky, ktoré si zaslúžia pozornosť. A stránky, ktoré zverejňujú obsah z výmeny, ktorú vytvorili školáci v intervale medzi domácimi úlohami a počítačovou hrou, sa nemôžu priblížiť k špičke 10 000. Prečo zmeniť ich vzhľad? Je to jednoduché: niektorí weboví copywriteri sa stanú skutočne mediálnymi ľuďmi, ich „hviezdy“ sa objavia s množstvom fanúšikov a obdivovateľov. Toto je, samozrejme, vtip, ale v týchto slovách je zrnko pravdy. A tento podiel je významný.
 • Takzvaná seo-copywriting bude minulosťou. Vyhľadávače sú „čoraz múdrejší“, ako sa zdá. Nebudú žiadne špeciálne požiadavky na obsah nezlučiteľný s ľudskou logikou a zdravým rozumom. Žiadne "pristávacie klávesy", "hustota kľúča na objem textu", žiadne seo-hlavičky v najhoršom zmysle slova. To všetko sa teraz deje. Vyhľadávače môžu indexovať latentnú sémantiku a čím ďalej, tým menšia bude úloha „pristávacích kľúčov“, a čím vyššia bude úloha kvality textu definovaná takýmito kritériami, ako je angažovanosť používateľa a spokojnosť s výsledkom.
 • Roboty sa vyrovnávajú s vytváraním určitých typov obsahu, ktoré nie sú horšie ako ľudia. Automatizované postrehy už predávajú program, ktorý dokáže písať správy na základe štatistík, športových výsledkov a kurzov akcií. Značky, ktoré potrebujú veľa lacného obsahu, si určite kúpia takéto programy (ďalšie ahoj automatizované výmeny).

Samozrejme, že strojový obsah v blízkej budúcnosti nenahradí materiály vytvorené človekom. Avšak spoločnosti, ktoré predávajú autorov, sa stanú prominentnými účastníkmi trhu s marketingom obsahu v nasledujúcich rokoch. Budú produkovať špecifický, neosobný obsah, ale úlohou vytvorenia opisu pre elektronický prístroj (produktová karta v internetovom obchode), ako sú tieto roboty, si poradia s pevnými štyrmi.

 • Tvorcovia softvéru, ktorý automatizuje marketingové technológie, budú tiež kľúčovými hráčmi na trhu s marketingom obsahu za 10 rokov. „Do roku 2023 nebude existovať jediný marketingový proces na podporu toho, ktorý program sa nepoužíva,“ hovorí podnikateľ Scott Brinker, majiteľ blogu o používaní technologických riešení v marketingu pre hlavného marketingového technologa.

Podľa pána Brinkera sa za 10 rokov všetci obchodníci spoja do troch skupín v súlade s úrovňou kompetencií v technologických otázkach:

 • Účastníci prvej skupiny budú mať všeobecné znalosti o používaní technológií v marketingu. Tieto myšlienky umožnia špecialistom aplikovať vo svojej práci technologické riešenia.
 • Zástupcovia druhej skupiny budú mať hlbšie vedomosti, ktoré im umožnia koordinovať aplikáciu technologických riešení v marketingových kampaniach.
 • Zástupcovia tretej skupiny spoja hĺbkové znalosti inžinierstva a programovania s marketingovým tréningom. Budú vyvíjať technologické riešenia, ktoré spĺňajú ciele konkrétnych marketingových kampaní.
 • Odborníci a agentúry poskytujúce integrované služby budú v priebehu niekoľkých rokov dominovať trhu s marketingom obsahu. Títo univerzálni vojaci z biznisu vytvoria obsah, zapojia sa do hľadania a sociálnej optimalizácie, analytiky, PR a iných aktivít. Vysoko špecializované spoločnosti tak poskytnú priestor hráčom, ktorí sú schopní ponúknuť integrované riešenia na trhu.

Všimnite si prosím, že uvedené zmeny na trhu už dnes prebiehajú. Preto je potrebné na ne okamžite reagovať, aby sme si udržali pozíciu na trhu v roku 2023.

Čo to pre vás znamená

Dnes sa svet veľmi rýchlo mení. Preto nikto nevie, ako sa trh s marketingom obsahu skutočne zmení za 10 rokov. Nebuďte však prekvapení, ak sa väčšina predpovedí uvedených vyššie nestane v roku 2023, ale v roku 2018 alebo dokonca v roku 2015.

Ak plánujete kariéru v oblasti marketingu obsahu, je čas vybrať si špecializáciu. Možno sa stanete superstar copywriterom alebo úspešným konzultantom v oblasti marketingu obsahu, ktorý pracuje pre dobre známu značku. Alebo možno vytvoríte marketingové roboty alebo zorganizujete univerzálnu agentúru pôsobiacu na princípe jedného okna. Predpovedáme však, že obsahový stratég sa stane najvyhľadávanejším špecialistom v oblasti marketingu obsahu - špecialistom, ktorý stojí na stole pri implementácii stratégie marketingu obsahu. Okrem toho, dnes (a nie v ďalekej budúcnosti) pozícia CCO (Chief Content Officer) - riaditeľ obsahu - riaditeľ priamo podriadený generálnemu riaditeľovi (výkonnému riaditeľovi) spolu s marketingovým riaditeľom (CMO) , Technický riaditeľ (CMO), finančný riaditeľ (CFO), technický riaditeľ (CTO) atď.

Stále existuje možnosť stať sa úspešným obchodníkom s obsahom bez ohľadu na zvolenú špecializáciu. Na trhu je potreba špecialistov na marketing obsahu oveľa vyššia ako počet odborníkov, ktorí sú k dispozícii. Potenciál tejto disciplíny nie je nielen zverejnený, ale ani nie je reprezentovaný účastníkmi trhu. V skutočnosti je obsahový marketing v jeho súčasnej podobe len špičkou obrovského ľadovca ukrytého pod vodou. Skutočná veľkosť tohto balvanu sa bude každým rokom viac a viac prejavovať.

Mimochodom, kde by ste začali? Ktoré oblasti marketingu obsahu sú z vášho pohľadu najsľubnejšie? Ako sa cítite o možnom vzniku marketingových robotov schopných prevziať niektoré funkcie, ktoré dnes ľudia vykonávajú? Podeľte sa o svoje názory v komentároch.

Pri písaní materiálu sme sa veľa naučili z článku Alex Clifford Content Marketing v roku 2023: Odborné poradenstvo o trendoch, ktoré budú záležať.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár