Egoizmus je hlavným nepriateľom tvorivosti

Jedným z najničivejších hriechov kreatív je prehnané sebectvo. Keď ľudia počujú slovo „ego“, z nejakého dôvodu si okamžite predstavia, že by sa do kancelárie viedol všetok manažér vedúceho pracovníka a žiadal, aby ostatní plnili všetky svoje rozmary. To je určite jeden z prejavov sebectva, ale existujú menej zrejmé možnosti pre to - mali by sa vyhnúť, ak chcete robiť svoju prácu dobre. Varovanie je vopred pripravené, a preto prijmite niekoľko trikov proti nástrahám vlastného ega.

Brilantná kreatívna práca vyžaduje ochotu riskovať, experimentovať a dobývať neprebádané krajiny v snahe o skvelý nápad. Keď sa nafúknutý egoizmus stáva normou, môžete sa stať neoblomným a odmietnuť riskovať, aby ste unikli z vašej komfortnej zóny a dostali sa do práce. Niektorí zostávajú v blízkosti svojej bezpečnostnej zóny, pretože radšej žijú skôr s ilúziou nezraniteľnosti než riskujú a zistia, že nie sú všemocní. Takže toto je znak zlého výkonu, takže by ste mali vedieť niečo o skrytých nebezpečenstvách, ktoré na vás a vaše ego čakajú.

Trap 1: Obraz obete

Pamätajte si, že vo vašom detstve, keď ste hrali nejaké hry s inými deťmi, boli nezhody o pravidlách - je to pravda alebo nie? Spor sa prudko rozhorel a vždy nastala chvíľa, keď jedna zo strán kričala: „Nuž, v poriadku! Deti dávajú prednosť hre opustiť úplne, než ukázať flexibilitu, nájsť kompromis a pokračovať v hre.

V reálnom živote, samozrejme, len málo dospelých tak očividne vyjadrí svoj protest v práci, ale chytili ste zmysel - jednoducho to robia v oveľa jemnejšej, zahalenej ceste. Keď zobrazujeme obeť, náš vnútorný dialóg znie takto: „Ak nepočúvajú moje myšlienky, potom im jednoducho neponúknem nič iné“ alebo „Nemá zmysel sa snažiť o tento projekt, pretože nikto neocení moje úsilie ". Na prvý pohľad by sa zdalo - kde je ego? Áno na povrchu! Koniec koncov, toto je to, čo sa nazýva egoizmus - keď si svoje vlastné potreby kladiete na schválenie nad prácu a poslanie celého tímu.

Bohužiaľ, tento druh ústupu znamená, že sa nemôžete ponoriť do práce, a preto opustiť hru bez toho, aby ste prispeli k spoločnej veci. Umožníte niekomu inému kontrolovať vaše akcie namiesto toho, aby ste sa úplne venovali práci. Musíte byť ostražití.

Akonáhle počujete hlas „obete“ vo vašej hlave - preneste ho do krku a nenechajte sa pokaziť vašu najlepšiu tvorivú prácu.

Trap 2: Agresívna obrana ich územia

Ak máte pocit, že niekto iný zasahuje do toho, čo vnímate ako svoju (a len vašu) zónu vplyvu, ste v pokušení chrániť svoju pozíciu alebo pozíciu a zabrániť ostatným, aby sa stali vodcami v tejto zóne, aby viedli všetkých spolu. Môžete si dokonca dať nápady iných ľudí alebo im zabrániť v tom, aby boli centrom pozornosti. Takéto správanie môže byť vyjadrené aj v subjektívnom cynizme alebo tvrdej kritike iných ľudí. Okamžite sa začnete ponáhľať do výrazov ako "Toto je príliš zrejmé" alebo "Mocný milenec" v snahe prezentovať svoju vlastnú prácu v priaznivom svetle.

Existuje obrovská priepasť medzi sebadôverou a prehnaným sebectvom. Porovnajme príkladom. Sebeckosť vo vás hovorí: „Nemôžem ísť zle alebo robiť zlú prácu“, zatiaľ čo dôvera vo vás hovorí: „Môžem to urobiť správne.“ Dôvera hovorí: "Som cenná," a sebectvo hovorí: "Som na nezaplatenie." To je veľmi veľký rozdiel v myslení. Rozlišujte to, čo robíte: prispievajte k projektu alebo sa len snažíte zachovať status quo. Môžete sa zdesiť samotnou myšlienkou prenechať cudzincom na vaše „územie“, ale v skutočnosti sa cudzinci môžu ukázať ako veľmi milí hostia, čo vám umožní byť vždy o krok vpred.

Trap 3: Dotyk

Stretli ste sa niekedy s "veľmi" osobou, ktorá vníma všetko ako osobný odpor? Nezáleží na tom, čo mu poviete a na tom, aké jemné a krásne to bude znieť - bude stále otáčať všetky vaše slová, premieňať ich na útoky a posmech, a dokonca ich aj uraziť. Podobne niektorí ľudia považujú akékoľvek nezhody za znamenie, že pochybujete o ich spôsobilosti. Obe správanie sú príznakmi nafúknutého ega.

Keď dáte svoje vnímanie nad vašu prácu, riskujete, že budete zdiskreditovať svoje najlepšie úsilie. Spolupráca s vami bude tiež veľmi ťažká, pretože ľudia okolo vás sa rýchlo unavia chodiť na špičkách. Musíte kontrolovať svoju sťažnosť a nie vyhodiť slona z mušky - namiesto toho zaobchádzať s nezhodami alebo negatívnymi informáciami ako s príležitosťou na zdokonalenie svojho myslenia a zručností.

Samozrejme, existujú správne a nesprávne spôsoby, ako kritizovať ostatných. Ak nájdeš osobu praktizujúcu druhú metódu, potom správna reakcia nemá byť urazená nekonštruktívnou kritikou, ale urobiť užitočný návrh o forme, v ktorej si predstavujete spätnú väzbu v budúcnosti.

Nedovoľte, aby vás tieto prejavy nafúknutého egoizmu pripravili o vašu obľúbenú prácu a možnosť získať z nej potešenie. Áno, buďte si istí, ale zároveň sa prispôsobte okolnostiam. Ponorte sa do práce na projekte, ale buďte pripravení počúvať konštruktívnu kritiku a užitočné tipy. Neberte si všetko s bajonetmi - ak sa naučíte brániť sa (a to nie je ľahké), potom sa ocitnete v lepšej pozícii, aby ste dosiahli svoj potenciál ako tvorivej osoby a nie len.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár