Halo efekt: prečo ste tak chudobní ľudia

Tam je príslovie - stretnúť sa na oblečenie. Stále pracuje v našej spoločnosti a stále sa vždy úprimne pýtame, ako by sme sa mohli mýliť pri výbere personálu. V skutočnosti nie je ťažké urobiť chybu - koniec koncov, vy, bez ohľadu na to, ako ste zlomený, nechodíte na rozhovor v roztrhaných džínsoch a vrásčitej košeli. Možno by bol Steve Jobs na začiatku svojej kariéry ľahší, ak by nešiel okolo kancelárie naboso.

Keď príde čas najať nového zamestnanca, zhodnotiť existujúceho člena tímu alebo začať novú spoluprácu, každý sa považuje za objektívneho a rozumného. Sme si istí, že budeme schopní oceniť ľudí. V skutočnosti sa však ľahko staneme obeťami známeho a dlho študovaného fenoménu nazývaného „halo efekt“. To nie je z oblasti palmizmu, neľakajte sa. To je z oblasti bežnej psychológie.

V roku 1920 psychológ Edward Thorndike publikoval štúdiu, podľa ktorej boli úplne odlišné kategórie ľudí (pracovníci, vojaci, učitelia a piloti) vo väčšine prípadov mylne hodnotené ako „oblečenie“. Napríklad, spoľahliví pracovníci boli hodnotení ako veľmi šikovní a neupravení vojaci - ako fyzicky slabí. Aktívni učitelia boli považovaní za veľmi výkonných a výkonných - veľmi efektívnych. V skutočnosti to všetko nezodpovedalo realite jedného gramu. Keď je k osobe pripojená obrovská červená nálepka, je veľmi ťažké rozoznať, čo sa pod ňou naozaj skrýva.

Vezmite pilotov. Pre každého z nás je veliteľom lietadla kráľ a boh a pre dievčatá je to tiež najlepšia voľba pre manželstvo. A aj keď nie sme oboznámení s pilotmi osobne, sme stoprocentne presvedčení, že nemôžu byť zlí ľudia. Nebola náhodou, že v detstve sníval o tom, že sa stane astronautmi.

Thorndike, vedomý si závažnosti stavu vecí, bol skeptický, najmä pokiaľ ide o hodnotenie pilotov, ktorí boli veľmi vysoko hodnotení v takmer každej kategórii a bolo im odporúčané zaujať vedúce postavenie, a to aj napriek ich mladosti a nedostatku skúseností. A potom si uvedomil, že zo vzdušných es predvolene očakávať veľké úspechy a odvodiť vzorec takzvaný "halo".

To sú niektoré druhy ružových okuliarov, ktoré sa okamžite objavia na nose, akonáhle spoznáte jednu vlastnosť úplného cudzinca. Výsledkom je, že ľudia, ktorým sa podarilo urobiť prvý pozitívny dojem, získajú pozície, s ktorými sa jednoducho nemôžu vyrovnať z dôvodu nedostatku skúseností.

Keď sa pokúsite poskytnúť všeobecné hodnotenie všetkých vlastností osoby, sami si vytvoríte halo, ak začnete s najvýraznejšou vlastnosťou kandidáta. Ovplyvní vaše vnímanie iných, menej charakteristických znakov osoby. Vezmite Vasya. Prvá vec, ktorú sa dozviete o Vasya je, že má tri vyššie vzdelania, vrátane Harvardu a Moskovskej štátnej univerzity. Zdá sa mi, že v jeho životopise už nič nečítate. Vasya je zaručené miesto vo vašej spoločnosti.

Thorndike vo svojej štúdii ukázal ľuďom rôzne obrázky, pripútané k eseji a povedal, že ide o fotografiu autora (ktorá nebola pravdivá). Rovnaká esej bola hodnotená odlišne. Pravdepodobne ste už hádali presne ako? Atraktívny "autor" dostal vysoké známky a neatraktívne - nízke. Efekt halo je veľmi rád pomocou realitných kancelárií, čo vedie klientov k nahliadnutiu do bytu a nedbanlivému lámaniu čerstvého hotduchu - združenia s teplým a voňavým domom sú zamknuté v hlavách klientov, keď porovnávajú všetky možnosti neskôr.

Možno je to dôvod, prečo sú vysoké osoby platené viac ako nízke. Jedna štúdia v roku 2004 dokázala, že za každý ďalší centimeter rastu môže človek zarobiť ďalších 789 dolárov ročne, pretože vyniká medzi davom. To je dôvod, prečo prezidentskí kandidáti idú k ľuďom a jazdia po metre - z toho sa zdajú byť "vlastnými chlapmi". Hala správnosti a prístupnosti robí človeka v očiach voličov dostatočne spoľahlivých, aby mu dôverovali prístup k červenému tlačidlu.

Účinok tohto halo však nie je vždy pozitívny. Napríklad, keď dve skupiny študentov počúvali dve rôzne prednášky profesora, ktorý hovoril s európskym prízvukom (niečo ako Jean-Claude Van Damme), hodnotenia tejto funkcie jeho (prízvuk) boli opačné pre rôzne skupiny. Faktom je, že na jednej prednáške sa profesor správal pokojne a prirodzene a na druhej predstieral, že je náročný a náročný. Poslucháči prvej prednášky sa páčili jeho prízvuk, a druhý nie. Ak argumentujete objektívne, potom vo všeobecnosti nemôže byť dôraz dobrý ani zlý - takéto odhady sa objavujú pod vplyvom halo.

Ak sa chytíte, myslíme si, že celý tím hodnotí osobu, produkt alebo spoločnosť rovnako pozitívne alebo negatívne pre každú položku, potom ste s najväčšou pravdepodobnosťou pod vplyvom halo efektu. Najdôležitejšou vecou v takejto situácii je, že sa tomuto vplyvu nemôžete vyhnúť, ale môžete sa naučiť rozpoznať okamih, keď na vás nosia ružové okuliare. Áno, nie ste dobrý u ľudí. Ale všetci ostatní nie sú lepší ako vy.

Obsah:

  Ako to urobiť?

  1. Všimnite si momenty, keď len jedna prominentná vlastnosť robí osobu vhodnú pre určitú pozíciu, hoci nie je s ňou žiadnym spôsobom spojená. Individuálne charakteristiky (atraktívnosť, rast, nedávne úspechy, pôsobivé výsledky, solídne vzdelávanie) výrazne ovplyvnia váš názor, najmä na prvom mieste. Čo je pre vás dôležitejšie - že váš potenciálny tajomník bol "slečna Bobruisková" alebo že plynule ovláda papierovanie? Nastavte priority, izolujte to, čo je pre vás nedôležité, a požiadajte niekoho, aby tieto informácie o kandidátovi vymazal predtým, ako si ho prečítate.
  2. Z času na čas zničiť staré halo. Nie je potrebná žiadna čarovná palička, vy sa môžete naučiť, ako premeniť všetky vozne na tekvice. Silný prvý dojem, pozitívny alebo negatívny, vytvára svätožiaru, ktorý na vás môže pôsobiť mnoho rokov. Snažte sa spoliehať na logiku. Zabudnite na lásku na prvý pohľad a pravidelne preceňujte všetko a všetkých.

  Prispôsobenie materiálu Davida Mac Raineyho, ktorý ste zlý pri posudzovaní ľudí (ale aj všetkých ostatných)

  Loading...

  Zanechajte Svoj Komentár