Čo sa stalo s osobnou zodpovednosťou?

Recenzia knihy Johna Millera "Proaktívne myslenie", vydavateľstvo "MIF", 2014

Často sa pýtate:

  • Prečo som nútený robiť prácu, ktorá patrí do pôsobnosti iného oddelenia?
  • Keď konečne moji podriadení začnú prejavovať záujem o prácu?
  • Kto urobil chybu?
  • Kedy sa situácia na trhu zlepší?
  • Prečo obchodné oddelenie nevie, ako predať to, čo vydáme?

Hádajte, čo tieto otázky spájajú? Pýtate sa ich, cítite sa ako obeť okolností, odmietate zodpovednosť za to, čo sa deje. V neúspešných chvíľach, najjednoduchší spôsob, ako ukázať prstom na čokoľvek, nie na seba: tak sa stalo, že to môžete urobiť, pretože iní sú naozaj na vine za to, čo sa stalo. A čo vy? Je čas začať so sebou?

Ak otázky, s ktorými sme začali tento text, často prichádzajú do vašej mysle, mali by ste si prečítať knihu „Proaktívne myslenie“ zakladateľa poradenskej spoločnosti QBQ, 28-ročného obchodného trénera Johna Millera, ktorého preklad bol publikovaný v „Mýtus“ v 2014. Miller sa identifikuje ako spisovateľ a rečník, ktorý hovorí len jednu vec - osobnú zodpovednosť (proaktivitu). Vypracoval celú metodiku svojho vývoja a úspešne ju implementoval, spolupracuje s mnohými firmami a súkromnými klientmi. Kniha "Proaktívne myslenie" je tiež o úlohe osobnej zodpovednosti v úspešnom fungovaní spoločnosti, o tom, ako sa naučiť klásť si "správne" otázky, ktoré pomôžu nielen v práci, ale aj v živote.

Kniha má malú veľkosť - môžete si ju prečítať z obalu na pokrytie doslova pár hodín. Svoje práce ilustruje jednoduchými a zaujímavými životnými príbehmi, vďaka ktorým je text zábavnejší a presvedčivejší.

Text je veľmi lakonický, a to platí nielen pre autorov štýl (lakonicizmus v štýle je silná vec), ale aj pre význam. Význam je trochu redukovaný kvôli „plagátovej“ prezentácii materiálu - zrejme, myslenie obchodného kouča ovplyvňuje priestranný štýl prezentácie: iba tézy a minimálna základňa dôkazov (prečo sa presvedčiť, či je všetko jasné?).

Každá centrálna rada je sebestačná a vyhlasuje ďalší postulát myslenia proaktívnych ľudí: Nepýtajte sa "Kto?", Prekonajte sudcu, Nadáciu pre tímovú prácu atď.

Možno, že pre niekoho takáto „prezentácia“ sa zdá byť superstage krmivo plus, ja osobne nemám dosť „kopania hlboko“.

Hlavným dôvodom, prečo by som chcela, aby táto kniha bola vo svojej dôkazovej základni a rozsahu spoľahlivejšia, je to, že správne myšlienky autora by vyhrali len vtedy, ak by kniha obsahovala dostatočne silné argumenty, aby bolo jasné, aký je tvrdý život. spoločnosti, kde podiel zamestnancov, ktorí uprednostňujú zabudnutie na osobnú zodpovednosť, je malý.

Osoba ukazujúca prstom na iných je znakom každej spoločnosti.

Aký je problém takmer každej spoločnosti, ktorá im bráni v tom, aby rotovali zotrvačník a dosahovali obrovskú účinnosť? John Miller je si istý: problémom je, že len málo ľudí je pripravených prevziať zodpovednosť, väčšina hľadá buď dôvod, pre ktorý nemôžu prijať rozhodnutie o sebe, alebo o vine.

Zodpovední ľudia hľadajú riešenie, nie obetného baránka. Neobviňujú nikoho, ani seba. Ak je kritika opodstatnená, pýtajú sa nasledujúce otázky: Čo som mohol urobiť inak? "A" Ako profitovať z tejto skúsenosti? "

Je to v tom, že každý uprednostňuje presun zodpovednosti na iných - príčiny konfliktov medzi oddeleniami spoločnosti.

„Bez ohľadu na to, koľko času a zdrojov spoločnosti trávia pri formovaní svojich tímov, vždy zabudnú na jednu jednoduchú pravdu: všetci pracujeme ako tím. Každý deň vidíme, ako skupiny, oddelenia, divízie a jednotlivci pracujú na spoločných cieľoch. tímy prisahajú a sťažujú sa na „druhých“, ktorí sa s ich prácou nedokážu vyrovnať.Tento typ izolácie a súperenia čerpá všetky sily zo spoločnosti, podobá sa tandemovému bicyklu, na ktorom jazdia dvaja cyklisti v rôznych smeroch: veľa energie, veľa energie ly, ale žiadny pokrok Pretože konkurenti nespia na sekundu, môžeme si dovoliť pracovať proti sebe, a poďme zo svojich jednotiek, zabudnúť na rozdelenie "my - oni" a pamätajte:.? My všetci pracujú ako tím. "

Ako sa stať zodpovedným?

Áno, nič. A to nie je vtip. Žiadny manažér - John Miller verí - nemôže zmeniť svojho zamestnanca, nikto ho nemôže rehabilitovať. Iba ten človek sa môže zmeniť, ak to chce pre skutočné - pre seba, a nie aby preukázal svoju túžbu iným.

Čo môže pomôcť osobe naučiť sa prevziať zodpovednosť za seba?

Autor sa domnieva, že by mal začať banálnym - naučiť sa správne klásť jednoduché otázky, ktoré môžu drasticky zmeniť váš život a prácu. To znamená, že pomocou QBQ, alebo metódou otázok podľa otázok, ktorú Miller spomína, spomínajúc početné príklady svojich klientov, mení životy ľudí: „Pravé požehnanie - získanie spätnej väzby ako„ QBQ zmenilo môj život “a„ Prepáč, nevedel som o ňom pred mnohými rokmi.

Správne a nesprávne otázky

V sektore služieb

mylné

QBQ

Kedy začne doručovacia služba včas odosielať objednávky?

Ako im môžem pomôcť?

Prečo má klient také vysoké očakávania?

Kedy sa obchodné oddelenie naučí robiť všetko správne?

V oblasti riadenia

mylné

QBQ

Prečo mladá generácia nechce pracovať?

Ako sa môžem stať efektívnejším mentorom?

Kedy nájdeme dobrého personálu?

Ako môžem lepšie porozumieť každému podriadenému?

Prečo nemajú motiváciu?

Ako vytvoriť silnejší tím?

Pre manažérov

mylné

QBQ

Kto urobil chybu?

Ako sa môžem stať dobrým vodcom?

Kedy sa učia stratégie?

Ako ukázať, že mi záleží?

Kto iný sa bude báť ako ja?

Ako sa naučiť efektívnejšie komunikovať?

Pre podriadených

mylné

QBQ

Prečo nás všetky tieto zmeny zasiahli?

Ako môžem zvýšiť svoju produktivitu?

Kedy ma to naučia?

Prečo zarábam málo?

Ako sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam?

Kto mi jasne vysvetlí moje úlohy?

Kedy začne manažment konať v zhode?

Ako sa rozvíjať? Ako zvýšiť váš záujem?

Kto pre nás vypracuje stratégiu?

V marketingu

mylné

QBQ

Kedy začne naše oddelenie prevádzkovať naše programy?

Ako zistiť, aké ťažkosti má obchodné oddelenie?

Prečo by mal mať front office naše nové produkty?

Ako sa dozvedieť viac o túžbach spotrebiteľov?

Kedy nás budú počuť?

Ako sa naučiť, ako kreatívne vyjadriť svoje myšlienky?

V knihe sú zoznamy „správnych“ a „nesprávnych“ otázok pre oblasti, ktoré nesúvisia s prácou - pre manželov, rodičov, učiteľov, tínedžerov atď.

Po prečítaní knihy budete pravdepodobne mať dojem, že každý robí, že sa obviňujú. Bolo by potrebné niečo zmeniť - myslíte si. Odolávajte tejto túžbe. Pripravenosť na zmenu je vynikajúca kvalita, pretože v živote dostanú šancu len tí, ktorí chápu, že každá akcia je lepšia ako nečinnosť.

Pozrite si video: Policajná svojvôľa a ich pochybné istoty?! Nie moc - strach ich korumpuje. (Apríl 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár