Čo je to úspech a je tam miesto pre biznis vo svete?

Premýšľali ste niekedy o šťastí? O čom sa niektorí ľudia kúpajú vo svojom milosrdenstve a iní obchádzajú kilometer? Prečo niekto pluh ako zatratený a nevidí výsledky, a niekto, bez namáhania, dostane všetko najlepšie? Existuje miesto pre šťastie vo svete podnikania? A ak áno, ako to skrotiť? Som si istý, že takéto otázky opakovane navštívili vašu hlavu.

Nedávno som premýšľal o tomto probléme a objavil som si pre mňa taký zaujímavý vzor. Keď olympijský bežec vyhrá zlatú medailu, alebo šéfkuchár dostane chic spätnú väzbu od klienta, z nejakého dôvodu nikto nehovorí o šťastí - "To je zaslúžený," "Muž tvrdo pracoval na dosiahnutie týchto výsledkov." Ale keď niekto uspeje obchodnéz nejakého dôvodu sa všetky zásluhy pripisujú šťastiu a "hviezdam, ktoré sa stretli v správnom čase správnym spôsobom."

Nemyslíš, že je to nejako ... zlé?

V skutočnosti, ako sa podnikanie líši od športu? Ľudia, ktorí otvorili svoju obchodnú prácu, nie menej ako športovci pripravujúci sa na vážne súťaže. Každý deň na dlhú dobu trénujú a zdokonaľujú svoje zručnosti, hľadajú nápady a opravujú svoje chyby. Je to ako príprava na olympiádu: dlhá, systematická, plná malých víťazstiev a sklamaní.

Znamená to, že šťastie neexistuje?

Nie. Šťastie existuje, je nesporné. Len iní ľudia to vnímajú inak.

Predstavte si situáciu. Zaregistroval si sa na kúpanie a stretol si tam dievča svojich snov. Po chvíli si ju vezmeš a zistíš, že jej otec je veľký podnikateľ. Po roku manželského života vás pozýva pracovať do svojej spoločnosti a čoskoro sa stanete bohatou a úspešnou osobou. Čo je to? Šťastie? Alebo je za tým niečo iné?

Väčšina ostatných, samozrejme, bez váhania povie: "To bol šťastný človek! Zamiloval sa s dievčaťom, ktorého otec má veľký záber." V skutočnosti je však všetko oveľa hlbšie ... V skutočnosti by vám otec neponúkol vysokú pozíciu, ak by ste nemali také kvality, ako je inteligencia, odhodlanie, schopnosť vidieť a hodnotiť situáciu, spoločenskosť a pripravenosť prijať takýto veľkorysý dar.

Takže čo je šťastie? Na základe vlastných skúseností a skúseností niektorých iných ľudí som sa jej snažila definovať:

Šťastie je okamih, keď sa vaše schopnosti, pripravenosť a intuícia stretnú s možnosťou. Toto nie je Božia manna, nie dar za to, že je taký výnimočný, narodený v košeli alebo pod šťastnou hviezdou. Je to odmena za vašu prácu a ochota prijať akýkoľvek výsledok.

Uvediem ešte jeden ilustratívny príklad. V poslednej dobe, môj starý priateľ mi volal a povedal, že jeho spoločnosť konečne začala zarábať, 3 roky po jeho vytvorení (nebudem uvádzať rozsah činností, to nie je bod). A on úprimne nechápal, prečo sa to stalo práve teraz. Od svojho vzniku až po súčasnosť, jej zamestnanci vykonávali rovnakú prácu: žiadny marketing a PR, žiadny nový sľubný personál. Rovnaké akcie sa opakujú každý deň.

Prečo sa šťastie prišlo k nemu po toľkých časoch?

Úprimne, odpoveď na túto otázku neviem, ale jedna vec, ktorú môžem s istotou povedať: funguje na tomto princípe - sa objaví, keď to najmenej očakávate.

Ak sledujete olympijské hry v Soči, pravdepodobne ste počuli o podujatí, ktoré sa udialo počas záverečnej súťaže v krátkej trase medzi ženami. Na pretekoch sa zúčastnili štyria atléti: taliansky, kórejský, britský a čínsky. Prvé tri dievčatá sa okamžite ujali vedenia a zanechali za sebou slabšieho súpera z Číny. Čínske ženy nemali šancu a ona to dokonale pochopila. Ale potom sa stal skutočný zázrak: Brit si nedokázal udržať nohy a zraziť Talianov a Kórejcov. Ako výsledok, Li Jianzhou, ktorý bol posledný v priebehu závodu, bol pred nami a skončil v nádhernej izolácii.

Šťastie prichádza k tým, ktorí sú na to pripravení.

Verte tomu alebo nie, ale som si úplne istý, že náš úspech priamo závisí od našej viery v šťastie. Ak sa považujeme za stratených v živote a za nehodné dary osudu, nebudeme schopní si všimnúť a využiť príležitosti, ktoré sa nám otvárajú.

Je to ako v podobenstve o nešťastnej osobe:

Cisár mal známeho, ktorý bol nešťastný. A akonáhle sa rozhodol uskutočniť experiment: dajte jar zlatých mincí priamo do cesty tohto nešťastného muža, aby ho zdvihol a prestal uvažovať o nešťastí. Čo si myslíte, že sa stalo, keď to urobil? Z nejakého dôvodu tento muž zavrel oči, náhodne kopol plechovku nohou a prešiel okolo. Na otázku, prečo zavrel oči, odpovedal: „Skontroloval som, či môžem normálne chodiť, keď som náhle oslepol.“ Chudobný muž si užil jeho tragický život natoľko, že aj keď mu šťastie dalo priamo pod nos, nevšimol si ho.

A situácia je úplne iná, keď veríte v šťastie a považujete sa za hodného jej pozornosti. V tomto prípade ste pripravení kedykoľvek prijať jej dar. Nielen to, vy sami hľadáte a žiadate o tieto dary. Považujete šťastie za ďalšiu súčasť úspechu, ktorá dopĺňa zvyšok: vedomosti, zručnosti, vytrvalosť, vhľad atď. Šťastie nie je to, čo sa vám stane, ale to, čo beriete z každej príležitosti, ktorá vám bola predložená.

Niekto dnes sedí v tieni len preto, že vo svojom čase zasadil strom.

Toto je vynikajúci citát od Warrena Buffetta, ktorý presne vystihuje podstatu vyššie uvedeného. Každý má ťažké časy v živote av podnikaní. Niektorí ich prekonajú, niektorí nie. Možno tí, ktorí dosiahli úspech, hlúposti šťastia. Alebo možno len pobozkali niekoho na svoje plešaté miesta a začali tvrdo pracovať.

Veľa šťastia priatelia!

Zanechajte Svoj Komentár