Ako analyzovať dosiahnutie cieľov v nástroji Google Analytics s nesprávnymi nastaveniami

Jedným z dôležitých bodov, ktoré internet marketingu sledovať je otázka: "Koľko aplikácií sa organické vyhľadávanie, kontextová reklama, sociálne siete, iné kanály prilákať prevádzku na webe priniesť?".

Na tento účel stanovia návštevníci počítadlá. Pomocou správne nakonfigurovaných cieľov môžete získať napríklad takýto vizuálny prehľad v službe Google Analytics:

Toto je cieľová mapa. Vo vzorovej správe na obrázku vidíme, že 59 žiadostí bolo prijatých od Organic Search, 22 z kontextovej reklamy na Google (Platené vyhľadávanie), 7 zo sociálnych sietí (Social) a medzi návštevníkmi, ktorí jednoducho zadali adresu webovej stránky (Direct), žiadosti podalo 10 ľudí.

Ak chcete, aby tento prehľad odrážal návštevnosť zo služby Yandex.Direct a iných reklamných systémov tretej strany pre spoločnosť Google, musíte starostlivo nastaviť značky utm-tag, inak v tomto prehľade návštevnosť tretej strany prejde na položku Other (Iné) a na položku ... (ako je vidieť na obrázku). ťažké analyzovať.

Ako vytvoriť a analyzovať cieľovú mapu nájdete v Pomocníkovi služby Google Analytics na adrese //support.google.com/analytics/answer/2520139?hl=sk Odkaz na porovnávaciu analýzu zdrojov návštevnosti a konverzií pomocou prehľadu Cieľová mapa //support.google.com/analytics/answer/1651582?hl=ru.

V službe Google Analytics môžete prijímať ďalšie podrobnejšie správy o prijímaní žiadostí za predpokladu, že ciele sú správne nakonfigurované.

Ak ciele nie sú nakonfigurované alebo nakonfigurované nesprávne a návštevnosť stránky je v prevádzke, štatistiky sa zhromažďujú, potom prehľady o cieľoch nebudú k dispozícii.

Je dôležité mať na pamäti, že všetky nastavenia nástroja Analytics sa vzťahujú len na údaje zhromaždené po vykonaní týchto nastavení. Nové nastavenia sa nepoužijú na historické údaje.

Ak máte štatistické údaje služby Google Analytics zhromaždené pred správnym nastavením cieľa, prehľady o cieľoch konverzie / cieľov sa nič nezobrazia.

V prehľadoch menu „Zdroje návštevnosti“ nebudú k dispozícii žiadne údaje o dosahovaní cieľov. Existujú však prípady, keď je možné takéto údaje analyzovať pomocou iných štandardných správ.

Prípad: Prijímajú sa aplikácie z lokality na poštu a správy o sekcii Konverzia o cieľoch nie sú generované

V mojej praxi na jar roku 2016 bol takýto prípad. Bol som oslovený priateľom, ktorý pracuje v marketingovom oddelení veľkej spoločnosti. Podstata odvolania: potrebujú pomoc pri generovaní správ pre manažment.

Keď som začal zisťovať, ktoré prehľady sú potrebné, a aké štatistiky sa zhromažďujú na stránke, ukázalo sa, že:

 1. Potrebujeme správy o kanáloch a zdrojoch online objednávok.
 2. Z dochádzkových počítadiel je nainštalovaný iba Google Analytics. Yandex.Metrica nie je nainštalovaný.
 3. Pri zadávaní objednávky na stránke dochádza k prechodu na stránku Ďakujem so zmenou adresy URL.
 4. Ciele typu cieľov v službe Google Analytics sú nakonfigurované s chybou, údaje o dosiahnutí cieľa sa nezhromažďujú.
 5. Odkazy služby Google Analytics na konzolu vyhľadávania Google, službu Google AdWords, sledovanie remarketingu nie sú nakonfigurované, preto sa údaje pre niektoré ďalšie prehľady tiež nezhromažďujú.
 6. Bol nainštalovaný kód sledovania služby Google AdWords, hoci kontextová návštevnosť reklamy pochádza z viacerých systémov.
 7. Prevádzka na stránkach je organizovaná rôznymi dodávateľmi profesionálne - vyhľadávanie, sociálne, postúpenie, z kontextuálnej reklamy - a presahuje 1000 unikátnych návštevníkov za deň.
 8. Podľa konverzie CRM v aplikáciách a volaniach na dobrej úrovni.

Ako by sa takáto situácia mohla rozvinúť? Rôzni dodávatelia profesionálne upravený prevádzku, a merače nie sú nakonfigurované?

Vo veľkých spoločnostiach existujú veľmi zvláštne pravidlá interakcie s dodávateľmi internetového marketingu, čo niekedy vedie k strašným následkom.

Môj priateľ povedal, že vo svojej spoločnosti je veľmi ťažké koordinovať akýkoľvek prístup pre dodávateľov - k meraču, na ftp. Spoločnosť je veľká, rozpúšťadlá, existujú dodávatelia, ktorí sú pripravení pracovať "slepo". Služba Google Analytics bola nakonfigurovaná správcom systému spoločnosti (!), Nie obchodníkom alebo dodávateľom. Vlastne som tiež strávil všetku prácu z počítača môjho priateľa, obchodníka so zamestnancami, v ich kancelárii.

Samozrejme, v normálnej situácii, musíte najprv nakonfigurovať počítadlá, najlepšie Google Analytics a Yandex.Metrica, ako doplnkové. Potom otestujte ich prácu a zbierajte údaje a zostavujte správy. Ale v živote, často situácie, ktoré sú ďaleko od ideálu.

Keďže údaje boli zhromaždené, našiel som spôsob, ako ich analyzovať pomocou iných štandardných prehľadov služby Google Analytics a popísať, ako som to urobil.

Kde inde môžu byť ciele zhromažďované v službe Google Analytics

Ak chcete pochopiť, ako môžete analyzovať návštevnosť, musíte zaviesť proces stanovenia cieľov a procesu umiestnenia aplikácie na stránku, ktoré aspekty procesu aplikácie monitoruje počítadlo služby Google Analytics.

Nastavenie cieľa sa skladá z troch technických krokov:

 1. Zabezpečenie procesu dosiahnutia cieľa na stránke.
 2. Nastavenie cieľa.
 3. Skontrolujte generovanie prehľadu.

Skôr ako začnete inzerovať alebo propagovať predajnú vstupnú stránku na stránke, musíte zabezpečiť:

 1. Samotná stránka (pristátie, pristátie), na ktorej je ponuka niečo kúpiť.
 2. Tlačidlo alebo objednávkový formulár.
 3. Stránka s poďakovaním alebo správa ako „Vaša objednávka je umiestnená. Počkajte na správcu hovorov.“

Na komerčnej stránke tento proces zvyčajne vyzerá takto: Vstupná stránka => Checkout => Stránka alebo správa.

V internetovom obchode: Item Card => Tlačidlo Kúpiť => Nákupný košík => Checkout => Stránka alebo správa.

V prípadoch, keď pri zadávaní objednávky na webovej stránke zmeníte adresu URL stránky, je nastavený cieľ typu Cieľ, ktorý sleduje vzhľad adresy stránky Ďakujeme.

Ak pri zadávaní objednávky nedôjde k zmene adresy stránky, ale zobrazí sa správa „Vaša objednávka je umiestnená ...“, ide o jav javascript, pre ktorý je nastavený cieľ typu Event.

Google Analytics nezhromažďuje štatistiky udalostí, pre ktoré nie sú stanovené žiadne ciele, ale sleduje návštevy stránok s jedinečnou adresou bez nastavenia cieľov.

Záver: môžeme zistiť adresu URL stránky Poďakovanie a skontrolovať jej účasť na období, ktoré je pre nás zaujímavé, so správou "Správanie / obsah stránky / analýza návštevnosti stránky".

Pokyny na vytvorenie správy o účasti Ďakujeme Vám

Budem zvažovať príklad generovania správy nie na skutočnom mieste zákazníka, ale na jednom z mojich testovacích lokalít. Na tejto stránke všetky vďakyvzdané stránky obsahujú slovo „poradie“. Krok za krokom poďme na vypracovanie správy.

Ak ste sa do služby Analytics ešte neprihlásili, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 1. Prihláste sa do svojho účtu Google Analytics.
 2. Vyberte počítadlo zodpovedajúce danej lokalite a zobrazenie v nej, napríklad zobrazenie „Všetky údaje na stránke“.
 3. Vyberte kartu Prehľady.
 4. Nastaviť obdobie prehľadu - dátumy v pravom hornom rohu obrazovky.
 1. Vyberte prehľad "Správanie / Obsah stránky / Analýza návštevnosti stránky".
 2. Vyberte možnosť na karte Štatistika - jedinečné zobrazenia stránky.
 1. Kliknite na odkaz "Stránka".
 1. Vyberte voliteľnú možnosť Zdroj alebo Kanál.
 1. Filtrujte iba stránky, ktoré obsahujú slovo v adrese, ktorá je charakteristická pre stránku s poďakovaním, napríklad „vďaka“ alebo v našom prípade slovo „objednávka“.

Za týmto účelom: (1) kliknite na odkaz "Viac", (2) vyberte hodnotu parametra "Stránka", (3) zadajte slovo z adresy stránky Ďakujeme, (4) kliknite na tlačidlo "Použiť".

 1. Získame tento prehľad:

V našom príklade bolo na stránke 66 objednávok s prechodom na stránku Ďakujem vám /shop/order-accept.html a jednu objednávku s prechodom na stránku Ďakujeme /shop/order-accept.html.

Najväčší počet žiadostí prišiel z vyhľadávania (Organic channel) - 61, z toho 48 zákazníkov prišlo z vyhľadávania Yandex, 4 z Google a 3 z Mail.RU. Dve aplikácie boli prijaté prostredníctvom odkazov (Referral) a 4 z dvoch zdrojov neznámeho kanála. Tu vidíme slovo "priamy" v zdroji, nie je to priamy kanál, ale obsah utm-tagov zdroja kontextovej reklamy, čo znamená Yandex.Direct.

Vidíme teda, že v prípade použitia stránok Ďakujeme vám, dosiahnutie cieľov môže byť sledované tak v prehľadoch konverzie, ako aj v prehľadoch správania.

Príkladom správy bolo podmienené testovacie miesto s 67 dosiahnutými cieľmi za určité obdobie.

Chyba pri konfigurácii služby Google Analytics, jej odstránení a upozornení

Skúsenosti nám vždy dávajú dôvod na zlepšenie praxe vášho internetového marketingu. Pozrime sa na to, čo bola chyba nastavenia, ako ju opraviť alebo nie. Chcem tu poznamenať 2 body:

 1. Aká bola chyba technického nastavenia;
 2. Aký bol administratívny dôvod chyby?

Aký bol technický dôvod nesprávnej konfigurácie?

Chyba nastavenia bola jednoduchá. Pri nastavovaní cieľa bola zadaná úplná cesta typu // site.com/thanks.html, a nie relatívna ako /thanks.html, napriek výstražnému podpisu pod vstupným poľom.

Oprava tohto typu nastavenia cieľa:

 1. Prihláste sa do svojho účtu Google Analytics.
 2. Vyberte počítadlo a zobrazenie v ňom, napríklad zobrazenie „Všetky údaje o lokalite“.
 3. Vyberte kartu „Správca“.
 4. Vyberte "Ciele".
 5. Vyberte cieľ, pre ktorý chcete upraviť nastavenie.
 6. Otvorte položku „Cieľové podrobnosti“ a opravte cestu na stránku Ďakujeme.
 7. Uložte zmeny pomocou tlačidla.
Viac informácií o tom, ako vytvoriť ciele v službe Google Analytics a spravovať ich v Pomocníkovi služby Google Analytics, nájdete tu.

Preventívne preventívne opatrenia

Po prvé, aby ste zabránili takejto chybe, musíte skontrolovať prácu služby Google Analytics po 3, 6 a 9 dňoch práce po jej nastavení.

Pozri tiež: Ako skontrolovať nastavenia služby Google Analytics: kontrolný zoznam 10 bodov

Po druhé, môžete použiť metódu kontroly nastavení v troch bodoch:

 1. Tvorba všetkých správ.
 2. Nastavenie vyhľadávačov Runet.
 3. Prispôsobte remarketing.

Ak chcete skontrolovať nastavenia, prejdem do účtu Google Analytics v príslušnom zobrazení v sekcii prehľady a metodicky prejdete cez všetky prehľady v ponuke na ľavej strane: „Publikum“, „Zdroje návštevnosti“, „Správanie“, „Konverzie“, ako je uvedené na stránke screenshot.

Okrem toho kontrolujem konfiguráciu vyhľadávacích nástrojov Runet na ceste "Administrátor / Sledovací kód / Zdroje výsledkov pravidelného vyhľadávania": mail.ru, nigma.ru, rambler.ru, tyt.by, meta.ua a ďalšie.

A tretí bod, skontrolujem nastavenie remarketingu na ceste "Administrátor / Sledovací kód / Zber údajov".

Ak systematicky prechádzate všetky prehľady v bočnom menu, nájdete potrebné údaje, ale zatiaľ sa nezhromažďujú kvôli neúmyselným cieľom, nedostatku prepojení s konzolou Google Search Console, službou Google AdWords. Tieto chyby môžete opraviť sami alebo konzultovať s odborníkom.

Po každej konfigurácii si však skontrolujte, či ste v dňoch 3, 6 a 9 vytvorili všetky dôležité správy. Toto je najspoľahlivejšia metóda na prevenciu kontroly straty dát.

Aký bol administratívny dôvod pre nesprávne nastavenie nástroja Google Analytics?

Samozrejme, podniky pracujú tak, ako pracujú, ale v ideálnom prípade je vhodnejšie starať sa o rad administratívnych opatrení skôr, než korigovať dôsledky absencie takýchto opatrení.

 • Za prvé by mali mať na starosti dochádzkové počítadlá ktorí vyžadujú správy o dochádzke, v našom prípade - zamestnancom obchodníkov a dodávateľov.
 • Po druhé, pre stránky Runet je lepšie dať obe počítadlá sú Yandex a Google, Je menej pravdepodobné, že pri nastavovaní oboch počítadiel urobí mechanickú chybu, okrem toho napríklad pre účely SEO existujú údaje v Runete, ktoré možno získať len v Yandex.Metrica.
 • Po tretie, vo veľkej organizácii musíte vypracovať predpisy používať tagy utm berúc do úvahy požadované správy a vydať ich všetkým dodávateľom ako prílohu k zmluve. Potom budú všetky marketingové kampane - kontextové, zacielené, e-maily a iné, ktoré označil dodávateľ podľa tohto nariadenia - plne analyzované pomocou správ o štatistických údajoch.
 • Po štvrté, s rastúcou konkurenciou na internete sa stáva čoraz dôležitejšou integrovaného prístupu na internetový marketing. Predpokladám, že časom tí, ktorí nebudú brať do úvahy takýto prístup, budú konkurentmi odsunutí nabok.

Integrovaný prístup zahŕňa stanovenie cieľov a dizajn. Tu môžete využiť produktívne skúsenosti s návrhom databáz, napríklad účtovnými databázami, databázami zásob a databázami CRM.

Kde začína klasický návrh databázy? Identifikáciou správ, ktoré sa majú načítať z databázy a kde možno zhromažďovať údaje pre tieto správy.

Štruktúra údajov, prístup, rozdelenie na pracoviská, vstupné formuláre vyplývajú z odpovedí na tieto otázky: „Čo chceme vedieť a kde na to môžeme zbierať údaje?“.

Rovnaký administratívny prístup je oprávnený pri nastavovaní meračov, vrátane nástroja Google Analytics.

Podriadiť prispôsobenie Google Analytics a Yandex.Metrics celkovej stratégii internetového marketingu vašej spoločnosti. Pýtajte sa: "Aké správy chcem dostať z meračov?"

Na základe celkovej stratégie internetového marketingu môžete definovať ciele každej akcie a reportov, s ktorými ich budete kontrolovať. A potom sa postarajte o to, kde je možné zbierať údaje pre takéto správy. A až potom nastavíte Google Analytics a Yandex.Metrics.

Som si istý, že v budúcnosti bude konkurencia v internetovom marketingu prínosom pre spoločnosti, ktoré implementujú integrovaný prístup s určovaním cieľov a dizajnom.

Takéto ďalekosiahle závery môžu viesť k štúdiu prípadu nesprávne nakonfigurovaného štatistického počítadla.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár