Typológia "mačky vo vrecku". Nie všetky franšízy sú rovnako užitočné.

Dlho som robil obchodnú bezpečnosť. Hlavným smerom je kontrola spoľahlivosti spoločností pred uzatvorením transakcií. Ale takmer pred rokom, chlapci, "spálil" na rôznych povolení, začal ma požiadať o pomoc. A keďže moja metóda kontroly spoločností je celkom univerzálna, rozhodla som sa s niekoľkými úpravami vyskúšať to na franšízach. A takto ma postavili na novú líniu „franšízovej kontroly“.

Počas tejto doby som systematizoval všetky nahromadené informácie o ruskom franšízovom trhu, typické problémy spojené s franšízami a zozbieral ich do druhu „katalógu“. Takže potom budeme hovoriť o tom, čo franšízy na trhu môže potenciálny franchisant čeliť, čo je za nimi a čo potenciálny franchisant očakáva, že kúpi takéto licencie.

Typové číslo 1 "Ideálne povolenie"

Všeobecne platí, že na trhu nie je veľa „ideálnych povolení“ a sú zvyčajne veľmi drahé. Takéto licencie zahŕňajú Starbucks, McDonald's atď. Ale to sú presne tie franšízy, ku ktorým je potrebné sa rovnať.

V ideálnom prípade franšíza nie je len práca pod určitou značkou, ide o jasne definované podnikové procesy, plne vypracované odporúčania týkajúce sa právnej časti, hotové reklamné schémy, skripty atď.

To je všetko, čo potrebujete, je začať pracovať a pracovať a čo robiť - budú vás učiť, pretože samotný poskytovateľ franchisingu má záujem o dlhodobú prácu s vami.

Kľúčové vlastnosti:

 • Dohoda o obchodnej koncesii;
 • Chránená značka;
 • Kompletný balík predpísaných obchodných procesov;
 • Podnikateľský plán sa v praxi vypočítava do najmenšieho detailu;
 • Pripravená reklama pre všetky príležitosti. Niekedy reklama a propagácia vykonáva franšízor nezávisle.

Hlavné nevýhody:

 • Vysoké náklady na vstup a investície;
 • Ako taký, absencia alebo veľké obmedzenia v slobode rozhodovania o podpore a rozvoji ich podnikania. Riešite iba prevádzkové problémy. Ale pre niekoho je to dokonca plus.

Č. 2 „Predajná licencia“

Skutočným a nie delegovaným účelom takejto franšízy je založenie distribučného kanála pre vlastné produkty vlastnými rukami.

Tento princíp bol požičaný od spoločností MLM, kde je produkt vždy v popredí. Ale MLM o tom hovorí otvorene, pri franchisingu je skrytý, tichý alebo iným spôsobom sa snaží problém vyriešiť. Nebudem menovať spoločnosti, existuje mnoho z nich na trhu, ale tieto spoločnosti môžete určiť sami.

Klasickým príkladom je, že vám predávajú povolenie na pouličné stravovanie, ale v skutočnosti vám predávajú vybavenie na organizovanie stravovacieho miesta. Alebo iný príklad, predávate franšízu na výrobu akéhokoľvek produktu. V skutočnosti, vaše vymenovanie je kúpiť suroviny od franšízy. Toto sú mazané reťaze.

Kľúčové vlastnosti:

 • Zmluva môže byť iná: obchodná koncesia a módna zmluva o know-how a zmluva o obchodnom zastúpení [!];
 • Balík podnikových procesov zvyčajne chýba alebo obchodné postupy sa uvádzajú ako odporúčania bez prísneho rámca pre franchisanta;
 • Poskytovateľ franšízy spravidla neorganizuje školenie franchisanta, ale poradcovia môžu byť určení;
 • Návnady sú možné - absencia paušálneho poplatku, ale nie je to potrebné, pretože stále musíte od nich niečo kupovať, ako investíciu.

Hlavné nevýhody:

 • Keďže hlavná činnosť poskytovateľa franšízy nesúvisí s franšízou, podnikateľský plán je založený na teoretických výpočtoch a marketingovom výskume, ktorý v praxi nie je vždy primeraný;
 • Samotný poskytovateľ franchisingu nemá skúsenosti s podnikaním, ktoré vám predáva, nerozumie sezónnym zmenám, vplyvom geopolitiky na podnikanie a iným makroekonomickým faktorom;
 • Väčšia sloboda vo vývoji vášho franšízového podnikania môže byť úspešná aj neúspešná;
 • Viazanie len na jedného dodávateľa, ktorý je opäť len plus pre niektorých.
Prečítajte si tiež: Zastaviť boje za ruble: ako robiť výhodné obchody

Číslo 3 "Franchise-lifebuoy"

Na trhu existuje taká zaujímavá kategória franchisorov, ktorí vo všeobecnosti neriadia svoj vlastný podnik, niekedy sa dostanú na okraj zrúcanín. Ale potom prichádza na myseľ úsporná myšlienka - „A poďme zabaliť naše podnikanie do franšízy a môžeme prilákať ďalšie finančné prostriedky na záchranu nášho obchodu pred predajom franšízy.“

V skutočnosti, títo franchisors riešia svoje finančné problémy tým, že predávajú franšízy, skôr než škálovať úspešný obchodný model.

Čo je najzaujímavejšie, niekedy sú takí franchisanti, ktorí majú tento obchod oveľa úspešnejší ako samotný franchisor. Našťastie, títo franchiséri môžu byť okamžite vidieť - akékoľvek problémy v podnikaní neprejdú bez stopy.

Pozri tiež: Únik zákazníka: ako hrozí a ako ho znížiť

Kľúčové vlastnosti:

 • Nikdy som nevidel zmluvy o obchodnej úprave. Väčšinou agentúra, ale existujú výnimky;
 • Prítomnosť finančných problémov;
 • Slabo rozvinuté podnikové procesy, ale spravidla nie sú žiadne, je tu len značka kniha s materiálmi pre self-reklamu. Pretože franchisér sám nemá žiadne obchodné procesy;
 • Obchodný plán je založený na skutočných ukazovateľoch, ale prehnaný a ozdobený.

Hlavné nevýhody:

 • Franšízový obchodný model je spočiatku nerentabilný. Ale možno ste rovnaká osoba, ktorá môže priniesť tento model k zisku a priniesť na myseľ!

№4 "Franchise-idea"

So súčasnou úrovňou podnikateľského vzdelávania môžu dokonca aj školáci baliť licencie. Prišiel som s pôvodnou myšlienkou, zabalil ju do franšízy a predal, zarobil peniaze z nej.

Často vidím rozhovory „úspešných franchisorov“, ktorí hovoria, ako šoférovali auto, dostali nápad, požičali si, zbalili nápad do franšízy, začali predávať, splácali úver o mesiac neskôr a dosiahli dobrý zisk.

Ale tieto franšízy často prinášajú zisk v úzkom časovom období, v „sezóne“, a potom začína recesia a zrúcanina.

Kľúčové vlastnosti:

 • Práve tu sa rozšírila zmluva o čomkoľvek - „zmluva o know-how“, hoci podľa zmluvy vo všeobecnosti nie je jasné, v čom presne je toto „know-how“;
 • Poskytovateľ franchisingu je vlastníkom viac ako jednej franšízy a nemá jasne definovanú špecializáciu;
 • Obchodný plán je založený na teoretických výpočtoch;
 • Jediný, čo franchisant dostane, je niekoľko vágnych usmerňovacích pokynov a kniha značiek;
 • Majitelia takýchto koncesií sa na základe svojho masového charakteru a krehkosti vôbec neobťažujú ochranou značky a registráciou ochranných známok.

Hlavné nevýhody:

 • Neschopnosť koncesie, nestabilita;
 • Poskytovateľ franchisingu nie je zodpovedný za nič, nepreberá žiadne povinnosti a zodpovednosť, ak sa niečo pokazí.
Pozri tiež: Ako vytvoriť a distribuovať nápady

№ 5 "Franchise podvod"

Všeobecne platí, že tento typ franšízy je veľmi podobný predchádzajúcej, pretože je založený na tej istej notoricky známej myšlienke, ktorá sa v praxi nikdy netestovala. S jednou výnimkou.

Ak sa v predchádzajúcom prípade franšíza snaží zachovať sieť franchisanta, potom je cieľom „zvariť“ rýchlo a zmiznúť. Všeobecne platí, že typický, ale ťažké dokázať podvod systému.

Kľúčové vlastnosti:

 • Firma franchisor má "jednodňové" funkcie, inak je všetko rovnaké ako v č.

Napriek veľkému množstvu príznakov „jednodňového“ existujú len dva znaky, ktoré určite povedia, že máte do činenia s podvodníkmi: falošného vodcu / zakladateľa a pochybnú adresu. Túto spoločnosť nikdy nenájdete na právnej adrese, pretože nikdy nenájdete hlavu / zakladateľa, ktorý je uvedený v daňovom úrade. V mene spoločnosti budú vždy zastúpení iní splnomocnení zástupcovia, alebo dokonca bez neho, pravdepodobne nebudete pozvaní na úradnú schôdzu, alebo bude kancelária umiestnená na inej adrese ako právnická osoba.

Hlavné nevýhody:

 • Stratili ste investíciu skôr, ako začnete pracovať.

A konečne, malé rozlúčka. Samozrejme, že táto licencia je atraktívna, pretože nemusíte vymýšľať niečo pre seba, už ste si o všetkom mysleli a urobili to, rovnako ako tí dvaja z rakvy, len zarobili peniaze. Ale dnes, povolenie je módna investičná možnosť, ktorá, bohužiaľ, nie vždy vyplatí, takže buďte opatrní pri nákupe franšízy.

Zanechajte Svoj Komentár