Zákazník vs. copywriter: problémy efektívnej interakcie

Rýchly rozvoj technológií preniesol trhy do virtuálneho priestoru. Hlavným nástrojom propagácie v ňom, ako v dobrom starom offline, je text. Copywriter, ktorý je schopný písať texty, ktoré chránia konkurentov, a zákazník, ktorý sa zaujíma o takéto texty, nemôže bez seba existovať. Potenciál ich spolupráce je pristátie, ponuky, poštové listy a miliónty zisk z predaja, ktorý zasiahol priamo do cieľa. Skutočnosť však robí vlastné úpravy. Rozsah služieb, na ktoré sa copywriting vzťahuje, súvisí s osobnou komunikáciou medzi zákazníkom a zhotoviteľom. Tu je nevyhnutná interakcia osobných vlastností, myšlienok a očakávaní každej zo strán. Okrem toho, podnikateľské záujmy zákazníka a copywritera sa prekrývajú: jeden chce kúpiť lacnejšie a rýchlejšie, druhý - predávať drahšie a vykonávať dlhšie. Vzhľadom k tomu, copywriter je povolanie, ktoré sa objavili v Rusku nie je to tak dávno, pochopenie toho, čo copywriter by mal robiť a ako každý má svoje vlastné, čo vytvára ďalší dôvod pre nesúhlas. Ako vyriešiť všetky tieto rozpory?

Copywriting zákazníkov

Text aplikácií sa zobrazuje diagonálne

Rozptýlenie trpí textármi oboch pohlaví, rôzneho veku a s rôznymi odbornými skúsenosťami. Alebo možno sú v zhone, pretože chcú poraziť konkurenciu.

Skúsenosti zákazníkov:

Profesionálny deň s ohňom nenájdete

Každý zákazník chce získať skvelý text pre stránky, pristátie, distribúciu, stránky v sociálnej sieti, nútiť čitateľa okamžite, bez meškania prejsť do sekcie Kontakty a zavolať, napísať, objednať. Text by mal byť krásny, emocionálny, ľahko čitateľný, v súlade s duchom spoločnosti alebo jej majiteľa a nie príliš dlho. Mala by byť napísaná v čo najkratšom čase (najlepšie deň alebo dva) a mala by byť lacná (asi 50 rubľov na tisíc znakov).

Externé burzy - najlepšia voľba pre ceny a počet potenciálnych výkonných umelcov. Žiadosť bola predložená, bolo doručených tucet alebo dve odpovede, výkonný umelec bol vybraný, začína sa práca. Deň prichádza "X" - termín. Pripravený text prichádza. Ďalej, ako Čechov, ticho.

Na opravu je nemožné nájsť iného - každý zákazník rieši túto dilemu vlastným spôsobom. Po prejdení určitého počtu záujemcov si zákazník vyberie nového umelca, pridelí mu úlohu a čaká na výsledok - už s miernou nervozitou. Text je lepší ako prvý, ale stále nie je to, čo by som chcel. Zákazník sa snaží tretí, štvrtý, piatykrát apelovať na kolegov a známych. Nakoniec nájde prijateľnú možnosť. Ale sediment vo forme nedôvery copywriterom zostáva: "Nikto z nich nie je, profesionáli."

Pozrite si tiež: 9 dôvodov, prečo video nikdy nedosiahne text

Štýl nie je môj

Text bol napísaný včas, obsahuje všetky potrebné informácie, je ľahko čitateľný, ale ... zákazník nemá na to žiadnu dušu. Čo je zlé, je pre neho ťažké formulovať slovami. Niečo podobné:

Text je, ale žiadny predaj

Mnoho zákazníkov je stále presvedčených: text je kľúčom k predaju. Keď im začnete vysvetľovať, že text je len časťou propagačného systému, dôležitý, ale nepracuje sám bez ďalších komponentov - dizajnu, SEO, zacielenia atď., Reagujú zraneným, podráždeným spôsobom a niekedy priamo obviňujú textára neschopnosti.

Jeden majiteľ rekreačného strediska sústavne žiadal, aby sa počet rezervácií, ktoré budú v skupine Vkontakte priniesť, pomenoval za mesiac. Potom, čo dostal odpoveď, že nie je možné pomenovať takéto číslo, stal sa rozhorčený a vyhlásil, že copywriter by ho nebol schopný oklamať.

COPYRAYERS O ZÁKAZNÍKOV

Choď tam, neviem kde, priniesť to, neviem čo

Ak zákazník nie je schopný alebo ochotný formulovať TZ copywriter, pravdepodobnosť, že nevie, aký výsledok chce získať na výstupe, je 99,9%.

Generálny riaditeľ audítorskej spoločnosti sa rozhodol napísať príručku o podnikaní, ako zbierať dlhy a dostať sa z dlhovej krízy. Vybral sa copywriter, ktorý na základe záznamov zo zákazníckych prejavov na seminároch napísal kapitoly o danej štruktúre a poslal ich zákazníkovi na schválenie. V prípadoch, keď nebolo dosť materiálu, ich zákazník pripravil a poslal ich na cestách copywriterovi. Po dvoch a pol mesiacoch boli všetky samostatne odsúhlasené kapitoly knihy zaslané zákazníkovi v zmontovanej podobe. Zákazník prácu akceptoval, ale uviedol, že text sa mu nepáči. Po nejakom čase sa práca na knihe začala znova od iného textára ...

Pozri tiež: 10 starých a nových dogiem v copywritingu, ktoré možno napadnúť

Ak poviem všetko, je pre mňa jednoduchšie písať

Je dokonca smutnejšie, ak sa zákazník vyhýba odpovedaniu na otázky copywritera o jeho cieľovej skupine, výhodách produktu a služby, propagačných nástrojoch, partneroch a konkurentoch atď. "Prečo to potrebujete?" - zákazník je zmätený. "Píšete text, nie román o mojom podnikaní." Žiadosť copywritera, aby sa technická úloha stala ešte prekvapujúcejšou. "Ste profesionál, viete, ako to urobiť, vytvoriť si vlastné."

Skúsený copywriter po takomto vstupe odmieta spolupracovať, menej skúsený človek riskuje a zaväzuje sa. Aký je výsledok - nie je ťažké predpovedať.

Prečo tak drahé?

Copywriter, ktorý je dobrý vo všetkých ohľadoch: portfólio je pôsobivé, recenzie sú presvedčivé ... Jeden problém, z nejakého dôvodu, žiada o prácu nie 50 rubľov na 1000 znakov, ale niekoľkokrát viac. Je to naozaj tak drahé písať text, zákazník je pobúrený. Častejšie sa to týka tých, ktorí nemajú skúsenosti v oblasti propagácie, ale stále je ich dosť. Alebo sa zákazník ponáhľa na druhý extrém, veriac, že ​​vysoká cena zaručuje kvalitu.

To je to, čo o tom rozmýšľajú textári.

Pozri tiež: Prečo sa klient rozpadá: ako pracovať s klientom, ktorý robí webovú stránku prvýkrát

Zmätok z hľadiska

Niektorí zákazníci dávajú prednosť tomu, aby volali ľubovoľný text v článku - či už je to text pre webové stránky alebo blog, príspevok na sociálnej sieti alebo tlačová správa. Aby ste zistili, čo naozaj potrebuje, musíte sa opýtať desiatky otázok a niekedy znovu preformulovať už pripravený text.

V definícii copywritera je veľa zmätkov: niekto ich nazýva spisovateľmi alebo dokonca replíkmi, zatiaľ čo toto všetko je záležitosťou rôznych vecí.

Stanovisko odborníka, ktorý navštívil na oboch stranách barikády.

„V Ruskej federácii takmer nikto nepochopil, čo je to copywriting, a teraz to málokto chápe. Po zriedkavých výnimkách sú pojmy spisovateľ a copywriter nahradené.

V origináli, copywriter - v skutočnosti, osoba, ktorá píše reklamné texty, predáva pomocou vytlačené slovo. Platenie za tisíc znakov tu nie je niečo mimo miesta, je to len urážka :) Väčšinou sa každý zaoberá spisovateľmi - ľuďmi, ktorí zapĺňajú stránky, komunity v sociálnych sieťach atď.

Pochopte to a textári.

Pán dve percentá

Namiesto konkrétnej sumy platby niektorí ponúkajú copywriterovi percentuálny podiel z predaja, ktorý sa po zverejnení textu zverejní na stránke. Čo môžete povedať?

Spôsoby riešenia rozporov

Hľadať nie tam, kde je svetlo

Výmeny sú dobré pre začiatočníkov získavajúcich skúsenosti. Pre zákazníkov je zmysluplné vybrať výkonných umelcov na jednorazové a jednoduché úlohy. Odborníci na serióznu a dlhodobú spoluprácu sa nachádzajú inde:
  • Špecializovaná verejnosť v sociálnych sieťach: komunitný projekt "Vzdialenosť", "Na diaľku" atď.
  • Profesionálne chatovacie miestnosti (napríklad chat telegramu).
  • Odporúčania kolegov a známych.
Pozri tiež: Choďte tam, kde vás vedie váš strach

Vzdelávací program pre zákazníka a copywritera

Profesionálny copywriter, ponorený do témy, skúma oblasť podnikania, o ktorej musí písať. Základné vedomosti o copywritingu nie sú v rozpore so zákazníkom. Copywriting v podnikateľskom prostredí je stále vnímaný mnohými ako skôr koníčkom než odbornou spôsobilosťou. Takže "neveriaci" by mali navštíviť komunity a stránky špičkových copywriterov, prečítať si niekoľko článkov o písaní textov.

Vyjasnite všetko na začiatku

Okrem krátkych textov, pokročilí textári používajú dotazníky - Google-formy pol alebo dve desiatky otázok. Týkajú sa nielen konkrétnej úlohy, ale aj výstavby podniku klienta ako celku. Odpoveď na otázky ako „náklady na akvizíciu zákazníka“, „čo je plán predaja, či je splnený“, „na čom je čas manažéra strávený“, prechádza potenciálny zákazník základným filtrom primeranosti.

Odporúča sa doplniť písomný dotazník verbálnou komunikáciou, aby sa odstránili nejednoznačnosti, ktoré môžu vzniknúť so zákazníkom pri odpovedaní na otázky.

Kontrola, ako sú vytvorené podnikové procesy zákazníka, vám umožňuje na začiatku určiť, aký úspešný bude výsledok copywritera alebo copywritera.

Napríklad kvalitná vstupná stránka alebo texty pre poštové zásielky môžu zlyhať z banálneho dôvodu - zákazník nemá kvalifikovaných špecialistov, ktorí odpovedajú na volania zákazníkov, alebo jednoducho nemajú call centrum. Takáto kontrola následne zabráni presunu zodpovednosti na copywritera (prečo neexistujú žiadne predaje?) A poskytne potrebné informácie na rozhodnutie, či s týmto zákazníkom pracovať.

Pozri tiež: Ako zarobiť peniaze na blogu: úplný zoznam spôsobov speňaženia

Máte nejaké otázky?

Psychológovia zdôrazňujú dôležitosť schopnosti klásť otázky - ako na seba, tak aj na svojho partnera. Pred diskusiou o TK musí zákazník formulovať, aký výsledok chce získať a byť pripravený odpovedať na otázky copywritera. Na druhej strane, copywriter potrebuje rozvíjať zručnosti pri formulovaní a kladení otázok. Čím podrobnejšie sú, tým lepšie.

Spätná väzba je nutnosťou

Pravidlo dobrého tónu je stály kontakt medzi copywriterom a zákazníkom.

Je veľmi žiaduce ukázať zákazníkovi na začiatku fragment práce a uistiť sa, že pohyb ide správnym smerom: „Páči sa vám to tak?“. Na druhej strane, zákazník bude opakovane zvyšovať šance na získanie toho, čo potrebuje, ak dá odpoveď v duchu: "Páči sa mi to tu, len skráťte dĺžku."

Spätná väzba vytvára dôveryhodnú atmosféru komunikácie a ak výstup nie je úplne uspokojujúci výsledok zákazníka, bude jednoduchšie a rýchlejšie ho opraviť.

Rovnako ako v každej komunikácii, v interakcii zákazníka a textár je dôležité včas, aby sa stretol s druhou stranou. Potom krok odozvy netrvá dlho a výsledok uspokojí obe strany.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár