Aké interpunkčné znamienka sa majú umiestniť na koniec nadpisu

Na konci nadpisov sa nachádza päť interpunkčných znamienok: perióda, výkričník a otázniky, elipsy a dvojbodka. Pochopíme, ktorý z nich a kedy stojí za to využiť.

bod

Až do tridsiatych rokov minulého storočia bola bodka na konci názvu považovaná za normu, teraz je to chyba. V „Príručke korektora“ L. I. Servivova za rok 1932 je napísané: „Po záhlaví a titulkoch je potrebné zastaviť“.

Moderné štandardy náboru podliehajú pravidlám "Adresára vydavateľa a autora" A. Milchina a L. Cheltsovej:

"Bod v titulku, vynesený v samostatnom riadku, je vynechaný, s výnimkou publikácií pre začiatočníkov, ktorí čítajú deti (napríklad v základnom nárečí), aby sa nezasahovalo do posilnenia stereotypu: na konci vety musíte ukončiť bodku."

Ak je titul na samostatnom riadku od textu - bodka na konci nie je vložená.

Ak je titul na rovnakom riadku ako text, na konci sa vloží bodka.

hlavička

text

Názov. text

Bodka na konci názvu označuje negramotnosť autora.

Vykričník

Pravidlá ruského jazyka nezakazujú uvedenie výkričníka na konci názvu. Ale je lepšie to nerobiť. Vyvolať v názve dobrého článku na čokoľvek. Ale upozorniť na "lacný" materiál s výkrikom - najviac to. Preto sa výkričník v titulkoch často používa v „žltých“ publikáciách a pri reklame tovaru nízkej kvality.

Pozrite si tiež: 9 chýb v usporiadaní článku, kvôli ktorým stratíte čitateľov

Otazník

Otazník sa v texte používa pri priamej otázke, v niektorých pochybnostiach alebo čudovaní. V titulkoch informačných článkov - keď niečo vysvetľujeme čitateľovi - nie je miesto pre priamu otázku, pochybnosti a prekvapenia.

Ak napíšeme článok, v ktorom uvádzame tipy na vytvorenie reklamnej kampane na Facebooku, potom otazník v názve bude nadbytočný. Pretože sa nepýtame čitateľa o ničom, povieme mu to. Ak nevieme, ako nastaviť reklamnú kampaň alebo o tom pochybovať, potom položíme otáznik.

Ak to povieme

Ak sa spýtame

Ako nastaviť reklamnú kampaň na Facebooku

Ako zvýšiť predaj

Ako nastaviť reklamnú kampaň na Facebooku?

Ako zvýšiť predaj?

Otazník je často vhodný na konci položky analytického výrobku. Pretože analyzujú niektoré udalosti, a nie vyhlásenie.

Tento článok neuvádza, čo sa bude diať vo Francúzsku, ale skôr cituje stav vecí v krajine. Existujú pochybnosti - je tu otáznik.

A tu je ďalší článok:

Nie sú tu žiadne pochybnosti, vysvetľujú to tu, takže nekladú otáznik.

Ďalší prípad, keď je otáznik umiestnený na konci nadpisu, je formát otázky-odpoveď. Napríklad karty v Medusa alebo sekcia FAQ na stránke. Vzhľadom na zvláštnosti formátu v týchto hlavičkách je potrebný otáznik.

Ak nepožiadate čitateľa o priamu otázku, potom otazník na konci nadpisu nie je potrebný.

tri bodky

V ruštine bodky označujú neúplnosť výpisu. Názov na jednej strane môže byť niečo, o čom nemôžeme hovoriť, záujem a lákať čitateľa do textu:

Ale na druhej strane, ak chceme byť čestní k nášmu čitateľovi a používať záhlavie nie na spoof, ale povedať o obsahu článku, potom je lepšie nepoužívať elipsy.

Jedinou situáciou, kde môžete čestne používať bodky v názve, je, ak použijete neúplnú citáciu ako titul, ak chcete byť čestný voči svojmu čitateľovi, nepoužívajte bodku na konci názvu. , optimalizovať a vytvoriť článok

Dvojbodka

Dvojbodka sa zriedka nachádza na konci hlavičky. Častejšie sa používa na konci titulkov.

Ak odstránite hrubé črevo, nič sa nezmení: pravidlá neporušíme a význam sa nestratí.

Dvojbodka na konci hlavičky je nadbytočná a je ľahko odstrániteľná bez straty významu.

Interpunkčné znamienka na konci položiek a podpoložiek nie sú najčastejšie potrebné. Preto, ak existuje túžba dať na koniec nadpisu interpunkčné znamienko, zamyslite sa znova: je to potrebné, ako to ovplyvní vnímanie článku, porušíte pravidlá ruského jazyka, nebolo by lepšie odstrániť interpunkčné znamienko.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár